ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2018
ÎNSCRIS: 30.07.14
JUL-2018

Viena - sfaturi actualizate 2018

Va salut,

Am revenit de curand dintr-un city break Viena,

al 3-lea in ultimii 7 ani pentru mine.

Involuntar, am facut comparatie cu "Viena" pe care am vazut-o in excursiile anterioare,

si m-am gandit sa postez cateva amanunte, care pot servi drept sfaturi pentru turistii care urmeaza sa vada (fosta) capitala a Europei:

= transferul de la aeroport e cel mai ieftin cu SBAHN (2.40 euro/pers pana la Prater), dar circula la 30-40min si face cam tot atat pana la Prater. Cel mai rapid (si bine marketat) este CAT-ul (20 euro/pers), care circula la 16min si face 15min pana in centrul orasului.

= cazarea in centrul istoric (la hotel 3stele cu MD) este aproximativ 150 euro/noapte/camera dubla (fata de aproximativ 120 euro acum 4 ani)

= preturile au crescut semnificativ la majoritatea obiectivelor (Donauturm este 14.50 euro, Zoo Schonbrun 20 euro, Muzeul de Istorie 30 euro (ambele corpuri), etc).

= orasul, in zona centrala, s-a standardizat dpdv comercial. Au disparut majoritatea ciocolateriilor, bomboneriilor mici, care au fost inlocuite cu fransizele Mozart si Heindl, prezente la fiecare colt de strada. Au aparut si lanturile H and M, Desigual, etc, care nu tin minte sa fi fost acum 7 ani de exemplu.

= afluenta de turisti asiatici este incredibila. La Schonbrun, intr-o zi de vineri dimineata, cred ca erau trase 5 autocare cu chinezi aproape de portile principale. Acum 5-6 ani, erau multisori, dar nici chiar asa...

= Orasul e mai curat (daca se poate). Au disparut tonetele ambulante, covrigariile, patiseriile mobile, etc. Toate care mai sunt pe pozitii fixe, in statiile de tramvai/autobuz. Preturile lor sunt destul de standard (portie de pizza 3.5 euro, carnati 4 euro, bere 2.5 euro, etc)

= Restaurantele clasice (cu servire la masa, cu fata de masa, etc), in centru, au devenit prohibitive. Am avut note de 50 de euro, fara bacsis, pentru 1 snitel mare cu garnitura, 1 supa, 2 beri si 1 limonada... Cafeaua in centru e 4-5 euro; berea la halba 4-7 euro.

= Transportul in comun a ramas accesibil si foarte curat si rapid. Un tichet de joi pana luni ne-a costat 17 euro/pers, pentru absolut toate mijloacele de transport urbane (ubahn, tramvai, autobuz), nr nelimitat de calatorii.

= Noua tehnologie face Viena inca si mai interesanta si mai atractiva. La Donauturm, si in Turnul de Nord al StephanDomme, exista planse electronice interactive, pe care se pot atinge (touchscreen) punctele de interes vizibile in departare, si se pot afla informatii despre ele.

Asa ne-am facut planurile pentru urmatoarea excursie la Viena, atunci cand se va putea :)

Trimis de AlexandruA in 20.07.18 16:40:11
Validat / Publicat: 20.07.18 18:06:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 7951 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlexandruA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.18 17:04:36]

@AlexandruA: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 61&ridAnt=87514

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Viena, de-a lungul și de-a latul, VIENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța la Viena]

andromeda
[23.07.18 23:41:41]

@AlexandruA: Cum ai reusit sa platesti 17 eur pe transport de joi pana luni, cand un abonament pe 3 zile este 17 eur?

AlexandruAAUTOR REVIEW
[24.07.18 07:39:29]

@andromeda:

la ticket office-ul de la Ubahn-ul de la Prater. Am cerut pt 72 de ore (adica pana duminica dimineata), iar el tot insista "it's the same price until Monday". Si mi-a dat ticket valabil pana Monday 9:00AM. Eu am intrebat de 2-3 ori daca e valabil si peste weekend... si mi-a raspuns afirmativ.

andromeda
[24.07.18 13:22:31]

@AlexandruA: ok, multumesc.

V-a dat un weekly ticket, valabil de luni pana luni. Nu stiam ca se poate lua si la jumatatea saptamanii in curs!

cristina47*
[23.02.19 15:19:30]

Exista abonamente si pentru doua zile?

Dragoș_MD
[23.02.19 15:51:41]