ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2018
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
JUN-2018

Oasis Lounge – o oază de verdeață în nordul Capitalei

Săptămâna trecută, aniversarea unei zile speciale ne-a purtat pașii spre zona de nord a Bucureștiului, o zonă verde, înconjurată de ape și clădiri înalte. Departe de gălăgia și stresul marelui oraș, pe malul lacului, se află un „club” care îmbină relaxarea, preparatele culinare și sportul sub o singură umbrelă.

Localizare și acces. Situat cumva într-o zonă mai puțin cunoscută de mulți dintre noi, localul este ușor accesibil din arealul cartierului Dămăroaia, zona din spatele Casei Presei Libere. Adresa exactă este: șoseaua Străulești nr. 4, pe malul Lacului Băneasa, în apropiere de Petrom City. Se poate ajunge venind dinspre bulevardul Poligrafiei, dreapta după podul de cale ferată, apoi pe strada Băiculești, pe lângă liceul Dimitrie Paciurea. A doua cale de acces este prin cartierul Dămăroaia, strada Coralilor, apoi dreapta pe șoseaua Străulești. Se pătrunde cu automobilul în curte unde există o parcare suficient de mare. Adresa web oficială: theoasis.ro/contact.

Scurtă descriere. Spațiul generos pe care se întinde clubul permite desfășurarea mai multor genuri de activități în aer liber. Imediat după parcare (păzită) se află două terenuri de minifotbal sintetice (20/40 m) dotate cu instalație de nocturnă și două terenuri de tenis pe zgură, deasemenea având posibilități de iluminare. Pe timpul verii se adaugă pe un teren special o serie de jucării gonflabile pentru copii. O primă terasă cu mese și umbreluțe este amplasată lângă terenurile de sport.

În capătul unei alei străjuite de arbori se află restaurantul, un salon situat pe o terasă rotundă, închisă cu geamuri. Spațiul interior este completat de o terasă exterioară, de fapt un sistem de podiumuri de lemn răspândite pe sub copaci și unite prin alei din lemn. Un bar în aer liber, sub forma unui foișor de lemn deservește întreaga zonă. Mai există posibilitatea amenajării unei terase pe o platformă aflată chiar lângă lac. De asemenea, un ponton înaintează în apele lacului Băneasa. O scenă asigură desfășurarea în bune condiții a spectacolelor organizate aici, a evenimentelor și petrecerilor private.

Complexul de sport & leisure este înzestrat cu o piscină în aer liber, singura tip „infinity pool” încălzită din București, după cum se laudă proprietarii. Șezlonguri, umbreluțe de soare și baldachine sunt amplasate în jurul bazinului, dar și pe un teren cu iarbă alăturat. O terasă acoperită te îmbie să stai la umbră; există vestiar și dușuri.

Clipe de relaxare pe malul lacului Băneasa. Așa se poate transpune în câteva cuvinte ora petrecută la Oasis Lounge, la umbra copacilor, chiar pe malul apei. Am ocupat un loc la o masă în zona cea mai apropiată de oglinda lacului, cu o priveliște minunată. Ospătarul a sosit rapid cu meniurile, am comandat instant câte o cafea espresso (10 lei) și un cappucino (11 lei). Liniștea oferită de spațiul generos, adierea răcoroasă care venea dinspre apă și priveliștea spre lacul Băneasa au constituit un factor destresant clar. Am răsfoit meniul pentru a vedea ce preparate oferă restaurantul și care sunt prețurile, dar fiindcă nu ne era foame ne-am oprit doar la ceva dulce, un tiramisu (22 lei).

Pe lângă rețetele românești de bază, unele reinterpretate, am observat preparate italienești și cele cu iz mediteranean. Prețurile sunt peste medie la multe feluri de mâncare, nici scorurile la băuturi de tot felul nu sunt mai prejos. Având în vedere amplasarea, facilitățile oferite și prețurile mărișoare cred că cei care trec pragul Oasis Lounge sunt oarecum o categorie de oameni mai „cu bani”. Ansamblul sportiv și de petrecere a timpului liber arată bine, deși loc de îmbunătățiri există întotdeauna.

În concluzie, Oasis Lounge este un loc relaxant, pretabil celor care doresc o evadare din cotidian sau o clipă de răcoare în miez de vară. Serviciile au fost ok, atât cât am avut noi nevoie de ele, mediul ambiant a fost plăcut, peisajul superb.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 02.07.18 08:37:27
Validat / Publicat: 02.07.18 12:52:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Vedere spre Lacul Băneasa.

gotty [02.07.18 14:18:30] »

Nu contest ce zic proprietarii dar piscina aceea e de parte "infinity" si incalzita era doar de soare (acum 2 ani cel putin).

In rest sunt de acord cu cele scrise.

tata123 🔱 [03.07.18 14:51:02] »

@gotty: Clubul de pe malul Lacului Băneasa este o „oază” de relaxare, departe de zgomotul urban. La piscină m-am uitat și eu cu atenție, cred că doar un colț e „infinity” .

Pentru o ieșire la aer, pentru a încerca altceva, pentru o bălăceală sau o oră de tenis/fotbal se poate merge la Oasis Lounge. Mulțumesc pentru ecou.

gotty, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: