ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2010
ÎNSCRIS: 09.05.10
MAY-2010

Către satisfăcător
Sub orice critică

Vila extrem de prost intretinuta

In cursul lunii aprilie am cautat o vila pe care sa o inchiriem la cheie pentru 5 familii fara copii si am ajuns sa discutam cu cei de la vila Sara. Am platit avansul urmand ca in mai, la sfarsit de saptamana, sa fie vila doar a noastra (vila are 6 camere). La telefon toate intrebarile noastre suplimentare au avut raspunsuri extrem de multumitoare.

Si... am ajuns la vila. Prima impresie? Marketingul vilei care este extrem de inovator. In general la alte vile ai camera verde, camera albastra, camera rosie, etc. Ehh... aici ai (in ordinea lor) :

1. camera cu geamul spart - geamul de termopan fiind dublu avea un singur geam spart, deci exista un geam. Cel spart era cel dinspre exterior. Buba era ca cioburile erau toate la fata locului... ne-am gandit ca poate era un puzzle oferit de proprietar

2. camera cu baie pe hol - si pe site si la telefon ni s-au confirmat ca toate camerele au baie in camera. Dar surpriza!

3. camera cu tencuiala cazuta sau camera care pute - e lipsita de comentarii; nimeni nu a dorit sa stea in ea

4. camera cu usa sparta - o nimica toata, doar usa de la camera era sparta si te puteai uita prin ea

5. camera cu baia mica - baie mica in sensul in care mi-am adus aminte de mersul piticului de la orele de sport din scoala generala. Cred ca in dreptul caditei avea in jur de 1, 50 m

6. camera normala - singura camera din vila la care nu am avut nici un repros

Vila are un living mare si incapator cu mica observatie ca mergeau doar jumatate din corpurile de iluminat. Bucataria in care se intra din living era mica, incapeau maxim 3 persoane. Pentru noi nu a fost o problema intrucat eram toti un singur grup, dar ma gandesc ce ar face oaspetii acestei vile care sunt din grupuri separate.

Desi pe site nu sunt poze din exterior am intrebat cum arata faimoasa lor curte de 8x10 m. Descrierea a fost incantatoare: in fata vilei este suficient spatiu pentru parcarea a 4 masini iar in spatele vilei exista o zona cu verdeata unde sunt amplasate 2 gratare cu mese si bancute din lemn pentru 12 persoane. Dumnezeule! Dupa ce am bagat prima masina in curtea ne-am dat seama ca putem parca 4 masini doar daca am juca tetris. Puteau fi parcate 2 masini, eventual 3 strivite! In spatele vilei zona verde (cam de 3, 5x4, 5 m) avea scanduri aruncate si evident un gratar nefunctional. E adevarat ca cel functional era foarte mare, in stare foarte buna si dotat cu ustensilele necesare.

De caldura si apa calda nu am dus lipsa, trebuie sa recunosc ca la aceasta vila confortul termic a fost exceptional. Baiele erau curate, nimic de reprosat. Dar ca sa nu poti spune "jos palaria" in noptiera de la camera noastra am gasit o bucata de paine mucegait.

Gazda!!! Nu ne-am vazut cu proprietarul vilei, am fost in permanent contact cu o doamna care administra vila si care statea in alta parte in Predeal. Dar cand spun in permanent contact ma refer ca aceasta doamna venea in vila cand dorea si se fataia pe unde vroia prin vila (mai putin prin camere) fara ca in prealabil sa anunte sau sa ceara voie. Venea si in lipsa noastra (am observat-o in ultima zi cand a asteptat aproximativ o ora ca noi sa plecam sa ne plimbam putin in natura ca sa intre in vila fara ca noi sa stim), ne numara farfuriile si tacamurile. Per total pe noi ne-a deranjat, dar poate suntem noi mai exigenti.

Mai departe concluzia o trageti voi.

Trimis de alex_nashu in 10.05.10 00:48:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 3819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_nashu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 curtea din fata. Nu ii inteleg pe proprietarii de la munte - betoneaza curtile de parca venim din Bucuresti (in cazul meu) special pentru a regasi betonul gri de acasa.

webmasterXY*
[10.05.10 07:40:49]

Bine ai venit pe site-ul nostru @alex nashu!

Foarte amanuntit review-ul tau, poate nu ar fi rau sa incarci si niste fotografii sa isi faca cititorii o parere. De asemenea te intampin cu o intrebare: la capitolul Bucatarie si masa ai punctat 90%, sa inteleg ca ati beneficiat de masa la aceasta pensiune sau mancarea ati facut-o voi, in acest caz notele neputand reflecta nota generala a pensiunii?

Cat despre cazare, nu crezi ca totusi ai fost putin dur, intradevar punctezi niste lipsuri si probleme dar a fost chiar asa de rau?

Un vot de incurajare si te mai asteptam cu alte impresii de calatorie

valimi
[10.05.10 08:44:34]

Vad ca nici macar camera "normala" nu a reusit sa smulga un procent cat de mic de la tine la Cazare.

alex_nashuAUTOR REVIEW
[10.05.10 15:37:53]

Salut webmaster10!

Am gasit acest site de putin timp si acesta a fost primul meu review, de aceea probabil am raspuns gresit la capitolul Bucatarie si masa. Nu am beneficiat de masa la aceasta vila, toate mesele pe care le-am mancat acolo ni le-am facut noi. Am considerat 90% la acel capitol considerand dotarea: gratar bine intretinut cu toate ustensilele necesare, farfurii de mai multe tipuri (adanci, mici, mari, etc. ) si destule pentru cati eram, tacamuri, cratiti de diverse dimensiuni, tigaie de teflon noua, plita cu 4 ochiuri, burete, lavete si detergent de vase. Pentru noi a fost mai mult decat ok.

In ce priveste cazarea nu consider ca am fost deloc dur. Am fost cat se poate de corect in comentariul meu. Dupa cum am spus eram un grup de 5 cupluri, 4 casatorite (dintre care o prietena insarcinata in luna a 7-a), unii dintre noi au copii pe care i-au lasat in grija parintilor (la bunici), eu urmand ca in aceasta vara sa ma casatoresc. Era un ultim weekend pana in iarna cand ne puteam strange cu totii sa ne relaxam si sa uitam de grijile cotidiene. Cand am cautat o vila nu ne-am uitat la bani, ci la conditii. Pretul cerut a fost de 100 lei/noapte/camera pe care l-am acceptat desi in zona Valea Prahovei-Bran-Moeciu media era cam de 80-85 lei/camera/noapte.

Practic punctajul dat a fost pentru cat de mult au contat aceste aspecte in buna noastra dispozitie.

magdalena
[10.05.10 16:29:20]

M-ai facut sa rad, drept pentru care iti ofer 400 de puncte!!!

webmasterXY*
[10.05.10 22:18:05]

@alex nashu,multumim ptr completari,este parerea ta si o respect.

Casa de piatra si te mai astept cu impresii si din luna de miere si nu numai

alex_nashu, magdalena, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVila Amira [fostă 'Casa Sara']: