ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2018
ÎNSCRIS: 22.05.16
JUN-2018

Vacanta in insula Limnos - cum ajungi acolo, ce e de vizitat

Anul acesta din cauza unor limitari si restrictii in privinta zilelor de concediu, a trebuit sa ne orientam catre un sejur de maxim 10 zile, iar cum destinatia noastra initiala insula Evia nu se incadra in acesti parametri, am inceput sa cautam alte optiuni, desi oricum Grecia trebuia sa fie destinatia-mama.

Pe baza povestirilor unei prietene care a vizitat insula Limnos anul trecut, am inceput sa cercetez mai mult insula si mai ales daca merita sa facem un sejur acolo. Oricum, ne-am propus ca de fiecare data cand mergem in Grecia sa vizitam o alta insula vorba aia la cate insule are, e si pacat sa mergi de 2 ori in acelasi loc (desi cunosc personal oameni care merg in fiecare an in Thassos sau Lefkada pentru ca pur si simplu le place la nebunie acolo si nu sunt dispusi sa experimenteze ceva nou e ok, fiecare cu pata sa pe creier, noua ne plac experimentele?).

Drumul: pe data de 9 iunie plecam din Bucuresti pe drumul deja cunoscut de acum doi ani spre Samothraki (vezi aici), am facut aproximativ 10 ore pana in Kavala (mers normal, fara graba, am facut si cateva pauze), in vama din Makaza am stat 20 minute, deci foarte lejer e clar ca nu a inceput sezonul! In Kavala am mers direct in port sa ne cumparam bilet la ferry spre Limnos, la ghiseu nu era nimeni, mi-era frica sa nu ne anunte ca nu mai merge ferry in ziua aia (atentie in extra-sezon se pot modifica totusi multe detalii, verificati din timp sau cel putin sa fiti pregatiti pentru orice situatie neprevazuta).

Am platit 85 eur pt un Logan si 2 persoane, ferry pleca la ora 21.30 (am parcat masina fix pe locul indicat de unde ne-au spus ca pleaca ferry spre LIMNOS), asa ca aveam timp sa ne plimbam prin Kavala (tot la ghiseul de bilete am intrebat unde e centrul, dar ne-am descurcat fara harta, doar uitandu-ne dupa cetatea urbei si zidurile sale). Am descoperit cu drag Kavala un loc plin de istorie si ne-am delectat cu o priveliste asupra orasului si a imprejurimilor din unul din turnurile cel mai bine pastrate din cetate (intrarea in cetate 2,5 eur/pers).

Cand ne-am intors, coada cu masini era foaret mare, iar noi ne-am dat seama ca erau multe insule in lista, ferry nu mergea doar in Limnos, astfe fiecare masina primea o placuta cu numele insulei pana unde calatorea si asa erau repartizate locurile pe etajele subterane ale parcarii. Vasul avea 6 nivele, dintre care 3 erau locuri de parcare si 3 pentru pasageri (pe categorii de pret, inclusiv cabine de dormit, fotolii basic sau de lux), noi am gasit doua fotolii confortabile la etajul 6, unde am reusit sa ne odihnim pana la destinatie. La ora 1.20 noaptea ferry ajungea in portul Myrina (capitala insulei) deci in total am facut aproape 3h:40m ore cu acest vapor gigant, comod (nici nu am simtit ca suntem pe mare) si foarte rapid (a plecat din Kavala cu 20 minute intarziere). La intoarcere am mers cu un ferry mai slabut, mai mic, astfel incat am facut 4h:30m, pe acesta mic nu am avut nici scaune confortabile si nici drumul nu a fost chiar lin, dar ne-am distrat copios cu unul dintre primele meciuri din Cupa Mondiala mexicanii jucau cu nemtii si nu intelegeam de unde atata sustinere din partea grecilor pentru mexicani, de cand cele doua popoare sunt atat de apropiate??? dar m-a luminat prietenul meu Ca doar nu vrei sa tina cu Germania, nu? Grecii nu au uitat-o pe Merkel atunci cu criza

Capitala insulei Myrina: dorind sa exploram 2 zile doar capitala insulei, ne-am luat cazare de 2 nopti chiar in Myrina (Vicky Apartments), dar nu va recomand daca vreti un sejur cu adevarat linistit sau daca aveti prea putin zile la dispozitie.

In Myrina am vizitat pe seara faimosul Castel situat pe un deal acesta este iluminat frumos noaptea va recomand sa-l admirati de la o terasa pe malul marii, nu cred ca este o idee buna sa vizitati castelul noaptea pentru ca e un teren accidentat, sunt si pietre etc. In schimb toata lumea recomanda sa vedeti apusul de soare din varful castelului am testat si noi, e o experienta frumoasa. Tot in capitala am vizitat si plaja Richa Nera (cea mai laudata, dar si cea mai aglomerata), dar si plaja mai mica municipala (f ok si aceasta, cu putini oameni, cu nisip fain, cu apa faina). Plimbarea de seara pe strazile orasului vechi a fost o experienta foarte frumoasa am mers pana in portul vechi, unde se afla cateva terase si un loc generos de promenada.

Platy sat traditional grecesc, foarte mic, cocotat pe un deal, de la care cobori spre mare acolo se afla statiunea Platy Beach unde am stat 6 nopti la Niriides (vezi impresii). Din greseala google maps, pe noi ne-a dus prin sat si abia de acolo catre Platy Beach. Asa ca nu faceti aceasta greseala din Myrina aveti un drum direct catre Platy Beach, foarte accesibil. In sat am trecut prin centru si efectiv am zis ca mai departe nu avem cum sa mergem niste stradute extrem de inguste. Am parcat masina si ne-am dus sa vedem cum arata mai departe strada daca putem trece prin sat sau mai bine facem cale intoarsa. Cu aceasta ocazie, fix cand cercetam noi strada ne-am intalnit cu alte 2 masini din Ro, asa ca printr-un efort comun de coordonare, ne-am strecurat totusi prin acele strazi inguste si am ajuns fiecare la cazarea lui noi vroiam sa vedem mai intai cum arata Niriides, desi pe mail facusem o alta rezervare (fara plata avans etc) la Nikola Apartments (din pacatea acestea se aflau in sat adica pe un deal si la ceva distanta de mare, dar ca si conditii cel putin din poze totul parea exceptional). Celelalte 2 masini s-au dus la Platy Hotel cu 60 eur/noaptea cu mic dejun inclus (ne-am interest si aici, dar nu ne-a conveit ca era fitza si ca nu avea chicineta).

Spre deosebire de Samothraki, aici ne-am propus o vacanta in care sa alternam o zi de relaxare cu una de plimbare, desi clar Limnos nu mi s-a parut la fel de generoasa ca insula sunt cateva obiective naturale, dar nu se compara cu Samo, in schimb Castelul din Myrina mi s-a parut fantastic! Asa ca am bifat cateva obiective de vizitat pe insula, pe care vi le prezint mai jos:

Dunele de nisip din Gomati reprezinta o zona naturala exceptionala, formata din dune si desert si e situata intre satul Katalako (nord vest) si plaja din Gomati. Locul poate fi gasit usor - pe noi tot googlemaps ne-a dus, insa exista si indicatoare asa ca nu ai cum sa te ratacesti. Ne-am amuzat ca pana la acel loc am mers pe un drum de tara imprejmuit cu o vegetatie densa specifica zonelor aride, iar din acesti mini-arbusti sareau din cand in cand iepurasi salbatici mici si speriati. Pana la locul de belvedere a dunelor, e un drum de pamant, asa ca din cauza prafului, cel mai bine e sa mergeti incet. Dunele au fost impresionante sa vezi o pata mare de nisip cu dune reale imprejmuita de copaci si arbusti verzi, ca o insula de pustiu intr-o intindere de verdeata. Ne-am plimbat pe dune, am facut poze si am mers mai departe. Daca aveti timp, mergeti si la plaja Gomati noi din pacate ne cam grabeam.

Rocile vulcanice de la Faraklou din regiunea Atsiki sunt niste forme sculptate de apa si de vant dupa ce s-a intarit lava vulcanica peste ele acum milioane de ani. De aici am admirat conturul insulei Samotharki fix in fatza noastra? asta ne-a bucurat tare mult, pentru ca ne-am adus aminte de vacanta de acum 2 ani. Atentie si aici se ajunge pe un drum de pamant, destul de anevoios, dar cred ca e un loc frumos si pentru noi a fost ok, insa daca nu esti pasionat de natura, poate ca nu e neaparat un obiectiv de bifat.

Poliochni primul oras organizat din Europa, fondat de crescatorii de animale si de agricultori acum 5500 de ani in partea de Est a insulei. Cand ne plimbam noi acolo, echipa de arheologi isi continuau sapaturile, probabil mai descopereau lucruri noi, pentru ca acest loc a fost descoperit relativ recent. Intrarea 2 EUR/pers, e un loc plin de istorie, am aflat foarte multe informatii atat de pe panourile postate pe sit, cat si din acel mic muzeu de la intrare (ne-a vazut nenea ca am zabovit f mult pe la pietre si ne-a aratat o usa, invitandu-ne sa vedem si muzeul). Recomand celor pasionati de istorie, e un loc care chiar merita vazut.

Cascada Kaspaka am gasit locul pe harta, googlempas ne-a dus pana la o gospodarie ingradita, de unde se vedea o poteca, insa nu si cascada. Fiind foarte cald si nestiind daca am nimerit locul, am mers la cea mai apropiata tavern din zona si ne-a lamurit localnicul ca doar iarna exista apa in acea cascada, altfel e secata? ce bine ca nu ne-am aventurat sa vedem ceva ce nu exista vara.

Panagia Kakkaviotissa la 4 km de Myrina a fost locul cel mai frumos si cel mai de suflet din Limnos (limnosgreece.gr/en/virgin ... y-kakkaviotissa). E o bisericuta cocotata pe muntele Kakkavos, insa intr-un fel de pestera e o biserica micuta si fara acoperis, practic muntele ii tine loc de acoperis. Drumul de pamant te duce pana la locul unde trebuie sa lasi masina (un fel de parcare neorganizata), iar de la parcare ai de mers intr-un adevarat pelerinaj/traseu de munte pana in varf aproximativ 40 de minute mers usor, pe o poteca pavata in mare parte si cu multe trepte pe parcurs. Nu e dificila urcarea, ci doar faptul ca daca te duci cand e foarte cald, nu prea ai acelasi randament (in iunie am prins vreme f calda chiar si la ora 17.00 cand am urcat spre manastirea era foaret cald). Vibratia locului este insa inegalabila. Recomand cu mare drag!

Lacul Sarat Alykes situat in partea de est a insulei, acesta fomeaza cu alte 2 lacuri o zona naturala foarte interesant in primvara se zice ca aici poti sa vezi flamingo, dar ma intreb cine vine primavara sa viziteze aceasta insula? . Lacul insa a fost impresionant prin faptul ca apa s-a evaporat pe la margini, lasand in urma o patura alba de sare cea mai adevarata si cea mai alba sare din cate am vazut. E practic o intindere mare de sare pe care te poti plimba, poti sa iei si acasa noi chiar am vazut un mosulet care si-a umplut un sac de sare si a plecat cu el (ne intrebam daca regasim sarea din sacul lui in mancarea tavernelor din Limnos?)

PLAJE

Plaja noastra adica cea din Platy ne-a placut extrem de mult, apa curata si foarte mica, linistita, avand in vedere ca e un golfulet, are nisip fain pe plaja. Exista sezlonguri, terase, beach-bar si banuiesc in sezon chiar si o taverna care in iunie era inchisa.

Plaja Thanos foarte aproape de Platy si de satucul cu acelasi nume, e o plaja mai pustie in comparatie cu Platy, dar la fel de frumoasa, cu apa superba, cu niste taverne in apropiere, dar in iunie erau inchise. In satul Thanos am mancat una dintre cele mai faine mancaruri de pe insula recomand Taverna Opos Palia fix in centrul satului.

Plaja Fanaraki cu cele doua variatiuni Megalo si Micro (Fanaraki cel Mare si Fanaraki cel Mic) este de-a dreptul salbatica si spre deosebire de alte plaje la Megalo Fanaraki exista o mica padurice de pini o umbra mai mult decat binevenita pet imp de arsita cand am fost noi erau instalate 2 corturi sub acesti pini. La Mikro Fanaraki se ajunge mai greu, cu masina ne-a fost imposibil, am dat peste proprietati private ingradite, desi noua googlemaps ne zicea sa mergem drept inainte?

Plaja Kiros e destinatia preferata a surfer-ilor. Cand am fost noi era plina de alge, neatractiva pentru balacit, dar probabil in sezon arata mult mai ok. Avanatajul si aici sunt pinii care iti ofera o umbra naturala. Am savurat o salata greceasca simplista la un mic barulet improvizat la drum, sub pini din toata experienta asta pinii au fost cei care ne-au facut bine dupa prea mult mers prin soare.

Golful Kotsinas aici am facut o baie scurta (golfulet mic, apa mica, dar nu prea curate) inainte sa luam masa la Gianikaros cea mai vestita terasa cu cel mai formidabil apus de soare. Am citit ca e un sat traditional ce merita vizitat, dar eu inafara de cele 3 terase pentru turisti plasate f strategic pe faleza si apoi un mic port pentru pescari, nu am vazut ceva atat de traditional. Oricum, mancarea de la Giannikaros (taverna din mijloc, atentie sa nu le gresiti, ca sunt 3 una dupa alta?) a fost foarte buna si la un pret rezonabil. Recomand!

Unde nu am ajuns, dar am inteles ca e frumos si merita:

-Pestera Filoktitis (am ajuns prea tarziu, inchideau la 3!!!) - limnosgreece.gr/en/philoctetes-cave

-Padurea Impietrita limnosgreece.gr/en/petrified-forest

-Degustari de vinuri limnosgreece.gr/en/wine-history

-Bai Termale - limnosgreece.gr/en/thermae-lemnos

Trimis de Sosorina in 30.07.18 15:21:27
Validat / Publicat: 30.07.18 16:52:07

VIZUALIZĂRI: 23354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sosorina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Plaja Thanos (foarte aproape de Platy Beach)

[30.07.18 16:24:57]

ne-am luat cazare de 2 nopti chiar in Myrina (Vicky Apartments)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

_

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 26&ridAnt=87957

[30.07.18 16:51:50]

[30.07.18 16:57:30]

@webmaster39: le incarcam oricum, dar dupa ce am postat textul am avut niste erori si nu am mai continuat editarea

[30.07.18 18:30:05]

elviramvio
[31.07.18 07:17:00]

@Sosorina:

Foarte bun şi util articol.

Vacanţe minunate în Grecia să aveţi, ţara mea de suflet!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.07.18 09:59:35]

M-am bucurat că m-am nimerit să dau SB pentru acest articol frumos si util despre o insulă la fel de frumoasă si interesantă, dar prea puțin cunoscută!

Felicitări!

fra
[31.07.18 10:10:58]

Noi am fost doar pe insula Zakynthos și nu pot să spun că am rămas așa încântată. În schimb am fost în Grecia de 4 ori până acum, dintre care de 3 ori cu mașina (deci știu cu ce se mănâncă). Ce mi-ați recomanda mie: Samothraki sau Limnos? Avem vacanțe destul de active, de multe ori organizate de acasă pe zile, dar căutam mereu peisaje spectaculoase. Am citit ce ați scris pentru amândouă, le-am verificat pe google pe amândouă...

Apropo, ce variante aveți în calcul pentru anul viitor?

[31.07.18 11:02:09]

@elviramvio: Multumesc pentru aperciere! ma bucur cand cineva chiar citeste aceste reviewri. Sper sa va inspire pentru alte vacante pe viitor

[31.07.18 11:05:16]

@irinad: chiar asa e, o insula mai putin cunoscuta - tocmai de aceea merita explorata Va multumesc pentru apreciere!

[31.07.18 11:15:09]

@fra: sa stiti ca am mai auzit personae care nu au fost cine stie ce incantate de Zakynthos, chiar si prietenul cu care am fost in samothraki si Limnos - el zice ca nu se cimpara Zakynthos (bun pt distractie, pt vacanta strict de plaja) cu natura din Samothraki.

Eu mi-am dezvoltat pasiunea pt Grecia dupa ce am vizitat tari asiatice atat de mult laudate cu super plaje ale lor (Bali, Cambodgia), dar in acest moment al vietii insulele grecesti imi ofera mai mult decat expeditiile aventuroase in tari indepartate

Intre samothraki si limnos e usor sa alegeti - daca vreti multa natura, cascade, plaje salbatice, dar si mare mult mai salbatica, involburata, urcat pe munte, putini oameni, putine orasele, plaje mai mult cu pietricele - mergeti in Samothraki; daca vreti ceva mult mai linistit, relaxare si doar cateva plimbari fara adrenalina (chiar sunt lejere vs. samo), atunci Limnos este destinatia Dvs.

[31.07.18 11:20:10]

@fra: mai pe sufletul meu a fost Samothraki, am si scris mai multe despre acesta insula pe blogul meu https://plimbareli. wordpress.com/category/europa/grecia/samothraki/

Dan&Ema
[31.07.18 16:44:11]

@Sosorina: Superb!

traian avramiuc
[16.09.18 17:48:58]

Bună ziua

Mai sunt o grămadă de văzut în Limnos, am fost de trei ori și de fiecare data îmi place și mai mult. Ca idee una dintre cele mai bune taverne este Ai Giannis din kaspakas, infinit mai buna decât gianakaros, evgati, cea mai frumoasă plajă, teatrul antic, Red rock, plaja sălbatică, lângă poliochni, ma rog, de fapt cred ca este vorba de atmosfera de acolo, atmosfera pe care nu am găsit-o în alte insule grecești.

[17.09.18 12:46:43]

@traian avramiuc: e foarte posibil sa fie locuri frumoase in care nu am ajuns inca pe aceasta insula dar la cate insule grecesti exista, preferam sa decoperim mereu alte locuri noi. Ah daca stiam de sugestia rf restaurant Ai Giannis, ne-ar fi fost de ajutor ca asa ne-am mai luat si niste tzepe cu mancare nu neaparat faina...

Dan&Ema, elviramvio, fra, irinad, Sosorina, traian avramiuc
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula Limnos: