ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2018
DIN: Râmnicu Sărat
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUL-2018
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

În urmă cu puțină vreme ne-am întors dintr-un sejur de trei zile petrecut în Delta Dunării. Am ales ca destinație localitatea Murighiol în primul rând pentru că acolo putem ajunge cu mașina și în al doilea rând deoarece am mai fost la Murighiol în urmă cu vreo doi ani și ne-am simțit bine.

Pentru că tot am ajuns în Delta Dunării, ne-am propus să mâncăm în general pește, gătit în cât mai multe moduri posibile. Ne-am orientat către restaurantul pensiunii Laguna Albastră, atât pe baza recomandărilor de pe site, cât și pentru faptul că la precedenta noastră vizită la Murighiol am mâncat acolo și ne-a plăcut mâncarea.

Pensiunea Laguna Albastră se află în apropierea debarcaderului din Murighiol, adresa exactă fiind strada Portului, numărul 1.

Clădirea principală a pensiunii are forma unui dreptunghi, iar terasa exterioară a restaurantului este în forma literei L, latura mai mare fiind pe partea cu piscina copiilor. Sala interioară a restaurantului nu este foarte mare, însă oricum pe timpul verii aproape toată lumea preferă să mănânce afară.

Să trecem la lucrurile serioase :) În timpul acestui sejur la Murighiol (pe durata a trei zile), am călcat pragul restaurantului Laguna Albastră de patru ori.

În prima zi am servit două porții de ciorbă pescărească, o saramură de somn cu mămăliguță, o saramură de crap cu mămăliguță și o porție de cartofi prăjiți. Pentru ca bucatele să pice bine, am mai cerut un mujdei mare, o bere Ciuc draft + un coș mic cu pâine.

Ciorbele au fost foarte mari, abia le-am terminat. Zeama am primit-o în castroane întinse, în timp ce peștele pentru ciorbă ne-a fost adus pe un platou măricel. Dintre bucățile de pește pentru ciorbă, am recunoscut știuca și crapul. Foarte bune ciorbele, ne-au plăcut, mai ales că le-am primit fierbinți, așa cum ne dorim mereu să savurăm o ciorbă bună!

În ceea ce privește saramura de somn și saramura de crap cu mămăliguță, ambele au fost excelente. Gata, gata să nu le putem dovedi... Ca atare nici nu am mai comandat desert, deși la început ne gândisem la asta. Nota de plată pentru această masă a însumat 110 lei (am plătit atunci cu cardul, la restul meselor am plătit cash).

A doua zi am mâncat de două ori la Laguna Albastră. La prânz am comandat câte o porție de storceag pentru noi adulții, în timp ce pentru junior am cerut o porție de icre de știucă (citisem de mai multe ori că sunt foarte gustoase, acum am avut ocazia să ne convingem de asta). Storceagul excelent, fierbinte și plin cu bucăți mari de pește gras. În ceea ce privește icrele de știucă (100 de grame), le-am primit împreună cu un bol micuț cu ceapă tăiată mărunt, iar feliile de pâine au fost prăjite. Băiatul a mâncat două felii de pâine cu icre și ne-au mai rămas și nouă suficiente încât să ne facem pofta. Nota de plată cash = 79 de lei.

Seara am revenit la restaurant cu gânduri mărețe. Soția voia o ciorbă pescărească, eu am vrut platoul pescarului. În plus, eu mai doream o porție de știucă umplută. Când am dat comanda am aflat că nu au știucă umplută, așa că a trebuit să mă reorientez. Am comandat în schimb o porție de somn prăjit cu mămăliguță și o porție de cartofi prăjiți. Am mai primit (fără să solicităm) două porții mici de mujdei. Nu mai voiam mujdei pentru că era seară și ne era teamă să nu ne fie rău, dar dacă tot l-am primit... fie.

Mâncare a fost din nou foarte gustoasă. Platoul pescarului a însemnat un mix de mâncăruri pe bază de pește (o ruladă, pește afumat și marinat, icre de crap și de știucă, chifteluțe de pește) + bucățele de brânză, măsline și legume. Ciorba la fel de bună ca precedentele, iar somnul prăjit delicios! Am primit și un coș cu vreo 10 felii de pâine prăjită (pe care regret că nu l-am fotografiat), acesta valorând (conform notei) 6 lei! Am plătit în total 103 lei.

Ultima noastră vizită la restaurant a însemnat o comandă mică, respectiv două porții de ciorbă pescărească + un mujdei mare + pâine. Am savurat aceste ciorbe și le-am plătit; cost: 42 de lei.

Sejurul nostru la Murighiol s-a terminat acolo, așa că după ce am achitat ultima notă am pornit către casă.

Două vorbe despre timpul de așteptare și despre ospătari: durează cam mult din momentul când primești meniul și până când ți se ia efectiv comanda. Până vine mâncarea, timpul de așteptare este și mai mare. De exemplu, când am mâncat seara, a durat vreo oră din momentul când am primit meniul și până când au venit primele porții cu mâncare. De ce noi am tot revenit acolo? Pentru mâncare – foarte gustoasă și porțiile suficient de mari.

Cei care servesc sunt tineri și par a fi lipsiți de experiență. Ar fi de precizat faptul că atunci când am mâncat storceag, am observat ulterior pe nota de plată 2 ardei pe care nu i-am cerut și nici nu i-am primit, dar pe care i-am plătit (am remarcat asta la finalul zilei, când am descărcat fotografiile în laptop). În fine...

Totodată, având în vedere că prețurile mâncărurilor nu sunt tocmai mici, ar fi fost de preferat ca cele câteva felii de pâine pe care -de regulă- le primești fără să le soliciți, să nu coste suplimentar.

Prețuri ale produselor comandate de noi: ciorba pescărească – 16 lei; saramura de somn cu mămăliguță – 28 de lei; saramura de crap cu mămăliguță – 28 de lei; cartofi prăjiți – 7 lei porția; bere Ciuc draft – 7 lei; mujdei mare – 6 lei; coș mic pâine – 2 lei; ciorba storceag – 25 de lei; ardei iute – 1 leu (nu i-am solicitat și nici primit, dar erau pe o notă); icre de știucă – 27 de lei; platoul pescarului – 40 de lei; somn prăjit – 25 de lei; mujdei mic – 3 lei; mămăligă – 2 lei; pâine prăjită – 6 lei.

În meniu există și alte produse, nu doar cele pe bază de pește. Se mai pot servi câteva feluri de ouă (ochi sau omletă) la micul dejun (între orele 08.00 – 10.00). Există și preparate reci, dar și ciorbă de văcuță sau ciorbă de pui cu tăiței. Am mai remarcat câteva variante de friptură de pui/porc, dar și garnituri. La băuturi (răcoritoare sau alcoolice), prețurile sunt destul de mari (cam la fel ca pe la majoritatea restaurantelor). Nu mai prezint aici prețuri, dar voi atașa câteva fotografii făcute cu telefonul prin meniul restaurantului.

În concluzie, recomand restaurantul pensiunii Laguna Albastră, cu precizarea că servirea poate fi în mod evident îmbunătățită!

Vacanțe frumoase! Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 09.07.18 19:26:31
Validat / Publicat: 09.07.18 20:13:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MURIGHIOL.

VIZUALIZĂRI: 9255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Restaurantul pensiunii Laguna Albastră - terasa exterioară.

Pușcașu Marin
[09.07.18 20:32:57]

@Crazy_Mouse: Te rog eu din suflet... cand mai publici articole de-astea, da-mi un mesaj sa NU le citesc si sa nu ma uit la poze.

Inchipuie-ti cam cum poate arata figura mea, privind la P12, in timp ce mananc pepene .

Revenind la lucruri serioase, cred ca si daca mananci bunatatile alea la Ploiesti sau la Ramnicu Sarat tot pe-acolo te costa, dar gustul... cred ca-i departe la noi acasa fata de Delta.

Vacante frumoase sa ai in continuare!

[09.07.18 20:58:50]

@ghisor: E bun și pepenele Trebuie să mâncăm și noi pepene, mai ales că ne-am întors acasă cu vreo două kilograme în plus.

În ceea ce privește gustul, mâncarea a fost delicioasă! Am mai mâncat pește pregătit pe la restaurantele din zona noastră, dar este în mod cert mai gustos cel gătit la Laguna Albastră.

Mulțumesc pentru lectură și ecou!

[09.07.18 21:21:24]

@Crazy_Mouse: Am inceput plina de curaj articolul si speram sa fiu in stare sa scriu si un ecou cu ceva comentarii, insa acum nu mai sunt in stare si sunt foarte de acord cu @Ghisor.

Dar la mujdei mi-a ramas gandul si poate imi trag niste cartofi prajiti, cu un mujdei si o bericica .

Mama, mama ce nebunie. Felicitari, votat cu mare drag, sa va fie de bine.

[09.07.18 21:25:54]

@mishu: Foarte bună și combinația ta (mujdei, cartofi prăjiți, berică) ! Mulțumim pentru ecou!

Pușcașu Marin
[09.07.18 21:35:11]

@mishu: Mai bine te sui joi in tren si mergi la carciuma aia de ne-ai povestit de ea

elviramvio
[09.07.18 22:16:16]

@Crazy_Mouse:

După ce termin ayranul îmi fac curaj şi cu pozele!! Mor după peşte! Să mai beau preventiv încă un ayran?! ????????

[09.07.18 23:03:46]

@elviramvio: Neapărat încă unul!

marianaonesti
[05.08.18 07:13:17]

@Crazy_Mouse: Buna! Poti manca la restaurant daca nu esti cazat acolo?

[07.08.18 23:23:30]

@marianaonesti: Da, puteți mânca la restaurantul pensiunii Laguna Albastră din Murighiol, chiar dacă aveți cazarea în altă parte. De altfel, chiar veneau mulți turiști atât la orele prânzului, cât și pe seară. Să vă înarmați cu răbdare, căci durează până vine mâncarea, însă bucatele pescărești sunt foarte gustoase! Dacă treceți peste unele probleme cu servirea, veți mânca bine acolo!

marianaonesti
[08.08.18 08:12:55]