ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2018
DIN: romania
ÎNSCRIS: 21.08.08
JUL-2018

Karpathos, un diamant neslefuit

Inca un an, inca o aventura in Grecia insulara...

Cu ajutorul lui Google am mai gasit o idee de destinatie si ne-am tinut de ea.

Am ales Karpathos intr-o joaca dar a meritat cu varf si indesat! ca si reper, Karpathos este situata intre Creta si Rhodos, dar mult mai putin cunoscuta.

Am ales cazarea, am luat legatura cu patronul pe pagina hotelului, am stabilit tot de comun acord, din timp (martie) am achizitionat biletele de avion prin Aegean (aveau cele mai bune oferte desi cu conexiune: Bucuresti - Atena si apoi Athena- Karpathos) astfel am obtinut preturi la jumatate fata de alte site-uri specializate in ticketing. Emotii, asteptare...

Am ajuns acolo, fara nici o problema, zborurile au decurs perfect, cazarea a fost mai buna decat ne asteptam, (pozele grecilor sunt mereu putin "umflate" la cazari, aici, din contra! Voi face o recenzie separata pentru cazare, ca asa se cade...

Prima impresie de pe insula: VANT! asadar vechiul nume al insulei, Anemoussa ("cea vantoasa") era evident cum a aparut. De cum am iesit din aeroport ne-a izbit la propriu un vant de te dadea jos, am luat un taxi pana la hotel, acesta neavand transfer propriu, iar transportul in comun nefiind disponibil la acea ora matinala, 6.

Insula este vantoasa, frecventata de Meltemi, vant sezonier, puternic si uscat ce rascoleste uneori zona insula a Greciei de la nord la sud. in acea zi avea un puseu, sa zic asa... apoi s-a mai potolit spre placut dar niciodata total si am descoperit ca fara acel vant ar fi fost mult mai rau, deoarece era foarte cald.

Am inchiriat o masina de la o agentie recomandata de gazda, la un pret bun in comparatie cu ce am mai vazut la locul faptei si am pornit in calatorie.

Insula este, asa cum am titrat, un diamant neslefuit deoarece nu este foarte comerciala, inca, nu este aglomerata, sunt turisti destui, (multi italieni, americani si nordici) dar nu ca in... Skiathos, de exemplu (comparabila ca dimensiune). !

Pas cu pas am descoperit frumusetile insulei: relieful arid, aspru, muntos (cu drumuri serpuitoare si maiestuoase, de iti taie respiratia), pe alocuri cu paduri de pin, imbinat cu o mare de un albastru ireal (caracteristic pentru largul coastei) cu plaje superbe, mici si cu apa clara, cristalina, cu nisip, pietris sau chiar bolovani (cu incaltarile potrivite nu ai nici o problema).

Muntoasa si maiestuoasa la nord, mai blanda si mai plana spre sud, cu o istorie extrem de lunga si bogata, daca ai timp si placere sa o asculti de la localnicii extrem de deschisi si placuti, Karpathos iti ofera un loc de povesti si legende cu titani, monstri marini si Arpathei.

O mare parte dintre plaje sunt amenajate corespunzator- sezlonguri, umbrele si taverne. Daca ar fi sa fac un clasament al preferintelor (subiectiv, evident) ar suna cam asa: Achata, Kato Lefkos, Ammopi, Apella, Kyra Panagia, Diafani, Agios Nikolaos, Potaly Bay, Fokia, Arkassa. De retinut ca plajele din est aveau apa mai calma, pe partea vestica fiind de multe ori valuri, paradis pentru surferi, dar nu si pentru noi. Am mentionat doar plaje amenajate deoarece asta am cautat caci nu am avut umbrela proprie si nu mergea fara...

Pe unele plaje exista si umbra naturala de pini, incomparabila fata de cea facuta chiar si de cea mai buna umbrela (Achata, Apella) dar trebuie sa te prezinti la plaja devreme ca sa apuci un loc.

Amestecul acela grecesc de munte pana in mare, de stanci in apa, pe unde se aduna pestisorii la spectacol pentru cei ce prefera snorkeling-ul, imaginea aceea frumoasa pe care multi o cautam de perete stancos pe o latura a drumului si prapastia cu marea la baza pe partea opusa cred ca aici s-a nascut, Zeus fiind creativ in ziua in care a facut aceasta insula.

In partea de nord, unde e inalta si ingusta poti contempla marea pe ambele parti din varful muntelui, dintre nori- la propriu!

Olympos, satul cocotat pe varf de versant este un loc genial, cu privelisti inegalabile! Casute colorate ce rasar una din alta spre inaltul muntelui, alei doar pietonale ce urca si coboara de te poti rataci usor, magazinute traditionale extrem de inedite si taverne cu mancare buna.

Spoa, un sat si mai traditional, cu o liniste paradisiaca, nealterat, unde chiar vorbesti in soapta pe strada ca sa nu te auda tot satul! mirific!

Apoi din nou in prezent, Pigadia -cea mai populata localitate, cu viata de noapte, nenumarate taverne si baruri cochete pe faleza, muzica si comert cat cuprinde.

Mancare buna la preturi usor mai mari decat pe alte insule mai populare ale Greciei.

Repere: la taverna: berea 500 ml - 3,50-4 euro, masa 2 persoane (cate un fel principal si o salata greceasca si cate o bere sau un vinul casei - 30-40 euro, in functie de ce alegi), salata greceasca -6-7 euro), in oras la grill house-uri 1 gyros 2,5 euro, souvlaki la farfurie 6-7 euro si multe alte carnuri fripte ce vin cu nelipsitii cartofi prajiti. La tavernele de pe plaja e putin mai scump.

Setul de 2 sezlonguri si o umbrela 6-8 euro, in functie de popularitatea plajei.

La market, evident totul mai ieftin...

In final, un alt vis bifat ca realitate, o locatie indepartata dar deosebita, mai putin comerciala dar mai bruta prin frumusetile naturii sale.

P. S. Imi lipseste deja vantul uscat privelistea din balcon la cafeaua de dimineata si lipsa tantarilor!

Trimis de killtox in 27.07.18 23:00:26
Validat / Publicat: 28.07.18 02:30:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (killtox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [28.07.18 07:09:47] »

@killtox: Foarte frumos, am savurat articolul şi fotografiile la cafeaua de dimineaţă. Grecia nu conteneşte să mă surprindă.

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [28.07.18 09:40:56] »

Ce încântare! Karpathosul este pe lista mea de ceva vreme, am tot urmărit zborurile, dar nu ne-am „potrivit”... încă!

Așa că au fost alte insule, dar urmează...

Foarte bun articolul, mi-a plăcut tot ce am citit, în mare parte le știam pentru am tot studiat despre ea, dar acum... de la fața locului... e altceva! Mi-au plăcut nespus pozele! Abia aștept să văd unde ați avut cazarea, pentru că și eu am ales-o deja!

Felicitări!

Mi-a plăcut „perla” din P 30!

webmaster [28.07.18 09:54:06] »

webmaster [28.07.18 09:55:11] »

killtox [28.07.18 13:58:12] »

@irinad: Multumesc, Irina!

killtox [28.07.18 14:01:48] »

@maryka: Multumesc Maryka!

killtox [28.07.18 15:03:49] »

@webmaster: multumesc, webmaster!

mondo_76 [28.07.18 15:59:51] »

Felicitari! Foarte frumos scris. Unul din cele mai bune reviewuri scrise despre Grecia din ultima vreme. Sunt putine scrise despre Karpathos, ajuta f mult. Karpathos este pe lista mea scurta. Anul viitor sau peste 2 ani vom fi si noi acolo.

killtox [28.07.18 19:13:06] »

@mondo_76: multumesc

mishu [29.07.18 21:42:47] »

@killtox: Frumos, felicitari, votat cu mare drag.

Rodel [30.07.18 10:59:42] »

Foarte util acest articol, foarte frumoase pozele! Deja visez la Karpathos!

killtox [30.07.18 17:11:19] »

@webmaster: webmaster, te rog sa corectezi denumirea rubricii, Descopera insula Karpathos, se scrie cu K, nu cu C, altfel, daca cineva cauta corect denumirea insulei nu gaseste absolut nimic. (verificat) In plus, asa e corect. Multumesc, scuze...

webmasterX [30.07.18 18:14:31] »

@killtox: Am corectat, mulțumim

elviramvio [31.07.18 07:50:14] »

@killtox:

Foarte frumos. Grecia dă dependenţă şi un dor continuu pentru cei ce se îndrăgostesc de ea.

killtox [31.07.18 10:22:14] »

@elviramvio: sa stii ca asa e! in fiecare an cand ne facem bugetul de vacanta spunem ca de data asta mergem altundeva si mereu sfarsim in Grecia, hahaha... deci e o forma de dependenta.

pacala_pm [03.11.19 09:48:08] »

Frumos articol, dar şi un mare mulţumesc din partea mea, pentru informaţii!

De principiu pentru anul următor, Karpathos ar fi destinaţia finală. Cer un mic ajutor cu unele informaţii privind cursa aeriană. La ora actuală îmi arată o escală destul de măricică la întoarcere.

-Când aţi fost în vacanţă, escala a fost mare? şi ce aţi făcut?

-Câteva informaţii privind firma de închirieri auto, se poate?

Mulţumesc!

killtox [17.11.19 19:02:50] »

@pacala_pm: daaa, insula e salbatica si foarte frumoasa. Am fost in 2018. Am plecat cu aegean la 20.50, ajuns in atena pe la 22.00 am stat in aeroport pana la 4.50 cand aveam legatura catre insula cu olympic air. La intoarcere am plecat de pe insula in jur de 7.00, ajuns in atena pe la 8.00. Am luat metroul in atena la plimbare, masa, caci aveam cursa aegean pe la 17.00. Orarul zborurilor e mobil de la an la an, nu cred ca te ajuta mult orele nele.

killtox [17.11.19 19:21:47] »

@pacala_pm: referitor la firma de inchirieri auto, noi am avut norocul ca patronul hotelului sa ne gaseasca si masina printre prieteni. adica a apelat la karpathosislandrentals.com si am luat o skoda roomster, dar nu mai stiu pretul acum, orcum am verificat la fata locului, era evident mai ieftin decat la firme celebre, gen Hertz. Cel mai important, ne-a permis sa folosim masina pana cand ne-am urcat in avion si sa lasam masina in parcarea aeroportului (pe incredere, fara verificari, etc), cu cheia sub pres, fara sa ne taxeze si pentru acea zi. A contat enorm! taxiul ar fi costat 25 euro, la final de sejur, conteaza...

irinad, killtox, maryka, mishu, mondo_76, pacala_pm, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Karpathos: