ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2018
STATUS: POSEIDON
JUL-2018
6 AD. + 2 COPII -- v: 6; 7

„Gaudi” la Râmnicu Vâlcea – Grădina Zoologică

Înainte de a pleca spre stațiunea balneoclimaterică Băile Olănești (vezi impresii) am căutat pe Internet informații despre obiective care ar putea fi vizitate și de copiii care ne însoțeau. Aveam să descopăr mai multe articole care tratau arhitectura Gaudi în municipiul Râmnicu Vâlcea. Și unde anume? Ei bine, la Grădina Zoo din Ostroveni.

Poziționare și acces. În imediata apropiere a râului Olt și a bălților formate de acest curs de apă, în cartierul Ostroveni, se află Grădina Zoologică. Adresa exactă este str. Ostroveni nr. 95, cu acces facil din bulevardul Dem Rădulescu. În fața instituției este amenajat un loc special de parcare pentru circa 25 de autovehicule

Program și tarife. Parcul cu animale se află din punct de vedere administrativ în subordinea Consiliului Local Râmnicu Vâlcea. Orarul de funcționare pe perioada verii este zilnic între orele 08.00-20.00. Tarifele de acces sunt modice, pe măsura întinderii parcului zoologic, dar și pentru a facilita accesul cât mai multor persoane în incinta grădinii (mai ales că există și un loc de joacă pentru copii). Astfel, un bilet costă 3 lei/adult, 2 lei/copii sub 18 ani, gratuit cei sub 5 ani. Pentru motivele expuse mai sus este oferit un abonament lunar în valoare de 30 lei/adult/ 1 intrare pe zi. De asemenea, se percepe și o taxă foto simbolică: 1 leu/persoană.

Facilități. În anul 2011 parcul zoologic a fost redeschis publicului după o perioadă de timp în care a fost modernizată și reamenajată. Au apărut clădiri noi (acvariu, terariu, cabinet veterniar), s-au refăcut alei, s-au extins spațiile pentru animale. A fost amenajat un spațiu larg de joacă pentru copii, o alee senzorială, un loc pentru relaxare dotat cu bănci și foișoare, mese de șah, precum și câteva aparate pentru fitness. În incinta grădinii zoologice există și un punct comercial de unde puteți achiziționa jucării, produse alimentare și răcoritoare. De asemenea, nu lipsește toaleta publică. Pe spațiile verzi sunt așezate câteva opere de artă din marmură, ronduri de flori înveselesc atmosfera, iar băncile îți oferă câteva clipe de răgaz. Se afla în curs de amenajare un centru de echitație.

Habitatul arhitectural în stil „Gaudi”. În cadrul unul proiect demarat în anul 2017 parcul zoo din Râmnicu Vâlcea va deveni prima Grădină Zoo „Gaudistă” din România. Este vorba despre reproducerea unor habitate naturale pentru animalele sălbatice utilizând tehnica structurilor de beton realizate prin torcretare la 120 de atmosfere (pulverizarea unui strat de beton sau mortar cu ajutorul aerului comprimat). Astfel s-au realizat forme naturale pentru sectorul felinelor și al altor câtorva mamifere, proiectul fiind încă în curs de desfășurare.

Antoni Gaudi este creatorul unui stil artistic propriu, inconfundabil (arhitectura-1906.ro/2011/ ... -si-decoratorul), linii stilistice utilizate și la Râmnicu Vâlcea. Stilul avangardist, cu linii curbe, a fost aplicat în țarcul leilor, jaguarilor, tigrilor, lupilor și iepurilor. După 40 de ani de istorie Zoo Râmnicu Vâlcea încearcă să aducă un suflu nou în domeniul parcurilor zoo românești, în ciuda dimensiunilor reduse și a unui număr mai mic de animale. Aspectul acestor amenajări este mai realist, plăcut ochiului, sper să continue proiectul și la alte țarcuri.

Ce animale am văzut la Zoo Râmnicu Vâlcea? Am început traseul din sectorul felinelor mari, deși eram conștienți că este ora amiezii și unele animale vor fi la siestă. Am admirat țarcul reușit al leilor, dar și cele 5 exemplare care dormitau în iarbă (am citit că acum câțiva ani dețineau 9 exemplare). Trecem pe lângă cuștile unei vulpi leneșe, doi porcușori Pecari, un porc mistreț și o mulțime de iepuri. Ne-am oprit mai multe minute în fața incintei care adăpostește o „haită” de lupi, vreo 6-7 exemplare care se plimbau în grup compact.

Piesa de rezistență a parcului zoo, în ziua vizitei noastre, a fost ursul carpatin. Exemplarul arată foarte bine, e îngrijit și vioi. Spectacolul oferit de Moș Martin în piscina din țarc a fost sublim. Zbenguiala din apă, dar și de pe uscat, ne-a stârnit zâmbete și aprecieri la adresa mamiferului. Ne-am continuat plimbarea pe lângă îngrăditurile largi care găzduiau ponei, un tânăr cerb carpatin și mai multe căprioare.

Un grup compact de cuști adăpostesc specii diferite de gâște, rațe, păsări de curte. Am remarcat apoi dexteritatea ratonului, care se cățăra pe gard până pe acoperișul cuștii suspendate, ochii mari ai bufniței, leneveala cangurului pitic și privirea pătrunzătoare a celor doi babuini.

Interesant este și acvaterariul unde zăbovim alte minute în fața acvariilor cu pești și alte vietăți, precum și în fața vitrinelor cu șerpi. Am văzut un crocodil nemișcat, un gen de șopârlă numită agama cu barbă, imenșii gândaci de Madagascar, dar și un exemplar dintr-o specie de tarantulă. Dintre pești nu lipsesc rechinii de mici dimensiuni, piranha și mulți peștișori colorați.

Ne odihnim puțin într-un mic foișor, apoi ne îndreptăm spre ieșire trecând pe lângă țarcul struțului emu.

Vizita la Grădin Zoologică din Râmnicu Vâlcea nu durează foarte mult pentru un adult, dar fiind însoțiți de copii am petrecut peste o oră și jumătate în incinta parcului zoo. Am vorbit despre „arhitectura Gaudi”, dar acum să nu vă închipuiți că este ceva extraordinar, doar decoruri și amenajări peisagistice care îmbunătățesc atât tactil (pentru animale), cât și vizual (pentru vizitatori) experiența. Celor care se află în zonă le recomand o vizită la Zoo Râmnicu Vâlcea, într-un decor frumos, pe alei curate și printre animale bine îngrijite.

Vacanțe frumoase!

Trimis de tata123 🔱 in 20.07.18 10:38:12
Validat / Publicat: 20.07.18 11:26:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂMNICU VÂLCEA.

VIZUALIZĂRI: 2552 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Ursul carpatin - Zoo Râmnicu Vâlcea.

[20.07.18 13:18:15]

[20.07.18 18:36:03]

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[23.07.18 09:38:37]

@webmaster: Mulțumesc pentru desemnare.

tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina Zoologică: