ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2008
ÎNSCRIS: 06.08.08
JUL-2008
DURATA: 7 zile nopți

O vacanta de vis

Este un hotel deschis de 3luni unde ne am simtit minunat si regretam ca nu am stat mai mult.

Dupa parerea noastra are o picina imensa sub forma de rau. Hotelul iti ofera o gama variata de distractii, serviciile fiind ultra all inclusive, practic 24 de ore aveai la dispozitie mancare si bautura....

Totul a fost la superlativ: aqua parcul, mini parc de distractii, plaja, camerele, diferitele baruri si restaurante care se gaseau peste tot: pe plaja la picina erau 3 la aqua parc iar... ce mai, erau peste tot.

Un singur inconvenient hotelul fiind full - circa 2100 oameni - ospatarii faceau cu greu fata, dar daca le dadeai un ciubuc (5 euro) era de cate ori te vedeau erau la dispozitia ta.

Trimis de bib in 06.08.08 04:24:11

VIZUALIZĂRI: 3020 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bib); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.40 EUR pe cameră

[06.08.08 04:45:17]

bib, ma bcuur foarte mult pentru review, hotelul - fratele mai mult sau mai putin geama al Royal Wings-ului din Lara - pare sa fie o optiune neaprat de luat in calcul.
    Am o intrebare-rugaminte: nu ai specificat gradul de multumire pentru capitolele "Bucatarie si Masa" si "Plaja, Piscine". [Mai bine zis, cand ai completat notele, ai lasat optiunea implicit "Nu sunt in masura sa ma pronunt"]. Cel mai probabilti-au scapat aceste doua capitole, atunci cand ai completat calificativele.

Daca doresti pot sa scrii aici gradul de mutumire, eventual in procente, si ajustez eu, manual, notele...

va21li
    [06.08.08 07:52:26]

in sfarsit gasesc pe cineva care a fost la royal dragon... Pe 10 august merg si eu acolo si sincer am emotii pentru ca parerile de pe diverse site-uri sunt mai mult contra acestui hotel nou deschis. Este foarte adevarat ca parerile sunt diferite in functie de pretentiile pe care le ai...dar dupa ce am fost la fabulosul Rixos Premium anul trecut...acum nimic nu ma mai multumeste. Sper sa fie ok si revin cu noutati cand ma intorc.

[06.08.08 15:21:10]

webmaster, ai fost la royal dragon ? masa este ultra all inclusive sau all inclusive , sau altfel intebat , se poate sa fie ambele variante la acest hotel ? stii cumva mai exact care este diferenta intre ultra si all ?

va21li , concediu placut , cind revii poate scrii citeva impresii despre hotel

[06.08.08 15:50:31]

nu, ilona, nu am fost, da' cred ca mi-as fi dorit sa fi fost . BMB a fost, sa speram ca va gasi timp sa raspunda la intrebari...

[06.08.08 17:56:08]

Referitor la Bucatarie siPiscine :"sunt incantat,fara repros adica 100%

[06.08.08 18:07:18]

all inclusive:bautiri alcolice doar autohtone incluse iar mancare si aceste bauturi se servesc pana la ora 24 la majoritatea hotelurilor. .ultra all inclusive:sunt incluse si bauturi alcoolice de import iar mancarea si bautura te servesc non stop.Ex:la Royal Dragon era"Notte Bistro"si avea program de la ora 24-07 unde puteai sa mananci si sa bei cat poti duce

[07.08.08 00:21:17]

multumesc, bib, ptr clarificari. Si scuze ptr ca te-am botezat

[07.08.08 01:32:43]

mersi frumos de precizari dar totusi nu sunt lamurita , sa explic de ce : miam rezervat sejur la royal dragon, teoretic mi sa spus ca este ultra all insa pe fact /voucher va scrie all incl dar realmente intr-un hotel nu pot fi doua feluri de servicii , ca de fapt firma care furnizeaza sejurul au scris nush de ce doar all , habar nam ...oricum nu ma intereseaza nici un fel de bautura , doar cola la greu dar barbatii .....bib , ma poti lamuri ? tu ce crezi ? ati avut bratari din acelea ? au existat doua culori ? daca da atunci e limpede ca poate fi atit all cit si ultra all ......o zi buna va doresc ! webmaster tu unde mergi totusi ? ai mai fost in turcia inteleg , eu am fost in 2006 la miracle hotel , nea placut foarte mult , fara minusuri , noi ignoram minusurile nesemnificative ..

[07.08.08 01:51:02]

ilona, am mai fost in Turcia, la Delphin Alanya. Anul acesta sper sa merg din nou, in septembrie [una din cele mai bune perioade dupa parerea mea, temperaturi super ok si preturi si ami mult! ], daca ii mai prinde locuri...

in ce priveste ingrijorarea ta - EXCLUS ca la un hotel sa fie si AI si UAI; cateodata, rar in Turcia, poti opta intre HB si AI, dar intre AI si UAI "nu se exista" ; 100% ai UAI si e doar greseala pe voucher.

[07.08.08 04:09:42]

royal dragon ofera UAL iar referitor la bratari persoanele peste18ani aveau bratari rosii iar cei sub 18 ani galbene nu serveau bauturi alcoolice celor cu bratari galbene chiar daca aveai 17ani si 11 luni

[07.08.08 04:18:41]

referitor la temperatura nu e de mers in iulie august noi am stat din 29 iulie pana in 5 august si erau 38-39 grade ziua de abia puteai sa stai 2-3 ore la plaje si 30 de grade noaptea singurul avataj apa mari avea 27 de grade.

[07.08.08 04:59:47]

va multumesc de lamuriri , m-am usurat oarecum , ma gindeam si eu ca nu pot fi diferite serviciile , webmaster tot la delphin vrei sa mergi ? ca n-am priceput totusi , eu merg in 28 aug, concediu frumos sa ai , bib sa stii ca acum 2 ani la miracle am avut toata suflarea bratari identice , inclusiv fiicamea care avea 12 ani avea la fel , mergeam cu ea impreuna la bar dupa bere , evident luam cite 2 pahare ca la sotu ii era jena sa tot mearga el , hahahahahah , chiar mam amuzat pe chestia asta , plus ca fiicamea se enerva cai cara bere la tata , pa , o zi buna sa aveti

[07.08.08 05:31:15]

Important: din 15 iulie in majoritatea hotelurilor din turcia nu se Fumeaza doar pe terase de asemenea nici in aeroportul din Antalya

[07.08.08 14:53:57]

webmaster , abia acum m-am dezmeticit ce faci pe aici , eu din disperare cu nelamurirea mea despre royal am gasit site-ul , ma bucur oricum ,sper din suflet sa vina si altii cu impresii despre royal dragon , o sa-mi fac timp sa scriu si eu despre miracle si alte locuri pe unde am fost,pa!

indiralisa_26
    [08.08.08 04:05:13]

bib, cat te-a costat sejurul pentru doua persoane?

sa inteleg ca hotelul are UAI?

merci

[08.08.08 07:09:40]

da e ual a costat 1800 euro o sapt cu zbor cluj Antalya asigurari si taxe de aeroport am mai platit 10 de pers viza

DOODY14
    [23.01.09 04:21:54]

Buna ziua!Am o rugaminte la dvs in legatura cu Luna park-ul din incinta hotelului este ok??Vreau sa ajung in sept. anul acesta la Royal Dragon si am ales acest in special pt copil dar si pt prezentarea superba!

[23.01.09 04:40:05]

este foarte ok , depinde si de virsta copilului ,de animatorii care vor fi anul acesta .daca ai intrebari cu placere !

liana
    [09.04.09 15:22:17]

Buna ziua. In aceasta vara, mai precis pe 04.07.2009, voi pleca la Royal Dragon. Sper sa merite; am inteles ca hotelul este OK. Acum 2 ani am fost la Cornelia de Luxe in Belek, anul trecut la Princess in Bodrum. Mi-a placut foarte mult la Cornelia; sper din tot sufletul ca serviciile de la Royal Dragon sa se ridice cel putin la nivelul celor de la Cornelia. La bodrum am fost in septembrie. Nu mi-a placut in mod deosebit, poate ca faceam comparatie cu Cornelia.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.04.09 15:26:52]

Royal Dragon chiar este okey, dar sfatul meu e sa ajustezi asteptarile proportional cu raportul dintre ce ai plati [anul acesta] ptr un acelasi sejur la Cornelia / cat te-a costat Royal Dragon. Asa-i ca raportul e binişor supraunitar? : -)

Daca mergi cu copii, insa, e posibil ca lor sa le placa mai mult la RD... : -)

[11.04.09 21:24:59]

Buna, suntem din Bacau si mergem 3 familii cu copiii la Royal Dragon in vara asta pe 05 iulie. Sper sa merite ca ne-am ghidat dupa impresiile voastre, a celor care ati fost. Numai bine si vacante placute!

aditt*
    [28.05.09 15:10:17]

Salutare, suntem din Bucuresti si inpreuna cu inca 2 familii mergem la RD din 16 iunie 2009 cu avionul. Si noi am ales acest hotel tot in urma impresiilor voastre si mai ales pentru copii sper sa fie ok.

Am mai fost la Royal Wings in iunie 2007 - foarte, foarte multumiti, la Limak Lara in iunie 2008 - hotelul ok, camera superba, dar pentru copii lipsa Lunapark este un minus, la fel si lipsa unui amfiteatru (spectacolele de seara se tineau in fata terasei). Sper ca la RD sa fie cel mai frumos din ce am vazut noi.

Mai merge cineva in acea perioada?

angy
    [27.06.09 18:02:21]

Marius... suntem 2 familii din comanesti si tot la royal dragon mergem... pe 3 iulie suntem acolo... poate ne vedem... ca nu avem decat 2 copii. Mergeti cu masina? care e ruta voastra? Noi ramanem o noapte in instambul. Partea proasta e ca nu avem imputernicirea la masina tradusa in turca si apostilata. Poate ca reusim sa ajungem cu bine. .

aditt*
    [29.06.09 11:38:20]

Noi deja am venit ...

A fost foarte bine , copii vor fi foarte ocupati si fericiti cu acel luna park si aqua park , miniclubul copiilor si minidiscoteca copiilor (in amfiteatru ).

Surpriza ... majoritari acolo erau ROMANII....

Echipa de animatori este un pic mai slabuta fata de ce am vazut noi pana acum si la fel spectacolele din fiecare seara ( mai ales cele in limba germana )....dar petrecerile de dupa spectacole pe barul de pe plaja te face sa simti ca ziua se sfarseste foarte frumos.

Parca nu ai timp sa parcurgi toate atractiile din hotel ....in loc sa facem plaja pana mai tarziu ca atunci e mai rezistibil si placut trebuia sa mergem la masa de seara unde mancam in fuga (19:00 - 21 :00 ) sa prindem minidiscoteca ( 20:30 - 21:15 ) apoi Luna park-ul pentru copii care se inchidea la 22:00 ( si iti trebuie macar o ora ) ...dar pierdeai inceputul spectacolului care incepea la 21: 30 .... si tot asa

Merita fiecare banut care il platiti aici

Distractie placuta.

[29.06.09 12:26:42]

off, aditt, poate gasesti timp sa scrii si un review independent, ar fi mai util (in opinia mea), pentru ca ai posibilitatea sa contribui astfel la "media" hotelului. In plus, cineva care cauta impresii noi (in pagina hotelului), le gaseste usor, imediat, fara a mai fi nevoit sa citeasca toate ecourile de la fiecare review...

Daca doresti sa copiezi impresiile intr-un review nou, poti folosi acest link.

[04.07.09 22:11:01]

maine dimineata ajungem, si noi la royal dragon...abia asteptam....o sa va spunem impresiile cum venim ...

angy
    [12.07.09 21:48:02]

Ne-am intors de la Royal Dragon... S-a scurs vacanta... din pacate. Marius, v-am vazut, fetita mea s-a jucat cu Maruta.

In fine... Aditt are dreptate! Aproape totul a fost pe fuga. Copiii au fost extaziati de Luna Park, nu am pierdut in nici o seara spectacolele de la amfiteatru, in schimb, nu am ajuns la mini disco.

Faptul ca acest hotel are foarte multe piscine, si pentru copii si adulti, e un mare plus. Nu am avut niciodata senzatia de sufocare in piscine. Erau curate si lejere, chiar te racoreai. Soarele a fost mult mai suportabil la plaja, decat la piscine, apa marii foarte calda si curata.

Ceea ce noi am avea de reprosat hotelului este mancarea. Desi era din belsug, aveai de unde alege, toata avea acelasi gust. Nici macar copii nu s-au putut obisnui cu mancarea lor, fetita mea a slabit 2 kg in acest sejur. Restaurantele a la carte, nu erau deschise, doar cel italian la care erau programari deja cu multe zile inainte si am reusit doar la cel turcesc, unde am mancat aceeasi mancare ca la main menu.

Ma rog, una peste alta, a fost o vacanta reusita, obositoare (am fost cu masinile) de neuitat pentru copii nostrii.

[14.07.09 15:05:44]

Salut... Ne-am intors si noi de la Royal Dragon, pentru noi totul a fost ok, mai ales ca pentru copii e minunat si nici nu ai grija lor.

Echipa de distractii nu-i chiar cea mai buna dar merge, iar in privinta mancarii intr-adevar multa si diversificata dar cu acelasi gust. Sa stiti ca si in Grecia cu mancarea e la fel. Nu prea par prietenosi turcii astia, dar e de inteles la cat de frecati sunt in hotelul asta toti ospatarii si barmanii...

Noi am fost cu avionul cu placare din Iasi si am zburat doar 1 h si 40 min si apoi cu autocar inca 1 h si astfel nu am ajuns obositi...

O sa pun si foto de acolo si alte impresii dar in concluzie este un hotel pe care trebuie sa-l vizitati mai ales daca aveti copii...

[21.07.09 10:27:44]

mariuss si angy, daca doriti, puteti adauga un review distinct (unde puteti acorda note - care sa fie luate in calcul la media satisfactiei hotelului - si sa adaugati poze care sa apara direct la impresiile voastre) folosind linkul adauga impresii noi.

aditt*, angy, bib, DOODY14, ilona, indiralisa_26, liana, mariuss, va21li
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Dragon Hotel [Evrenseki]: