ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2018
JUL-2018

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Concediu la Hotel Venus in Mamaia

Am mers la mare la noi, fortati fiind de tichetele de vacanta primite de la serviciu. Cu doua pachete de tichete, adica 2900 lei, am platit 6 nopti la un hotel modest din Mamaia.

Stiam hotelul de la o cazare anterioara, acum vreo 20 de ani, dar citind ca s-a renovat, ca are 3 stele si plaja privata, am plecat cumva plini de sperante.

Camerele sunt intr-adevar renovate, cu zugraveala si mobilier nou. Am avut in camera un aer conditionat vechi dar functional, si un frigider mic, nou. Baia de asemenea pusa la punct, faianta si gresie noua, dar a lipsit banalul clopot de la scurgerea din pardoseala, asa ca sifonul respectiv fiind incomplet, am avut permanent in baie miros de canalizare. La aprinderea becului din baie se pornea si ventilatorul ptr aerisire. Fara eficienta insa. Noroc ca nici unul dintre noi nu suntem adeptii statului in baie pana se inchide la non-stop.

Am facut sesizare la receptie a doua zi de la sosire. Habar n-am ce s-a mai intamplat ptr ca noi ne-am intrerupt vacanta dupa ziua a 3-a din motive personale.

La micul dejun, bufet suedez, mi s-a confirmat inca odata de ce turismul romanesc priveste cu reticenta sistemul all inclusive. Aici nu a fost all inclusive, ci doar mic dejun si cazare, dar m-am ingrozit vazand oameni care puneau in farfurii 6 ochiuri, din care mancau doua. Ca doar s-a platit cazare cu mic dejun. Ar trebui umblat putin la capitolul educatie, dar am senzatia ca ceva zace in codul nostru genetic si ca la foarte multi romani, nu poate fi schimbat. Componenta micului dejun a fost acceptabila, insa am sesizat o organizare deficitara. S-a stat la coada in fiecare dimineata la cafea, iar galantarele cu mancare erau accesibile numai de e o singura parte, formandu-se de asemenea cozi de 15-20 persoane.

Pe plaja, sezlonguri din lemn, inghesuite, ca sa incapa cat mai multe, cu saltele din buret despre care am mai scris in alt review (ar trebui interzise pe motiv de potentiale focare de transmitere de boli ale pielii si nu numai). Intre umbrele nu era spatiu intim, practic stateai langa vecinul de umbrela. Umbrele din stuf, cu cadru din cornier metalic ruginit dar vopsit cu alb, superficial peste rugina. Totul vechi, uzat, murdar. Plaja a facut fata turistilor, iar barul care deservea plaja s-a dovedit a fi civilizat, baietii aducand comenzile la sezlonguri. Chiar mi-a placut amabilitatea celor care se ocupau de plaja si de servirea cu bauturi de la bar, in contrast cu calitatea dotarilor de pe plaja.

Am uitat parcarea. Am lasat masina in B-dul Mamaia. Gratis ca este domeniu public, si aproape de hotel. Vedem masina din camera. Langa hotel, a fost posibila parcarea masinilor pe toata zona verde. Pana sub balcoanele camerelor de la parter. Problema a fost ca nu mai exista nici un coltisor de teren liber, unde sa mai intre o masina. Hotelul avea totusi si o parcare betonata si platita, cu 25 lei pe zi, undeva chiar langa hotel, ocupata cam 30%.

Ca o concluzie, facand analiza costului raportat la calitate, constat ca aceasta vacanta a fost un dezastru financiar. Daca nu am fi plecat dupa 3 zile, cu siguranta am fi totalizat 1000 euro cheltuiti pentru 6 zile la Hotel Venus din Mamaia, din care 2900 tichetele de vacanta.

M-a intristat foarte mult dovada ca tichetele de vacanta, nu ajuta cu nimic turismul romanesc. In cazul de fata, consider ca am finantat supravietuirea unui hotel vechi, renovat, dar cu lipsuri evidente la capitolul conditii de cazare (canalizare defecta, prosoape care nu se schimba timp de 3 zile, deficiente de organizare la servirea micului dejun, lipsa locuri de parcare suficiente, spatiu verde in stare dezolanta in jurul hotelului, in camere lenjeria de pat a fost diferita pe camere - ne-am cazat 6 persoane in 3 camere si am avut posibilitatea sa fecem comparatie cum arata fiecare camera) Sunt niste bani pompati in servicii de calitate scazuta, bani care in loc sa creasca nivelul serviciilor, mentin starea existenta si o duc mai departe. Trist.

Trimis de ingbv in 29.07.18 23:54:32
Validat / Publicat: 30.07.18 08:15:53

VIZUALIZĂRI: 2563 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ingbv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.07.18 08:11:13]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 04&ridAnt=87931

• Alte impresii din această RUBRICĂVenus Hotel: