ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2018
ÎNSCRIS: 09.07.18
JUL-2018
single

Therme - plaja urbana Sands of Therme si The Palm

Dupa lupte seculare am reusit si eu sa ajung in sfarsit la Therme (lupte date cu jumatatea, ca el nu e fan SPA ci e fan munte ????).

Zi de iulie, calduta dar ploioasa, duminica pe la 11.00 ajung in parcarea Thermelor. Imi iau o zi intreaga in zona The Palm (85 RON) si inchiriez un halat (25 RON).

In The Palm temperatura ideala, piscinele caldute, zonele de hidromasaj extrem de relaxante. Vegetatia deosebita si luxurianta. Disparusera orhideele roz care se vedeau in unele poze de la inceputul deschiderii Thermelor - erau doar orhidee albe. Unii palmieri aveau un aspect de inceput de ofilire, deci... trebuie tratati cumva, ca altfel se vor transforma in ceva neplacut. Acum nu este cazul inca, dar atentie pentru viitor.

Sauna Rain Forest a fost un soc pentru mine - oricat de ridicol ar parea, eu aveam senzatia ca e o sauna in care te relaxezi printre specii de plante exotice, pentru ca in clipurile de prezentare de pe site-ul lor, se vad niste palmieri unduind in sauna aia. Eeiiii... se pare ca era doar o metafora. :)).

Este pur si simplu o incapere de sticla, cu bancute pe margine si cu un abtibild cu palmieri lipit pe exteriorul saunei. Acuma... nu radeti de mine: sigur ca mi-a trecut prin cap intrebarea: ce fel de specii, fie ele si exotice ar putea supravietui intr-o sauna??? DAR vedeti voi... prea unduiau palmierii aia in videoclip! ????????????. Am incercat si paturile cu hidromasaj - foarte frumos - mi-au placut.

Indata ce s-a oprit ploaia am fugit sa descopar plaja urbana Sands of Therme. Am petrecut 6 ore relaxante acolo, in piscina incalzita, la pool-bar, dar mai ales in hamacele minunate de pe plaja. Acolo m-am relaxat complet, sunt facute parca pentru visare. Mi-a placut mult si aspectul barului, parca te aflai pe o plaja greceasca.

Am vazut si un patio pe care scria "Sports", deci banuiesc ca puteai inchiria ceva echipamente sportive, dar eu venisem strict ca sa citesc pe plaja, in hamac, cu un picior afundat in nisip. Mi-au placut si maslinii ce cresteau frumos in ghivecd uriase.

Am facut si o vizita scurta in zona Galaxy - am fugit repede de acolo caci era sufocant: zgomot mare, vacarm, urlete, rasete, aglomeratie ingrozitoare. Toboganele alea erau multe si unele pareau chiar periculoase. Pe scurt - nu m-as duce acolo cu copilul decat in zile si ore complet atipice, ca sa evit cu orice pret aglomeratia. ALtfel... te duci ca sa iti faci nervi, in nici un caz sa te distrezi.

Concluzia mea: toata vara nu ma mai duc la alta piscina. Doar la Therme!!! Data viitoare incep cu zona Elysium, ca sa descopar ce este cu saunele acelea tematice.

Concluzia financiara - merita. Am cheltuit un adult, o zi intreaga, 85 RON bilet + 25 RON halat + inca 100 RON pt masaj in paturile cu hidromasaj, 2 cafele, 3 cupe inghetata, un pahar de vin, o limonada, o portie de legume panne cu muschiulet caramelizat.

Trimis de Tinkerbelll in 10.07.18 22:19:07
Validat / Publicat: 10.07.18 23:09:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3320 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tinkerbelll); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 The Palm

balasa violeta
[11.07.18 10:20:19]

Putem incepe asa: sunt un om al acestor zile, stresat, agitat, cu resposabilitati.

Cred ca cel mai neplacut lucru la Therme este ca trebuie sa pleci acasa, sa te intorci la realitate!

balasa violeta
Alte impresii din această RUBRICĂTherme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti]:

• pagină generată în 0.065721988677979 sec