ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2018
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 19.08.17
MAY-2018

4 zile in Londra

La inceputul lunii mai am vizitat Londra. Dorinta sotului meu a fost de a vizita Birtish Museum, fiind un pasionat de istorie antica si filosofie.

Am zburat cu Wizz Air spre Luton de dimineata ceea ce a fost foarte bine avand in vedere ca am reusit sa nu pierdem o zi. La sosire in aeroport ne-am luat calatorii dus-intors de la Luton spre Londra cu National Express. La dus a fost totul bine, la intors, o alta poveste. Am asteptat destul de putin autocarul sa ne duca pana in Londra unde am ajuns pe la 9 la Marble Arch.

Aici ne-am cumparat cartele Oyster de 7 zile in zonele 1-2-3 pentru a ne putea deplasa in voie. Uitati-va unde sunteti cazati si ce obiective vreti sa vizitati astfel incat sa stiti in ce zone ale Londrei va trebui sa calatoriti. Aceste cartele pot fi incarcate cu diferite abonamente in functie de nevoile fiecaruia. In prima zi ne-am indreptat spre hotel Moxy in Stratford, un hotel tineresc, curat, modern si foarte bine pozitionat. Langa el se afla statia de metro si Westfield shopping centre. Ne-am lasat bagajele la receptie si ne-am intors in centru ca sa vizitam.

Londra este din alt film, desi este un oras vechi si cu istorie, arata impecabil. Cladirile, parcurile, ordinea, curatenia, toate m-au cucerit. Am realizat mai bine diferentele abia cand ne-am intors acasa si am revazut Clujul. Am avut noroc de zile foarte frumoase, fara pic de ploaie, cu temperaturi neasteptat de mari intre 23-26 de grade ziua.

Am vizitat British Museum (gratuit - eventual pui cateva lire donatie), National Gallery (gratuit), Buckingham Palace si parcurile din jur, Big Bang, Tower Bridge, St Paul's Cathedral (doar din afara), Victoria & Albert Museum (gratuit), Marble Arch si Oxford Street, toate in cele 3 zile si jumatate avute la dispozitie.

Ne-am deplasat cu metroul si nu am ratat ocazia sa folosim si autobuzul rosu. Taxi este scump, iar distantele sunt destul de mari. Am presarat iesirile noastre cu mici pauze de shopping bucurandu-ne mai ales de TK Maxx, magazine outlet pentru marcile mai scumpe, dar si de cele obisnuite aflate la parterul cladirilor.

Luati-va incaltari comode pentru ca este de mers pe jos destul de mult.

Cea mai trista amintire o avem legata de intoarcere. Trebuia sa luam autocarul spre aeroport pentru care cumparasem deja bilete, dar nu ne-a informat nimeni ca trebuia sa sunam si sa specificam data si ora la care doream sa ne intoarcem. In ziua intoarcerii ne-a trecut prin minte sa sunam sa ne asiguram de transport si am aflat ca trebuia sa ne facem rezervare, dar era prea tarziu, doamna de la telefon spunandu-ne ca nu ne mai poate face rezervarea, dar ca mai sunt locuri libere. Asa ca ne-am indreptat spre statia Marble Arch si dupa o intarziere de o ora si jumatate fata de ora la care ar fi trebuit sa soseasca, soferul autocarului cu care speram sa mergem ne-a spus ca nu are locuri in autocar, desi aveam bilete, si nu ne-a luat. Partea buna a fost ca pe acolo treceau des autocare Greenline, iar unul a venit dupa cateva minute, ne-am cumparat alte bilete (12 lire biletul) si asa am ajuns la aeroport. Nu am intarziat pentru ca ne-am luat suficient timp pentru a ajunge (ne-am pornit cu 4 ore inainte de ora decolarii). Sotul meu le-a facut reclamatie si ne-am primit banii cheltuiti inapoi, dar am fost foarte stresati de situatie, asa ca, aveti grija!

Imi amintesc cu drag de experienta noastra londoneza si mi-as dori sa ne reintoarcem.

Trimis de lianacioban in 18.07.18 12:33:01
Validat / Publicat: 18.07.18 13:06:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 3558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lianacioban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 priveliste de langa Tower Bridge

webmasterX [18.07.18 12:40:19] »

@lianacioban:

In prima zi ne-am indreptat spre hotel Moxy in Stratford

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra:

• pagină generată în 0.041134119033813 sec