ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2010
    ÎNSCRIS: 12.05.10
    MAY-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cea mai frumoasa vacanta

Este pentru a doua oara cand merg in Grecia, dar pot spune ca vacanta la Hanioti a fost de neuitat. Nu aveam de gand sa merg, dar am primit excursia cadou, din acest motiv nu pot spune pretul. Ei bine dupa o perioada plina de stres la munca si de stat intrun birou asemanator cu un cavou (in cazul meu), Hanioti este cea mai potrivita statiunea pentru a te relaxa si a-ti incarca bateriile (cu energie pozitiva evident). Nu trec masini care sa te claxoneze ca nu mergi pe trotuar, nu sunt oameni care tipa pe strada... si mai ales nu auzi manele la orice colt de strada. La orice ora te poti plimba pe malul marii, de peste tot simti miros de portocale/mandarine si de... tzatziki.

Cat despre hotel pot spune ca sunt mutumita. Am avut camera curata, cu aer conditionat, tv (cu vreo 8 posturi romanesti), bucatarie (cu plita nefunctionala de altfel... probabil trebuie sa platesti o taxa pentru ea), dar cu tot ce trebuie in ea: pahare, farfurii, cutite, desfacator de vinuri etc. Eu le-am vazut tarziu ca nu am stat sa caut prin dulap. Am folosit doar frigiderul.

Dulapul pentru haine are umerase... ceea ce m-a bucurat ca imi faceam probleme sa nu mi se sifoneze rochiile: P

Cat despre seif... nici nu l-am deschis. Stiu doar ca este acolo... ascuns bine in dulap. Eu sunt mai de moda veche si caram banii dupa mine. Dar pentru cineva care nu are loc in poseta ii poate lasa linistit in camera.

Camera este maturata zilnic, se schimba si pungile de gunoi si patul facut.

Eu una am avut balcon cu vedere la sosea, cele mai frumoase sunt cele cu vedere la piscina. Eu vedeam doar mandarine... si pe Bella (cateaua hotelului).

Micul dejun e ok... in special compotul de piersici. Nu este prea variat si cam zilnic ai acelasi meniu, dar daca ai pile si ii bati la cap iti pot face si o omleta in loc de oua fierte. Nu m-am dat in vant dupa mancare... pot spune ca asta este punctul slab al hotelului. Seara preferam sa mananc salata... asta dupa ce mancam ziua in oras. De fel au carne de porc... lucru nu prea bun pentru musulmani. Dar pentru cei care vor sa tina o dieta cu salata... e perfect, branza feta e chiar buna: D

Dupa masa de seara merge intotdeauna o cafea facuta de Daniel, sau un ceai cu miere si lamaie... pe terasa, exceptand tantarii care chiar pisca al naibii de tare... e superb.

Dupa ce ii deranjam pe toti ca noi ramaneam ultimii pe terasa si murdaream o groaza de farfurii si tacamuri ne duceam la receptie, mutam toate canapelele si scaunele cat sa facem campionate de remi, table, carti si... de cocktailuri: P

Foarte placut a fost ca nu ne zicea nimeni nimic, chiar patronul hotelului statea si se juca cu noi.

Cocktailurile sunt specialitatea casei. As mai merge acolo in special pentru ele.

Am invatat sa dansam zorbas (zorba... sau cum s-o scrie), iar noi i-am invatat pe ei ofitareasca, dansul pinguinului... si sa nu mai zic de breakdansul facut de copii din grupul nostru. Din pacate nu am spart farfurii a la grec, dar am trantit destule pahare si scrumiere cat sa consideram ca am facut traditia.

Nu sunt suparata ca au complotat impotriva mea si tot susoteau prin spatele meu, atat prietenii cat si personalul hotelului... pentru ca in final mi-au facut o surpriza, de ziua mea. O super petrecere si un tort foarte bun.

Despre patronii hotelului nu pot spune prea multe... doar ca pot zambi si pot spune "Kalimera" / "Kalispera" foarte frumos, dar Sakis a fost foarte calduros cu noi. Ne-a suportat seara de seara, ne-a dat Sambucca facuta de el si ne-a sfatuit ori de cate ori a putut. Stie foarte bine engleza deci te poti intelege foarte usor cu el.

Cat despre Daniel... daca nu era el poate nu ar fi fost atat de frumoasa excursia.

El este ospataru'... sau ma rog asta ar trebui sa fie... pentru ca e omu' bun la toate. Il gasesti dimineata la mic dejun (asta daca se trezeste), la pranz la piscina, seara la cina si pana dimineata la barul din receptie.

Este foarte serios... si foarte nebun in acelsi timp... te poate face sa razi de nu mai ai aer (apoi ai nevoie de respiratie gura la gura: P)

Va recomand tequila sunrise fara gheata facuta de el... te da pe spate... alcoolul.

Facand o recapitulare la cea am scris mai sus... pe scurt... Mai vreau la Hanioti. si tot la hotel Tropical... dar vin cu mancarea de acasa, sau merg cand sunt la regim.

Cu mult drag si cu speranta ca nu v-am plictisit... Dilek Nezamali

Trimis de Dilek* in 13.05.10 00:37:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thesaloniik

VIZUALIZĂRI: 2224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dilek*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Poza facuta din balcon, cum se tolaneau ai nostrii

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [13.05.10 00:46:53] »

Excelent review . Felicitari !

Vad ca ai fost acum in mai , se putea face baie in mare ?

Dilek* [13.05.10 01:24:15] »

In mare nu am facut. eu sunt mai friguroasa de fel. Dar am facut in piscina... vrand, nevrand... cu forta cu alte cuvinte. Dar e ok... e soare afara, e cald, frumos. Nu ca la noi... ca apropo... acum ploua, tuna si fulgera

doina13 [13.05.10 01:50:51] »

Felicitari Dylek, foarte bun review. Poti face baie in mare linistit, eu si copiii ne am balacit in ultima zi aproape o ora la mare si doua la piscina.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [13.05.10 07:53:10] »

Felicitari si de la mine! Frumos scris si foarte optimist, imi pare bine ca te-ai distrat si simtit foarte bine.

webmaster13 [13.05.10 07:54:58] »

Bun venit, Dilek, felicitari pentru debutul in forta, am atasat aceasta melodie impresiilor tale sper sa-ti placa , insa daca vrei putem schimba!

biancuta [13.05.10 08:19:16] »

Foarte placut acest review. V-ati imprietenit cu personalul si dansat cu spart de sticlarie! Puncte si de la mine!

Sanziana [13.05.10 10:16:00] »

asa se ureaza bine ai venit pe la noi: cu un superbonus si felicitarile aferente!

desi mi-a trebuit sa ajung la sfarsitul review-ului sa pot intelege de ce nu mananci carne de porc.

Inca o data bravo si te mai asteptam cu impresii

Diaura* [13.05.10 10:17:42] »

@Dilek esti foarte tonica; lasa regimul la o parte si mergi acolo unde iti place si unde te simti bine cat de des poti; razi, canta si danseaza... caci conteaza mai mult decat cateva kg, in plus. Felicitari si SB.

Sanziana [13.05.10 10:22:44] »

sorry, Diaura, ti-am luat-o inainte

Dilek* [13.05.10 10:39:07] »

Sincer?? !! Am mancat carne de porc. Mi-am luat o teapa la un restaurant de pe langa hotel. Am comandat un gyros ca arata bine... si dupa ce am luat cateva bucati de carne, mi s-a parut ceva ciudat, un gust nemaiintanit pana acum... le-am scuipat frumos in servetel si am intrebat ce fel de carne era. Raspunsul a fost prompt: Pui cu porc!

ozgean [13.05.10 15:31:21] »

Salutare!

Nu stiu locatia, dar dupa cele povestite de catre Dilek si mai ales dupa ce am citit acest review, destul de bine structurat de altfel, cu siguranta pot spune ca imi pare rau ca eu am ratat aceasta excursie... Oricum, felicitari Dilek ptr review si ma bucur ca asta a fost o vacanta pe cinste ptr tine

Numai bine!

asterix24t* [26.05.10 09:22:17] »

Important intr-o locatie de vacanta este sa te poti simti relaxat, alaturi de cei dragi, personalul sa fie langa tine la nevoie, serviciile sa fie pe masura. Se pare ca locatia aleasa de Dilek indeplineste criteriile pentru o vacanta de vis. M-am convins ca vacanta la Hanioti, merita sa intre intr-o viitoare destinatie de vacanta!

asterix24t*, biancuta, Diaura*, Dilek*, doina13, ionescunic, ozgean
    Alte impresii din această RUBRICĂTropical Hotel: