ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2018
ÎNSCRIS: 19.08.17
JUL-2018

Vacanta in Dubai la 40+ grade

SOSIRE

De cateva zine ne-am intors din Dubai, un oras pe care sotul meu vroia neaparat sa il vada, asa ca, a inceput cautarile din iarna si am gasit pe cont propriu cazare (400 euro) si transport (300 euro) pentru luna iulie.

Stiam ca va fi cald si foarte cald, si intr-adevar, cand am coborat din avion aveam impresia ca e asa de cald din cauza motoarelor incinse ale avionului, dar nu, era temperatura cu care urma sa ne obisnuim in cele 7 zile de sedere.

Am ajuns pe la 9:30 seara in aeroport si de acolo am luat un autobuz la sugestia unei doamne care mai fusese pe acolo.

Am schimbat 50 $ in aeroport (nu e foarte bun cursul), mai bine era sa scoatem bani de la un bancomat, dar nu am stat sa cautam unul. Ne-am cumparat carduri de transport (silver card) din aeroport (costa 25 AED si ai credit 19 AED).

Am asteptat destul de mult sa vina autobuzul (care costa 5 AED) care ne-a dus in Ibn Battuta, de unde am luat Taxi (75 AED) pana la Beach Hotel Appartments, unde aveam cazarea.

In total de la aeoroport pana la cazare aveam de mers 50 km si daca am fi ales taxi din aeroport am fi platit undeva la 130-150 AED maxim si ajungeam in 40 min, asa am facut 1h30min. E bine de stiut ca in majoritatea taxiurilor se poate plati si cu cardul.

Am ales acest hotel pentru apropierea de plaja La Mer Beach, dar pentru transportul in diferite locuri ale Dubaiului care e foarte extins e de preferat un hotel sau apartament de inchiriat in Dubai Marina (ceea ce o sa si facem in urmatoarea calatorie in Dubai).

PLAJA

Si DA, e cald, e foarte cald, dar nimic insuportabil daca iti alegi cu grija hainele si orele la care sa faci activitatile propuse. Noi ne trezeam la 6:30-7 ca sa ajungem pe plaja unde stateam pana la 9 cand soarele incepea sa devina fierbinte. Temperatura dimineata e undeva la 30-33 grade si la 10 deja urca peste 40. Apa e calda, foarte calda si foarte lina, curata si cristalina.

Sunt pesti in apa, am vazut si stelute de mare, crabi si meduze (care nu sunt foarte prietenoase avand in vedere ca am fost piscati si eu si sotul meu cate o data in cele 7 zile).

La Mer Beach este o plaja recent amenajata si inca in constructie, dar una foarte frumoasa, lata, cu nisip fin, deloc inghesuita. De dimineata abia daca eram 20 de oameni pe toata plaja.

In apa nu ai voie sa intri decat de la 7 pana la 19 (nu am inteles de ce), in timp ce Jumeiraj Public Beach de langa Dubai Marina e deschisa non stop. Acesta a fost oarecum un minus pentru ca seara ne-am fi dorit sa mai inotam.

Noi nu ne-am bronzat dar nici nu am facut insolatie si pentru aceasta ii multumim cremei de protectie solara cu FPS 50+.

ACTIVITATI DE ZI

Dupa ce ne intorceam de la plaja ne odihneam, mancam si apoi de la 13-14 mergeam spre locurile unde ne-am planificat sa vizitam. La aminaza nu prea aveti ce cauta afara la plimbare. Eu sunt destul de rezistenta, dar dupa 10-15 min de plimbat cu soarele in cap (desi aveam palarie si haine lejere si cu maneci lungi) eram amandoi complet uzi de transiratie, si simti cu ti se urca sangele la cap. Asa ca, intre 11-16:30 se pot vizita Mall-urile si in general locurile acoperite care sa aiba aer conditionat astfel incat corpul sa mai respire intre sesiunile de plimbat prin aer liber.

Noi am fost in Mall-ul BurJuman si apoi ne-am dus in Al Karama Market unde sunt mici magazine de unde se pot cumpara lucruri destul de ieftine si veti fi abordati de diversi indivizi care vor sa va vanda ceasuri, genti, ochelari de soare de firma contrafacute. Spuneti politicos “No Thanks” si ignorati-I daca nu va intereseaza. Ca regula: nu platiti cat vi se cere in magazinele in care nu au preturi puse pe produse. Ei cer de obicei cam de 4 ori pretul real. Ei isi dau ochii peste cap cand le spui cat vrei sa dai defapt pe obiect, dar insistati si negociati la sange fara rusine, ca nici lor nu le e rusine. Vara e sezonul lor mort si puteti sa negociati destul de bine.

A doua zi am fost in Textile Souk si Old Souk. Pentru mine cea mai draguta experienta a fost transportul cu Abra peste canal. Aici de asemenea, negociati orice. Esarfele lor pe care cer 300-400 de AED noi le-am luat cu 85 ADE 2 bucati. Ei spun ca sunt din Casmir si lana de camila si de lama, dar mi se pare ca sunt la fel cu cele pe care le am si eu din Romania cumparate cu 30 lei.

A treia zi am vizitat Madinat Souk si Burj Al Arab. Madinat e un loc superb, exclusivist, cu vile pe langa un canal. E foarte frumos, iar dintr-o parte se vede si Burj al Arab. Ne-am invartit cat a fost cald prin souk, am mancat la un restaurant libanez (sotului i-a placut, mie mai putin), si preturile nu sunt foarte mari. Am platit in jur de 90 AED pentru 2 portii de mancare si ceva apa/suc. Spre seara am ajuns si la plaja de unde se vede Burj al Arabul, se-am fi balacit in apa, dar nu aveam costumele de baie la noi, asa ca ne-am indreptat spre casa.

A patra zi ne-am dus in Dubai Mall si am urcat in Burj Khalifa. Pentru mine asta a fost prima zi in care am simtit ca intr-adevar sunt in Dubai. Mall-ul este enorm, foarte frumos amenajat, cu magazine si pentru bogati dar si pentru oameni obisnuiti ca si noi. La 6:30 aveam urcare in Burj Khalifa, dar ne-am dus cu rezervarea la ghiseu ca sa ne luam biletele cand am ajuns in Dubai Mall ca sa vedem unde trebuie sa ajungem si la ce ora trebuie sa fim acolo pentru urcare. E nevoie sa faceti asta pentru ca aveti sanse sa va rataciti si sa nu gasiti in timp util locul de unde se face urcarea. Eu va sugerez sa fiti cu 20-30 min inainte acolo pentru ca se formeaza cozi si trebuie asteptat la lift.

Liftul urca pana la etajele 124-125 in 60 de sec, nu se simte nimic, decat ca ti se infunda de cateva ori urechile. De sus privelistea iti taie rasuflarea. E cam inghesuiala ca toata lumea vrea la geam sa isi faca poze, altii isi iau in primire un loc laga geam si nu mai pleaca, e destul de complicat, mai ales la 6-7 pentru ca toti vor sa filmeze apusul si sa vada apoi Dubaiul pe noapte. Daca ar fi sa mai urc inca o data as alege sa urc ziua.

Poate nu ne-au ajutat asa de mult aparatele noastre pentru fotografii, dar cele facute cand inca era zi sunt mult mai bune decat cele de la apus sau noaptea. In plus, am mai stat si 40 min la coada ca sa coboram pentru ca, din nou, se formeaza cozi pentru coborare pentru a admira si spectacolul fantanilor si luminilor de pe Burj Kalifa.

Am vazut un spectacol de fantani dansante la 6, si apoi de la 8:30 din 30 in 30 min, iar la 8:15,8:45 etc sunt spectacole de lumini pe Burj Khalifa. E atat de frumos si impresionant incat mi-a dat o lacrima in coltul ochilor, dar doar mie, sotul meu a stat doar si s-a uitat ????.

In urmatoarea zi am vizitat Dubai Marina. Am ajuns acolo pe la 14 si credeam ca ne vom plimba pe langa canale sa facem fotografii iar spre seara sa mergem la mare. Ne-a trecut dupa 15 min cand eram uzi leoarca de transpiratie, si nu mai stiam cum sa ajungem mai repede la Dubai Mall. Am stat sa ne racorim, am mancat, ne-am plimbat prin alte magazine iar spre seara am iesit din nou sa ne plimbam, sa facem fotografii si am ajuns pana pe plaja iar dupa apus ne-am intors din nou spre casa.

Vineri am vrut sa vizitez moscheea de langa hotelul nostru, care e cea mai cunoscuta din Dubai, dar bineinteles, era inchis pentru ca e ziua lor libera. Dupa amiaza ne-am dus din nou la Dubai Mall pentru inca o repriza de shopping si spectacol de fantani. Spre seara am trecut podul spre niste locatii mai selecte unde sunt hoteluri de 5*, ne-am asezat la o terasa de unde am vazut Burj Khalifa in toata spendoarea. De acolo am admirat spectacolul de lumini si fantanile, fara ca sa mai fim nevoiti sa ne inghesuim si sa ne facem loc printre altii. Preturile sunt obisnuite, poate o idee mai mari, dar acceptabile.

Ulitma zi ne-am dus la Mall of The Emirates deoarece trebuia sa mergem cu bagajele dupa noi, pentru ca era in drumul nostru spre aeroport si aveam si unde sa ne lasam bagajele (exista serviciu gratuit, chiar la intrare in Mall dinspre Metro). Eram deja plicitisiti de magazine, dar a meritat sa vedem macar partia de ski amenajata.

TRANSPORT

Ne-am tot gandit de acasa cu ce sa ne deplasam in Dubai. Stiam ca distantele sunt mari. Pana la urma, ca sa evitam stresul masinii inchiriate (benzina, parcari etc) am stabilit ca ne vom deplasa pe jos, cu busul/metroul si taxi. In total ne-au costat 500 AED toate calatoriile. De unde am stat noi, era aproape Dubai Mall, Souk, Al Karama, asa ca pentru acestea am luat taxi. Pentru Burj Al Arab ne-am dus cu autobuzul care a costat 5 lei, dar a si durat o ora.

Spre Marina ne-am dus cu taxi pana la cea mai apropiata statie de metro si apoi am luat metroul. Mi se pare ca metroul e cel mai efficient mijloc de transport in Dubai. Ajunge repede, nu stai mult in statie ca sa astepti, e destul de confortabil. In toate mijloacele de transport in comun sunt zone separate de femei si barbari, femeile in fata (unde e mai liber) iar barbatii in spate (unde e aglomerat de obicei).

Daca ar fi sa alegem pentru viitor un hotel la care sa fim cazati, am alege unul in Dubai Marina, deoarece e aproape de plaja si de metro.

MANCARE

Nu am avut mancare inclusa in pretul hotelului dar ne-am descurcat foarte bine. In apropierea hotelului era un supermarket si un magazine de cartier. Preturile sunt o idee mai mari decat la noi. Fructele si legumele sunt foarte scumpe (de ex un kg nectarine 40AED), mai accesibile sunt bananele (7-8) si perele (9-10). Cand am iesit in oras am mancat la KFC de cele mai multe ori, dar puteti sa alegeti si un restaurant cu specific care sa fie accesibil ca si pret. Apa plata este ieftina, la fel si sucurile Cola, Fanta, Sprite/Pepsi etc la 2l (7-8 AED). Cele in sticle mici si la doze sunt mai scumpe.

Privind in urma a fost un concediu frumos, reusit si ne bucuram ca am reusit sa vedem acest oras cu un buget relativ mic. Probabil ca peste cativa ani vom dori sa revedem Dubaiul care e intr-o continua schimbare.

Trimis de lianacioban in 18.07.18 11:27:12
Validat / Publicat: 18.07.18 13:02:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 8802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lianacioban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Plaja Dubai Marina

[18.07.18 13:01:41]

@lianacioban:

pana la Beach Hotel Appartments, unde aveam cazarea.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[18.07.18 22:00:30]

@lianacioban: Frumos, felicitari, votat cu mare drag.

[18.07.18 22:33:05]

@mishu: Mulțumesc!

PISICAANA
[21.07.18 19:14:35]

Felicitări pentru articol! O sa merg in ianuarie. Cu toate ca am luat biletele de avion din timp si am facut si rezervarea la hotel cu atâtea luni inainte, toate au fost scumpe. Dar citind articolul, am început ss inteleg de ce. Căldura! Pentru cei ca mine, care nu suporta căldura, un concediu la 40 de grade devine un chin. Este bine ca ati prezentat situatia din teren, ca sa stie omul pe ce da banii. Nota 10 pentru sinceritate si pentru multimea de informații. Votat cu mare drag. O intrebare: cu ce companie ati zburat?

[21.07.18 21:04:19]

@PISICAANA: Am zburat cu Wizzair, cu bilete luate de pe [...]. Cineva din aeroport spunea ca a luat bilete cu 280 lei dus-intors, bineinteles tot pentru luna iulie, de pe site-ul wizzair.

[21.07.18 21:17:19]

@lianacioban: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

[21.07.18 21:27:40]

@webmaster39: Multumesc, nu stiam. Voi fi mai atenta pe viitor.

mbrandusa
[04.09.18 13:38:03]

@lianacioban: Buna, am luat si noi bilete pt luna ianuarie, si vroiam sa intreb cum e cu tinuta? Se poate merge in pantaloni scurti? La barbati sunt acceptati pantalonii treisfert si blugii?

[04.09.18 16:40:49]

@mbrandusa: Pentru barbati nu e o problema. Pantalonii scurti pot fi purtati si de femei, dar sa nu fie prea scurti. Daca ajung la mijlocul coapsei cred ca ar fi ok. Eu nu am purtat decat o rochie care mi-a venit putin deasupra genunchiului si evident nu mi-a facut nimeni observatie. In schimb nu am vazut decolteuri de nici un fel, nici rochii scurte sau foarte mulate. Pantalonii lungi, chiar daca sunt pe corp sunt ok.

mbrandusa
[04.09.18 18:02:49]