ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2018
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.01.14
JUN-2018

Vacanță activă pe țărmuri spaniole

In toamna anului trecut am hotarat ca in anul 2018 sa aleg o destinatie care sa placa tuturor membrilor familiei sa fie ieftina si sa -mi placa mai ales mie, adica o vacanta activa.

Am avut de ales intre Spania (Barcelona cu Costa Brava), Italia (coasta Amalifiana) si Portugalia (Algrave cu Lisabona).

Dintre toate la capitolul cazare +zbor, cea mai ieftina s-a dovedit Spania dar si pentru faptul ca tinand cont de dorinta familiei de a face plaja si baie. apa oceanului Atlantic ar fi fost prea rece in iunie pentru baie. Coasta Amalfiana ar fi fost poate mai potrivita (gandeam atunci) doar pentru mine si sotul meu, fiica mea nu stiu daca nu s-ar fi plictisit. Dintr-un anumit punct de vedere nu am gresit stiind ca familia mea nu este genul sa viziteze muzee dar pentru ca eu chiar doream sa vizitez, am lasat doar 2 zile pentru Barcelona. Aveam sa constat ulterior ca am procedat bine.

Asadar am lasat 6 zile pline pentru Lloret de Mar dar nu in zona aglomerata ci la un aparthotel cochet cu piscina (in caz ca apa marii ar fi fost rece pentru balaceala).

Am plecat din aeroportul El Prat T1 cu un autobuz gratuit pentru transferul la T2 de unde am luat trenul cu bilete catre Blanes. Intentia a fost asa ajungem pana in ora 10 in Lloret dar avionul a avut intarziere 3 ore. Pana la Blanes am avut o schimbare la El Clot Arago si am ajuns in Blanes cu 6 euro /persoana.

Apoi am luat autobuzul spre Lloret (circula din 20 in 20 min) cu 1.95 euro/persoana si la 13.30 eram deja cazati intr-un apartament dotat cu chicineta si - utilat cu vesela si tot ce este nevoie pentru a putea sa ne gatim singuri daca doream.

Noi fiind obositi, am preferat sa luam pranzul la terasa hotelului si sa ne racorim cu bere si suc.

Piscina mare si curata ne imbia la innot asa ca nu ne-am culcat (desi am avut szor de noapte) si ne-am balacit ceva timp acolo.

Eu nu aveam somn, asa ca am pornit sa explorez intai zona. M-am bucurat ca eram intr-o zona linistita iar plaja Fenals era la doar 9 minute de mers pe jos. Am ajuns intr-un golfulet incantator cu plaja suficient de lata si cu o apa limpede albastru-verzuie ca in plajele din Grecia. Sincer nu ma asteptam sa fie asa mai ales ca mergand cu trenul am vazut ca plajele de dupa Barcelona nu aveau apa de culoarea asta ci mai inchisa cam ca marea noastra. Nu era un disconfort mare cand calcai pe nisip pentru pietricelele erau mici si rotunjite si mai degraba aveam parte de un masaj numai bun pentru picioarele obosite. Am zabovit putin, am incercat apa care parea ok pentru mine si mi-am propus sa explorez ziua urmatoare dealul care se vedea la sud.

A doua zi dupa plaja de dimineta si o inghetata cremoasa cu gust delicios de mure de la tonetele de pe faleza, am inceput sa explorez un pic zona. Am vizitat gradina ST Clothilde care m-a impresionat cu arbustii ei cu flori de diverse nuante de roz, portocali si privelisti superbe catre mici golfulete. Mi-am adus aminte atunci de coasta Amalfiana care mi-am propus sa o vizitez si mi-am zis atunci ca nici Costa Brava nu arata rau, ba din contra poate sa ofere ceva special.

Am coborat apoi spre o plaja micuta strajuita de stanci, ascunsa parca de arbusti mici si pini, Cala Boadella. Am facut cateva poze pe stanci si baie in apa cristalina. Era o plaja pentru familiii cu copii iar apa parea un pic mai calduta poate si din cauza ca erau deja orele amiezii cand am ajuns acolo.

Seara am facut o plimbare pe faleza Fenals care serpuieste printre stanci oferid ochiului vederi spectaculoase nu inainte de a ne informa cu privite la o excursie catre Tossa del Mar cu unul din vaporasele cu fund de sticla care acostau din cand in cand pe plaje.

Ziua următoare ne-am imbarcat spre o astfel de excursie la un pret destul de piperat (17 euro dus de persoana pana la Tossa de maxim 1 ora fara nimic inclus - comparand cu Grecia unde o croaziera cu mic dejun, pranz, bautura, scufundari, petrecere de 6 ore ne-a costat pe toti trei suma de 50 euro). Dar totusi am ales aceasta varianta pentru ca multe zone nu le poti vedea mai bine decat de pe mare si in plus a fost o experienta sa vad pestii prinhubloutile de sticla chiar daca nu am vazut prea multi. La intoarcere ne-am intors mai ieftin cu autobuzul (1,95 euro/persoana).

Tossa s-a dovedit un orasel deosebit cu stradute mici pietruite, cu castelul medieval ce strajuieste plaja si terasele umbrite de azalee mai ales ca stiam ca va fi frumos (initial am ales cazarea acolo dar am renuntat datoritat pretului mai mare). M-am bucurat de ascensiunea la castel si plimbare, precum si de vederile spectaculoase catre mare si catre iahturile ancorate.

In zilele urmatoare am incercat sa fac un traseu catre plaja Santa Cristina unde am gasit o plaja cu nisip ameste cat cu pietricele putin mai fin decat pe plaja FENALS dar un golfulet mai putin aglomerat si cu plaja mai lata, apa fiind la fel de limpede. Imi placea acesta plaja ca si celelate din zona pentru ca erau diferite de cele dinspre sud, toate fiind inchise de niste golfuri.

Intr-o dupa-amiaza am vazut si plaja Lloret care mi s-a parut destul de aglomerata, suficient de lata comparativ cu celelalte dar terasele de pe langa ea destul de scumpe comaprativ cu zona Fenals. E drept, seara era o zona foarte potrivita pentru amatorii de distractii.

Am facut o incursiune si spre Castell del Plaja dar castelul nu l-am putut vizita ca era inchis, in schimb am facut traseu prin jurul castelului oprindu-ne la final pe plaja de la castel sa facem baie si poze.

Am constatat ca toate plajele sunt dotate din loc in loc cu dusuri si toalete gratuite ceea ce nu e cazul la noi.

Am fi dorit poate sa vizitam mai mult, as fi dorit sa vad Girona care nu era foarte departe dar s-au anuntat in acea perioada temperaturi mari catre zona de centru si muntoasa in Girona si am renuntat.

Oricum m-am bucurat de ce am vazut, mi-a placut si sper sa mai revin in acea zona chiar daca e un pic mai departe de Barcelona. Stiu insa ca locurile frumoase sunt si cel mai greu accesibile sau mai departe.

Trimis de aurora56 in 27.06.18 23:07:53
Validat / Publicat: 28.06.18 09:29:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 6980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Castelul din Tossa del Mar

[28.06.18 20:58:48]

[30.06.18 01:03:25]

@aurora56: Frumoasa destinatie si frumoase poze, felicitari, votat cu mare drag.

aurora56AUTOR REVIEW
[30.06.18 11:01:59]

Multumesc tuturor pentru voturi. Nu am reusit sa cuprind chiar tot ce am vazut, am mai vazut si multe zone in Lloret, mai ales in spatele castelului unde unii faceau scufundari si banuiesc ca nu degeaba. De asemenea se mai poate face untur al gradinilor cu un autobuz deschis care merge mai departe de Plaja Santa Cristina catre Blanes unde poti vedea zone deosebite. Mai exista un aqapark mare la 1-2 km spre vest din Lloret (sunt autobuze gratuite pana acolo) dar cred ca poti ajunge si pe jos numai ca intrarea costa 33 euro/adult si nu eram pregatiti pentru astfel de cheltuieli. Copii pana la o anumita inaltime aveau reducere. Mai era in Lloret muzeul marii cu intrare de 4 euro/adult dar mai aveam de mers undeva in ziua aceea si sotul era obosit. Conteaza mult ca si cei care te insotesc sa le placa si sa doreasca sa vada obiective impreuna cu tine. De exemplu fiica mea a avut o experienta neplacuta in Italia la un aqaparc cand a stat 2 ore la o coada sa se dea intr-un topogan si nu a mai vrut acum sa mearga (am nimerit wekend si nu recomand sa mergeti la agaparcuri atunci).

aurora56, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lloret De Mar: