ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2018
ÎNSCRIS: 29.05.10
JUL-2018

încărcat de pe telefon!

Dezamăgitor!

Am efectuat rezervarea pe booking, am garantat cu cardul de credit și am primit notificare de efectuare a plății deșii la cerințe mi-am exprimat dorința de efectuare a plății cu tichete de vacanța atat la efectuarea rezervării cât și ulterior prin 2 mesaje. Am crezut ca suma este doar blocată și am mers la ghișeu sa ma cazez. Șefa de Receptie mi- a cerut buletinul celei de-a 2 persoane și i-am spus ca fac cazarea pe numele meu ca sa pot beneficia de tichetele de vacanța dar îl voi lasa cazat pe cel mic cu bunica. Mi-a refuzat cazarea pe motiv ca nu ma cazez eu și comitem citez o infracțiune. De fapt ei retrasesera banii de pe card și nu voiau sa accepte tichetele de vacanța.

De tichete pot beneficia conform legii Titularii iar eu ca și titular prin cazarea fiului meu beneficiez din plin de 3 zile de liniște!!! Lăsând la o parte atitudinea nesimțita a șefei de Receptie care ar trebui transferata la Bucătărie ca sa nu stea fata in fata cu clienții, in camere am găsit același mobilier învechit, locul de joaca neangrijit cu atracții ce pun in pericol siguranța copiilor.

Este ultima oară când mai mergem la acest hotel.

Sâmbăta am mers cu soția și ne-am cazat fără probleme cu tichetele la hotelul Împăratul romanilor Aurelius!

Trimis de bo in 09.07.18 19:00:43
Validat / Publicat: 09.07.18 20:02:37

VIZUALIZĂRI: 2473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 42
    [09.07.18 20:04:15]

Hotelul ar fi comis într-adevăr o ilegalitate dacă ar fi acceptat decontarea cu vouchere de vacanță, în condițiile în care titlularul acestora nu făcea parte din grupul cazat!

Bravo lor, din acest punct vedere (că au refuzat)

[09.07.18 20:11:32]

@webmaster: Am vrut la un moment dat sa ma cazez și sa plec dimineata la servici urmând sa revin seara dar atitudinea domnișoarei respective care îmi spunea deja nu nu nu m-a deranjat și mi- a confirmat ca nu am un interlocutor. Cred ca întotdeauna este loc de dialog.

[09.07.18 21:35:56]

@bo: receptionera si-a dat seama de smecherie si a refuzat. Corect. Bravo ei.

Poate ca hotelul nu accepta tichete de vacanta.

Nu intotdeauna merge vorba "hai sa ne intelegem".

Cand ne vom schimba principiile de viață și conviețuire socială, mentalitatea fata de ceilalti si fata de societate?

[09.07.18 22:23:22]

Din câte înțeleg, autorul nu a fost cazat personal aici; review-ul este republicat FĂRĂ NOTE (cf Regulamentului)

[09.07.18 22:57:18]

@cosminp: Șmecherie când mi-au retras banii de pe card fără sa ma întrebe, practic i-au furat eu doar garantând ca ma prezint cu cardul, 2 am ales hotelul pentru ca am văzut ca accepta tichetele de vacanta 3 eu am ales ca fiul meu de 6 ani sa petreacă câteva zile la munte la aer curat in locul meu nu văd care e problema Cata vreme tichetele ne-au fost băgate pe gât și impozitate din salariu. Exact de mentalități vorbesc:[***]

[09.07.18 23:00:35]

@webmasterX: autorul a urcat in camera, și-a însoțit copilul la locul de joaca și a servit masa la restaurantul scump al hotelului deci a notat in deplina cunoștința de cauza.

[09.07.18 23:03:00]

@bo:

Ecoul tău a fost editat, iar tu ai primit un avertisment.

Un asemenea limbaj nu este permis pe acest site.

Mare atenţie!

[09.07.18 23:09:57]

@bo: asta-i mentalitatea de care trebuie să ne dezbaram. Ai vrut sa stea altcineva in locul tau. Este la fel cu vanzarea tichetelor pe net.

Regulile sunt facute pentru a fi respectate.

Iti dau dreptate in ceea ce priveste trasul banilor din care daca ai optat pentru tichete, dar și acest lucru se rezolva daca foloseai corect tichetele.

Andox
    [09.07.18 23:14:25]

@bo: eu am ales ca fiul meu de 6 ani sa petreacă câteva zile la munte la aer curat in locul meu nu văd care e problema

Tu poti sa alegi ce vrei cata vreme nu incalci legea, iar legea spune clar ca "voucherele de vacanta nu sunt transmisibile nici macar copiilor sau parintilor si nu se pot vinde"

In plus legea prevede si sanctiuni iar hotelul a procedat fosrte bine.

"-Nerespectarea prevederilor de mai sus se pedepseste cu amenda pentru proprietarul voucherelor.

- Nerespectarea prevederilor de mai sus se pedepseste cu amenda plus suspendarea licentei sau a certificatului de clasificare pentru agentiile de turism sau unitatile de cazare. "

Pe booking scrie clar: "Alpin Resort Hotel acceptă aceste carduri și își rezervă dreptul de a bloca temporar o sumă anterior sosirii dumneavoastră. "

Deci deci nu ti-au furat nimic, dar hotul striga hotii!!!

Dar nu ma mai mira nimic de vreme ce in tara asta hotii sunt protejati.

tm67bru
    [09.07.18 23:46:21]

@bo: eu zic c-a fost mâna statului paralel. Cel mai probabil.

@ceilalți: banii, cel mai probabil doar blocați (inițial), au fost debitați atunci când s-a solicitat decontarea ilegală a voucherelor.

Două explicații pentru două Românii. Separate de-o prăpastie pre numele ei Gândirea.

[10.07.18 11:14:39]

Cata vreme tichetele ne-au fost băgate pe gât și impozitate din salariu

nu ti-a bagat nimeni pe gat tichetele, scrie in lege ca le poti refuza si atunci ti se restituie banii de impozit!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [10.07.18 12:57:57]

Nicăieri pe pagina de booking a a cestei unități de cazare nu scrie că se acceptă plata prin voucher-e de cazare / tichete de vacanță.

Scrie în schimb că se blochează o sumă de pe card (sumă care dacă observi și mențiunea cu rezervare neramursabilă NU o mai restituie) și așa se explică de ce ți-au făcut plata direct din card. Practic tu ai fost de acord cu aceste condiții când ai apăsat pe link-ul de rezervare.

Că la fața locului ai încercat o fușărai și nu ai reușit - e altă poveste. NU e vina lor că au fost corecți.

Cum naiba să scăpăm de corupție în țara asta când la tot pasul sunt oameni care cred că pot „îndoi” legea după nevoile lor?!?

Michaell
    [10.07.18 14:28:01]

@bo: Am inteles ca in preajma rezervarii a avut loc un schimb de mail-uri in care presupun ca ti-ai exprimat dorinta / intentia. Cum de nu ati reusit sa clarificati situatia in prealabil, deci inainte sa ajungi la destinatie?

Stiu ca nu are legatura cu tema de fata sau poate totusi... dar hotelul are sapte recenzii aici pe site dintre care sase negative. Nu ti-a dat de gandit acest lucru? Asta mai ales ca te plingi si de mobila etc.

[19.07.18 12:51:56]

@cosminp: Nu era nicio şmecherie: trebuia să se cazeze pur şi simplu, împreună cu bunica şi copilul, că doar a plătit camera, după care să lase acolo bunica şi copilul şi să-şi vadă de treabă, că doar nu era arestat cu camera pe post de celulă. Şi să revină la sfârşit să-i ia şi să-şi facă "externarea", dacă mai era cazul. Recepționera a avut un comportament sub orice critică, neprofesionist şi arogant.

Şi hotelul ARE CONTRACT cel puțin cu o firmă emitentă de tichete, de la care am primit şi eu.

Aici poate fi vorba chiar de neonorarea contractului, ar fi trebuit să se adreseze firmei emitente.

Bine că am citit, că tocmai de aceea consultam şi eu impresiile, pentru că hotelul e pe lista emitentului tichetelor mele de vacanță.

[19.07.18 12:55:07]

@Andox: Nu încălca domnule nicio lege, se caza el împreună cu mama/soacra şi copilul, după care îşi vedea de treabă.

Michaell
    [19.07.18 13:15:57]

@cod_gabriel: Bine punctat!

[19.07.18 13:21:51]

@webmaster: Din câte am înțeles, a dorit să se cazeze (2 adulți + copil) şi să lase în hotel bunica şi copilul. Cred că recepționera şi nu el a comis o ilegalitate prin refuzul primirii la plată a tichetelor, dacă hotelul avea contract cu emitentul tichetelor.

Bo a fost prea corect că a stat să povestească situația unei persoane limitate în loc să se cazeze fără comentarii după care să lase bunica şi nepotul iar el să plece, tot fără comentarii.

Nu cunosc nicio lege care să îți stabilească program de prezență în cameră după ce te-ai cazat şi ai plătit. Dacă cunoaşteți, vă rog s-o indicați.

Mai mult, el era cel care pierdea cel puțin micul dejun.

[19.07.18 14:00:19]

@cosminp: Cred că nu ai citit cu atenție postarea. Nu a vrut să stea cineva în locul lui, ci a rezervat o cameră 2 adulți + copil iar el practic urma să nu beneficieze de serviciul achitat.

ASTA e mentalitatea de care trebuie să ne dezbărăm: obiceiul de a ne judeca între noi fără să citim cu atenție măcar. Între noi, adică pe alții, că dacă-i vorba de noi înşine de obicei relaxăm exigențele.

Cred că nu e nevoie să mai precizez că se plăteşte CAMERA, deci dacă te cazezi cu familia, poți plăti toată camera cu tichete, nu doar jumătate.

[19.07.18 14:34:18]

@tm67bru: Există două Românii, pentru fiecare dintre noi: eu şi restul. Eu sunt bun, frumos, deştept şi am întotdeauna dreptate. Restul sunt corupți, patibulari, etc.

[19.07.18 14:49:03]

@cod_gabriel:

Asta ar fi insemnat să ia cel puțin o triplă, lucru care l-ar fi costat MAI SCUMP, iar el oricum nu beneficia de acele servicii.

De cazat el si cu copilul si apoi să o lase pe bunică iar nu era ok, pentru ca bunica NU FIGURA în înregistrările hotelului și mi se pare normal să-i fie refuzat accesul în hotel pe termen lung indiferent de gradul de rudenie nefiind cazată acolo.

Deci cum o dai, tot aiurea iese. Omul dorea să fenteze sistemul / să plătească mai puțin...

De ce să riște hotelul sau agenția ridicarea licenței/clasificării pentru că neica x vrea să fie ''șmecher? ''

E tichetul lui neica x să meargă neica x că se mai relaxează

[19.07.18 15:21:24]

@cod_gabriel:

nu el a rezervat o camera pentru un adult si un copil! de aici problemele

ai dreptate ca se plateste camera, dar nu pot sta in ea cati oameni incap acolo. platesti un adult sta unul nu stau doi. de fapt a explicat foarte bine Nasshu cam care au fost problemele aparute

tm67bru
    [19.07.18 15:44:43]

@cod_gabriel: niciun moment, acolo, nu s-a pus problema să se cazeze 3 persoane în acea cameră. El voia să-și cazeze bunica și copilul, pe voucherul lui. Punct.

Autorul a întors-o - „a la Ploiești” - ulterior, într-un ecou, abia aici, pe AmFostAcolo, spunând că ”stai, că de fapt voiam să mă cazez și eu”...

”Întorsătura” a prins, pare-se, la unii - probail la ăia ”frumoșii” autodeclarați

[19.07.18 18:05:30]

@Nasshu: Ai copii, te-ai cazat des la hotel? Citeşte site-ul hotelului înainte să judeci ce nu cunoşti. Am intrat adineauri. Cazare 2 adulți + copil sub 12 ani, dacă nu se cere pat suplimentar costa doar 5 euro în plus c/val mic dejun sau 10 euro dacă are peste 12 ani.

Deci, în caz că nu ştiai, este perfect legal, corespunde politicii hotelului şi implică costuri suplimentare minime să se cazeze doi adulți şi un copil în cameră de două paturi.

Dintre cei trei, evident că tatăl nu era prizonier în cameră şi nu avea de dat socoteală nimănui dacă stă sau nu acolo, atâta timp cât se caza şi plătea.

[19.07.18 18:11:38]

@cod_gabriel: dap am.

atâta timp cât se caza şi plătea.

pai tocmai asta e problema, scrie clar in review. EL NU DOREA sa platesca nici sa se cazeze.

Adica bunica NU FIGURA PE NICAIERI CAZATA la hotel, dar manca si se plimba pe unde dorea ea.

Receptionera a procedat conform legii avand in vedere ce DOREA nenea asta.

[19.07.18 18:46:41]

@cod_gabriel: nu ai inteles. Intenția autorului a fost foarte clara: sa plătească cu voucher cazarea pentru 2 persoane, fără ca el să fie una dintre ele.

Abia cand a vazut ca nu se poate intelege cu receptionera s-a retras si a cerut sa fie si el cazat.

Tipic șmecherește.

[19.07.18 19:23:26]

@cosminp: Domnule, nu înţelegi că în camera dublă se plăteşte pentru doi adulţi, iar copilul dacă nu ia pat suplimentar plăteşte doar 5 euro pe zi micul dejun? Solicitarea ar fi fost ilegală doar dacă avea rezervare pentru SINGLE, atunci într-adevăr ar fi stat bunica în locul lui, dar din articol nu rezultă asta, iar în experienţa mea hotelurile nu acceptă cazarea în regim single 1 părinte + copil ci solicită în această situaţie plata în regim de cameră dublă, ca şi cum copilul ar fi adult.

[19.07.18 19:36:44]

culmea cum stii care a fost situatia fara sa fi fost acolo. e clar ca omul nu voia sa spuna ca bunica va fi cazata acolo ceea ce este ilegal. de unde stii ce a rezervat si cat voia sa plateasca?

[19.07.18 19:49:49]

@cod_gabriel: sa plătești cu voucher o camera dubla pe numele tau si sa stea alte două persoane in locul tau, ti se pare normal? Teoretic si oficial, in camera sunt cazate 3 persoane, dar plătești pentru 2. Nu intereseaza pe nimeni daca tu dormi in gara sau mănânci cu ursii din tomberoane. Esti înregistrat în evidențele hotelului.

Cand vom avea decența de a respecta legile? Abia atunci societatea noastra va evolua. Pana atunci: "vrem o tara ca afara" cu șmecherie românească.

@nrs: exact. Vroia sa faca o substituire de persoana, dar neoficial. Poate vroia sa faca o schimbare de sex

[19.07.18 22:08:35]

@Nasshu:

dap am

Păi dacă ai, atunci nu prea îmi explic cum poţi să susţii că dacă se cazează doi adulţi şi un copil trebuie să plătească cameră triplă.

Zău? Citeşte mai atent:

Am crezut ca suma este doar blocată și am mers la ghișeu sa ma cazez. Șefa de Receptie mi-a cerut buletinul celei de-a 2 persoane și i-am spus ca fac cazarea pe numele meu ca sa pot beneficia de tichetele de vacanța dar îl voi lasa cazat pe cel mic cu bunica.

Deci omul voia să se cazeze şi nu spune ca nu avea de gând să o cazeze şi pe bunica cu el în cameră, doar că voia să lase copilul cu bunica. Am impresia că a avut o problemă de comunicare cu recepţionera mai degrabă.

Si am să explic mai jos de ce nu cred că a fost vreo tentativă de fraudă:

În condiţii de plată a camerei duble cu un copil, fie cash, fie cu tichete, nu avea ce câştiga dacă se făcea cazarea pe numele lui şi pe bunica o lăsa în locul lui. Decât cel mult cei 5 euro/zi pentru micul dejun al copilului. De fapt, nici nu avea cum să o cazeze în locul lui, ea ar fi avut locul ei, camera fiind dublă. Locul lui urmând să rămână liber, treaba lui de ce. Poate pur şi simplu îi expirau voucherele şi voia să le cheltuiască fără să ia concediu (sunt valabile un an de la emitere).

Singura variantă de fraudare era dacă încerca o cazare single, cu plata sumei de 5 euro pentru micul dejun al copilului, plătind cu tichetele lui cazarea bunicii. Nu ştiu dacă hotelul chiar permite cazare single în varianta asta, 1 părinte, un copil. Personal am fost refuzat în două locuri, a trebuit să plătesc dublă.

Dacă totuşi da, ştii care e diferenţa de preţ dintre single şi dublă?

Chiar în timp ce scriu am în bară o fereastră pe booking la Alpin. Cea mai ieftină cameră dublă disponibilă în acest moment costă 368 lei, iar cea mai ieftină single costă 333 lei. Micul dejun suplimentar al copilului costă în ambele variante la fel. Deci prietenul nostru ar fi riscat să fie executat pe cardul cu care a garantat pentru rezervare sau să ia amendă pentru fabuloasa fraudă de 35 de lei pe noapte, dacă preţurile erau la fel. 35 de lei pe care oricum nu-i plătea din buzunar că avea vouchere.

Chiar presupunând că ar fi încercat în mod absurd chestia asta, o recepţioneră inteligentă şi bine intenţionată îl putea lumina că diferenţa de preţ dintre single şi dublu e atât de mică încât se poate caza la dublu fără probleme de legalitate, cu bunică şi copil cu tot, cu doar 35 de lei pe noapte în plus, sau cât o fi fost la data respectivă. Nu cred că nu ar fi înţeles.

Dar probabil doamnei, în loc să comunice (adică să-şi facă treaba de recepţioner) şi să-şi pună mintea la contribuţie să găsească o soluţie amiabilă, i-a fost mai uşor să se încoţofenească. Iar dacă i-au luat şi banii (nu m-am lămurit) au făcut un abuz cât ei de mare, în condiţiile în care el s-a prezentat la cazare şi a fost refuzat.

[19.07.18 22:26:29]

@cod_gabriel:

da nu s-au înțeles cu doamna de la recepție pe ce bancă din fața hotelului trebuia să doarmă BUNICA! E bine că încet, încet, începi să pricepi!

==

Chiar în timp ce scriu am în bară o fereastră pe booking la Alpin.

Poți să ai în bară și 100 de ferestre...

plătind cu tichetele lui cazarea bunicii.

să găsească o soluţie amiabilă,

lol... a dracu mentalitatee... tot timpul trebuie sa existe o SOLUTIE AMIABILA!!

bo, cod_gabriel, cosminp, Michaell
    Alte impresii din această RUBRICĂAlpin Hotel & Aparthotel: