ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2018
ÎNSCRIS: 05.07.11
AUG-2016

O zi pe cont propriu în Ithaka sau acasă la Ulise

În sejurul nostru din Kefalonia, am alocat o zi pentru a merge până acasă la... Ulise.

Așadar, am plecat din Skala (stațiunea unde eram cazați) cam cu noaptea-n cap, căci aveam bilete pentru ferry cumpărate cu o zi înainte și era musai să ajungem în portul Sami la ora 8.15 (am plătit în total 66 de euro dus-întors 4 persoane + mașină).

Din Sami, drumul pe mare a fost foarte plăcut și nici nu ne-am terminat bine frappe-ul că am și ajuns în Ithaka, în micuțul Pisaetos (în aproximativ jumătate de oră). După coborârea de pe ferry, ne-am urcat în mașină și... la drum.

Ithaka este o insulă micuță și foarte frumoasă. Și aici, ca și în Kefalonia, găsești indicatoare rutiere spre localitățile sau punctele importante de pe insulă. Deoarece trebuia să profităm din plin de timpul pe care-l aveam până la ora 15, pentru ferry de întoarcere, hotărâsem să mergem prima dată spre nordul insulei, către plaja Polis.

Ne-am setat GPS-ul pentru a ajunge la plajă, dar cum vă spuneam, drumurile sunt extrem de înguste (două mașini în același timp pe anumite porțiuni nu aveau loc să treacă) și în pantă; la un moment dat, am crezut că nu e bine pe unde am luat-o, așa că am oprit și i-am întrebat pe localnici, pentru că nu ne venea să credem că ăla e drumul.

Ajunși la destinație, am lăsat mașina în parcare, și am intrat pe o plajă frumoasă, cu o apă cristalină și nuanțe diferite de verde și albastru. Plaja este cu pietre, dar are intrare lină în apă. Pentru pasionații de snorkeling așa cum suntem și noi, aici este raiul pe pământ. Nu sunt valuri, iar lumea subacvatică te lasă fără cuvinte.

Plaja Polis e amenajată, am plătit (8 euro pentru 2 șezlonguri + umbrelă). În partea stangă a plajei spre capătul sudic există o zonă de ambarcațiuni (un mic port) de unde se pot face excursii în jurul insulei Ithaka sau până în Fiscardo – Kefalonia. Cât am stat noi la plajă, sosise un vaporaș din Kefalonia (probabil făcea o excursie opțională în Ithaka și care i-a debarcat pe turiști lăsându-i o oră pe plaja... noastră). Am rămas acolo până pe la ora 13, după care ne-am strâns bagajele și am plecat spre capitala insulei, Vathy.

Drumul spre Vathy a fost mult mai bun în comparație cu drumurile care coboară către diferitele plaje de pe insulă. Am prins și un mic ambuteiaj și, dacă de câțiva ani de când tot mergem în Grecia n-am văzut picior de polițist, ei, acum ni s-a dat să vedem ochilor o... polițistă, tinerică și frumoasă.

Vathy este capitala și portul principal al insulei Ithaca încă din secolul al 16-lea. Este construit în jurul unui golf, în formă de amfiteatru. Am înțeles că sunt în jur de 2000 de locuitori. Și aici, cutremurele din 1953 au distrus aproape toată localitatea, lăsând în picioare doar câteva clădiri. Printr-o lege votată în 1978, în Vathy, este interzis să se construiască în alt stil față de cel arhitectural tradițional sau în altă culoare decât cea acceptată de către autorități.

Unele dintre numeroasele atracții interesante din Vathy sunt frumoasele case ale lui G. Karavias și G. Drakoulis, una dintre cele mai bogate familii din Vathy, bisericile din Agios Georgios, catedrala Fecioarei, care are un minunat iconostas de lemn sculptat, Muzeul Arheologic. Vathy este centru administrativ, cultural și comercial al insulei având școli și licee, un stadion, un centru medical, un teatru, o bibliotecă și filiale ale băncilor naționale comerciale și agricole din Grecia. Muzeul de Folclor și cultural din Ithaka se află în spatele Băncii Agricole și are exponate ce prezintă viața insulei precum și fotografii ale cutremurului devastator din 1953. Găsim multe locuri de cazare la hoteluri și o mare varietate de taverne, cafenele, baruri și cluburi de noapte.

La ora la care am ajuns noi in Vathi, orășelul nu era foarte animat, căci era ora prânzului, iar căldura de afară probabil îi alungase pe oameni prin case. Am colindat însă pe la magazine, ne-am luat ceva de mâncare, am cumpărat câteva suveniruri pentru cei dragi, am făcut poze și am plecat mai departe.

La întoarcere, am avut ferry pe la ora 15.30, care a întârziat și am plecat din portul Pisaethos – Ithaca, după ora 16.

Este bine de știut că și Ithaka are plaje deosebite, de un albastru ireal, iar o vacanță întreagă pe această insulă merită din plin.

Trimis de mulinita in 17.07.18 15:39:40
Validat / Publicat: 17.07.18 17:32:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1869 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mulinita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Plaja Polis, văzută de sus

[17.07.18 17:32:23]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale prin/din Kefalonia, #EXCURSII și CĂLĂTORII - KEFALONIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă insula Ithaka]

mulinitaAUTOR REVIEW
[17.07.18 18:11:37]

@webmasterX: muluțumesc

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[17.07.18 19:45:03]

Ce frumos! Uite o altă insulă frumoasă, cu plaje deosebite la marea Ionică. Noi am fost în Kefalonia, în 2012, este una din insulele care m-a fermecat și unde cu siguranță voi reveni cândva, iar atunci nu voi mai rata Ithaca.

Să știi că în Kefalonia, am stat și noi tot în Skala, unde mi-a plăcut foarte mult!

Dar poate mai povestești despre Kefalonia! Noi ascultăm și citim cu mare plăcere!

maryka, mulinita
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale prin/din Kefalonia: