ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2018
ÎNSCRIS: 21.07.18
JUN-2013

încărcat de pe telefon!

Hotel Evridiki, o surpriza plăcută în Skala Fourkas

Salutare, dragi prieteni. Hai sa va spun cum mi-am petrecut o vacanta în Skala Fourkas, pe bratul Kassandra al Halkidiki sau Chalkidiki, cum spun grecii.

A fost prima vacanta în Grecia și m-a fermecat.

Am ajuns după un drum de 2 zile cu pauza în Salonic. Am ajuns in staţiune în jurul amiezii, la Hotel Evridiki. Acesta e așezat la strada principala a bratului pe și ulei, fiind imposibil de ratat cu un GPS cât de cât bun.

Am întrat în recepție, am discutat, ne-am salutat, am descarcat bagajele și am zis... hai la o tura prin stațiune.

Prima vizita în Grecia, da? Rețineți, ca are importanta. ????

La o tura scurta cu mașina, în 5 min am ajuns în centrul stațiunii, unde... PUSTIU, frate? Ce e aici? Olănești? Eram 2 cupluri... niciunul dintre noi nu ziceam mare lucru. Totul închis, afara cald... toropeala...

Hai la hotel.

Întram, ne cazam într-un apartament cu chicineta, la etajul 1. Apartamentul arata foarte bine: curat, spațios, cu baie comuna, dar hol între camere, îndeajuns pentru 2 cupluri fără copii, întrare pe o latura însorită și balcon către strada, la umbra unor palmieri minunați. Nici Wi-Fi ul nu lipsea și chiar mergea foarte bine. Piscina din curte era foarte îngrijită și înconjurată de șezlonguri și palmieri. Lângă aceasta câteva mese cu umbrele și un mic bar în care puteai servi gustari rapide. Foarte faina locația.

Spre după amiaza am plecat la plaja. În 5 min, la 50 m distanta ajungi pe plaja. O plaja extraordinara... nisip fin și apa limpede cristal. Ca sa va faceți o idee, va spun ca în apa pana la brâu, veneau peștii și te ciupeau de picioare și ii puteai vedea în toată splendoarea. Și nu ma refer la acei pești... sanitari.

Plaja este alăturată unei păduri și are și un țărm stâncos la una din extremități. Din câte îmi amintesc nu era amenajata, adică fiecare mergea pe cont propriu cu prosoape, Rogojina, umbreluțe și ce mai voia. No taxes.

A fost aproape de hotel, frumos, și ne-am descurcat de minune. Nu ne-a lipsit nimic.

Despre hotel am sa va mai spun ca, piscina era perfecta. Cu o adâncime de la 1 m și ceva pana la 2,50 m, de dimensiuni numai bune pentru capacitatea hotelului și cu apa curata. Curățenia în hotel a fost efectuata la timp și am fost foarte mulțumiți de condițiile de cazare. Personalul din administrarea hotelului vorbea limba engleza fluent și te puteai înțelege bine cu acesta. A manifestat deschidere și înțelegere fata de noi și s-a comportat onorabil.

Am beneficiat și de parcare în fata hotelului care era amenajata și autoturismele erau în siguranță. Curtea hotelului oferea intimitate și chiar ne-a încurajat în câteva zile sa renunțăm la plaja pentru piscina, aceasta nefiind supra-aglomerata.

După ce am studiat hotelul și plaja din apropiere, am început sa cercetam și stațiunea, constatând cu stupoare ca aceasta a înviat. Cum? Da! Inviase, frate! Dar după ora 16. ????????????

Asta e!

Asa e când ești pentru prima data în Grecia și nu știi ca aia se respecta și își fac siesta de amiaza. Ulterior am aflat ca între 12 și 16 totul e închis și lumea sta la "cutie" ????????.

Skala Fourkas e o stațiune ok, liniștită, în care găsești și ceva taverne, dar nu ca în Thasos. Și dacă ești pe turbosistem, găsești inclusiv 3,4 locații cu muzica și terase cu program prelungit.

Timpul petrecut la Hotel Evridiki a fost unul minunat și ne-am simțit perfect pana la urma. As reveni cu drag!

Prețul plătit de 4 persoane pentru acel apartament a fost de 600 euro.

Recomand Hotel Evridiki.

Trimis de Marius Sv in 24.07.18 13:21:07
Validat / Publicat: 24.07.18 14:51:38

VIZUALIZĂRI: 953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marius Sv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 creatie proprie, cu pietricele din Halikidiki
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[24.07.18 14:43:58]

Mutat în rubrica "Evridiki Hotel [Skala Fourka], SKALA FOURKA [KASSANDRA]" (nou-creată pe sait)

[24.07.18 14:49:21]

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare"; în cazul articolelor de călătorie se aplică punctul 4b.

Marius SvAUTOR REVIEW
[24.07.18 14:57:22]

@webmasterX: mutaţi cursorul pe strada principală (şosea), exact faţă în faţă cu Idea Hotel. Bănuiesc că localizarea se face în spijinul celor care doresc să ajungă cu uşurinţă la această destinaţie.

Parcarea şi accesul în Hotel Evridiki se face din şoseaua principală, dar se poate pătrunde şi pe aleea laterală, hotelul fiind semnalizat cu firme iluminate şi pe timpul nopţii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

Marius Sv