ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2010
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 06.05.10
AUG-2005

Cascadele Rinului, munti de apa si spuma

Am sa scriu simplu: emotia te copleseste, frumusetea zbaterii apelor si spumei, privelistea de pe terasa inferioara unde, situat direct deasupra raului furios, esti partas direct la caderea monsruoasa de masa lichida, totul dar totul nu este decat emotie pura.

Rapid de tot picaturile fine de apa pulverizate in valuri gigante te uda bine de tot, vuietul apei acopera conversatiile, vijelios, Rinul trece pe sub picioare, vertijul ce te cuprinde la vederea curgerii tumultoase nu se trateaza decat cu revenirea pe pamant ferm.

La cascade se ajunge venind dinspre Zurich, la 4-5 km de oraselul Scaffhausen. Este un traseu pe care localnicii de mai aproape si mai departe il parcurg in week-end cu bicicletele, astfel incat bicicletele sunt mai multe in parcare decat celelalte mijloace auto.

Prin debitul de apa estea cea mai mare cascada din Europa, dar mai este una, mai inalta, insa cu debit mai mic, Detifoss.

Privelistea asupra cascadelor a fost riguros si nemteste ca sa zic asa organizata, printr-o scara ce coboara in terase succesive pana la nivelul apei, astfel ca terasa inferioara te plaseaza direct deasupra si oarecum in mijlocul apei. Iti trebuie curaj sa cobori acolo fiindca viteza si puterea apei iti dau ameteala. Pentru cei ce vor sa se protejeze se pot imprumuta pelerine de la magazinul cu amintiri specifice din imediata apropiere.

Barci de inchiriat precum si vaporasul (ca sa zic asa) se gasesc pe acelasi mal, dar in aval cu 50m. Nu stiu preturile ca n-am fost curioasa, dar erau destui doritori, una din curse duce direct la piciorul stancii celei mari, unde un picior de scara metalica sta la dispozitia amatorilor de senzatii tari ce vor sa urce pana in varful ei. Carmaciul e un meserias, exista o linie stricta, clara si sigura ce permite accesul in punctul lipsit de pericolul rasturnarii.

Merita vazute, venind dinspre Germania, Di Elvetia sau Din Austria, daca drumul va mana si spre Cascadele Rinului, nu ratatii spectacolul apelor!

Trimis de TORA INGRID in 12.05.10 08:53:51

VIZUALIZĂRI: 3283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere spre malul opus , in cantonul Scaffhausen, noi fiind in cantonul Laufen-Uhwiesen

Alina Morar [12.05.10 15:13:08] »

Cred ca este o senzatie... Un super vot.

CCRRIISSYY [12.05.10 15:30:25] »

Felicitari pt ca ai ajuns in asemenea loc. Privelistile sunt superbe, pozele deasemenea. Cred ca a fost o experienta extraordinara. Un vot si de la mine.

georgiana [13.05.10 00:03:46] »

Da ,cred ca e frumos,dar de ce oare ai dat doar 60 %la distractie si relaxare?/

TORA INGRID [13.05.10 07:37:01] »

Probabil ptr ca am luat ad literam cerintele -distractiei si relaxarii - astfel incat, pentru descrieri de acest gen (scurte popasuri la obiective de pe trasee turistice mai lungi) ar trebui alt sistem de notare, alte criterii mai adecvate... Nu stiu ce sa zic, cascadele Rinului trebuie si merita vazute, dar nu m-as incumeta sa-i spun cuiva "Du-te sa vezi ce te distrezi si relaxazi!" ca nu suna bine... Experienta este, asa cum crede si CCRRIISSYY, extraordinara, dar in alte coordonate decat cele clasice.

As mai povesti ceva, despre multimea de biciclisti, am amintit ceva in review, dar pe fuga.

Pentru ca au piste speciale, biciclistii, in grupuri mari, se vad si se disting. Parcarile ptr biciclisti sunt mari la majoritatea obiectivelor turistice, si in Elvetia, si in Austria, si in Germania. Toate varstele pedaleaza si-si petrec week-end-ul in oaze de verdeata, istorie sau frumusete - cum sunt si CR. Primul soc la CR a fost urmatorul. Sosise un grup mare de biciclisti, toti cu echipamentul acela inconfundabil: casca, tricou, pantalonasi, pantofi speciali, rucsacelul ingust pe spate, si cu bidivii inzestrati cu doua roti... de coarne... veneau in grup compact spre noi, de fapr spre parcarea ptr biciclete. Majoritatea erau peste varsta mamei mele, parul alb si ridurile fiind singurele indicii ale varstei, in rest, suplete, tonus si vigoare, atribute ale celor care zi de zi dedica timp miscarii sau sportului. Contrastul cu burtosii galgaind o bere la coborarea din autocar m-a frapat. A fost o lectie importanta pentru mine aceea a senectutii pe doua roti cutreierand tara in lung si lat, ptr ca revenita acasa mi-am cumparat o bicicleta si echipament si am inceput sa fac zilnic un traseu de cca o ora de pedalat. Din pacate nu mi-am gasit tovarasi, cu atat mai putin cand am propus o minivacanta cu bicicletele - a sunat ca o propunere bizara - doar fiica mea cea mica imi impartaseste aprecierea ptr ciclism.

Vorbeam de distractie si relaxare, probabil Georgiana ca intr-o deplasare de genul celei pe care o admir si o relatez se afla multa relaxare si distractie, ptr ca eu, in excursiile organizate cu autocarul, din acelea care bifeaza cu obstinatie TOATE obiectivele de pe traseu, pentru ca apoi o voce din spatele autocarului sa intrebe "si acum in ce oras am fost?", in acestea nu am gasit nici prea multa relaxare, nici prea multa distractie.

Dar asta e alta poveste...

oanaboteanu [17.05.10 09:50:16] »

Foarte frumos scris! Ai un talent real la povestit!

Eu intentionez sa merg la iarna in Elvetia...

webmaster13 [19.05.10 08:19:35] »

Tora melodia postata poate fi schimbata la cerere!

TORA INGRID [19.05.10 08:29:50] »

Enya este preferata mea, dupa Vangelis, Yani si tot asa, asta ca sa fac o subtila sugestie pentru alte acompaniamente.

Multumesc wm13 (13 e cu noroc, vad! )

dananecula [19.05.10 23:24:40] »

Si de la mine, draga Ingrid vineeee un super bonus pentru superbele senzatii descrise, dar si pentru pozele extraordinare.

Felicitari pentru stilul tau interesant de a descrie frumoasele locatii pe unde ai calatorit! Cand iti citesc review-urile ma trec fiori si ma transpun in scrierile-ti tale, de parca as citi palpitante romane, dar raman fascinata si de curajul pe care-l aveti : de senzatii tari si adrenalina la maxim

Bravo si te mai asteptam sa ne incanti si cu alte impresii la fel de placute!

TORA INGRID [28.09.11 05:15:24] »

Vin sa fac o corectie necesara: autorul AR RECOMANDA din toata inima aceasta destinatie. Sistemul de apreciere la distractie si relaxare, cum spuneam mai sus, genereaza o medie falsa...

webmaster15 [28.09.11 06:07:49] »

Am corectat!

Alina Morar, CCRRIISSYY, dananecula, georgiana, oanaboteanu, TORA INGRID