ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2018
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 02.03.15
JUN-2018

Circuit cu mașina, prin Europa (1)

Traseu: Cluj - Vonyarcvashegy Balaton/Ungaria – Munchen/Germania - St. Gallen/Elvetia – Sommeri/Elvetia – Cascada Rinului/Elvetia- Zurich – Lucerna/Elvetia – Milano – Bresso /Italia - Chamonix-Mont-Blanc - Bellegarde-sur-Valserine/Franta – Geneva/Elvetia – Lausanne/Elvetia – Berna/Elvetia – Frankenhausen/Germania

Bun gasit prieteni AFA, tocmai ce m-am intors dintr-un circuit, cu masina, prin Europa. Am toate amintirile, imaginile, impresiile proaspete in memorie si in suflet si gata la scris.

Dupa ce sotul a facut toate pregatirile, ma refer organizatorice, si planificarea in cel mai mic amanunt (o sa vedeti dupa tabel), ne-am pornit catre Cluj sa-i luam pe prietenii nostri, partenerii nostri de calatorie de multi ani. Cazarile le-a rezervat pe booking si de pe airbn, inca din ianuarie – februarie.

Ruta: Cluj Napoca - Vonyarcvashegy Balaton, E60 E 71 M7, Plecare Data/ora: 02.06/06.00, Distanta/Km:599, Timp Ore. min: 7.47, Cost euro: 60,85 Sosire Data/ora: 02.06/17.00, Nopti Cazare: 2, Hotel/ adresă: Apartman 777/8314 Munkacsy utca 40;

Ruta:Vonyarcvashegy – Munchen, A9 A8, Plecare Data/ora: 04.06/06.00, Distanta/Km: 574, Timp Ore. min: 6.54, Cost euro: Cost euro: 68,14, Sosire Data/ora: 04.06/19.00, Nopti Cazare: 2, Hotel/ adresă (Munchen): Hotel Pension Asta /2A Seidlstrase 1. OG;

Ruta: Munchen - St. Gallen - Sommeri, A95 A7 A1, Plecare Data/ora: 06.06/07.30, Distanta/Km298, Timp Ore. min: 4.12, Cost euro: Cost euro: 70,71Sosire Data/ora: 06.06/19.00, Nopti Cazare: 1, Sommeri cazare: Viktor /Alpstein 12 Thurgau 8580;

Ruta: Sommeri - Milano, A1, A3, A13, Plecare Data/ora: 07.06/07.00, Distanta/Km 422, Timp Ore. min: 5.11, Cost euro: Cost euro: 87,71, Sosire Data/ora: 07.06/20.00, Nopti Cazare: 3, Hotel/ adresă: Neo Hotel/ ViaXXV Aprile59/51 20091 Bresso;

Ruta: Milano - Chatillon en Michaille, VSS33 A9 A40, Plecare Data/ora: 10.06/07.30, Distanta/Km 496, Timp Ore. min: 6.30, Cost euro: Cost euro: 105,53, Sosire Data/ora: 10.06/19.00, Nopti Cazare: 1 Hotel/ adresă: Hotel Pierre Blanche/ 7 avenue de Lattre de Tassigny 01200;

Ruta: Chatillon en Michaille- Strasbourg, A40 A1 A1, Plecare Data/ora: 11.06/07.30, Distanta/Km 516, Timp Ore. min: 6.20, Cost euro: 105,53, Sosire Data/ora: 11.06/20.00, Nopti Cazare: 1 Hotel/ adresă: Irina /1 Rue Rettig Alsace 67200;

Ruta: Strasbourg – Erfurt/ Frankenhausen, A5 A4, Plecare Data/ora: 12.06/14.00, Distanta/Km 470, Timp Ore. min: 4.51, Cost euro39,09, Sosire Data/ora: 12.06/20.00, Nopti Cazare: 2

Cluj, 02.06.2018, ora 05.30, ne-am pornit la drum intr-o noua vacanta prin Europa. Vremea favorabila, bagajele la purtator, alaturi de prietenii nostri cu care calatorim prin lume de peste 10 ani. Drumul spre vama Bors a fost lin si in grafic. Dupa o scurta oprire la Piatra Craiului, pentru o cafe, ne- am indreptat spre vama Bors directia prima destinatie Vonyarcvashegy Balaton/Ungaria.

Am decis sa mergem pe drumurile europene. Ca o comparatie, drumul Cluj – Bors coală, drumul Bors – Balaton, E 75, E 60 destul de rau, cu multe petice si foarte multe denivelări, ai impresia ca esti pe calea ferată. In Ungaria plătesti vinieta doar daca circuli pe autostrada. Daca circuli pe drumurile europene sau nationale nu platesti nimic, dar nici nu se justifica vreo taxa pentru astfel de drumuri.

Dupa ce am inconjurat Lacul Balaton am ajuns la locul de cazare relativ usor Apartament 777 din statiunea Vonyarcvashegy, cazare achizitionata pe booking. Stațiunea foarte cocheta, cu case care mai de care mai frumoase, cu gradini ingrijite si pline de flori. Apartamentu 777, destul de cochet este situat la mansarda unei case, la parter locuiau gazdele iar la etaj oaspeții.

Despre cazarea aici puteți citi, pe larg, în review-ul următor

Trimis de lenti in 07.07.18 23:11:11
Validat / Publicat: 08.07.18 00:43:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 6311 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lenti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 O familie de suricate, dar nu stiu legatura

[08.07.18 00:51:03]

@lenti, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[08.07.18 08:48:34]

Buna dimineata, am inteles, in continuarea acestui articol am sa fac doua sesiuni una cu cazare si alta cu zone de vizitat. O zi buna va doresc!

[08.07.18 09:48:44]

@lenti:

- ar fi ideal ca înainte de a scrie să-ți faci un plan: acuma scriu despre drum, apoi scriu despre cazarea X, apoi despre stațiunea cazării X, apoi despre cazarea următoare etc. Ideal ca fiecare astef de ”segment” să fie într-un reveiw nou (separat)

- review-urile despre ORICE CAZARE e (mult) mai bine să fie scrise separat - contribuie la o medie reprezentativă a acelei unități de cazare

==

Mai sus, am separat eu „bucata” referitoare la cazare și am mutat-o într-un review nou, în rubrica dedicată ”Apartman 77” - mai precis aici: vezi impresii

Cele 2 segmente sunt legate oricum prin linkuri ”continuare aici”

Mai departe ar urma un review separat dedicat cazării din Munchen - unde ați stat, la care hotel / apartament?

- apoi un alt review, cu impresii despre Munchen etc

[08.07.18 21:50:18]

@lenti: Parte cu organizarea de obicei imi revine mie si chiar daca este frumoasa, mi se pare obositoare rau.

Felicitari, votat cu mare drag.

[09.07.18 15:18:40]

@mishu: Multumesc Mishu

Emilya
[26.01.19 21:26:59]

@lenti: Cât va costat aceasta excursie?? Vă mulțumesc

[31.01.19 14:56:46]

@Emilya: Excursia ne-a costat per total 1600 euro/2 persoane. Asta a inclus, cazarea, transportul, masa, cheltuieli personale, intrari la obiective, adica tot.

Emilya, lenti, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina prin Europa - circuite diverse: