ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2018
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 11,16

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Hai-hui printre vise sau Acasă printre străini

De ce printre vise? Pentru ca sunt locuri în care am visat ca voi ajunge, pentru că mi-am îndeplinit încă un vis frumos. De ce Acasă, printre străini? Veți vedea

Traseul a fost lung si obositor. Iasi- Bologna, cazare si o jumătate de zi de vizitat restantele de data trecuta, adica Archiginnasio, cu celebrul Teatru anatomic, Fantana lui Neptun, renovata si frumoasa, plus turnurile, gemene si inclinate, plus biserica San Petronius (de data aceasta doar exteriorul si turnul, pentru o superba vedere asupra orasului).

Spre seara, am luat trenul si intr-o ora jumatate am ajuns la Venetia. Ne-am luam liberele pe transport (cumparate de acasa, on-line) din fata Garii Santa Lucia, apoi, cu vaporetto, pana acasa, Cazare si mica plimbare, de recunoastere. Yess!!! Piata San Marco e la 10 minute, iar seara e sclipitoare! Podul Rialto e plin, facem poze si ne familiarizam cu stradutele inguste, cu culorile, luminile, mastile, zgomotul si aromele venetiene, ca intr-un vartej.

Urmeaza 4 zile pline, nu mai detaliez, San Marco e de-acum familiara (ajungem cu ochii inchisi si ne întoarcem de fiecare data pe alte stradute), am vazut Basilica, Muzeul Correr, cunoastem povestea maurilor, am facut zeci de poze din Campanilla, ne-am plimbat pe canale pana noaptea tarziu, am vazut Murano si Burano, am fost o jumatte de zi la Lido, sa salutam Adriatica, am mers pe stradute ca de jucarie si pe strazi curgatoare, ne-am culcat tarziu in noapte si ne-am trezit devreme, in tipetele pescarusilor si in miros de mare. Ne-am saturat de pizza si de inghetata, iar pastele de la Alfredo ne-au incantat papilele.

Nu stiu cand au trecut 4 zile, ne-am trezit dintr-o data, seara, ca a doua zi trebuie sa plecam. Iarasi tren, de data aceasta destinatia Peschiera del Garda.

Cazare intr-un camping super ok, Campeggio del Garda. Urmeaza trei zile de distractie-vartej: Gardaland, picina, plaja si sarituri in Lacul Garda, plimbare prin orasul fermecator si gata, trebuie sa plecam! Cuuum??? Dar Malcesine si Monte Baldo? dar excursia în jurul lacului? Offf, altă dată! E o destinatie minunata, care are nevoie de atentia unei vacante intregi!

Acum ne asteapta un nou drum: de la Treviso (unde ajungem, bineinteles, cu trenul) plecam la Valencia!

Valencia ne-a incantat cu plajele imense si curate, cu cartierele frumoase si bulevardele largi, cu Orasul Stiintelor si artei, cu Bioparcul si cu Centrul Vechi, dar, mai mult de atat, cu oamenii! Atata relaxare, atatea zambete si fericire n-am vazut nicaieri. Si nu turistii, ci localnicii. Merg la plajă împreună cu prietenii, cu rudele, habar n-am, cu mese si scaune pliante, manaca, beau, vorbesc tare si rad, discuta ore in sir si sunt fericiti. Am avut senzatia că e cel mai bun loc de trăit de pe lume. Mă trezeam dimineata cu senzatia ca sunt acasă. Ciudat, pentru că, deși mi-au plăcut toate locurile unde am fost și mi-au rămas întipărite în memorie, suflet si poze, dar niciodată n-am simțit așa, că sunt acasă. Valencia e acasă, printre străini.

Trimis de roxi-nico in 19.07.18 21:02:52
    Validat / Publicat: 19.07.18 21:53:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2096 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxi-nico); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P11 Venetia

[19.07.18 21:10:50]

Valencia ne-a incantat cu plajele imense si curate,

[20.07.18 22:00:41]

@roxi-nico: Foarte frumos povestit, felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: