ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2018
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2018
team-building

Un loc primitor

Pentru organizarea unui teambuilding am ales aceasta pensiune; recunosc ca nu a reprezentat prima mea optiune, dar singura in care am gasit camere disponibile in perioada dorita de noi.

Pensiunea Caprioara (ex Complex Sambata de Sus) este situata la strada, chiar in coltul unde toata lumea coteste spre manastirea Brancoveanu, aflandu-se practic la cica 50 de metri de aceasta.

Desi pare mare din exterior, pensiunea are doar 13 camere si 2 apartamente.

Camerele duble sunt spatioase, confortabile, curate si luminoase, fiind situate fie cu vedere la sosea, fie cu vedere pe spate.

Constructia a fost finalizata in anul 2014, iar camerele au dotari utile si de buna calitate: minibar, aer conditionat uscator de par, TV LCD, sifonier spatios.

Baia are cabina de dus.

Toate camerele au balcon, pe care se alfa 2 scaune+1 masuta

Camerista nu are voie sa intre in lipsa turistilor, dar de fiecare data cand ne vedea ne intreba daca avem nevoie de ceva.

Chiar daca a fost putin mai scump, am optat pentru mic dejun bufet suedez. Pentru ca eram grup (12 persoane), bufetul a fost amenajat doar pentru noi si a fost bogat, proaspat si de calitate. In fiecare dimineata am avut: 3 feluri de mezeluri, 2-3 feluri de branzeturi (branza de burduf foarte buna!), legume proaspete, oua, carnaciori sau costita, cereale, lapte dulce, lapte batut, fructe, unt, apa, suc. Am apreciat calitatea foarte buna a produselor facute chiar de ei: placinta cu mere sau cu branza, dulceata de afine, zacusca. La micul dejun am avut un ospatar dedicat care se ocupa cu refill-ul bugetului si cu servirea de ceai si cafele, are erau aduse din barul restaurantului.

Restaurantul are trei zone: terasa deschisa (cu banci si mese din lemn, la umbra unor copaci), terasa inchisa si restaurantul. Capacitatea este mare, restaurant-ul + terasa inchisa au impreuna aproximativ 300 de locuri, iar terasa deschisa are 150 locuri.

Noi nu am avut nevoie, insa au si un spatiu care poate fi folosita ca sala de conferinta.

Spatiul exterior este si el generos, atat in fata, cat si in spatele pensiunii

Internetul este la viteza acceptabila si este prezent peste tot in spatiul pensiunii si al restaurantului.

Sotii care detin afacerea sunt prezenti in locatie de dimineata pana seara, sunt atenti la detalii, flexibili si receptivi la dorintele clientilor. Nu am avut vreo doleanta care sa nu-si gaseasca rezolvarea imediata.

Personalul din restaurant este amabil si mi s-a parut profesionist si instruit, fata de alte locuri din zona unde am avut tot felul de experiente neplacuto-hilare. :)

Meniul este pe sistem clasic si cuprinde: ciorbe, gratare, snitele, deserturi clasice. Fara salate sau paste.

Mancarea buna, dar nimic iesit de comun sau memorabil.

Servirea mancarurilor nu a durat mult, insa nici nu am gasit vreodata restaurantul plin; nu stiu cum se descurca in conditiile in care au simultan foarte multi clienti.

Ca o paranteza, proprietari de diverse business-uri din zona se plangeau de acest sezon prost, ploios, care tine turistii acasa. Intr-adevar, joi si vineri era chiar gol prin statiune, doar sambata si duminica s-a mai animat putin locul cu cateva autocare care venisera la manstire, cu cativa turisti care mancau in zona si alti cativa care participau duminica la o nunta in pensiune.

Recomand pensiunea atat pentru cazare, cat si pentru serviciile restaurantului. Chiar daca meniul restaurantului este unul clasic, mancarea este buna, iar serviciile de apreciat; oricum, este maxim ce veti gasi in zona.

Trimis de Chloe in 17.07.18 10:24:03
Validat / Publicat: 17.07.18 11:33:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV].

VIZUALIZĂRI: 1157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 portia uriasa de coaste (1 kg) cu cartofii taranesti foarte gustosi... ar fi mers si un sos :D

webmasterX [17.07.18 11:32:11] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Căprioara (Complex Sâmbăta), SÂMBĂTA de SUS [BV]" (nou-creată pe sait)

Chloe [17.07.18 11:34:24] »

@webmasterX: coordonatele sunt GPS: 45.6914024,24.7965932

webmaster26 [17.07.18 11:48:02] »

@Chloe: Mulțam fain. Dar e un pic mai ''hacana'' 45.6921735,24.7994752 Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

webmaster [18.07.18 06:20:06] »

Chloe
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Căprioara (Complex Sâmbăta):