ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2018
ÎNSCRIS: 29.06.12
JUN-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 si 9

La drum prin Lesbos

Lesbos este a treia insula ca marime a Greciei.

Relieful este variat: munti inalti (cca 1000 m), dealuri, campii.

Vegetatia variaza de la zone foarte verzi, la zone foarte aride.

Intrucat aeroportul este in sudul insulei, iar noi am fost cazati in zona de nord-vest, pana la cazare am putut admira frumusetile insulei: paduri de pini, livezi de maslini. In zona golfului Kallonis pot fi admirate pasarile flamingo.

Petra.

Este un orasel micut, care se intinde de-a lungul falezei.

In centru exista o stanca, in varful careia este o biserica frumos luminata pe timpul noptii. Urcarea se face pe 114 trepte.

Langa Petra exista un port de unde pleaca vapoare spre Turcia.

Aici am vazut cele mai frumoase apusuri de soare.

Mythimna (Molives)

Orasul aflat la 5 km de Petra, este situat pe un deal, avand in varf o cetate.

Cetatea este vizitabila. Programul de vizitare este marti – duminica 8-15, asa ca noi cand am ajuns duminica seara l-am gasit inchis. Merita insa urcat cel putin pentru perspectiva.

Mythimna este un oras frumos, cu strazi inguste, plin de magazine, taverne, cofetarii (numai la cura de slabire sa nu fii), unele strategic amplasate astfel incat sa ai o superba perspectiva de la inaltime asupra marii. Are si un mic port intesat de taverne. Probleme insa cu parcarea in zona. Cel mai bine lasati masina inainte de zona comerciala unde se afla o parcare mare. Daca nu inchiriati masina exista un trenulet (gen titi-car) care leaga Petra de Anaxos, Molives si Eftalou.

Eftalou

La Eftalou sunt niste izvoare termale, dar ele sunt captate intr-o cladiri cam neatragatoare. Langa este o plaja cu pietris si stanci.

Sigri

De la Petra pana la Sigri (in zona de sud-vest a insulei) am facut cam 1 ora cu masina. Drumul este spectaculos.

Daca in zona Petra exista vegetatie destul de multa, la Sigri totul este uscat din cauza vanturilor foarte puternice.

Localitatea Sigri este deasupra unui golf mai ferit de vanturi.

In Sigri exista muzeul padurii petrificate, dar noi nu l-am vizitat, alegand neinspirat sa vizitam Padurea pietrificata. Aceasta se afla cam la 10 km de Sigri, dar este destul de prost indicata.

Desi este prezentata atat de ghidul turistic al agentiei cu care am fost cat si pe pliantele si panourile turistice din insula ca un obiectiv interesant, rezervatia este inchisa si nu poate fi vizitata! Deci nu bateti drumul pana acolo!

Crama Methimneos

Pe vremuri Lesbos era vestita pentru vinuri. Acum rar gasesti cateva randuri de vie.

Noi, fiind iubitori de vinuri, am zis sa vizitam crama, ca tot era in drumul nostru spre Sigri.

Am sunat cu o zi inainte, ca sa ne facem programare. La ora stabilita eram la poarta cramei, iar acolo nu ne astepta nimeni!

Mithilini

Este capitala insulei, fiind si cea mai animata locatie de pe insula.

In capitala exista o cetate bizantina. Programul de vizitare este (tot) pana la ora 15.

Stradutele inguste care marginesc portul sunt pline de magazinase (de la pescarii, cofetarii si artizanat pana la magazine cu haine de firma). Atentie insa ca la ora 14:30 se inchid magazinele pentru cateva ore (pana la 17) !

In rest multe taverne, fast-food-uri, imigranti… si probleme cu parcarea!

Trimis de tazmumy in 04.07.18 19:55:27
Validat / Publicat: 04.07.18 21:54:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tazmumy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Mytilini - vedere din cetate

adrianaglogo
[04.07.18 22:07:20]

@tazmumy: Wow! Poza nr 14 e... nu am cuvinte!

adrianaglogo
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula Lesvos: