ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2018
ÎNSCRIS: 25.01.11
JUL-2018

încărcat de pe telefon!

Hurghada cu bune si rele

Am achiziționat biletele de la o agenție cu 780 euro cazare cu all inclusiv la hotel de 4 stele, Grand Hotel Hurghada, si transport avion cost pentru 2 persoane.

Biletele de avion le am primit cu 3 zile inainte de plecare si desi era charter ne au facut neplacuta surpriza sa avem escala la Debrecen de o ora la intoarcere. In afara de asta intorcerea a fost cu plecare din hotel la 1 noaptea si am ajuns la Bucuresti la 11 ziua.

Ne au jegmanit cu pranzul la. intrare si cu mic dejun si noaptea de cazare la iesire.

ATENTIE in aeroport sa platiti viză la ghișeele avizate unde scrie 25 usd si nu unde te trage ghidul cu 28 de euro!!!

Ce am facut in Hurghada?

Excursii:

- la Piramide

- plimbare pe Nil

- la insula Paradis

Si plaja.

1) excursia la Piramide am achizitionat o cu 55 USD negocitat de la 89 de euro (merge bine dolarul american aici dar si euro)

Plecarea s a facut la 3 dimineata din fata hotelului si intoarcerea a 2-a zi la 11 noaptea.

In pret au fost incluse:

A) intrarea la muzeul de egiptologie

(pentru camera mumiilor regilor platesti separat); am vizitat cu ghidul exponate, mormantul lui Tutankamon, tronul lui, camera mumiilor. Pentru poze se plateste separat.

B) biletul la Piramide si Sfinx si intrarea in piramide mici

Intre piramide si piramide si sfinx deplasarea  se face cu masina si nu pe jos.

C) masa regim bufet suedez la un restaurant in Cairo.

Bauturile se platesc separat

2) Ghidul ne a propus si o plimbare pe Nil in schimbul a 7 USD de persoana si am decis sa o luam. Deci in acea zi ne am plimbat si pe Nil. O experiență drăguță.

3) croazieră la insula Paradis am achiziționat o cu 25 euro de pers. Plecarea era in jur de 9 dimineata si întoarcerea la 16, o ora in larg in care se înota si 3 pe insula.

În acest pret au fost incluse:

A) o masa regim bufet suedez cu un pahar de suc si unul de ceai specific lor, pe vas apa, si 2 pahare de suc;

B) oprire in larg la reciful de corali pentru snorkelling (dc nu ai ochelari si labe de scafandru se închiriază inainte de a urca pe vas pe semnătura, fără cost suplimentar);

C) spectacol belly dance

D) plaja pe insula si baie intr o apa de o culoare superba

Separat se plateste cd cu poze si video din timpul snorkelling -ului (in jur de 20 de euro cd ul).

3) plaja

Hotelul are sezlonguri cu umbrele atât la mare cat si la piscina. Poti merge la bar pentru băuturile oferite sau poti plati si ti se aduc la nas.

Intr o seara am mers la bazarul Cleopatra. Are prețurile afișate si sunt mult mai convenabiledecât in stațiune unde chipurile te tocmesti. Exista si un carrefour unde sunt preturi afișate si ok. In ambele se poate plati cu cardul fără comision extra.

Concluziile excursiei

Plusuri

- am vizitat una dintre minunile lumii, piramidele si sfinxul

- am vazut al 2-lea recif de corali din lume ca mărime

Minusuri

- nesimțirea agențiilor romanesti si a celei cu care a colaborat aicode a fura  o noapte de cazare si 2 mese plătite.

- șpagă ceruta de la receptie pentru o camera "mai buna "; desi ai platit 4 stele si ar trebui ca toate sa fie bune dar baile camerelor sunt de 2 stele.

- igiena precară din toate toaletele inclusiv in avion.

- nesimțirea si cerșetoria oamenilor (pe plaja chipurile te conduce la sezlong dar iti cere spaga)

- serviciile de curățat camera si schimbat prosoape desi sunt incluse in stelele plătite așteaptă șpagă. Fac curat si fara dar si mai si cu bani. Fără bani mai "uita "sa schimbe sau sa aduca prosoape.

- pe plaja sunt agasanti sa ti vândă diverse

- vor sa te duca cu taxiul in alta parte decat ai cerut cum ar fi la bazar si sa te oprească la un alt magazin

- la piramide sa te agate sa te urci pe cămilă zic ca e un euro si ca sa te dea jos cer 50; tot aici suvenirurile zc ca sunt un euro si cand ii scoti si l dai cer mai mult.

- wifi ul din hotel e doar la receptie si acolo prins foarte greu.

- ei așteaptă șpagă si la toaletele de la muzee ca au pus hartie ( ( (

- atentie la plățile cu cardul sa intrebati cat e si daca e comision. (variază de la 3 la 14 %!!!)

Dacă îți dorești să vezi piramidele si sfinxul sau valea regilor sau ambele merita sa vii. Dacă vrei doar plaja caută alt loc mai civilizat si mai ieftin in care serviciile sa se respecte. Statiunea arata mai bine decat Cairo de unde ai putea face excursii spre Piramide.

NU VENI AICI DOAR PENTRU PLAJA DECAT DACA ESTI PASIONAT DE SCUFUNDARI SI VIATA SUBMARINA!

Daca te ai decis sa vii aici NU UITA sa iei in bagaj medicamente împotriva diareei, săruri de rehidratare si ceva anti vomitiv. Pentru soarele de aici e bine sa ai crema cu factor 50, pălărie, ochelari de soare. NU BEA si nu te spala pe dinti cu APA de la ROBINET. Pentru frisoane ia algozon si aspirina  complex plicuri.

Trimis de andreeaandreea5 in 17.07.18 22:09:20
Validat / Publicat: 17.07.18 23:07:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeaandreea5); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 oferta agentie

[17.07.18 23:05:58]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 78&ridAnt=87382

cazare cu all inclusiv la hotel de 4 stele, Grand Hotel Hurghada

Poți folosi linkul direct ADAUGĂ IMPRESII NOI @ Grand Hotel Hurghada

fra
[18.07.18 11:57:00]

Exact ce mă interesa!

Aș mai avea câteva întrebări: cam la ce sumă ați ajuns cu cheltuielile suplimentare (sau ce bani ați avut la voi pentru excursii, suveniruri etc)?

Să vă întreb despre siguranță?

Din resort înțeleg că ați ieșit și pe cont propriu. Ați folosit taxiuri? Sau ați mers pe jos? (se poate și varianta asta? din câte ați observat)

Excursia la Cairo nu a fost obositoare? Adică eu sincer mă gândeam să nu o facem, ci să mergem la cea de la Luxor...

Excursiile le-ați achiziționat de la agenția parteneră sau de la hotel sau de la o agenție locală?

În ciuda problemelor apărute, am observat că ați dat totuși o notă destul de mare. Îmi imaginez că ați reușit să vă și bucurați de vacanță, mai ales că din punctul meu de vedere ați beneficiat de un preț destul de mic (iar problemele, cum bine ați punctat, sunt specifice țărilor arabe și Egiptului în general)...

andreeaandreea5AUTOR REVIEW
[18.07.18 14:14:51]

@fra:

- sumele excursiilor le am scris deja (55 USD Piramide) si (25 euro insula Paradis; merg si euro si USD si Lira egipteana. Am cumpara din bazar si din carrefour unde preturile erau afisat e si nu erau comisioane la plata cu cardul. (detalii mentionate mai sus).

-in ceea ce priveste siguranta trebuie sa fiti atenti; sunt filtre de control pe drumul spre Cairo

- din resort am iesit, te poti plimba pe jos sau cu taxiul; noi am fost un grup de romani, ne am cunoscut la hotel, si la bazar am fost impreuna cu un microbuz de la o agentie, dus intors am platit 40 de euro si a venit cam 3 euro de pers; se poate lua si taxiul si se negociaza din ce am auzit/citit pe acest site

-excursia a fost obositoare dar pentru asta in primul rand ne am dus; nu as fi batut atata drum doar pentru plaja.

- au fost luate prin agentii locale, cele partenere sunt mai scumpe

- nota am dat o pentru ca am ajuns la una dintre minunile lumii si nu pentru oameni sau servicii. banii nu au fost putini la ce servicii exista...

fra
[18.07.18 14:39:32]

Ok. Mulțumesc de răspuns. Am văzut și pozele cu excursiile.

avumit
[29.07.18 20:30:27]

Eu am fost vecin cu voi la 5* si consider la fel ca tine servicii slabe si hoteluri de bacsis. Nu se merge numai pt plaja ci pt excursii. O data mi-a cam ajuns

Aliona R
[05.10.18 10:28:16]

Buna. Care ar fi taxa pentru camera mumiilor? E ceva impresionant, se merita?

Aliona R, andreeaandreea5, avumit, cdd, fra
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Hurghada: