ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2018
STATUS: CONSUL
JUL-2018
single

Sus, în deal, e-o casă — Casa Dana din Varfu Dealului ***

Sus, în deal, e-o casă cu oameni primitori șI buni. Am intrat în casa lor puțin din întâmplare și tare bine mi-a părut că s-a-ntâmplat așa!

Am fost invitată să particip, în 6-8 iulie la un eveniment privat în Bucovina, la Gura Humorului. Am acceptat fără să clipesc! Mi-era dor de Bucovina.

Pentru că evenimentul a avut participare cvasi-internațională, în prima seară am stat sus, în deal, la Casa Dana din Varful Dealului, clasificată cu 3 margarete, pe care și le merită din plin!

La aproximativ 6.3 km de centrul localității Cacica, pe drumul National 2E, Com. Pârtestii de Jos, Suceava, 727425, Vîrfu Dealului, România –47°35'27.3"N, 25°56'39.5"E, o veți găsi, făcând stânga, pe un drum de țară și-o panta aproape la 60*.

Eu am ajuns cu un tren de noapte, cu plecare din Gara de Nord, la 21:30, de la linia 8. IRN 1653 București Nord—Vatra Dornei, direct, fără schimbări.

Mi-am luat online bilet dus-întors, la clasa I, și-am călătorit 8 ore / dus și tot cam atât întors. A fost interesant. Din gara Gura Humorului Oraș, am luat un taxi (2 lei / km) și după un sfert de oră și 25 lei, la ora 6 dimineața, am ajuns! Ne-anunțând pe nimeni când voi ajunge, toată lumea dormea, așa c-am avut timp să fac poze, să mă joc cu-n câțel care, cu bun-simț, nu m-a lătrat, apoi am adormit, mângâiată de soarele dimineții cu capul pe bagaje. M-au trezit niște glasuri îngrijorate și-o aromă de cafea proaspătă! Bieții oameni, nu știau cum să-și mai ceară scuze! Nici eu n-am vrut să sun la soneria de la ușă, că prea-mi era bine!

După ce m-am ”bezmeticit” (așa spunea nepoțelul meu când avea 4 anișori!), am plătit 100 de lei / noapte cazarea fară mic-dejun, și-am urcat în camera 2 să mă odihnesc.

Camera mi-a plăcut din prima! Nu prea mare, intimă, dar curată, răcoroasă, aranjată cu gust, cu pat matrimonial, TV LCD, măsuță și două scaune, cuier. În loc de dulap, într-o nișă, pe o bară erau umerașe și un organizator în loc de rafturi, parchet laminat și-un perete tapetat c-un tapet foarte interesant: un oraș. Din pat, parc-aș fi fost într-un zgârie-nori și-aș fi privit orașul de sus.

Lenjeria era colorată, roșie, dar parfumată. Pernele cam… leșinate, dar cu două perne m-am descurcat! În jurul patului erau trei preșulețe.

Camera era cam întunecoasă, dar lumina era asigurată de 9 becuri cu led. Aprinse toate, era ca ziua. Nu mi-a trebuit decât o aplică. Fereastra dădea spre o curte interioară, avea și perdea, dar și draperii. N-avea AC, dar nu cred că trebuie. Afară ardea soarele, iar eu am avut 20* C în cameră.

Baia de dimensiuni medii, mirosea frumos, avea aerisire și pe geam, dar și cu ventilație, și dotări moderne. Duș flexibil, cu săpunieră, cabină din sticlă, destul de încăpătoare, la chiuvetă era un dozator cu săpun lichid. Avea și consumabile, dar eu doar săpunul lichid l-am folosit. Scurgerea era foarte bună și nu degaja mirosuri. Prosoapele, patru la număr, verzi, curate, moi și parfumate. Nu știu la câtă vreme se schimbă, am stat doar o noapte. Pe acoperiș am zărit panouri solare.

La camerele 1,2 și 3 se ajunge urcând niște trepte, apoi se intră-ntr-un pridvor. Au camere duble, triple și camera 1 e apartament. La etajul doi sunt și camere triple. Știu că-s șase de toate.

La parter este o sală de mese și-o bucătărie bine dotată. Însă nu servesc masa, fiindcă pe mine m-au trimis la Poiana Bucovăț. Dar organizează evenimente. Au două terase încăpătoare, verdeață multă, flori, mese și grătar în curte și, la un moment-dat, am zărit un bazin micuț și părăginit, în care-ar fi intrat maximum 2 persoane. Pe un alt sait, ei spun că au piscină exterioară. Poate-o vor reface, dar la munte, mai ales acolo, sus, e răcoare. Eu nu m-aș bălăci-ntr-o piscină afară! Dar cafeaua băută în răcoarea dimineții acolo, a fost foarte bună și m-a revigorat. Bine, și apa de-acolo e rece și bună, că-i de la un izvor din munte.

Peisajul din jur este superb. Fânețe, pajiști, muntele peste drum… Paralel cu șoseaua sunt și niște șine, semn că pe-acolo trecea trenul. Acum… doar mașini se mai încumetă.

Au și locuri de parcare. Trei mașini încap sus, la intrarea în pensiune, apoi, de-o parte și de alta a drumului ar mai fi vreo 8 locuri. Curajoșii pot parca și mai jos, la baza pantei. NU și eu! :P

Pensiunea este foarte frumoasă, dar panta aia m-a omorât! Din drum, fără mașină, după două drumuri urcat-coborât acea pantă, a treia oară nu m-am mai încumetat s-ajung acolo! Pentru montaniarzi, alpiniști și sportivi e perfectă, dar eu pe jos pe-acolo nu m-aș mai duce! Păcat că din cauza drumului de țară și a acelei pante nu-i prea ușor accesibilă. Pensiunea e frumoasă, ofertantă și cei trei de-acolo amabili și primitori! Iarna n-aș crede că se vor avânta turiști pe-acolo!

O recomand din tot sufletul, măcar pentru peisajele și aerul curat!

Web, hai să ducem prietenii sus în deal: https://www.youtube.com/watch?v=fswPUvSfWyU

Mulțumesc!

Trimis de Zoazore in 10.07.18 19:09:53
Validat / Publicat: 10.07.18 20:50:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CACICA [SV].

VIZUALIZĂRI: 2153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Casa Dana, trei margarete zâmbind în soare.

[10.07.18 20:49:20]

Fain recomandarea

Mutat în rubrica "Casa Dana [Vârful Dealului], CACICA [SV]" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

[10.07.18 20:54:27]

@webmasterX: Mulțumesc mult! Da, acolo este! Sus, în deal!

[10.07.18 20:56:21]

@Zoazore: Ok! am adjudecat primul vot si apoi m-am uitat si la poze. Mai draga, dar ti-a cam tremurat mana la poze (nu ma refer la cele facute din mersul trenului) ci la altele, ca ma gandeam daca mi-am pus ochlarii buni sau trebuie sa ii sterg .

In fine, trecem peste asta si ma bucur pentru tine, ai avut o escapada pe cinste si de abia astept sa ne mai povestesti cate ceva de pe acolo, sunt convinsa ca te-ai incarcat cu energie.

Felicitari, votat cu mare drag.

[10.07.18 21:37:15]

@mishu: După o noapte de nesomn, eu cred că-s și frumoase, dar și profi, având în vedere scula cu care-au fost făcute. Câteva-s făcute după prima urcare a pantei.

Da, m-am încărcat cu multă energie pozitivă.

Ușor, că scriu! Azi a fost cea mai grea zi: prima zi după concediu.

Mulțumesc pentru vizită, vot și ecou!

P. S. Îmi plăcea mai mult START VOT!

[10.07.18 21:39:03]

@Zoazore: La un moment dat mai schimbi si replica . De abia astept sa-ti citesc povestile.

[11.07.18 08:14:39]

extracrisina
[11.07.18 09:06:46]

@Zoazore: frumos, ai vizitat salina Cacica? este unica

CATAAS
[11.07.18 09:09:16]

@Zoazore: Ha! Ai fost la noi, in Bucovina! Vă mai asteptăm!

[11.07.18 09:12:38]

@extracrisina: Nuu, din pacate! N-a fost timpul necesar si prielnic pentru excursii. A fost o "vizita de lucru".

@CATAAS: Daa! Si tare mi-a placut! Ca mi-era dor de Bucovina! Cine stie? S-o mai ivi ocazia si-oi mai veni!

Acum am fost "cu treaba".

extracrisina
[11.07.18 09:47:50]

@Zoazore: data viitoare

krisstinna
[11.07.18 11:23:11]

@Zoazore: Foarte frumos pentru mine. Pentru alții, greu și uneori imposibil de urcat Știi la cine mă refer...

[11.07.18 11:40:04]

@krisstinna: Păi te lăsăm pe tine! Daaa, știiu!

Dar notează c-am bagat două curse complete. Și daca eu am putut, nu-i imposibil!

Aurici
[11.07.18 14:31:41]

@Zoazore: Când am văzut Cacica am crezut că pensiunea e chiar acolo căci voiam să te întreb despre campingul din Cacica.

Dar ce m-am amuzat când am văzut unde se află!

Cred că am mai zis odată, demult pe aici, că am călătorit foarte mult prin țară când erau copiii mici. Și făcuseră o pasiune din a descoperi localități haioase pe unde treceam. Am râs mult pe tema asta în drumurile noastre. Le țineam minte și când mai dădeam de câte una le înșiram pe toate celelalte, la întrecere, spre amuzamentul general. Pârțești din Suceava era una dintre localități și prin ea treceam des când mergeam la prietenii noștri din Gura Humorului. De fiecare dată ne aduceam aminte și de Bizdidel, Muereasca, Măciuca, Iapa, Cocoșești, Mierlești, ..., doar câteva care îmi vin acum în minte.

Na... fiecare cu păsăricile lui. Dar am pornit de la articolul tău. Dacă nu-l citeam nu băteam câmpii.

[11.07.18 15:32:03]

@Aurici: Cacica= ratusca in limba poloneza, am aflat eu! De rest... parca n-as vrea sa mai traduc!

Multam mult c-ai trecut p-aici si te-ai distrat! Amintirile-s frumoase oricand! Si cele hazlii se tin minte mai abitir!

Ma bucur cand reusesc s-aduc amintiri frumoase la iveala si sa descretesc frunti!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.07.18 16:47:53]

Bucovină, dulce şi frumoasă Bucovină! Mi-e dor de aceste locuri, sunt 8 ani de când nu le-am mai văzut. Da' cu biata pantă ce-ai avut, Zozo? Pentru oameni ca noi, hai să spunem... mai plinuţi e foarte bună, dacă urci şi cobori de 30 de ori pe zi, direct fotomodel scrie pe tine... sau pe mine! Am păţit-o şi eu la Alpina, la Malaia, din şosea urci de te saturi până ajungi la pensiune. Deci, în prima seară ai stat la Casa Dana, apoi? Nu ne mai povesteşti nimic?

[11.07.18 19:00:34]

@Safta Radu: Inițial, și eu am gândit ca tine, dar, după al doilea drum, am zis că nu vreau să mor p-acolo, așa c-am reconsiderat situația!

Oi fi având eu tensiune mică, dar atunci cred c-aveam direct 14. Voi avea o eternitate să fiu doar oase! Las-așa, mai fără fotomodea!

Ia găsește tu o gaură-n timp și mergi la Dana acasă. Apoi să te văd cum negociezi cu panta!

Ai puțintică răbdare, stimabile, să răsuflu nițel dup-atăta sport!

doinafil
[12.07.18 00:05:42]

@Zoazore: Avusăi nește trebi și-abea acu' ceti ce 'zsăși acilea de „Casa din vârfu' dealului”, a lu' Dana, deh!

Dar mai bine mai târziu decât deloc, nu-i așa?

Da, este foarte frumoasă zona Bucovinei, un cumnat al meu este din Pârteștii de Sus, sau de Jos (?!), nu mai știu. Și prețul este O. K. ! , chiar de-i în vârful dealului!

Să-ți fie de bine „plimbarea! ”, chiar dac-a fost cu „trebi”!

Am votat cu drag!

[12.07.18 08:53:16]

@doinafil: Da, trebe musai sa bag un drum de plaisir p-acolo! Acum a fost cam pe repede-nainte si n-am avut timp de nici o plimbare.

Cat despre Casa Danei, Dan&Ema ar avea curaj sa stea aici, ca Dan e cu cataratul pe munti! Poate-o citi!

Mitica49
[18.07.18 16:22:57]

@Zoazore: Hai salut!

Daca Mishu a dat primul vot, eu l-am dat pe al 50-lea (ultimul pana azi, dar sper ca nu si ultimul vot la articol). Da' cum ai ajuns d-le pana acolo, tocmai in varful dealului? Sa nu zici ca per-pedes ca de asta mi-am dat seama.

N-ai modul sport la aparatul tau de pozat? Ca nu mai ieseau miscate cele din tren. Faina mica ta aventura, la mai multe! Panta aia de 60 grd. a facut parte din peisaj, iar oboseala acumulata la urcarea ei a fost rasplatita din plin, cred, de un somn bun si adinc.

P. S. Nu scriu de la calculatorul meu asa ca nu am diacritice.

[18.07.18 20:06:52]

@Mitica49: Am ajuns, așa cum spuneam, din întâmplare! Ar fi trebuit să stau la Poiana Bucovăț, dar mie mi-a părut bine că s-a-ntâmplat așa!

Nu știu dacă am modul sport la aparat, eu, la mine, nu-l am sigur!

Da, așa este! Panta făcea parte din peisaj! Putea lipsi, dupăumila mea părere, dar, cum zici, aș mai fi dormit eu așa adânc?

P. S. Tu ce faci pe 18 august?

Michi
[19.07.18 11:02:02]

Votat cu drag. Îmi place stilul alert cu care captivezi cititorii. Am trecut şi noi prin Cacica şi am văzut sanctuarul marian polonez, o construcţie catolică frumoasă ridicată de papa Ioan Paul al II-lea la rang de basilica minor în anul 2000. În 2010 a fost dezvelit bustul papei în faţa basilicii

[19.07.18 11:16:24]

@Michi: Din pacate, eu n-am avut timp pentru vizite. Nici macar pentru plimbari! Poate, vreodata, voi mai ajunge pe-acolo sa vizitez salina!

Multumesc, mama Michi, pentru vizita, comentariu si vot!

Aurici, CATAAS, doinafil, extracrisina, Michi, mishu, Mitica49, Safta Radu, Zoazore