ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2018
ÎNSCRIS: 21.05.12
JUN-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 +10

Aproape perfect!!!

Mai intii as vrea sa lamuresc de ce a fost "aproape " perfect:

- pentru ca o zi si jumatate nu am facut baie si plaja din cauza ploilor abundente, (dar asta nu este vina hotelului),

- pentru ca la masa de pranz erau jumatate din sortimentele de la cina, (pentru noi si asa era prea mult),

- pentru ca apa din piscina era mai rece decit marea (dar si asa gemenii au intrat in fiecare zi in piscina).

Am enumerat aceste motive doar pentru ca am vrut neaparat sa caut nod in papura hotelului, in rest totul a fost grozav, sper sa va conving in cele ce urmeaza.

Camera in care am stat a fost mare, chiar si pentru 2 adulti si 2 copii de 10 ani, cu un pat matrimonial mare, o canapea cu saltea mare cit un pat de o persoana si un pat suplimentar cu saltele foarte bune.

AC centralizat DAIKIN este silentios, sus pe hotel sunt chillerele uriase, nu l-am folosit pentru ca nu a fost nevoie, doar intr-o seara l-am pornit mai mult pentru a vedea daca functioneaza.

Baia este mare, cu cabina de dus uriasa, 4 prosoape mari, 4 mici, un prosop de maini si unul pentru iesire din dus, s-au inlocuit in fiecare zi, cu produse cosmetice de buna calitate inlocuite la golire. Asternuturile s-au schimbat tot la 2 zile (poate si datorita celor 10 euro uitati pe pat ca rasplata pentru caricaturile facute pe paturile single din pijamalele copiilor), curatenie temeinica in fiecare zi.

Programul de masa foarte lung la toate cele 3 mese:7.00-10.00 12.00-15.00 si 19.00-21.00, .

micul dejun:lapte rece, orez cu lapte, gris, oua fierte, ochiuri si omleta, bacon prajit, . 3 feluri de salam si sunca, 2 de cascaval, 3 de iaurt, unt la cutiute, 5-6 feluri de piine, chec si prajituri mici uscate, 7-8 feluri de fructe proaspete ca si la prinz sau cina, legume taiate bucati, in plus un bucatar gatea live omlete cu ingredientele pe care le doreai si miniclatite cu finetti sau altceva, suc de porto sau mere la dozator, apa, ceai si cafea facute la expresor, destul de tari si bune dupa spusele sotiei si ale prietenilor.

cina: in fiecare seara exista o specialitate gatita, taiata si servita in fata ta de un bucatar; pancetta cu sos de mustar si reductie de vin, scoici cu usturoi si mirodenii, spaghete cu somon... etc, asta pe linga 2 feluri de supe crema, 3-4 feluri gatite diferite in fiecare seara (pui, porc vita, miel, peste), 7-8 feluri de salate si legume, tzatzichi, cartofi prajiti, paste cu sos alb sau rosu, 4-5 feluri de prajituri si 7-8 feluri de fructe., mai edificatoare sunt pozele pe care am sa le postez. Dupa ce te asezi la masa ospatarii iti aduc meniurile cu bauturi, dar nu am simtit niciodata ca ar fi prea insistenti. Fiind full board, la prinz si cina nu era inclus nici un fel de bauturi decit apa de la dozator.

pranzul: sunt numai jumatate din felurile de la cina, cu toate acestea la fiecare pranz ne-am ridicat de la masa la fel de plini ca si la cina. Reducerea sortimentelor de la pranz este explicata de faptul ca numai aproximativ 20% din turistii celor din hotel aveau full board, erau unul sau doi ospatari care faceau fata cu brio la debarasat fata de 7-8 opatari citi erau la mic dejun sau cina.

Aici parca este o scapare a managementului hotelului, acesta putea sa promoveze mai bine full boardul la tour operatori si booking, sau sa il transforme in demipensiune, turistii romani cu care am vorbitcu care am vorbit spuneau ca agentiile de la care au cumparat sejurul nici nu le-au oferit si varianta cu tot cu pranz.

Pe masutele de linga sezlongurile de pe plaja, unde puteau sa stea si turisti din afara hotelului erau afisate preturi pentru servirea meselor la restaurant, bufet suedez:

pranz adulti-15 eur, copii-10 euro, si cina adulti 20 -euro, copii -10 euro, dar, la preturile astea n-am vazut pe nimeni sa se imbulzeasca la intrare.

Pentru prosoape de plaja se plateste la receptie o garantie de 10 euro/prosop, acestea se schimba o data pe zi la barul de la piscina.

Pe plaja sunt 7 rinduri de umbrele cu sezlonguri gratuite, folosirea lor nu e conditionata de vreo comanda de la ospatarii de la barul de la piscina care trec printre randuri destul de des, nu sunt foarte insistenti, lumea totusi comanda sucuri, bere, frappe uri, cafele. Hotelul, prin ospatari face concurenta vanzatorilor ambulanti, oferind porumb fiert si gogosi turistilor, majoritatea acestora cumparind aceste produse numai de la ospatarii hotelului. Intrarea in apa este lina, cu putine pietricele la mal.

Psakoudia, ca statiune este mica, dar totusi seara poti face o plimbare de o jumatate de ora, de la hotel spre nord sau sud, eventual spre sud spre Nikiti, la 7-800 metri de hotel este un MASOUTIS de la care puteti reface rezerva de bauturi, preferabil doze sau sticle 0,5 l care sa intre in racitorul foarte mic de la hotel. Exista si un LIDL in Nikiti, la 15-20 km de hotel, noi ne-am gasit sa mergem in ziua cu inundatiile, si abia am coborit din masina.

Daca totusi nu aveti altceva de facut puteti sta seara la hotel, sa ascultati muzica de copii de la MINI DISCO organizat de cei 3 entertaineri, 2 fete si un baiat, care mai organizau si yoga sau stretching pe plaja, volei, darts, aqua gym... etc. (ai mei nu au fost interesati).

De remarcat curatenia exemplara di tot hotelul, in permanenta o femeie de serviciu cu matura sau mopul in receptie, holuri, lifturi. Hotelul are toate spatiile comune bine dimensionate in raport cu numarul de turisti din camerele hotelului (104 camere), nici cind a plouat toata ziua si erau toti turistii in hotel nu a fost inghesuiala la mese sau in lifturi.

Pentru ca ploaia ne-a tinut departe de plaja o zi jumatate am cautat alta cazare pentru 3 zile: hotel IRINI:75 euro cu mic dejun, Pension NIKOS:80 euro doar cazare, drept urmare, Hotel ZEFYROS, Siviri, cazare cu 55 euro/noapte. (va urma)

Vreau sa va mai spun doar ca machedonii au terminat autostrada din granita in granita pe sensul spre Grecia, in Grecia a aparut o poarta de taxare pe autostrada imediat dupa Evzoni si se mai pregateste una dupa Salonic, la intrare spre Halkidiki.

Va doresc vacante placute, cel putin la fel cum a fost a noastra.

Trimis de marinescudinu in 09.07.18 17:16:30
Validat / Publicat: 09.07.18 18:24:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marinescudinu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 chiar mare.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 214.20 EUR pe cameră

slb [09.02.19 15:42:28] »

wouw!! chiar m-as simti in vacanta aici!!

marinescudinu, slb
    Alte impresii din această RUBRICĂElinotel Sermilia Resort (ex Cronwell) [Psakoudia]: