ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2018
ÎNSCRIS: 16.07.18
JUL-2018

Avertizare calatorie prin Serbia

Buna ziua,

M-am intors ieri din vacanta din Grecia. Vreau sa va relatez ce am patit la intoarcere, in Serbia.

Pe autostrada, inainte cu 1.5 km de iesirea spre Pozarevac, un jeep Hilux cu doi sau trei indivizi (nu pot spune exact, dar 2 erau sigur) intre 45 si 55 de ani, ne-au claxonat insistent si ne-au facut semne din mers ca avem probleme cu roata din fata - stanga.

Am oprit masina, au oprit si ei in fata noastra si cel de la volan, pe sarbeste si prim semne ne spunea ca avem probleme cu roata, ca bate roata si suntem in pericol sa ne rasturnam cu masina, ca el este mecanic si sa-l urmam ca sa ne rezolve probelma.

Eu avand carnetul de mult timp, mi-am dat seama ca atunci cand ai o pana sau o problema la roata se aude un zgomot si trage volanul. Ca sa fie mai convigator, individul si-a bagat mana in masina (geamul era lasat), a tras tare de volanul masinii noastre, ca sa ne arate ca avem intradevar o problema. Pana la urma au plecat vazand ca nu ne pot convinge, mai ales ca sotia a inceput sa strige sa nu mai vorbim cu ei si sa pornim.

Azi am dus masina la mecanic, pentru siguranta si mi s-a confirmat faptul ca nu aveam nicio problema la nici una dintre roti...

Sunt convins ca acesti talhari au vrut sa ne scoata de pe autostrada si sa ne jefuiasca (asta in cel mai fericit caz...)

Imi pare rau ca nu am luat numarul autoturismului, insa ce pot spune sigur e ca era vorba de un Hilux de culoare neagra sau bleumarin, iar indivizii (cei 2 pe care i-am vazut bine) era bruneti (tuciurii), bine facuti, soferul fiind chiar suprapoderal.

Ce e de retinut din aceasta intamplare, e sa nu opriti la semnele facute de necunoscuti, indiferent ce ati avea la masina. Rezolvati-va problema singuri.

Trimis de D @ C in 16.07.18 21:09:15
Validat / Publicat: 16.07.18 22:25:39

VIZUALIZĂRI: 3021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (D @ C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterX [16.07.18 22:24:06] »

Bun venit pe AmFostAcolo.

Textul de mai sus nu poate fi considerat un ”review” - feste asimilat unui articol de tip ”AVERTIZĂRI” (fără PMA STD, se poate vota doar cu +1/-1PMA)

Va fi publicat însă în rubrica actuală, ”Drumul spre Grecia”, fiind în opinia mea mai util aici decât în rubrica generică.

adrianaglogo [16.07.18 22:47:20] »

@D @ C: Aoleu, ce intamplare urata. Parca minuni din astea se intamplau prin Bulgaria.

Bine ca ai fost tare si nu te-ai lasat pacalit.

fra [17.07.18 13:02:05] »

Și la ieșirea din București pe E85 la Sinești parcă sau așa ceva, dar acum sunt mereu echipaje de poliție acolo. Foarte bine ați procedat și foarte bine că ați povestit!

D @ C [17.07.18 19:44:52] »

Noi am sesizat MAE și Ambasada Romaniei la Belgrad, poate iau niște masuri de avertizare pe cale oficiala.

traian.leuca † [17.07.18 20:14:26] »

Metoda asta de a scoate un bănuţ de la creduli este veche şi s-a practicat în judeţul Prahova (cu ceva succes din câte am auzit).

Profitând de faptul că sunt mulţi şoferi, care nu stiu ca roţile din faţă se încing în mers, aceşti "întreprinzători" te opresc prin gestică, te conving că roata e gata să ia foc şi pentru un bănuţ se bagă sub maşină şi îţi face un mic "reglaj" până ajungi la primul service.

Am întâlnit un asemenea individ în urmă cu doi ani la intrarea în Ploieşti dinspre Văleni de Munte.

Ca să fie cât mai plauzibil, tipul se prefăcea că vorbeşte la telefon şi îmi făcea semn cu mâna spre roata din stânga-faţă.

Am oprit şi era să iau ţeapă, dar curios din fire, şi având ceva habar de mecanică, m-am prins când am văzut că tipul mimează intervenţia la roată şi apoi îmi cere bani.

Când am ridicat un pumn, de la înălţimea mea de 1,90 metri şi vreo 115 kile, a rupt-o la fugă pe o alee laterală.

Îmi pare rău că nu am făcut atunci o avertizare pe AFA legată de întâmplarea mea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
cosminap [17.07.18 20:50:24] »

Îmi imaginez că ați trecut prin momente dificile????

Noi, săptămâna trecută, eram disperați că nu oprește nimeni. Eram la 25 km de Șumen, în zona de pădure și curbe, spre Turcia, cu cureaua de alternator ruptă????.

Dar am dat de niște oameni extraordinari (bulgari) și totul s-a terminat cu bine!

D @ C [17.07.18 21:10:05] »

Chiar ați fost norocoși, ati întâlnit oameni, nu talhari! Bine ca ați rezolvat cu bine problema ????

nrs † [17.07.18 21:17:20] »

@cosminap:

hehehe, eu am patit asa ceva la ora 23 in plin camp la sfarsitul anilor '90 cand nu circula aproape nimeni noaptea prin BG. mi-am luat inima in dinti si am ajuns in Istanbul pana dimineata

inca o data te felicit pentru curajul de a conduce singura pana in TR, am mai intalnit o singura fata care sa faca asa ceva

cosminap [17.07.18 21:26:20] »

@nrs: Mulțumesc!

Da' de 2 ori îmi ajunge! ????

nrs † [17.07.18 21:29:37] »

normal ca acum iti ajunge ca esti acolo sau tocmai ai revenit, dar cand vin noptile reci de iarna si dorul de mare posibil sa te razgandesti

cosminap [17.07.18 22:14:38] »

@nrs: Cam ai dreptate????!

Adică mâine revenim și sigur ne apucă dorul încă dinaintea primei ninsori. Dar mai am și varianta b, adică avionul! Asta dacă reușesc să-l conving pe soț????!

D @ C [17.07.18 22:29:48] »

Corect! Până la urmă și noi o să ne facem curaj pentru călătoria cu avionul.

cosminap [17.07.18 22:41:19] »

@D @ C: Dacă punem în balanță peripețiile cu auto ???? e mai sigur drumul cu avionul!

Până acum n-am avut nici curiozitatea să văd care-s costurile cu avionul. Dar încep să mă interesez! ????

adrianaglogo, cosminap, D @ C, fra
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre/dinspre Grecia: