ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2018
    JUL-2018
    2 AD. + 4 COPII -- v: 7-13 ani

Foarte nemulțumit

Pentru mine... dezamagitor

Am ales sa mergem la acest hotel dupa ce am citit pareri de pe diverse site-uri dar si pt ca raportul calitate pret era foarte bun pentru noi (2 adulti cu 4 copii). Am plecat din Bucuresti prin Calarasi pt a trece cu bacul insa s-a dovedit ca nu am facut o alegere prea buna (timpul de asteptare a bacului, perioada de deplasate cu bacul si timpul petrecut in vama au totalizat 2 ore). La intoarcere am ales varianta prin Vama Veche si a fost mult mai ok.

Am ajuns la hotel la 18.30 asa ca nu au fost probleme cu cazarea insa nu ne putea ajuta cu bagajele pt ca baiatul cu masinuta terminase programul... Parcarea este la cateva sute de metri de hotel iar corpurile hotelului nu au lift. Am carat pe scari pana la etajul 3 bagajele. Cand am ajuns in camera (apartament cu 2 camere cu vedere la piscina interioara) am constatat ca patul (canapeaua) din living nu avea lenjerie si prosoape erau pentru 4 persoane. Am discutat la receptie si in jum de ora s-a rezolvat.

Camerele sunt mari dar prost aerisite. Este curat dar din bai (am avut doua bai) vine in permanenta un miros de canalizare iar pe sub cazi se scurge apa de cate ori faci baie. Din fericire apa de sub cada se duce spre gaura de scurgere nu o ia spre camere. La copii in baie nu mergea dusul asa ca a trebuit sa sesizez si acest aspect la receptie. A venit un instalator si a rezolvat cu dusul. Nu am vazut rostul mobilei de bucatarie pt ca erau doar niste corpuri goale care pe noi nu ne-au ajutat la nimic. Balconul foarte mare dar nu este acoperit. Pe balcon aveau cuib mai multe randunici si erau in permanenta gainati pe jos si pe scaune/masa de pe terasa. Doamnele de la curatenie au venit zilnic dar pe balcon au curatat doar de 2 ori in cele 9 zile cat am stat. Asternuturile au fost schimbate doar o data, prosoapele in fiecare zi, s-a luat guboiul din camera in fiecare zi dar patul nu ne-a fost aranjat decat in ziua in care au schimbat lenjeria. Este pt prima data cand am patit asa ceva la un hotel de 4 stele.

Piscinele curate, cele din interior incalzite dar sezlongurile/umbrelele nu le aseza nimeni niciodata. A poluat pe pernele de pe sezlonguri si le-au lasat cu apa pe ele iar a doua zi toti cei care vroiau sa le foloseasca trebuia sa-si puna perna undeva la uscat sau sa o arunce pe jos ca nu se putea folosi. Exista salvamari la piscina dar nu am inteles ce program aveau pt ca acum erau si apoi dispareau. Nu au intervenit nici cand adultii faceau sarituri in piscina si stropeau totul in jur, nici cand se facea baie pe timpul noptii. Totul era foarte permisiv insa mie mi-a lasat impresia de "lasa-ma sa te las"...

Animatori erau in resort dar activitatile erau putine si nu reuseau sa stranga decat cateva persoane la programele lor. Nu vorbeau romana nici o boaba desi peste 50% din cei cazati acolo erau romani.

Plaja... nu au plaja. Plaja este privata, dragut amenajata, umbrelutele se platesc (15 leva/buc). Asta nu este neaparat problema pentru ca exista un spatiu unde se poate sta si fara sa inchiriezi umbreluta. Nisipul e fin dar prin el se gasesc multe pietre. Intrarea ib apa este lina si marea a dost curata. Aventura a fost sa ajungem la plaja. Au microbuze (cate doua din ora in ora) care te duc si te iau de la plaja insa la holel astepti microbuzul in soare pt ca nu exista ceva adapost unde sa stai. Problema e daca nu apuci sa te urci in primul microbuz si e nevoie sa-l astepti pe urmatorul (a venit dupa 15 min). Au fost persoane care au stat in picioare chiar si in cel de-al doilea microbuz. Dupa prima zi in care am mers cu microbuzul am renuntat la aceasta varianta si urmatoarele zile am plecat la plaja cu masina.

Parcul de distractii atat de promovat nu era gata nici cand am plecat de acolo. Inca mai aveau 3 topogane nefunctionale la care se lucra si cele care erau ok se puteau folosi doar intre orele 14-18. Apa foarte rece in toate zonele. Piscina cu valuri avea probleme cu "valurile" si ne-am bucurat de ea doar doua zile. Topoganele pt copii mai mari nu erau imbinate foarte bine si atat copiii cat si adultii au iesit de acolo cu lovituri si vanatai. Am vazut un baietel care a tinut din reflex mainile pe topogan la coborare si si-a luat pielea de lateralul mainii destul de rau. Copiii mei s-au plans ca desi se aseaza pe spate in topogan jetul de apa i-a intors pe burta si s-au lovit. Inclin sa cred ca acest Aqua Park a fost lucrat in graba si nu cred ca cineva a testat cu adevarat daca totul este in ordine inainte de a-l da in folosinta. Pareau presati de faptul ca desi au promovat peste tot ca o sa fie gata in 15 iunie nici pe 6 iulie cand am plecat de acolo nu era integral utilizabil.

Mancarea si bautura... aici e marea durere. Numai mizerii am primit. Micul dejun a fost neschimbat timp de 9 zile. Mezelurile nu se pot manca, branza buna, oua doar in varianta omleta, ou ochi sau paine cu ou. Nu au existat produse care sa se faca pe loc (clatite, ochiuri, gratar etc) la nici o masa. Aveau niste scovergi in fiecare dimineata. Calde erau bune dar daca se raceau deveneau beton. Crenvustii (de doua feluri) nu i-am putut manca. La pranz aveau doar un tip de ciorba, doua sosuri pt paste si cateva feluri de mancare gatita dar mult prea uleioase pt gusturile noastre. Piureul era din fulgi de porumb, restul produselor erau numai congelate (bulete de cartofi, hamburgeri, cartofi prajiti, fish fingers, etc). Daca in primele zile a fost cat de cat ok pe la jumatatea concediului deja plecam de la masa dezamagiti total. Am intalnit persoane care mai fusesera si in alti ani cazati aici insa toti au spus ca sunt dezamagiti de ceea ce au gasit acum. Toate produsele erau din cea mai ieftina categorie si de proasta calitate. Au avut fructe multe, cate 4-5 sortimente in permanenta. Si prajiturile au fost ok (cele cu crema de vanilie). Intre mese aduceau la piscina felii de cozonac, mini croissante si fursecuri/biscuiti). Am noroc ca am fost cu copii destul de mari carora le-am putut da de mancare cartofi prajiti sau semipreparate insa ma intreb ce au facut parintii cu copii mici.

Bautura a fost la fel de dezastru ca si mancarea. In afara de apa de la dozator nu am putut sa beau nimic. In ultimele zile sotul a zis ca au schimbat vinul rosu si pare mai bun. Berea nu i-a placut, vinul alb nu, sucurile erau de la dozator dar pline de coloranti si cu gust sintetic, cafeaua era un fel de ness la plic.

Ca si concluzie locatia este foarte frumoasa, camerele mari, piscinele frumoase dar restul nu este deloc asa cum a fost promovat. As putea trece peste asta daca macar mancarea si bautura nu ar fi fost de max 2 stele. Am facut concediile sapte ani prin Bulgaria la diverse hoteluri despre care am scris pe AFA dar acesta este de departe cea mai mare dezamagire de pana acum.

Trimis de anema* in 08.07.18 00:40:36
    Validat / Publicat: 08.07.18 06:50:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Nessebar, Bansko, Duni

VIZUALIZĂRI: 1377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anema*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andreea17
    [10.07.18 21:56:17]

@anema: buna, imi poti spune daca in camera exista cana electrica? As avea de sterilizat biberoane si sa stiu daca imi iau cu mine sterilizator sau soluții de sterilizat. Multumesc mult.

anema*AUTOR REVIEW
    [15.07.18 06:46:00]

Da exista cana electrica dar noi nu am folosit-o.

Andreea17, anema*
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: