ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2018
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 15.07.15
JUL-2018

Vacanta pe Sithonia

Numai ce m-am intors din Grecia, mai exact Halkidiki- Sithonia- Sarti si as vrea sa relatez totul "la cald".

Vreau sa incep cu drumul pana acolo. Inspre Grecia cam dupa 600 de km ne-am oprit in Skopje, capitala Macedoniei unde am dormit o noapte si cu ocazia asta am vizitat o parte din Skopje. Recomand bazarul tucesc din centru unde puteti manca niste mici asemanatori cu cei din Romania dar mult mai buni.

A doua zi am pornit spre Sarti... am ajuns pe la 5 la cazare. Noi am domit la Sinapis House (recomand cu placere, mai ales ca e o afacere de familie si in plus ela 50 de metri de plaja din Sarti)... dar aveti de unde alege.

Acum sa incepem cu plajele... sunt o multime... pe putin 15 dar am sa vi le spun pe cele pe care le-am vizitat. Cea mai celebra dintre toate e Orange beach. Din pacate am prins o zi proasta sa mergem la acea plaja. Batea vantul foarte tare asa ca au fost valuri toata ziua... plus ca drumul de acces pana acolo e foarte prost... recomand Orange beach de vizitat, o data.

Umatoarea plaja ar fi cea din Sarti, despre care nu prea pot sa zic multe... doar ca a fot ok, nimic special sau naspa... sezloangele eau gratis cam peste tot doar ca trebuia sa ai o consumatie minima de 3 euro. De pe plaja din Sarti aveai o priveliste excelenta catre muntele Athos despre care o sa va povestesc ma incolo.

Alta plaja ar fi Kalamitsi... care era singura plaja unde sezloangele se plateau... 3.5 euro unu iar consumatia era extra. E o plaja foatre intinsa asa ca aveai loc unde sa te asezi. Apa cam rece si umpic adnca intrare. P

artea frumoasa a plajei era insulita din mijloc unde te puteai urca pana in varf. Un alt lucru frumos a fost ca am avut ocazia sa vad marea din caiac... recomand cu placere. Drumul e asfaltat cu o parcare imensa si se afla cam la 16 km de Sarti.

Urmatoarea plaja e Platanitsi, o plaja pe care o recomand cu placere. Langa plaja e un camping de rulote imens. Apa calra parcare mare singura problema ar fi nisipul care avea cam multe pietricele, dar in rest ok. Cam la 7 km de Sarti, recomand.

Ultima plaja e si cea mai spectaculoasa. Se numeste Klimataria si e la 14 km de Sarti avand un drum de acces de o banda foarte frumos, chiar pe langa mare. Apa e cea mai clara apa pe care am vazut-o vreodata in Grecia, plaja avand un nisip foarte fin. Terasele de langa au o mancare excelenta... Recomand cu cea mai mare placere.

Acestea sunt toate plajele pe care le-am vizitat in 10 zile, cat a durat sederea noastra acolo.

In timpul acesta am mai facut, din pacate, numai o drumetie (am avut norocul sa avem o agentie de turism langa noi)... mai exact am luat o barca spre Athos, muntele sfant. Ne-am apopiat la 500 de m de tarm deoarece au fost si doamne la bord si cum se stie, femeile nu au voie sa coboare pe Athos.

Dupa ce am vazut 8 manastiri de pe mare am plecat spre Ammouliani, o insula de langa Athos unde am mancat ceva. Recomand aceasta calatorie de facut odata. Alte excursii ar fi cu caiacul spre plaja Goa, o plaja izolata, excursie pe care o recomand sa o faceti daca aveti conditie fizica destul de buna.

Urmeaza sa va spun despre restaurante. Pe fiecare plaja exista restaurante in afara de Orange... asa ca aveti ce manca la pranz. Problema e seara. Recomand sa mancati la taverna Pirofani, desi nu e langa mare, are o mancare excelenta, chelneri amabili... la final primiti desert din partea casei, pret decent, meniu in romana. Desi arata foarte bine, taverenele de pe mal, nu va recomand de loc sa mancati acolo... chelneri lasa de dorit la fel si mancare si pretul e prea ridicat. Alta solutie ar fi sa mancati in alte localitati de pe acolo, de exemplu, Kalamitsi sau Porto Koufo sau sa mancati la Fast food-uri cu Gyros sau Souvlaki.

Cam atata am avut de povestit... a, preturile sunt foarte exagerate la benzina in Gecia... asa ca va recomand sa alimentati in Macedonia la MAKPETROL. Acum am terminat cu totul.

RECOMAND sa vizitati Sarti de cel mult doua ori... un loc superb.

Daca v-am ajutat, cu placere!

Trimis de efarmabios in 27.07.18 16:30:30
Validat / Publicat: 27.07.18 17:11:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (efarmabios); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 KLimataria
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

[27.07.18 16:36:38]

@efarmabios: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

piti
[27.07.18 17:19:39]

Klimataria forever! ????

efarmabiosAUTOR REVIEW
[27.07.18 17:27:32]

@piti: da... e o plaja foarte frumoasa

fra
[27.07.18 17:33:33]

Bun review într-adevăr. Scurt și la obiect.

Noi am reuși să ajungem pe Goa și cu mașina în iunie 2016, pe un drum neasfaltat din pământ și cred că era și îngust, era mai îngust, dar mai drept decât cel spre Orange beach.

De ce spuneți că maxim de 2 ori e bun de mers în Sarti? Eu de exemplu am fost deja de 2 ori și plaja klimataria nu am văzut-o și tare bine arată în pozele voastre. La kalamitsi am mers, dar doar pe fugă și la fel, aș mai merge că mi-ați făcut poftă. Pentru mine Sarti sau măcar Sithonia a rămas ca o variantă de rezervă dacă nu ne ies cum trebuie planurile de vacanță de peste an...

efarmabiosAUTOR REVIEW
[27.07.18 17:57:42]

@fra: Aveti dreptate. Se poate vizita Sithonia de mai multe ori... dar nu e neaparat sa mergi tot in Sarti, chiar daca e un loc foarte frumos.

Daca veti mai merge vreodata pe acolo... va recomand cu cea mai mare placere sa mergeti la Klimataria!

Mai am o intrebare... pe unde ati mancat in Sarti?

fra
[28.07.18 09:48:13]

@efarmabios: da, se poate alege și altă localitate, într-adevăr. Noi sincer am ales aceeași cazare și implicit aceeași localitate datorită numărului mic de zile de vacanță (și nu am vrut să ne riscăm încercând ceva nou), prețului foarte bun și poziționării cu vedere la mare. Am căutat și altceva, dar nu găsisem ceva măcar pe aproape la fel de bun. Am scris review pentru ambele vacanțe.

Legat de masă, sincer nu îmi amintesc denumirea terasei la care am mâncat cel mai des (anul trecut, că în 2016 am mâncat mai mult de la supermarket, gătit în cameră, că eram 4 persoane și a fost mai practic așa), dar știu sigur că era exact lângă cazare, pe un colț de stradă. Se vede în pozele de la articol(http://amfostacolo.ro/im.php?id=84161). Nu suntem genul foarte atașați de un loc anume, ci încercăm de fiecare dată pe cât posibil ceva nou (cel puțin eu); îmi propusesem de acasă ce anume vreau să încerc și am ales în funcție de asta locația. Am mâncat aproape în fiecare zi pește (calamar în două feluri făcut, caracatiță, creveți, sardine etc); gyros numai o dată și nu am fost foarte încântați.

mircik
[21.01.19 15:59:46]

cum este plaja si intrarea in apa in dreptul locatiei dvs. Sinapis House? merg cu 2 copii mici (4 si 7 ani). imi face cu ochiul Irene Frau si Erifili Agora. multumesc!

anghelina, efarmabios, fra, mircik, piti
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarti:

• pagină generată în 0.075923919677734 sec