ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2008
    DIN: Cluj Napoca
    ÎNSCRIS: 05.08.08
    JUL-2008

SUPERB

Am fost in vacanta in Grecia, insula Corfu, si am fost cazati la Alonakia Hotel, din statiunea Agios Gordis.

Va recomand acest hotel din suflet, este cochet, o curatenie impecabila, are cam 25 camere, are piscina, iar terasa si camerele sunt cu vedere la mare si la munte.

Mancarea este foarte proaspata si delicioasa, o mare varietate atat la micul dejun cat si la cina.

Personalul este prietenos si foarte amabil, totul este impecabil, am atasat cateva poze din vacanta.

Insula este ca o gradina a Edenului, putin exploatata de om, salbatica, naturala, cu o vegetatie de peste 90% maslini, restul sunt chiparosi, citrice, leandri.

Statiunea Agios Gordis este foarte frumoasa, multe terase, magazine de suveniruri, foarte curata si linistita.

Plaja este lata, cu nisip fin , apa este cristalina, este ceva de vis, va recomand cu mult drag sa alegeti aceasta statiune.

Am mers prin agentia Accord Travel din Cluj, care colaboreaza cu Christian Tour, totul a fost organizat impecabil, am avut exact conditiile pe care le-am cerut, absolut nimic de reprosat.

Am avut si ghid in limba romana, si anume Alexandra, o fata extraordinara, care iti explica orice referitor la insula, excursii,ne-am putut baza pe ea cat am stat acolo.

Am facut si 2 excursii, si anume o croaziera Paxos-Antipaxos unde am vizitat si Blue Caves si turul insulei cu autocarul, unde am vizitat Kerkyra Town si Paleokastritsa.

A fost o vacanta de vis, este a treia oara cand mergem in Grecia, dar nu ne putem satura de ea. Nicaieri nu gasesti apele turcuaz si plajele cu nisip fin , peisajele de vis si oamenii primitori ca aici.

Vacanta placuta tuturor, numar zilele pana la anul cand vom merge iar in concediu.

Trimis de bodea_ramona* in 05.08.08 05:30:59

VIZUALIZĂRI: 6835 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bodea_ramona*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P1x Alonakia Hotel
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

nycole_ro
    [04.09.08 02:04:21]

daca nu te superi....ai putea sa-mi spui cat te-a ajuns cazarea la acest hotel????ai fost cu o agentie sau individual??????

[08.09.08 13:21:58]

Am plecat prin agentia Accord Travel din Cluj care colaboreaza cu Christian Tour , deci mergi la ei direct, excursia a costat 400 euro de persoana. Am avut 7 nopti de cazare, 2 mese pe zi, bufet suedez, si zbor cu avionul din Cluj pana in Corfu, si transfer aeroport-hotel. Iti recomand cu drag acest hotel, ne-am simtit extraordinar, proprietarii sunt oameni deosebiti, iar statiunea Agios Gordis este mica si frumoasa, cu nisip fin si apa cristalina.Concediu placut.

[19.09.08 07:46:00]

cat faceai de la hotel la plaja pe jos??

[19.09.08 08:11:27]

Buna, as putea spune cam 10 minute, dar bineinteles ca ne plimbam, nu ne grabeam, mai opream pe la un magazin. Oricum drumul de la hotel la plaja este o placere pt ca treci pe langa toate terasele si magazinele de suveniruri. Noi mergeam de 2 ori la plaja, dimineata si seara. Va recomand cu drag hotelul si statiunea.

[25.09.08 07:31:22]

ms

[25.09.08 07:34:13]

m-ai convins

Am cautat ceva frumos pentru familia mea, si cred ca l-am gasit.

[09.01.09 07:56:45]

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

[11.01.09 10:12:35]

Eu am fost si in Corfu si in Thassos. Amandoua sunt superbe cu peisaje de vis si cu multa verdeata. Corfu este o insula mai putin exploatataa de om, nu are cladiri moderne, are statiuni mici si cochete, este superba. Thassos este mai moderna un pic, cu statiuni mai frumoase, dar la fel ca si Corfu, cu plaje aurii si cu apa turcuaz. Merita vazute ambele fara discutii. Sunt frumoase ambele, nu pot sa spun care e mai frumoasa pt ca fiecare are altceva de vizitat.

[11.01.09 10:46:52]

Auzi Ramona, la cat am vazut plajele din Corfu in cateva poze mai clare si mai mari stranse de pe net, nu-mi dau seama pe unde as gasi nisip fin. Am vazut numai pietris pe toate plajele si asta nu-mi place chiar daca se spune ca ar pastra apa mai curata. Stii vreo plaja cu nisip fin in Corfu?

[11.01.09 11:47:43]

Si eu am cautat foarte mult pe internet pana am gasit exact ce imi trebuie, si anume nisip si apa cristalina. Dintre toate statiunile, mie Agios Gordis , unde am si stat, mi s-a parut cea mai frumoasa. Plaja are nisip fin, ici colo cate o pietricica, iar apa este foarte curata, este o portiune unde sunt cateva pietre, in rest e numai nisip in apa.

liviu_robertini*
    [11.01.09 12:53:34]

Corfu - detasat este mai frumos decat Thassos, este zona de munte, se circula pe serpentine mai ceva ca pe Transfagarasanul nostru, peisajele sunt super, ploua foarte rar in iulie august, preturile cam piperate.

Singura problema este sa nimeresti hotelul (nu toate sunt la nivelul asteptarilor).

Insula nu este foarte mare, intr-o zi se poate colinda, dar numai cu masina sau autocarul.

Sunt multe statiuni, dar dintre toate parerea mea este ca AGIOS GORDIS (mai este una agios giorgios) este OK din toate pct de vedere: peisaj, plaja, nisip nu pietricele, marea limpede nu sunt pietre si arici de mare. Este o statiune frumoasa, simpla, linistita, dar nu o statiune de lux.

[12.01.09 00:14:34]

Multumesc inca o data pentru informatii Ramona, iti multumesc si tie Liviu. Aveti idee circula mijloacele de transport in comun acolo???

[17.01.09 15:02:12]

Circula un anume Green Bus, care face turul insulei, opreste in toate statiunile din Corfu, iar biletul este 2 euro de persoana. Altul nu cred ca este, mai sunt doar autocare, sau masini, scutere si atv-uri de inchiriat.

alex_popescu
    [30.03.09 22:59:35]

Eu nu pot sa cred ce citesc la ramona

. as spune ca e o angajata a agentiei respective. prea lauda agni din cluj "colaboratoare a agentiei christian tour" eu am fost acolo vara trecuta . la hotel alonakia, rezervat complet de christian tour pe toata perioada de vacanta. sunt complet neprofesionisti. iti prezinta totul altfel. totul e roz. toate camerele sunt cu vedere la mare. hotelul este renovat. si multe alte lucruri care din pacate cand iti dai seama ca sunt false e prea tarziu.

am optat pentru transport cu avionul. tinand cont ca avionul ajunge la 19:00 in corfu am tinut sa se specifice pe contract ca o sa avem camere la etaj cu vedere la mare. rezervarea am facut-o cu 4 luni inainte de a pleca. deci era tot timpul in fata pentru a face rezervarile astea. am ajuns ultimii acolo si ne-am trezit cu camerele "in the garden" asta insemna un subsol cu intrare direct de afara. fara lumina si cu un miros de canalizare infernal. o baie care nu se aerisea niciodata. micul dejun destul de sarac. dulceata cafea lapte suc de portocale unt chec cascaval si sunca. asta zi de zi

seara cam 2 feluri de mancare. proprietarii sunt ok. dar din pacate nu te pot ajuta cu multe deoarece au un contractcu christian tour la care le e imposibil sa renunte. asa ca prefera sa iti ignore plangerile decat sa ii supere pe cei de la agentia romaneasca. staitunea in schimb e superba. peisaje deosebite. viata de noapte absenta

asa ca ramona sper ca nu ti-am indepartat clientii. dar am considerat ca unele lucruri trebuie sa le fac cunoscute. e tarziu si nu mai am chef sa scriu de altele. poate maine seara....

[05.04.09 05:12:15]

Buna Alex, am citit ce ai scris mai sus, si imi pare foarte rau ca te dezamagesc, dar nu am nici o legatura cu nici una dintre agentiile de turism. Noi am fost foarte multumiti, am fost 6 persoane, ne-am rezervat din februarie pentru iulie cand am plecat in concediu. Tot ce am dorit ni s-a oferit, poate am fost norocosi, nu stiu ce sa zic, e normal, fiecare are parerea lui. Noi am stat la etajul 2 si am avut 3 camere cu vedere la mare, exact cum am cerut, nimic mai mult. Iar mancarea si serviciile ni s-au parut impecabile, mai ales pentru pretul de 400 Euro cu zbor cu avionul din Cluj, cazare si demipensiune, eu cred ca e destul de ieftin.

Ti-ai facut o parere gresita cum ca as avea vreo legatura cu cineva de la agentiile respective de turism, fiecare cu parerea lui.

Acum 2 ani de exemplu, am fost in Thassos cu BigTravel din Bucuresti si nu am primit ceea ce ni s-a spus ca ni se ofera, nici aer conditionat si nici camere cu vedere la mare, de aia iti spun ca depinde si de noroc.

Concediu placut.

lara*
    [15.08.09 13:18:17]

Salut! Tocmai m-am intors din Corfu, marti 11 aug, de la Alonakia, m-am inscris prin ..o agentie de turism..., inteleg ca anul acesta doar ei au hotelul, si a fost foarte bine, o ora si 15 min. de zbor, transfer la hotel, camera a fost asa cum ni s-a promis, cu vedere la mare, mancarea buna, statiunea ok, a fost prima data cand nu am avut nimic de reprosat agentiei la care m-am inscris.

Daca mai aveti intrebari, am cele mai proaspete informatii despre hotel

alex_popescu, bodea_ramona*, bogdan, cod_take, kaarthur, lara*, liviu_robertini*, nycole_ro, wally*
    Alte impresii din această RUBRICĂAlonakia Hotel: