ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2018
ÎNSCRIS: 09.01.13
JUL-2018
4 AD. + 2 COPII

O alegere buna per total

Din punct de vedere al hotelului nu am inceput foarte bine pentru ca am primit din start camere inferioare celor platite (am primit sea-side view) pe principiul ca poate merge si nu ne prindem.

Am revenit la receptie si ne-au spus ca nu au alte camere disponibile iar dupa ce le-am dat bacsis consistent ne-au promis ca ne vor schimba camerele, ceea ce s-a intamplat dar la o camera dupa o zi si la o camera dupa doua zile (am primit camera la ora 20.15 seara dupa multe insistente). Chiar ni s-a spus ca tinand cont ca stam 11 nopti nu este o problema ca doua nopti am stat in camera inferioara - evident nu ni s-a returnat diferenta de pret.

Trecand peste acest aspect foarte neplacut, hotelul ne-a incantat. Interiorul, restaurantele, piscinele, plaja, pontonul, toate au fost conform asteptarilor si peste (si am mers in Turcia de multe ori).

Camerele sunt si ele impartite nu numai dupa priveliste in sensul ca cele cu vedere laterala la mare sunt ceva mia mici, la fel si balcoanele acestora. Cele cu vedere la mare sunt estimativ cu vreo 4 mp mai mari, cu canapea mai mare si cu balcon dublu ca marime. Avand un copil cu noi in camera am primit de fiecare data camera cu un pat mare matrimonial si un pat de o persoana (foarte mare si acesta). Pe langa acestea mai era si obisnuita canapea extensibila si aceasta foarte comoda si mare comparativ cu alte hoteluri. Am vazut vis-a-vis de noi o familie de musulmani care erau 2 adulti si 3 copii maricei intr-o camera ca a noastra – nu credeam ca este permis acest lucru. Curatenie zilnic, schimbat prosoape, refil minibar etc. nici nu mai trebuie sa mai mentionez.

Prosoapele de plaja se puteau schimba ca in Turcia, ori de cate ori se dorea, 12 ore pe zi. De asemenea in privinta prosoapelor de plaja pe langa faptul ca erau de buna calitate era si o mare relaxare in privinta numarului lor etc. (aveam experienta de demult din Bulgaria cu prosoape rufoase la care se platea garantie si exista un stres privind numarul lor si obligativitatea returnarii in buna conditii). Aici pur si simplu duceam cate prosoape aveam si luam cate ne trebuiau iar la plecare, tinand cont ca am parasit hotelul seara, mult dupa predarea camerelor, nu ni le-au cerut – le-am dus cartelele la receptie cand am plecat, multumindu-ne relaxati ca le-am dus si aruncandu-le intr-un sertar. Poate am exagerat un pic descriind situatia prosoapelor de plaja insa sunt lucruri care uneori fac diferenta, aratand cumva si faptul ca se acorda din partea managementului o mai mare atentie confortului clientilor decat stricta gestiune a unor lucruri marunte.

Sezlongurile la piscine, plaja si pe ponton erau in numar suficient si erau destule disponibile toata ziua (mai putin pe ponton unde mai ales in zilele caniculare dupa ora 10 nu prea mai gaseam). Erau evident destul de multe ocupate cu noatea in cap in primele randuri desi scria peste tot ca este interzisa rezervarea acestora inainte de 8:30. Nemtii sunt de obicei primii la acest capitol dar nu singurii.

In unele zile cand la 8:30 deja erau majoritatea rezervate cu prosoape etc. veneau angajati ai complexului si in prima faza lasau anunturi privind interzicerea rezervarii iar daca peste 30 – 40 de minute nu venea nimeni, strangeau toate obiectele si le depuneau la un mic birou de guest relation de unde puteau fi recuperate.

Mentionez un puct special la capitolul sezlonguri baldachinele de la piscine, din care se gaseau disponibile mai toata ziua. Pentru baldachinele de la plaja (care erau aproape casute ca dimensiuni si confort, cu terasa, umbreluta separata etc.) se platea o taxa suplimentara.

Bauturile de asemena au fost peste asteptari, exceptand vinul oribil. Ma refer la faptul ca au fost bauturi alcoolice originale de buna calitate, fresh-ul obisnuit de portocale dimineata, la cutie (neacidulate), sucuri de doza, la sticla (toata gama Pepsi) si la dozator, bere draft si la sticla, Efes si Beks (prima data cand vad la UAI bere radler, light etc. la sticla). Iar peste toata aceasta varietate mai mentionez ca in timpul zilei, peste tot la piscine, plaja, ponton era personal care servea bauturi la alegere – frigidere mobile cu bauturi, tarabe mobile cu inghetata si sucuri, ospatari pe role sau fara role etc, se plimbau in permanenta printre sezloguri si intrebau daca mai doreste cineva ceva. In restaurante, la baruri, pe terase erau in permanenta ospatari care serveau bauturi clientilor, fara cozi la baruri sau alte inconveniente. Am mers la bar doar cand nu stiam exact ce vreau si voiam sa aleg din ce pot vedea.

Mancarea a fost mult sub alte hoteluri la care am fost, in sensul ca la pranz era foarte putin variata si foarte reciclata. Supele lor poarta in Romania denumirea de lături . Seara era ceva mai bine in privinta mancarii, fiind mai diversificata dar nu excelau in gust, totul fiind parca fad si statut (cea ce nu este de mirare tinand cont ca si carnea de la gratare era prefiarta si doar rumenita pe gratar).

Animatorii destul de putin vizibili sau mai degraba discreti. Aveau activitatile obisnuite de jocuri, aerobic etc. insa doar daca voiai mergeai, deci nu insistau si nu treceau pe la fiecare cum se face in alte hoteluri. Era afisat programul si doar uneori mai treceau si strigau activitati distractive.

Spectacole seara in amfiteatru cu artisti profesionisti (nu cu animatori deghizati), muzica live cu cantareti straini in fiecare seara atat in restaurant cat si in lobby, la barul de la piscine sau pe ponton. Discoteca de nopate. Daca mai amintim petrecerile de la piscine cu spuma si dansatoare exotice va puteti face o imagine despre o atmosfera mereu animata, vesela, cu multa energie, de sa nu te mai saturi.

Pentru noi, avand copii in grup, toboganele din Aqua Park si jucarelele din Luna Park (masinute busitoare, carusel, lanturi, roata mare, trenulet pentru pitici etc.) toate fiind incluse in pretul complexului, au reprezentat atractii zilnice si daca s-au fi putut si nocturne.

Ar mai fi multe de povestit depre cele 6 piscine (silent pool, piscina interioara, piscine mai adanci, mai mici, piscina pentru pitici etc.), despre restaurantele a' la carte, despre snack-uri etc. insa cred ca as depasi si numarul de caractere admise. :)

Poate nu este neaparat locul aici insa tinand cont ca foarte multe review-uri fac referire si la traseul pana la hotel as mentiona ca noi am cumparat vacanta de la agentia [...], totul legat de transferuri si comunicare fiind organizate absolut impecabil.

Per total foarte probabil vom mai alege hoteluri din lantul Delphin.

Trimis de mristi in 25.07.18 11:07:49
Validat / Publicat: 25.07.18 12:32:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya: Belek - Crystal Paraiso Verde Side - Sueno Beach Lara - IC Green Etc.

VIZUALIZĂRI: 3024 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mristi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Am regasit sapca

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [25.07.18 19:51:12]

@mristi:

Prezenţa copilului nu are nicio relevanţă .

Toate camerele duble standard de la Delphin sunt dotate cu exact acelaşi mobilier: pat dublu, pat simplu şi canapea, care nu cred că era extensibilă.

Supele lor poarta in Romania denumirea de lături

Chestie de gust şi de interpretare.

Alţii ar spune că este vorba despre supe-creme, la fel de populare în Turcia cum sunt ciorbele la noi .

mristiAUTOR REVIEW
    [25.07.18 22:14:24]

@nicole33: Referitor la mobilarea camerelor este posibil să ai dreptate. Ceea ce m-a făcut să cred că ar putea fi o diferență a fost faptul că de fiecare dată când am primit o cameră am fost întrebați în prealabil câte persoane vom fi în cameră.

Referitor la lături, așa cum am menționat, am fost de multe ori în Turcia și nu-mi amintesc să fi văzut supa de roșii cu crenvurști și linte. Dar dacă aceste "supe" pot fi pe gustul tău atunci te felicit. Ma rog, tu încadrezi generalizand și supa de pui cu fidea tot la supe creme încercând sa crezi ca știi despre ce vorbesc.

Apropo, în prima seară a fost "ciorba de burtă" . Aceea a fost chiar gustoasă, mai ales cu usturoi. Dar singura.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [25.07.18 22:32:29]

@mristi:

Referitor la mobilarea camerelor este posibil să ai dreptate.

Am fost la patru hoteluri Delphin, cel mai recent chiar la Delphin Palace anul trecut şi de fiecare dată a fost la fel. Iar noi eram doar doi adulţi.

Posibil ca întrebarea să le fi fost utilă pentru a calcula numărul de prosoape, halate, lenjerii de care aveţi nevoie.

Într-o cameră dublă standard se poate caza şi o familie cu doi copii, caz în care mai pun o lenjerie pe acea canapea, iar un copil de până la 7-8 ani cred că ar putea dormi suficient de comod. Cu doi copii este preferabil să alegi o cameră family, dar preţul este mai mare.

Aici nu m-ai nimerit . Chiar deloc. Eu nu mănânc nici roşii şi nici supă de roşii. NICIODATĂ! Nu suport nici măcar mirosul.

Apropo, în prima seară a fost "ciorba de burtă". Aceea a fost chiar gustoasă, mai ales cu usturoi.

Am mâncat şi eu ciorbă de burtă la Palace, dar doar în seara turcească. A fost ok, chiar dacă am mâncat la turci şi mult mai bună, dar nu s-a mai repetat.

mristi
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: