ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2018
ÎNSCRIS: 05.07.14
JUN-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 6+1,5 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cam scump pentru conditiile oferite

Am petrecut 9 nopti la acel hotel de 4 stele, in jumatatea lunii iunie 2018.

Complexul este compus din mai multe cladiri care au diverse standarde de confort. Unele sunt mai noi construite si au camere cu mobilier de mai buna calitate (inclusiv TV cu diagonala mai mare), iar alte camere mai vechi. Initial, familia subsemnatului (2 adulti si 2 copii) a fost cazata intr-un apartament la parterul unei cladiri din spatele curtii acestui complex. Acesta beneficia de un fel de terasa, neingradita. Practic se putea intra in camera, de afara (daca usile glisante nu erau blocate din interior). Camera era destul de intunecoasa. Mobilierul vechi, de un verde inchis iti transmitea stari de depresie. Baia nu avea aerisire afara, iar in camera predomina un miros de umezeala amestecat cu egrasie,

Ca atare, am discutat cu managerul hotelului sa ne schimbe camera, mai ales ca aveam un bebe de 1,5 ani, pe care nu puteam sa il lasam sa zburde prin intreaga gradina a hotelului, iar aerul umed din camera precum si mirosul nu erau nicidecum la ce ne-am gandit cand am achitat aceasta vacanta. Manangerul, un grec la vreo 30 - 35 de ani, imbracat casual, si cu o viteza in exprimare in engleza ne-a transmis ca ei s-au gandit sa ne aloce aceasta camera deoarece, dupa parerea lui este potrivita pentru familie cu copii mici. Fiecare parinte cu parerile lui, dar impresia mea a fost ca el nu are odrasle acasa, daca isi imagina ca in acea camera se putea sta cu un copil destul de activ, precum al nostru.

A doua zi ne-a fost oferit un apartament langa restaurantul complexului, la etajul 1 al cladirii (vila Calypso). Acest apartament era mult mai luminat si chiar mai mare decat anteriorul (cred ca avea pe putin 50mp). Camera de zi, dormitorul si baia erau dotate pana si cu calorifere (probabil ca hotelul era locuiti sin zilele mai racoroase de toamna/primavara), iar mobilierul parea sa fie ceva mai nou. Chiar si TV-ul (un "no-name" marca F&U) era mai mare. Balconul era generos ca si dimensiuni (minim 10mp), iar masa si scaunele de pe balcon erau de mai buna calitate (din aluminiu) versus masa si scaunele din plastic vechi si arse de soare de la primul apartament, oferit in prima zi.

Din pacate, baia era destul de mica la ambele apartamente. Totusi, la apartamentul al 2-lea aveam geam care se deschidea la exterior (etajul permitea). Scurgerea chiuvetei nu era bine etansata si mare parte din apa se scurgea pe jos. In zona dusului exista o prelata enervanta, care se putea trage cand se facea dus, pentru a opri improscarea apei in toata baia. Binenteles ca aceasta prelata era inutila, fapt dovedit si de recleta cu care era dotata fiecare camera din complex, folosita pentru a aduna apa din baie in zona sifonului din pardoseala. Trebuia sa te gospodaresti singur in privinta baii inundate dupa un dus scurt.

Curatenia in camera se realiza in fiecare zi (curatenie la baie, asezat asternuturi), dar la niste ore nepotrivite. Fix cand ne intorceam de la plaja, in jurul orei 13:00 - 13:30, si ne pregateam sa facem dus si sa ne pregatim pentru masa de pranz, apareau doamnele ce asigurau curantenia. De 2 ori chiar le-am indicat ca momentul nu este potrivit si ar trebui sa vina fie mai devreme, fie mai tarziu.

La capitolul mancare si bauturi, am tras concluzia ca sistemul all-inclusive nu merita in Grecia.

Chestii proaspetele erau castravetii, morcovii rasi, ceva fasole pastai, diverse salate (cu celebrul iaurt grecesc). Pana si rosii erau scoase de la frigider si nu aveau gust de rosii crescute in gradina, ceea ce mi s-a parut ciudat.

La felurile principale de la pranz si la cina nu am prins in vreo seara peste proaspat (gen specii autohtone). Am servit in schimb felul de tipuri de peste fileuri albe de peste la cuptor, precum si ceva ansoa prajite in malai si cu diverse condimente.

Serveau in mare carne de porc (snitele de porc sau ceva cotlet), sau pui (copanele/aripioare). In doua sau trei seri au servit si carne de miel, gatit la cuptor, cu un sos de mustar, precum si carne de vita. Vineri seara este seara greceasca si se serveste mancarea pe terasa restaurantului.

Tot atunci au servit si souvlaki de porc (celebrele frigarui), ca si mancare mai deosebita, fata de restul serilor. Tot in aceasta seara, atmosfera placuta a fost completata de muzica greceasca live, interpretata de 2 artisti locali. A fost una din serile reusite de la restaurant. In ziua de marti am mai prins o alta seara speciala in care a fost muzica live, pe terasa restaurantului. In rest, mancarea se servea fie afara, fie in incinta restaurantului.

In rest, o parte din mancarea ramasa de la o masa este refolosita intr-un mod foarte inventiv pentru masa urmatoare. Multe retete de dovlecei si vinete cu diverse mezeluri pe deasupra, facute la cuptor. Celebrii cartofi prajiti erau nelipsiti la pranz si cina.

Am ramas surprins de cata risipa de mancare se facea, mai ales de catre persoanele flamande precum si copiii care isi umpleau farfuria si mai apoi plecau de la masa, cu o multime de feluri de mancare care erau preluate de ospatari si aruncate in pungi de gunoi.

Pe zona de bauturi, puteai sa te servesti cu totul felul de bauturi racoritoare la dozator (facute din esente cu apa), precum si celebra Soda water (grecii nu cunosc termenul de mineral water). Aveau dozatoare separate de vin alb, rosu, roze, pentru bere (am vazut ca pe butoaie scria VAP beer, care pare sa fie un brand low cost imbuteliat de o companiei din Rodos). De asemenea, exista dozatoare pentru cafea si diverse tipuri de cafea cu lapte, precum si apa fierbinte.

Un aspect negativ - apa minerala sau plata (rece) de la dozator avea un gust dulceag-salciu, intocmai precum al celei de la robinet. Nu stiu daca serveau direct apa din reteaua de apa a localitatii, dar gustul era similar.

In afara orelor de masa, erau 2 pool bar-uri unde se putea servi diverse bauturi: cafea, bere, precum si diverse cocktail-uri facute cu ingrediente mai ieftine. Bauturile internationale, gen rom Havana, un whiskey Johny Walker, precum si beri cunoscute (Amstel, Mythos) se serveau contracost.

Echipa de animatie organiza in fiecare seara diverse programe (mini disco) pentru cei mici. Acesta este un mare plus pentru familiile cu copii care voi fi incantate de aceasta activitate. Exista si vreo 3 zone in care era leagane, tobogane pentru cei mici, precum si alte tipuri de complexe de joaca copii din plastic. Intr-o zona separata erau si o mare trambulina gonflabila, precum si un mic castel tot gonflabil, care atrageau copiii cu mic, cu mare.

Plaja este situata la aproximativ 800m de complex, si este compusa din zone cu sezlonguri si cateva zone libere, unde te poti aseza cu propriile prosoape direct pe nisip. Pretul pentru 2 sezlonguri variaza intre 5-7 EUR (in anumite zone iti dau voie sa folosesti sezlongurile gratis, daca comenzi de la ei bauturi sau mancare).

Per total a fost o vacanta reusita, fiind umbrita pe alocuri de diverse probleme.

Trimis de nitrox in 28.06.18 15:59:41
Validat / Publicat: 28.06.18 17:56:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: In Lefkada, Thassos.

VIZUALIZĂRI: 2759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nitrox); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.06.18 17:56:27]

@nitrox: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 15&ridAnt=86750

[28.06.18 18:59:55]

nitroxAUTOR REVIEW
    [28.06.18 19:08:22]

@webmaster26:

In ceea ce priveste locația, chiar am omis sa mentionez ca am avut o problema stupida cu Waze, in ceea ce priveste coordonatele acestui hotel. La cautare dupa sirul de caractere: "Chrousso Village Hotel" imi returna o adresa in centrul orășelului din vecinătate, Paliouri. Am ajuns acolo si mi-am dat seama ca e o problema, si ca acel point nu are cum sa fie acest resort. De fapt, problema provenea din Google maps, unde erau 2 adrese diferite (cea adevărată si cea din Paliouri), cum aceiasi denumire.

Concluzia, locația indicata pe AFA este corecta.

nitrox
    Alte impresii din această RUBRICĂChrousso Village [Paliouri]: