ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2018
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 12/15

încărcat de pe telefon!

Vacanta cu copiii in Kuala Lumpur, Bali si Singapore

Dupa vacanta de iarna in Hong Kong nu credeam ca vom ajunge asa repede in Asia. Si totusi...

Am primit o invitatie la nunta in Kuala Lumpur. Asa ca dupa multe ezitari am hotarat sa transformam vizita in vacanta de vara.

Avem doi copii maricei pentru care experienta zborului lung este una placuta. Am luat bilete destul de convenabile la avion si am structurat totul dupa cum urmeaza. 5-11 iulie Kuala Lumpur, 11-16 Bali, 16 -19 Singapore.

Am ajuns in K L in dupa amiaza zilei de 6 si am fost asteptati de masina resortului unde am fost cazati (unde se tinea si evenimentul la care am participat). Dupa data de 8 ne -am mutat in centrul orasului.

Am inchiriat un apartament aproape de Turnurile Petronas. Recomand cu caldura locatia, am stat la et 56! Kuala Lumpur este un oras verde, plin de plante si pomi, cladiri impresionante, . Se circula usor cu autobuzul, este gratis si are culoarea roz.

De asemenea este usor de folosit un fel de Uber numit Grab. Nu recomand taxiul, soferii incearca sa te pacaleasca mereu.

Am fost cu Grabul pana la Batu Cave unde este si faimoasa statuie a lordului Murugan si am platit echivalentul a 10$. Statuia se afla intr -o piata plina cu maimute destul de obraznice care fura tot ce le atrage atentia, de la sticle cu apa pana la genti in care cred ca se afla mancare. Tot acolo am baut si prima nuca de cocos din intreaga excursie. Recomand sa incercati in special cele reci de la frigider.

In partea stanga a statuii inalta de 42.7 m facuta din 250t de metal si 1500 mcubi de ciment, vopsita cu 300l de aur se afla cele aproape 250trepte ce duc la templul aflat in mijlocul unei pesteri semi deschisa. Merita urcarea! Templul este in reconstructie dar inca se mai vad bucati din constructia initiala.

Dupa ce am vizitat pestera am plecat spre Central Markat si cartierul chinezesc. Aici este locul ideal de a cumpara suveniruri (magneti, tricouri). Pe drum am intrat si la Sri Maha Mariamman Temple. Impresionant! Ne-am descaltat la intrare si ne asteptam sa gasim mizerie... era proaspat spalat pe jos si foarte curat.

Urmatoarea zi am plecat spre zona cu Gradina Botanica dar pentru ca nu aveam mult timp am intrat doar in gradina cu fluturi si cea cu pasari. Copiii si noi, adultii nu am regretat alegerea facuta.

Am vazut Turnurile Petronas si ziua si seara.

Pentru a ajunge la faimoasa pasarela alegeti intrarea cu Filarmonica. In partea stanga a intrarii se afla scarile ce coboara spre casa de bilete. Recomand sa va faceti rezervare sau sa cumparati bilete cu o zi inainte intrucat se accepta un numar limitat de vizitatori pe ora.

Nu ratati nici fantanile cu jocul de lumini din fata turnurilor.

Asadar consider ca 3 zile pentru a vizita Kuala Lumpurul nu au fost de ajuns. Cred ca 5 sunt ideale.

Despre Bali si Singapore revin...

Trimis de Lavinia76 in 26.07.18 12:52:55
Validat / Publicat: 26.07.18 13:51:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 2214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lavinia76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.18 13:49:52]

Bun review de debut, merită remarcat.

@Lavinia76: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Despre Bali si Singapore revin...

Așteptăm cu nerăbdare & interes...

[26.07.18 13:51:00]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Kuala Lumpur, KUALA LUMPUR" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

r-Uca CONS. ONORIFIC AFA / ASIA - ALTE LOCURI
[26.07.18 21:47:49]

Suna a super concediu! Astept cu nerabdare si continuarea, sa-mi mai aduc aminte de locuri dragi

Dan&Ema
[17.11.18 20:06:21]

@Lavinia76:

Foarte util articolul mai ales ca si noi tintim sa ajugem la KL la anul! Eu voi merge cu fiul meu de 14 ani.

Stii daca inceputul de iulie este recomandat ca perioada de vizitare?

A propos, cat a costat zborul si cu ce companie ati zburat? Cat de repede v-ati acomodat la decalajul de fus orar?

Felicitari pentru articol. si pozele sunt faine chiar de sunt putine. Numai de bine!

Lavinia76AUTOR REVIEW
[18.11.18 10:04:07]

@Dan&Ema: buna ziua, iulie este la inceputul sezonului ploios. Noi in cele 7 zile petrecute acolo am prins doar o ploaie (torentiala) ce a durat 1 ora. In rest a fost cald, cerul cu nori, dar placut. Nu simteai caldura si umiditatea prea rau.

Am zburat cu Turkish si a fost foarte bine. Noi am avut intoarcere din Singapore si biletele au fost 800 e/ persoana, cumparate cu o luna inainte.

Decalajul orar l-am simtit doar in prima zi, compromisa oricum dupa atatea ore de zbor, am ajuns la hotel dupa amiaza asa ca doar am mancat si am dormit.

Vom repeta experienta anul viitor de Paste!

Fotografii avem multe dar sunt cu nota personala... poate revin cu cele noi.

Dan&Ema
[18.11.18 10:06:08]

@Lavinia76: Multumesc frumos! Vacante faine! Numai bine! Si postati din nou dupa viitoarea vacanta in KL.

Dan&Ema, Lavinia76, r-Uca
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kuala Lumpur: