ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2018
ÎNSCRIS: 19.08.17
JUL-2018

la PMM* = 399 AED

Beach Hotel Apartments - 6 nopti in Dubai

Pentru vacanta noastra in Dubai ne-am gandit sa mergem pe cont propriu. Avand in vedere ca eu imi doream sa fiu aproape de mare (sa pot merge pe jos pana la mare si sa nu depind de alte mijloace de transport) am gasit Beach Hotel Apartments, care este la 200 m de Jumeirah Mosque, si la 5 min de mers pe jos pana la plaja LA MER.

Uitandu-ma pe google maps la traseu m-am speriat deoarece imi spunea sa ocolesc cam 2 km pana la mare si credeam ca nu sunt treceri de pietoni, dar nu e asa. Se ajunge foarte usor la mare.

Hotelul este defapt un fel de bloc cu apartamente. Are doua etaje si rooftop. La parter este receptia, locul de luat mic dejun (pe care noi nu l-am avut, dar nici nu regretam) iar la rooftop este piscina cu priveliste minunata asupra moscheii dar se vede si Burj Khalifa in departare.

Piscina este suficient de mare pentru balaceala, are si un loc cu jacuzzi umbrit, sunt sezlonguri, mese cu scaune, prosoape, si in general sunt putini oameni. Noi am fost de doua ori si am intalnit o data 2 doamne, si in alta zi erau 3 copii si doua domnisoare. Oricum, daca e foarte cald, cum am mers noi, nu prea poti sta mult daca vrei sa nu faci insolatie.

Camera este defapt un apartament care are o bucatarie echipata cu tot ce trebuie (cuptor cu microunde, cuptor, aragaz, frigider, fierbator de apa, oale, farfurii, tacamuri), living mare cu canapea, masa, scaune, televizor, doua bai, si dormitorul cu pat mare si dulap incapator, masa de calcat, televizor. Este si AC care poate fi setat pe orice temperatura. Apa de la dus nu curge rece datorita temperaturilor ridicate de afara.

Curatenia se face la 2 zile, asternuturile si prosoapele miros foarte frumos (miros specific arabesc). In penultima zi ar fi trebuit sa vina se ne faca din nou curat, dar nu s-au mai obosit avand in vedere ca in urmatoarea zi plecam (aici le dau un "-"). Domnii de la receptie sunt foarte amabili. Hotelul ofera luni, miercuri si vineri plecari gratuite spre Dubai Mall de la 11, dar nu am profitat de ele deoarece era ora noastra de odihna :)

In apropierea hotelului exista un supermarket Spinneys (care are preturi mai mari ca la noi, in special fructe, legume, branzeturi), dar este si un magazin la 100m de hotel pe aceeasi strada cu preturi destul de bune si marfa ok.

De la hotel se poate merge cu autobuzul 8 (este statie chiar langa moschee) pana la Burj Al Arab si Dubai Marina, doar ca dureaza foarte mult calatoria (1h-1h:30 min) desi este ieftin (5AED). Pana la statia de metro cea mai apropiata ne-am dus cu taxi care costa 15-18 AED si de acolo se ajunge usor cu metroul in importantele puncte de atractie ale Dubaiului.

De asemenea spre Souk e ok de luat taxi care costa ~20AED in functie de ora la care se merge si de trafic. Dubai mall este aproape si cu taxi costa 15-18 AED, la intoarcere depinde de unde luati taxi, ca puteti sta in trafic mult poate sa coste si 30 AED.

Hotelul este unul bun ca si cazare, locatia foarte buna pentru plaja, si destul de usor accesibil pentru importantele puncte de atractie ale Dubaiului.

Trimis de lianacioban in 18.07.18 13:47:22
Validat / Publicat: 18.07.18 14:35:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 1204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lianacioban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 spre mare de la hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 399.00 AED pe cameră

[18.07.18 14:34:57]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Beach Hotel Apartment, DUBAI" (nou-creată pe sait)

[18.07.18 14:44:18]

[18.07.18 22:03:47]

@lianacioban: O excursie minunata, sa va fie de bine, votat cu mare drag.

[18.07.18 22:35:03]

@webmasterX: Da, e ok.

[18.07.18 22:55:41]

@mishu: Merci!

iancusabin
    [22.07.18 18:53:50]

@lianacioban: buna eu am fost pe mai multe plaje insa pe aceasta nu am ajuns. Poti sa imi spui cum este intrarea in apa si nisipul. Multumesc ai 1 vot si de la mine

[22.07.18 22:20:11]

@iancusabin: Nisipul este fin, intrarea in apa treptata iar marea a fost ca un lac, clara si lina. Nota 10 pt plaja.

iancusabin, lianacioban, mishu

• pagină generată în 0.044274091720581 sec