ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2010
ÎNSCRIS: 09.05.10
AUG-2009

Extrem de nemulțumit

De ar fi fost alta gazda...

Prin iulie 2009 am decis impreuna cu un grup de prieteni sa mergem la munte sa facem cateva trasee montane. O prietena a cautat pe net pensiunii in zona Plaiul Foii si a gasit Pasul Caprioarei pentru care am optat.

Si plecam noi vineri dupa amiza in jur de 5 din Bucuresti spre Poiana Marului. Ajunsi in Rasnov dupa un drum infernal de 5 ore hotaram sa mancam la un restaurant din localitate. In jurul orei 11. 30 plecam in continuare spre vila (unde anuntasem in prealabil ca vom ajunge la miezul noptii). Poiana Marului e doar la 6 km departare de Zarnesti asa ca pe la 11. 50 ajungem in sat. Ne explica gazda pe ce drum sa intram si constatam ca era un drum forestier impuscat. Reprosam la telefon ca nu am fost anuntati asupra acestui aspect la care ni se raspunde sec ca nu am fost atenti cand am vorbit prima oara. Am intrat pe drum, casele s-au terminat si ajungem in padure de unde drumul urca vertiginos un deal cu o panta cam de 8-10%, cu serpentine ca doar eram la munte. Drumul extrem de prost numai bun de urcat cu o Honda cu garda joasa, un Suzuki de oras (un mic balonas pe roti) si un Reanault (norocul meu, cu pachet de drumuri grele). Cam jumatate de ora a durat drumul cam de un kilometru cu opriri dese si impins masini, cu injuraturi si incins de roti. Un inceput perfect de sejur.

Vila era cocotata pe un deal si in miez de noapte nici nu stiam unde ne aflam. Dimineata a schimbat totul: peisajul superb si un aer proaspat, vila fiind pe un deal dar fara padure in apropiere. Am luat micul dejun (la cerere) pe terasa, iar soarele ne batea usor pe obraji. Vila era mare, camerele incapatoare toate cu baie proprie, un living extrem de generos si o zona de pregatire a mesei suficient de mare pentru mai multe grupuri (nu am profitat de ea intrucat am cerut sa ni se pregateasca cina, evident contra cost). Cea mai apropiata vila era la ceva distanta asa ca totul era ok.

La telefon intrebasem daca exista trasee in vecinatatea vilei si raspunsul a fost afirmativ. Dupa micul dejun si rugamintea ca la ora 7. 30 sa fie pregatita cina, intrebam care traseul spre Plaiul Foii. Aflam directia pentru a intalni traseul spre Plaiul Foii si plecam increzatori. Totul a fost numai bun de povestit la nepoti. Traseul pe care il cautam era un alt drum forestier, pe care dupa ce am intrat cam in 300 m era inchis intrucat fusese cumparat si era proprietate privata imprejmuita cu sarma ghimpata (ca la romani). Intrebam niste ciobani cum facem sa ajungem la destinatia noastra si ne este indicat un drum prin padure, dar nemarcat. Mergem prin padure, constatam ca este prea deasa pentru a inainta si decidem sa mergem o bucata pe marginea ei intrucat gasisem o poteca. Evident peste tot proprietati private cu suprafete cat vezi cu ochii si indicatoare in care erai avertizat sa nu intri. Sarim carduri, trecem pe sub copaci, alergam manati de cainii care ne latrau vertiginos si ajungem din nou in padure de unde hotaram sa mergem pe cursul unui paraias. Pe aici se putea merge si era superb. Am gasit mure si ne-am facut pofta. Paraiasul s-a transformat in raulet si a trebuit sa parasim albia deoarece se aluneca din ce in ce mai des. Intr-un final dam in drumul de masina dintre Zarnesti si Plaiul Foii, drum care este de piatra si praf, iar de fiecare data cand trecea o masina tuseam ingrozitor.

Dupa 6 ore de la plecare ajungem la cabana Plaiul Foii unde cerem de mancare. Era bine, ne odihneam... dar ce, sa scapam asa usor? Incepe o ploaie torentiala si turna cu galeata ca nu puteai sa vezi la distanta. Hotaram sa chemam 2 taxiuri sa ne duca inapoi la vila. Dar ploua asa tare ca prima oara nici nu am observat ca au venit si ne asteptau de ceva timp, iar pana la masini, desi alergasem, ne-a udat pana la piele. Norocul nostru ca ploaia s-a oprit pana sa ajungem la drumul forestier pe care se afla vila, de unde am urcat incet, incet.

La vila am ajuns la ora 6 seara, unde, desi am discutat cu gazda la telefon si am spus ca dorim amanarea cinei de la 7. 30 la 9, cina era gata si ne astepta. Explicam ca noi am mancat in jurul orei 4. 30 si nu ne este foame, iar pe deasupra am sunat sa anuntam. Raspunsul iar sec al gazdei a fost ca ea nu isi face programul dupa programul nostru asa ca sa ne asezam la masa si sa mancam ca oricum masa aceasta o sa o platim. Eram perplexi... dupa ce ne trimisesera pe coclauri acum ne si baga pe gat mancare. Am facut scandal, ne-am certat si a ramas sa mancam la 8. 30, cand evident am mancat mancare rece, doar nu se arde gazul pe clienti.

Duminica dimineata ne-am luat frumos la revedere, 6 dintre noi hotarand sa se intoarca la Bucuresti, iar eu cu prietena ne-am carat la alta vila.

Peripetii, peisaje frumoase, vila cu un enorm potential dar gazda (practic erau sot si sotie, dar doar sotia s-a purtat infect) sub orice critica. Inteleg ca vila este noua si trebuie sa atraga clienti pentru scoate investitia dar nu asa te porti cu ei.

Trimis de alex_nashu in 11.05.10 03:01:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA MĂRULUI [BV].

VIZUALIZĂRI: 3817 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_nashu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 exteriorul vilei, partea din fata

pepsi70ro
[11.05.10 07:10:55]

Salut @alex, ai povestit frumos despre locurile din jur, dar prea putin despre vila care face obiectul review-ului tau. Ce utilitati ati avut in camere, exista net? Am observat ca nota mica pentru servicii a fost destinata in primul rand gazdei, dar camerele erau curate? Este bine ca masa a fost pe placul vostru desi ati servit cina rece.

Cat a costat cele doua nopti de cazare, adica dupa tine raportul calitate/pret este justificat?

magdalena
[11.05.10 07:41:24]

Frumos povestit, insa as vrea sa stiu cum a fost vila, cat de mare e, are curte spatioasa? Si altele, mentionate si de pepsi anterior.

[11.05.10 12:45:38]

Salut!

Aveti dreptate, m-am axat mai mult pe povestit pataniile noastre si am spus prea putin despre vila.

Cand am fost noi anul trecut in august, camera costa 100 lei/noapte, micul dejun 15 lei/pers si cina 25 lei/pers. Daca gazda ar fi fost amabila rapostul calitate/pret era perfect justificat cu exceptia faptului ca drumul pana la vila este extrem de prost (risti sa-ti sara o piatra in parbriz) ; poate acum este alta situatia desi ma indoiesc. Pretul pentru micul dejun nu a fost justificat deoarece erau servite platouri cu mezeluri, cascaval si branza care nu ajungeau pentru 8 persoane (cati am fost noi) si cand ceream sa ne mai aduca ne reprosa ca noi nu suntem la hotel sa avem la discretie. Ca mancare calda la micul dejun intr-o dimineata a fost un ou fiert de persoana, iar in cealalta un ou prajit de persoana. Ne-a servit cu lapte care ajungea maxim jumatate de cana de persoana (ne-am luat pliculete cu ceai la noi asa ca am rezolvat povestea). La cina am avut pastrav pane (care era mare) cu garnitura de cartofi fierti. Probabil ca ar fi fost bun pestele daca era cald, cartofii au fost din belsug, in schimb nu am reusit sa induplecam gazda sa ne dea mai mult de o lamaie pentru noi toti. Poate ar fi fost justificat daca aceste neajunsuri erau rezolvate - nu pot sa spun ferm.

Camerele erau mari si curate, parchet pe jos, lavabil, cu mobilier nou. Baile mai mici dar nu deranja (intrau 2 persoane usor), curate si ele, in schimb (cel putin la mine in camera) cadita de dus cu cabina nu era bine montata asa ca se facea apa pe jos in toata baia (pentru mine un lucru nesemnificativ, de aceea am dat nota maxima la camere).

Net nu stiu daca exista deoarece noi am plecat cu scopul de a face trasee si nu ne-am luat laptopurile cu noi.

Am constatat ca nu am pozele facute de prietenii mei, asa ca am sa le cer poate gasesc printre ele poze elocvente din camere.

[11.05.10 12:57:34]

Sorry @magdalena, am uitat cateva detalii!

Livingul este foarte mare, are doua mese cu scaune, una de 8 persoane si una de 6, are 2 canapele, TV, DVD player. Zona de pregatire a mesei este tot in living (gen bucatarie americana), are combina frigorifica mare, farfurii, tacamuri, cratiti, pahare, cuptor cu microunde, dar tin minte ca nu aveau si plita. Tot aici se mai gaseste o masa cu scaune de 8 persoane.

Cea mai apropiata vila se afla la 20-25 m pe cealalta parte de drum. Curte e impropriu spus, deoarece nu este clar demarcata, dar nefiind nimeni imprejur te poti duci unde doresti (langa vila terenurile nu erau delimitate cu garduri). Are gratar, cam micut dupa parerea mea, si tin minte un mic balasoar. Impreuna cu noi in vila mai erau cazate inca 3 cupluri cu copii mici care stateau in zona descrisa anterior asa ca nu am dprit sa deranjam.

Vila are doua etaje, la parter se afla livingul cu zona de pregatire masa, iar la etaje cate 4 camere pe nivel. Gazdele stau si ele in vila dar cu intrare separata la demisol.

Daca am ratat ceva va rog sa ma intrebati si va raspund.

pepsi70ro
[11.05.10 13:05:47]

Multumesc pentru completari, utile si binevenite. Un vot din partea mea!

Diaura*
[11.05.10 21:25:37]

Acum pentru ca avem tabloul complet ; peisaj + vila chiar meriti un vot. Pacat ca mancarea a fost cam putina ...

lizuk
[13.05.10 10:11:58]

Taxiuri la cabana Plaiul Foii? m-ai dat gata! De unde au venit, din Zarnesti? cu cat v-au taxat?

[13.05.10 10:45:59]

Salut @lizuk!

Da, taxiurile au venit din Zarnesti. Cei de la Cabana Plaiul Foii ne-au dat numerele de taxi a doua companii. Costul este fix pe calatorie pe masina de 40 lei pana in Zarnesti pentru masini de 4 locuri (Dacie Logan) si 60 lei pentru cea de 8 locuri (nu stiu ce tip de masina este, nu aveau libera la momentul in care am cerut). Am mai dat suplimentar 20 lei pe masina de la Zarnesti pana in Poiana Marului (cu tot cu bacsis).

P.S. Am cerut pozele prietenilor dar nu au din vila. Am mai postat cateva cu peisajul (care e foarte frumos)

lizuk
[14.05.10 01:01:15]

Foarte tare! merci!

fastcip
[17.08.11 15:28:34]

Te salut si imi exprim regretul pentru pataniile tale de la aceasta pensiune. Am fost si eu (august 2011 in doua familii). Noi nu am avut aceste probleme, de ex cu mancarea, deoarece am venit pregatiti si am facut gratare la greu. in ceea ce priveste informatiile gazdei despre trasee... scuza ar fi ca ei nu sunt din partea locului.

Drumul de acces e nasol, e adevarat dar noi nu am avut probleme la urcare cu un Renault Laguna din 2001 incarcata cu 5 oameni si plina ochi cu bagaje.

alex_nashu, Diaura*, fastcip, lizuk, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pasul Căprioarei: