ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2018
DIN: Slobozia (IL)
ÎNSCRIS: 11.07.17
JUN-2018

Către satisfăcător

Vacanţă faină, dar nu de invidiat

Ne-am intors recent din vacanta in Side, hotel Taj Mahal. Nu l-am ales la intamplare, ci la recomandarea plina de entuziasm a unor prieteni apropiati, care au fost acolo anul trecut.

Am plecat din tara 2 masini, 4 adulti si un copil de 4 ani. Drum lung, traversarea Istanbulului anevoioasa si cu inima cat un purice si nu auzim zgomot de tabla pe tabla. Inoptat la 1000 km de casa, in localitatea Kutahya, hotel Hilton Garden Inn. A doua zi, dupa micul dejun, plecat iar la drum, ajunsi undeva la ora 14 la hotel.

Bell boy rapid si foarte curtenitor, receptionist care a reactionat rapid la rugamintea mea de a avea camerele apropiate, caci stiam ca politica hotelului nu permite grupurilor sa stea in camere alaturate. Ajunsi in camere, am ramas placut surprinsi de dimensiuni si dotari. Pat matrimonial, pat simplu plus o canapea. Baia in sine e o nebunie, spatiu berechet pentru partea de chiuveta, dressing in toata regula, cabine separate pentru dus si wc-ul propriu-zis. Seif in fiecare camera, inclus in pret, deci fara taxare suplimentara. Tv cu vreo 2 canale romanesti, AC care se opreste in momentul in care usa balconului este deschisa. Un vis de camera!

Fiind veniti de pe drum, destul de tarzior, am pierdut pranzul, Cautam un loc unde sa mancam, gasim o zona de sandisuri si ceva prajituri, totul sumar si foarte saracacios... asta e, mancam ce gasim. La ora 19 incepea cina, unde am avut o surpriza placuta, era chiar seara turceasca. O nebunie si o bucurie gastronomica! Totul fain pana la interactiunea cu ospatarii: depasiti numeric de turisti, rupeau germana si cam atat. Engleza ei nu o pricep, asa ca a trebuit sa scotocesc prin cuvintele turcesti pe care le stiu sa pot cere apa de baut. Fiind atatia la masa (5 persoane) cer direct o sticla. Sticla este adusa dar, la un moment dat, un ospatar vine si umple din ea un pahar pentru alta masa, pentru a nu se mai deplasa... asta e, atat putem! In alta zi, manacand pe terasa, am renuntat la a mai sta cu gatul lungit dupa vreun ospatar, m-am dus singura la insula de pahare/apa/sucuri si am pregatit masa. In alta zi, copilul meu neastamparat a varsat un pahar de suc pe masa si pe jos. Am strans cat am putut cu ce servetele erau pe masa, iar ospatarul venit sa schimbe fata de masa s-a uitat urat la copil. Repet, atat putem...

Mancarea!! Din belsug, fara discutie! Diversificata, fara discutie! Dar repetitiva... dupa 3 zile parca vroiai altceva. Sau, cine nu tolereaza condimentele turcesti, risca sa dea ture pe langa felurile de mancare incercand sa gaseasca si altceva. Puteau mai mult, puteau mai bine. In afara de seara turceasca din prima zi, a mai fost o seara cu specific pescaresc si cam atat. Nu caut nod in papura dar... nu a fost ceea ce trebuia pentru 5 stele. Inghetata doar seara, 2 feluri de supe doar... aceleasi branzeturi si mezeluri... in zona de dulciuri ce se termina era bun terminat, nu aprovizionau locul gol... Sa mai spun ca am gasit si farfurii si vesela incomplet spalate? Va spun! Alor mei nu le-am spus, ca doar eu laudasem hotelul si stabilisem sa facem vacanta aici.

Complexul foarte bine gandit, zona separata pentru copii cu tobogane de tot felul, zona de Luna parc pentru activitati de seara, zona de activitati in timpul zilei cu supraveghetori pentru copii... nimic de comentat aici, doar de apreciat.

Plaja ingrjita, intrarea lina in apa, fara pietre sau scoici taioase, apa calda, valuri potrivite, un vis! 2 baruri care o deserveau incepand cu ora 10, dar... berea la dozator apa chioara! Cafeaua la dozator slaba, orice cocktail mai mult arome si gheata, trebuia specificat clar ca vrem mai mult alcool. Barmanii... alta "piesa de rezistenta"! Vorbesc mult intre ei, ignora comenzile, nu vorbesc engleza. La un moment dat, in lobby, a trebuit sa ii vorbesc turceste unuia dintre ei ca sa intrerupa conversatia cu colegul si sa-mi dea 2 beri triste. La alt bar, barista nu stia coctailurile, retele! Trebuia sa-i arat numele pe menu si se ducea cu reteta in fata si-l facea.

Partea de entertanment la pamant! O trupa de dansatoare rusoaice, unele mai zdravene decat mine, cativa dansatori turci, show-uri subtiri, fara substanta. Totul se termina la 12 noaptea, inclusiv sambata seara! Pe plaja, nu langa hotel, unde as fi inteles ca deranjeaza turistii. Dar nu, la 12 noaptea sambata seara s-a terminat recitalul unui dj din Istanbul (ha! ha!) pe plaja. Niciun foc de artificii, nicio seara mai altfel. Nimic. Am plecat la pas sa cautam un loc de distractie, ceva! Nimic, toate plajele dormeau!

Activitati in afara hotelului, pe timp de zi, din plin: intr-o zi am fost pe corabia piratilor, de la 10 la 18, in alta zi parasailing... ai ce face.

Cert e ca in a 5-a zi copil a inceput sa verse, am ajuns la spital privat cu ambulanta hotelului, acolo ne-au internat. Rezerva, pe langa patul copilului o canapea in care am dormit noi, parintii, baie proprie, frigider, televizor. Spitalul are traducator pentru limbile straine frecvente, persoana care se ocupa si de deschiderea dosarelor de dauna pentru politele de asigurare.

Parerea mea de muritor de rand in ale medicinei e ca ce au facut ei in 19 ore de internare cu copilul meu se rezolva la noi in 2-3 ore la upu: perfuzie de hidratare si antispastice. Rezultatul analizelor la sangele recoltat in ambulanta a venit dupa 5 ore, imediat dupa inceperea administrarii perfuziei cu electroliti copilului i-au aparut niste bubitie pe picioare, am chemat asistenta care a spus ca nu are de la ce sa fie, ca-s doar electroliti (!!!???).

Dimineata, la 6, copilul face febra/ Chem asistenta, care imi serveste aceeasi replica: sunt doar electroliti. In fine, ca se ne externeze la 11 dimineata a trebuit sa ma cert cu traducatoarea. Trageau de timp, tratamentul se terminase la 6 dimineata, la 9 il vazuse medicul de garda, il tineau sub supraveghere... asta m-a scos din minti.

Copilul nu mai varsase de la 11 noaptea, la 8 ii dadusem mancare solida, ei il tineau sub supraveghere. Impresia mea a fost ca incarca nota de plata, ceea ce s. a adeverit. Am plecat la hotel cu o masina a spitalului, ni s-a spus ca asigurarile achita nota de plata, care, tineti-va bine, a fost de 3500 de euro!!! Pentru ce?? No idea!

Ajunsi la hotel copilul face iar febra! In fine, am vorbit in tara cu medicul de familie, cert e ca a doua zi iar febra, asa ca am trecut peste 2 medici si 2 facultati de medicina, i-am administrat copilului antibiotic si asa l-am adus in tara pe picioarele lui.

In drum spre casa am facut un ocol de 400 de km la Pamukkale, ca era pacat sa nu-l vada si ai mei.

Oricum, un element greu de dus a fost umiditatea. Desi am fost la sfarsitul lui iunie, inceput de iulie, la prima miscare in aer liber incepeai instant sa transpiri, indiferent de ora.

Plaja la piscina nu puteai face din cauza caldurii. Singurul loc placut era pe plaja, langa mare. La plecare, la 7 dimineata, nu intelegeam de ce nu incarca telefonul. Scria pe display ca detectase umiditate in portul usb!! in camera, cu usa de la balcon deschisa, la 7 dimineata!!! La Pamukkale, alta nebunie cu caldura si umiditatea!

Ca o concluzie, hotelul e foarte bine gandit si dotat. Managementul insa e departe de 5 stele, poate de 3!

Nu as repeta experienta, si nu din cauza spitalului. Ma refer strict la partea hoteliera. Fiind cu copil mic, undeva in coltul mintii eram oricum pregatita ca se poate intampla oricand ceva, asa ca nu m-am speriat foarte tare de spitalizare. Dar personalul hotelului nu a facut nimic sa faca experienta unica, de neuitat, sa-ti para rau ca pleci sau sa vrei sa ajungi acasa si sa rezervi imediat pentru anul urmator.

Trimis de Onyxa in 18.07.18 21:38:35
Validat / Publicat: 18.07.18 22:09:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Toata Turcia

VIZUALIZĂRI: 2707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Onyxa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 aripa a hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 116.45 EUR pe cameră

webmaster45 [18.07.18 22:05:37] »

@Onyxa:

Inoptat la 1000 km de casa, in localitatea Kutahya, hotel Hilton Garden Inn.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

viviv [19.07.18 11:03:34] »

Poate nu este o regula generala, dar am observat ceva: cui ii place in Bulgaria, nu prea ii place Turcia... si invers.

Onyxa [19.07.18 11:10:01] »

@viviv: Ador Turcia, am descoperit-o in 2000 cu o bursa de la facultate. De aceea am si ales-o ca destinatie pentru intreaga familie. Nu generalizez, de asemenea.

Experienta mea punctuala in acest hotel nu a fost stralucita, dar sunt convinsa ca mii de alti romami au avut o vacanta de neuitat in Turcia.

Am scris experienta mea strict la acest hotel, pentru cei care vor sa-l incerce. Sa fie avizati, sa fie pregatiti cu asigurare, sa stie la ce sa se astepte pentru ca, unora, li s-a intamplat sa nu fie tocmai ce-si doreau.

M'Liviu [21.07.18 07:38:24] »

Buna, am citit impresiile tale la acest hotel. Îmi pare rau ptr incidentul cu cel mic. Și eu am fost la acest hotel cred că în aceiași perioadă cu tine. Am și eu 2 copii și nu am avut niciodată senzația că ceva este în neregulă cu mâncarea. Posibil sa fi înghit apa de la piscina... știi cum sunt copiii.

Ptr mine experiența la acest hotel a fost foarte plăcută. Cu 2 lucruri, nu as fi de acord cu tine.

Ai precizat că nu aveau înghețată doar seara. Nu este adevărat. La cele 2 restaurante de la piscine. Cel din fata hotelului și cel de la aquparc aveau în fiecare zi înghețată... de la 12 la 16 daca nu greșesc. Tot la aceste 2 restaurante despre care ai spus că sunt sărăcăcioase găseai câteva feluri de mâncare bune. Donner, aripioare de pui, salate, gozleme, burgeri și acel cartof copt. E adevărat acele sandwichuri erau mai slabe dar cred că ptr o gustare intre mese este suficient. Am observat că ai anul trecut ați fost la hotel Miramar un hotel foarte bine cotat. Ai perfecta dreptate și eu cunosc acest hotel și are servicii f bune. Părerile sunt strict personale și nu vreau sa denigrez sau sa generalizez ceva. Dar dacă pe mine m ai pune să aleg intre cele 2 hoteluri as alege cu siguranță Royal.

M as întoarce și la Miramar oricând ptr că din ce am citit rămâne unul dintre cele mai bune hoteluri din Bulgaria dar sunt aspecte care fac diferența. Unul ar fi prețul. La Miramar ptr 2 adulți și 2 copii cred că aș platii in iulie 1500 euro cel puțin ptr un apartament. La Royal daca ar fi sa merg tot cu mașina aș platii in jur de 1000... 1100 euro. Plus faptul că la capitolul animație și distracție nu prea ai ce compara. Noua dar mai ales celor mici ne au plăcut spectacolele. Acrobatii din Kenya, magicianul chiar și celelalte. Un mare plus sunt Aqua parcul și Luna parc de la Royal. Cea ce pe la noi sau chiar la bulgari nu vei gasii. Repet este o părere personală și nu vreau sa intru cu nimeni în polemici. Vacante frumoase și numai bine!

Onyxa [21.07.18 08:01:48] »

@m liviu: Este firesc si normal sa avem perceptii diferite. Cred ca de aceea exista acest loc, ca fiecare sa ne povestim vacantele, astfel incat cei care prospecteaza sa aiba de unde culege informatii. Ma bucur tare ca v-a placut Taj si ati avut o vacanta faina! Numai bine in continuare!

M'Liviu, Onyxa, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Taj Mahal [Evrenseki]: