ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
MAY-2010

Bucuresti - Athena pe cont propriu: mai 2010

Plecarea a fost din Bucuresti, Balta Alba, policlinica Titan ora 6. 15 cu plinul facut am ajuns la vama in jur de 7. 50 si am luat-o direct prin Giurgiu, neplacandu-mi deloc varianta Oinacu. La noi in vama se plateste taxa de pod care a fost 25 ron, la bulgari dupa trecerea podului am prezentat actele (pasaport sau CI) dupa care am mers la ghereta care vindea vignete sa vedem ce si cum si spre stupefactia mea, am gasit aici un om mai in varsta foarte politicos care ne-a dat vigneta pe tot anul la 67 de leva. In trecut aici erau tinerei foarte aroganti care faceau tot felul de figurine: ca nu au abtipild, ca nu au chitanta, ca nu au rest… Preturile sunt afisate in leva si euro si se poate plati si cu una si cu alta. Pe 7 zile costa 5 euro sau 10 lv. Am primit chitanta pe numarul masinii mele si abtipildul pe care l-am lipit in geam in dreapta jos, iar chitanta si cotorul abtipildului le-am pus bine cu restul actelor (carte verde, asigurari, , imputerniciri leasing)

La intoarcere trebuie platita taxa de pod la bulgari care este 6 euro sau 12 leva, aveti grija sa aveti marunti aici!

Drumul prin vama la noi este tot nasol, insa cum iesi din vama romaneasca au reparat drumul si podul, e asfalt nou si bun fara gropile din trecut.

Dupa iesirea din vama se intra intr-un sens giratoriu bine semnalizat, iar directia e aproximativ inainte spre Sofia pe centura orasului Ruse, pe care se merge cativa km buni. Atentie la viteza, sunt tot felul de restrictii de viteza insa in general viteza legala pe aici e de 80 la ora. Imediat dupa iesire din oras pe stanga e un post de politie si de obicei are si masina cu radar. Radarele lor inca sunt genul pistol care se actioneaza numai la apasarea pe buton si nu prea pot fi detectate decat prea tarziu. Si cum in Grecia e interzis orice sistem de depistare sau contracarare a radarului politiei, sfatul meu e sa lasati jucaria acasa.

Se merge drept pe acest drum E 85 pana dupa localitatea Byala cand drumul spre Sofia E83 face la dreapta, iar inainte la 44km se gaseste Veliko Turnovo. Daca a-ti ratat aici din neatentie, nu-i bai se poate ajunge si din Veliko la Sofia pe un drum E772 aproape la fel de bun, intrucat si aici e valabila vechea zicala toate drumurile duc la…. Sofia.

Imediat dupa localitatea Lukovit se ajunge in satul Zlatna Panega care daca nu ma insel e satul cu popasul preferat al tuturor romanilor, acela cu steaguri multe si fantana arteziana sub forma de cascada, unde opresc toate autocarele pentru toaleta.

Imediat dupa aceasta localitate incepe autostrada lor A2 care ne duce la intrarea in Sofia prin cateva tuneluri frumos taiate in munte de pe vremea comunistilor. Autostrada e buna se poate merge cu viteza, insa mare atentie la iesirea din tuneluri, acolo mai stau cu radarul uneori.

Cu cativa km de intrarea in Sofia, autostrada isi pastraza aspectul dar isi pierde calitatea de autostrada trecand prin cateva sate si avand si multe restrictii de viteza si multe echipaje de politie pregatite de atac.

Sofia: un oras maricel destul de neimpresionant dar cu marele avantaj de a fi la 600m altitudine si langa munti (Vitosha 1700m) poate ca ca si Brasovul nostru.

Sofia se poate ocoli pe centura sau se poate trece prin centrul ei. Am mers prin ambele variante si consider ca la dus e mult mai rentabil prin centru iar la intors e cam totuna.

Centura e destul de buna acum insa se sta la multe stopuri. Pentru a intra pe centura se urmareste cu atentie primul semn cu Kulata imediat dupa un pod ce trece pe deasupra noastra. Se face dreapta si iar dreapta pe centura si se merge pe aceasta cativa km buni pana cand la un semafor se sta de 3-4-5-6 ori si e separat semafor pentru stanga. Aici se face stanga spre Kulata/Grecia sau Athena pe o strada care are si asfalt si piatra cubica si tramvai. Mare atentie la al treilea semafor pe centura cum vii dinspre Ruse, acolo e o problema cu luminile semaforului care tin foarte putin pe verde ininte si daca va prinde galben in intersectie luati cu siguranta amenda pt ca acolo e post de politie si nesimtitii stiu ca romanii se grabesc si trec pe galben.

Trecerea prin oras este destul de simpla insa si aici sunt multe semafoare, dar nu e asa de aglomerat ca pe centura. Se merge drept foarte mult inainte cam 10km pana se ajunge la primul sens giratoriu cu obelisk, unde se face la stanga. Se merge inainte pana cand ajungeti pe sens unic inainte si la o intersectie mai mare se iese din sensul unic luand-o jumatate dreapta (cam la 45 de grade). Se merge inainte pana la al doilea sens giratoriu unde normal se face iar stanga si se intra pe strada cu piatra cubica si asphalt si tramvai pe care se merge pana la iesirea din oras si se urca in serpentine pe munte ajungand la o alta mini autostrada de doar 20 de km.

Prin oras am facut mereu cam 25-30min iar pe centura peste 35-40 mereu sau chiar mai mult.

La intoarcere e foarte usor prin oras pentru ca se merge drept pana la primul sens giratoriu unde se face dreapta se merge drept pana la al doilea sens unde se face dreapta si se merge drept pana la iesirea din oras spre Ruse (Plovdiv, Varna)

Dupa Sofia peisajul e foarte frumos, de munte cu un mic rau ce trece prin zona si care odata cu noi ajunge in Grecia si devine raul Strimonas.

Inainte de granita cu 20 km se afla comuna Kresna unde sunt multe magazine printre care si Panorama de unde poti cumpara ulei de masline, masline grecesti si bomboane la preturi mai mici ca in Grecia. (si aici opresc autocarele cu romani la intoarcerea in tara)

Localitatea de frontiera este Kulata in Bulgaria si Promachonas in Grecia. La frontiera nu se plateste nimic aratandu-se numai actele. Intre cele doua vami este un magazin free shop spun ei, cu preturi nu foarte mici insa unde am vazut cu ochii mei Metaxa 12* la 35. 50 euro si Metaxa de 30 de ani cu 38. 50 euro sticla. Imediat dupa vama greceasca e o toaleta dar pe sensul celelalt, puteti parca in stanga sau in dreapta si merge pe jos pana acolo dupa ce puneti alarma la masina pt ca uneori in zona misuna tot felul de cersetori sau vanzatori de tot felul.

Din vama primul oras e Promachonas care ofera si el cateva hoteluri pentru transit si chiar trecand prin el in stanga se ajunge la o mica localitate Angistro unde exista un Hamam sau Gheizer asa scrie pe indicator, sunt cateva hotelase si un izvor de apa calda in zona unde va puteti relaxa dupa un drum obositor si poate prea multe caldura.

Drumul desi cotat ca autostrada nu e peste tot terminat, asa ca multa vreme veti merge pe un drum normal dupa care pe autostrada si invers. Am uitat: se inchide definitv GPS-ul pt ca nu stie deloc sa va duca unde trebuie, autostrada nefiind introdusa in harti pt ca nu e terminata. In fond noi am folosit gps-ul doar in Salonic si in Athena/ Pireus, in rest drumul e destul de bine semnalizat si cu caractere latine.

Se merge inainte pe langa Sidorokastro unde sunt si aici cateva hoteluri si se ajunge in apropiere de Serres unde se face dreapta (atentie e semafor separat pe bretea!!! ). De aici e destul de simplu se merge drept se intra pe autostrada pana in Salonic si apoi cu ochii mari se face dreapta spre Athena pe prima iesire inainte de oras, vezi foto. Cei care merg in Halkidiki vor face dreapta pe a doua iesire.

Pentru Sanziana, pardon pentru Corfu: din Salonic se merge spre Athena pana cand dupa prima statie de plata a autostrazii se face in dreapta spre Veria (Bepoia in scrierea lor) si se merge drept 321 km pana in port la Igoumenitsa unde face dreapta cam 2 km pe faleza orasului si se gaseste si locul de plecare spre Kerkyra (nu intrebati de Corfu ca nu stie nimeni, e denumirea data de englezi insulei)

Pentru cei ce merg in Zakynthos sau Lefkada ori Kefalonia se iese de pe autostrada in dreptul localitatii Ioannina si se merge in stanga in jos spre Preveza ori Arta si apoi Patras.

Sa revenim la Athena, se merge drept dupa Salonic pana in dreptul localitatii Korinos unde aflam cu stupoare ca trebuie sa facem dreapta pe coclauri pentru ca Valea Tempi este inchisa…… (valea Tempi este intre Platamonas si Larissa la sudul muntilor Olimp)

Pentru statiunile Pieriei: Paralia Katerini, Olimpic Beach, Korinos, Makrigialos, Leptokaria, Platamonas, Nei Pori se merge totusi inainte pe autostrada pentru ca toate acestea sunt situate pe malul marii inainte de valea Tempi.

Dumul nostru spre Athena a fost mult ingreunat si intarziat de acest ocolis prin munti, efectiv am ocolit muntii Olimp prin partea nordica facand legatura intre Katerini si Elassona si apoi Larissa. Drumul foarte ingust dar superb, munti deosebiti cu zapada pe ei si vegetatie abundenta ca la noi insa si cu flori deosebite, pana la 1100 m altitudine dupa care am coborat spre ses si vegetatia s-a transformat brusc fiind mult mai rara. Am ocolit 2 ore in plus pe acest drum insa nu am regretat deloc, drumul e ingust trece prin cateva sate si din cauza curbelor si a serpentinelor nenumarate nu se poate merge decat cu maxim 50-60 la ora,

Se pare ca valea Tempi va fi inchisa mult timp din cauza alunecarilor de teren care au dus si la moartea unor oameni, iar tunelul autostrazii va fi gata, insa nu se stie sigur in ce secol. Mai este o posibilitate de a merge la Athena prin Kozani si apoi in jos spre Larissa insa mi s-a parut mult mai lung.

Dupa Larissa avem autostrada normala, buna si cu ceva statii de plata din loc in loc. La fiecare se plateste intre 1. 60 si 2. 30 cel mai scump. Noi am strans chitante in valoare de 35 de euro insa cumulate si cu cele din scurta incursiune in Peloponez.

Se merge bine, nu sunt radare deobicei, viteza maxima declarata este de 120 m dar treceau grecii pe langa mine cu viteze mult mai mari. Din loc in loc autostrada devine drum expres insa nu pentru multi km. Se trece pe langa Volos, Lamia si se ajunge dupa 550 de km de la Salonic in Athena unde trebuie neaparat sa aveti GPS pentru ca aici e o mare nebunie si incarligatura de strazi, pasaje si poduri si o aglomeratie cum nu a fost vreodata in Bucuresti nici de 24 decembrie 2007 (probabil cel mai aglomerat craciun ever).

Special pt acest drum am cumparat un gps ieftin 4. 3”cu tot cu harti cu 320 ron care a mers perfect si ne-a dus chiar la usa hotelului Phidias.

Un sfat pentru toti: Inainte de plecare incercati sa stabiliti locatia hotelului cu ajutorul google earth si sa luati coordonatele, e de mare ajutor.

Eu in general prefer hartile de hartie GPS-ului pentru ca, consider ca acest gadget folositor totusi, duce la atrofierea muschiului principal al corpului uman: creierul.

Insa aici chiar nu am avut harta detaliata a Athenei si a Pireusului si pentru siguranta am apelat la GPS. Acesta ne-a mai fost de ajutor si in Salonic unde sunt un milion de stradute intortocheate cu denumiri ciudate pe care nu le poti tine minte mai mult de un minut.

Autostrada ne duce prin mijlocul Athenei pana in Pireus transformandu-se usor din autostrada pe 3 benzi in bulevard lent cu multe stopuri.

Cum se circula pe autostrada in si pe langa Athena: sunt trei benzi si e bine sa stai pe cea din mijloc, exact pe mijlocul ei si cu un pic de vointa sa nu iei in calcul zgomotele nici din stanga, nici din dreapta pentru ca vor trece pe langa voi sute de motociclete cu viteza luminii si pe o parte si pe alta si e bine sa nu tragi de volan din cauza sperieturii pentru ca sigur vei lovi pe altul.

Cand intri pe autostrada in Grecia intri cu viteza maxima pentru ca vei avea banda in plus cel putin un km si in acest km poti gasi loc intre cei din banda 1-a.

Motorina/Benzina este cel mai ieftina in Romania fata de celelalte doua state. La noi am luat motorina cu 4. 24 ron (petrom), iar din Bulgaria cu 2. 21 leva = 1. 13 Euro, in timp ce din grecia am gasit la 1. 189 euro la un shell (cel mai ieftin) insa preturile in Grecia sunt fluctuante am vazut si cu 1. 37 maxim motorina si benzina 98 cu 1. 699 euro litrul maxim, insa preturile sunt in crestere din cauza cresterii Tva-ului din nou si a masurilor de austeritate. Benzina 95 era undeva la 1. 43-1. 49 uzual.

In Bulgaria benzina este cam la fel la pret cu motorina sau un pic mai ieftina deci tot 2. 20 lv/litru, recomand statiile cunoscute Shell/OMV sau chiar Rompetrol.

In Grecia eu prefer statiile Aegean, nu stiu de ce probabil imi place numele, dar am mai pus si de la Shell. Atentie mare duminica sunt foarte multe statii de benzina inchise.

Chiar acum vad la tvr1 un reportaj din Athena, unde e liniste si pace, iar viata si-a reintrat in normal, asa ca va astept in Grecia si va doresc vacante placute si frumoase si lasati grijile acasa.

Sper ca textul meu sa foloseasca celor ce vor sa mearga pe cont propriu in Grecia in 2010, daca mai exista doritori!

Trimis de ionescunic in 09.05.10 08:51:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 23496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drum expres inainte de Salonic

piti [09.05.10 10:31:23] »

Util si pentru noi, care desi mergem prin Serbia si Macedonia, de la Salonic vom urma varianta descrisa de tine. La drum lung GPS-ul sta in stand by, doar in marile orase il pornesc din aceleasi considerente de amorteala a creierului.

Din tarile vizitate ne-am cumparat atlase, inclusiv Grecia (12 euro), cel mai complet pare a fi totusi al Germaniei (neamtul tot neamt).

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [09.05.10 10:44:45] »

As vrea va rog daca se poate atasa urmatoarea melodie: http: //www. trilulilu. ro/ionescunic/c28e57fb525d13

@Piti cel mai frumos a fost la iesirea din Athena la intoarcere: Ioana: mergeti mai departe 278 de km, si a tacut si am uitat de ea de tot si de supararile pricinuite prin oras.

Am atasat si o poza, ultima, cu echipamentul de baza din rucsacul meu.

webmaster13 [09.05.10 10:46:58] »

Nicu stii bine ca se poate ! Auditie placuta!

danoradea [09.05.10 11:06:16] »

Felicitari, un ghid excelent, avand in vedere ca peste 1 luna ma duc si eu in Grecia cu masina si voi trece pe la bulgari.

Apropo ma gandesc ca si la Orjahovo voi gasi gherete pentru vigneta, dar as vrea sa stiu daca voi ati intampinat probleme in Bulgaria la Shell sau OMV cand ati platit cu cardul

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [09.05.10 11:21:51] »

Mai intai multumesc si apoi:

- am platit cash la OMV dar inainte sa ne puna motorina omul de acolo ne-a intrebat: card or leva, si cum ne ramasese leva am platit cu cash, mai spre toamna om ajunge si la carduri, deci nu cred sa fie probleme la plata cu cardul.

Camelia X [09.05.10 12:17:43] »

Iti multumesc Ionescunic, foarte bun review.

Noi vom pleca pe 25 iunie spre Corfu, cu oprire o noapte in Salonic, iar dupa Corfu, 5 nopti Lefkada. O sa ne ajute f mult ceea ce ai scris.

Spune-mi te rog, 165 euro este doar costul combustibilului, sau cu toate taxele aferente drumului?

georgiana [09.05.10 12:25:55] »

Foarte util ghidul tau si... de actualitate, tinand cont ca acolo lucrurile sa mai schimba de la an la an!

Si eu prefer hartile de hartie, am o colectie impresionanta! Ti-am vazut si pozele si... stii ceva? asa mi s-a facut iar un dor de Grecia!! Pentru ca pe mine nu ma intereseaza doar punctul final, ci si calatoria in sine!

Un vot, pentru ca meriti!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [09.05.10 12:34:32] »

@CameliaX: 162 euro a fost numai pretul motorinei pentru excursia noastra de 3070 de km. In plus au fost 35 de euro taxele de autostrazi in Grecia, 67 leva vigneta bulgareasca pt tot anul + 25 roni podul la Giurgiu si 6 euro la Ruse. La pretul motorinei cred ca ar fi corect sa mai adaug cam 30 si ceva de euro pentru ca atunci cand am facut plinul mai aveam ceva in rezervor. Daca se poate modifica pretul excursiei din 162 euro in 200 euro va rog!

Noi ne vom intoarce si din Lefkada pana plecati voi asa ca vom avea mai multe date de impartasit.

Consumul mediu am avut 5.3% si viteza medie 74 km /h.

Pentru Corfu se plateste o singura taxa de autostrada de 1.90 euro cel putin asa era anul trecut , e posibil ca anul asta sa apara taxe si pe Egnatia Odos in plus si parca se mai platesc 2 euro pentru tunelul subacvatic de la Preveza spre Lefkada.

Pentru Zakynthos se mai platesc parca 11 euro podul Rio-Antirio din apropiere de Patras.

andi13 [09.05.10 15:08:45] »

Foarte bun review-ul mai ales ca in se intampla multe in Grecia in aceasta perioada, si cum vara asta am bilete in Halkidiki, aveam retineri cu privire la drumuri inchise, blocaje si alte problemute posibile si imposibile. In ceea ce priveste vama la granita romano-bulgara, la bulgari taa este intr-adevar 6 euro, dar am avut surpriza sa-mi opreasca 5 si sa nu-mi mai dea chitanta...Deh, suntem vecini, nu? Te-as intreba ceva cu privire la calitatea drumurilor in Bulgaria, anul asta, am citit ca de paste romanii nostrii si-au cam rupt masinile pe acolo..

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [09.05.10 16:02:23] »

In Bulgaria drumurile au fost bune, poate nu cele mai bune, insa am mers destul de tare si am remarcat faptul ca nu sunt gropi deloc. Soselele nu sunt noi dar sunt reparate recent si chiar daca sunt un pic valurite se poate merge destul de tare.

Autostrazile sunt in stare foarte buna si inafara de o groapa pe podul de la Giurgiu-ruse pe sensul de revenire in tara nu cred sa fi vazut o alta. Probleme am avut in Grecia din cauza deformarii unei sosele se creasera santuri de la camioane din cauza caldurii si se mergea foarte greu.

biancuta [09.05.10 18:36:07] »

O mare parte din acest drum l-am facut si eu cand am fost in Grecia. Tot asa era si atunci, o portiune pe autostrada, apoi ieseam de pe autostrada, etc. Culmea a fost ca am platit la un moment dat taxa de autostrada dupa care ne-au scos de pe ea o bucata buna de drum. Ai un vot si din partea mea.

andi13 [09.05.10 22:17:54] »

Noi anul trecut am trecut in Grecia si am cautat sa luam o vigneta, ceva, dar am avut surpriza sa nu avem nevoie de asa ceva. Culmea e ca pana in Nea Moudania nu am platit nici o taxa de autostrada, dar am avut intr-adevar portiuni de autostrada pe care a trebuit sa le ocolim, fiind in lucru. Imi aduc aminte ca la drumul de dus eista aceasta deviere intre Salonic si Nea Moudania, dar nu a fost nevoie sa intrebam pe nimeni, la fiecare rascruce, cat de mica, grecii pusesera indicatoare pentru toate directiile, pe cand la intors aceeasi problema la bulgari, in apropiere de Ruse, circulatia era deviata prin cateva sate si pusesera indicatoare doar la prima si la ultima rascruce de drumuri...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [09.05.10 22:24:07] »

In Grecia nu platesc vigneta decat grecii, turistii nu platesc nimic, decat taxele de autostrada pe care le platesc toti. Halkidiki e intr-adevar avantajat, pana acolo nu e nici o taxa in prezent insa in momentul in care autostrada se va da in folosinta sigur vor fi si 2-3 statii de taxare.

pepsi70ro [09.05.10 22:29:53] »

Tu stii de ce, dar review-ul tau l-am pus pe langa GPS. Este util desi am gasit o alta ruta mai convenabila pentru mine. Felicitari din partea mea aprecieri la superlativ!!

georgiana [09.05.10 22:35:28] »

Eu sunt convinsa ca atunci cand va incepe sezonul de plaja, review-ul tau va fi deosebit de util, deci... vor intra zilnic multe ecouri!

prisad [09.05.10 23:32:55] »

Detaliat review. Este util celor care nu au mai fost pe acest traseu, datele sunt exacte si explicatiile clare.

La OMV se poate plati cu card si este indicat atunci cand nu aveti leva. Eu chiar am castigat un premiu in Bulgaria pentru ca am platit cu un card, m-a surprins faptul ca am primit cadoul desi habar nu aveam ca se organizase o tombola.

Drumurile in Bulgaria sunt bune dar nu trebuie exagerat cu viteza fiindca sunt foarte multe radare. Sunt unele portiuni care te determina sa mergi tare si e pacat sa incepi concediul cu o amenda.

Un vot si de la mine pentru rabdarea de a detalia!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.05.10 07:29:33] »

Multumesc mult pentru aprecieri, Pepsi70 te rog sa iei in calcul si starea drumurilor din Bulgaria, in partea de est a tarii drumurile se repara mai greu sau deloc avand in vedere ca Sofia e in vest, ca si la noi drumurile mai putin importanta sunt lasate asa, cu gropi daca nu sunt bani. Adica ce vreau sa spun este ca trebuie sa mergi pe o ruta cat mai rapida si cunoscuta, nu face experimente in tara vecina pentru ca pana si autostrada de Varna e facuta praf si in reparatii. Mai poti merge pe malul marii pana la Burgas si de acolo la Svilengrad si Grecia - Egnatia Odos-Salonic-Katerini insa intre Burgas si Svilengrad poate fi destul de nasol.

Nu-ti recomand sa intri in Turcia sub nici o forma pentru ca pierzi mult timp la vama.

webmasterXY* [10.05.10 08:14:22] »

Daca se poate modifica pretul excursiei din 162 euro in 200 euro va rog!

Done!

Sanziana [10.05.10 08:46:59] »

@ionescunic, speachless...

Iti multumesc, acum il listez si tot langa GPS il atasez. Ca si o intrebare, nu exista benzinarii Mol in Bulgaria si Grecia? M-ar ajuta enorm, eu am card in totate tarile unde gasesc Mol.

A, si un vot, mult prea mic fata de recunostinta mea

oanaboteanu [10.05.10 10:20:41] »

Excelent, ca toate review-urile tale Si eu mai am o luna si 9 zile pana plec in Zakynthos deci imi este foarte util! Cu Atena aveam ceva dubii, daca sa ma mai opresc sau nu laintoarcere asa cum planuisem. Dar daca spui ca e ok atunci o sa fac oprirea programata!

Referitor la centura Sofiei si acel faimos deja indicator Kulata, as vrea sa va spun ca mie anul trecut mi-a fost de mare ajutor o harta desenata de cineva care circula pe net care are inclusiv indicii gen benzinarii, statie electrica. Practic trebuie sa faci dreapta nu exact unde e indicatorul, ci imediat dupa piciorul podului. Anul trecut podul si de fapt mai toata centura erau jalnice, in reparatie, sper ca anul asta sa fie ceva mai bine. Prin Sofia nu am incercat, recunosc si in general incercam sa evitam sa trecem prin orase daca nu ne oprim sa vizitam.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.05.10 19:54:06] »

Multumesc fetelor sunteti deosebite!

@Sanziana: din pacate nu am vazut benzinarii Mol in Bulgaria, in Grecia nici atat. Mol e firma ungureasca si probabil nu s-au aruncat pana in Bulgaria, insa exista multe altele ca si la noi Shell, Omv, Lukoil la care se poate plati cu card. Inainte de Kulata cu 19. 5km este un OMV, va sfatuiesc sa faceti plinul acolo. Pe autostrada Egnatia dupa Salonic nu mai sunt benzinarii, deci trebuie alimentat inainte, eu era sa raman fara motorina prin Igoumenitsa.

@Oanaboteanu: pe centura Sofiei se ajunge la Kulata in ambele sensuri adica facand dreapta si inainte de piciorul podului si dupa el, dar probabil ca pe acolo pe unde o iau toti e mai aproape dar nu cu mult.

Centura se prezinta bine, prima parte e un pic mai veche si carpita cu ceva valuri, insa urmeaza partea mai noua cu trei benzi pe sens insa si ingustarile cunoscute la o banda si stopurile la care stai de mai multe ori si muuuuuultele camioane si utilaje de constructii care ingreuneaza inaintarea.

Prin oras e mai rapid, parerea mea insa probabil ca exista si aici ca si in Bucuresti anumite ore cand e foarte aglomerat: 7.30 - 9. 30 si intre 17. 00-19. 00.

Iar despre Athena sper ca s-au potolit cu grevele si se apuca de treaba insa aud ca se incep la noi grevele si cum vamile sunt si ele in situatia de a-si pierde fonduri si salariatii o parte din salariu , nu stiu pe unde o sa mai iesim din tara...

azalaiza [10.05.10 21:38:43] »

Un adevarat ghid turistic, de foarte mare ajutor, multumesc mult de tot!

Abia astept sa revad Grecia, de data asta Thassos.

Sa aveti vacantze minunate!

TORA INGRID [10.05.10 23:23:44] »

Multumit! Printat! Supervotat!

Ce sa mai spun eu dupa tot ce s-a spus pana la mine? Desi sunt genul care nu are curaj sa plece cu masina mai ales in Bulgaria, pentru care am o aversiune inexplicabila, ma simt mai bine stiind ca la o adica, la saltul acesta in gol (pentru mine) am o plasa de siguranta.

Din nou, aprecieri la supervativ!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.05.10 09:09:33] »

Multumesc mult, sincer Tora daca masina nu e ultimul model de fabricatie germana nu prea atrage hotii din Bulgaria. Am fost interpelat in gluma ca si Ford Focus si chiar Mondeo sunt tot fabricate in Germania, insa nu se pune problema acestor modele din gama mai ieftina dar dragi mie.

Eu pana acum nu am luat amenda in Bulgaria si am cam fost de ceva ori pe acolo. Cum? Am fost foarte atent la cei ce vin din fata care au luminat intotdeauna daca era un radar, nu am depasit viteza legala niciodata cu mai mult de 29km/h, si mare atentie nu am depasit niciodata in curba pe linie continua decat caruta sau utilaj foarte lent (Deobicei dupa astfel de curbe stau si ai lor cu echipajul gata de interceptie). Si poate si cel mai important: am avut si noroc ca atunci cand am facut ceva nepotrivit chiar in fata unui echipaj, acesta sa aibe deja clienti si sa nu ma opreasca.

Nu e chiar rau in Bulgaria, drumurile sunt bune, mie mi se pare mult mai sigur pentru ca exista politie si celor care participa la trafic le e frica de acestia, la noi nu exista, nu le e frica de nimic si cu asta am spus tot. Eu fac cam 100 km pe zi in Bucuresti deci cam pot sa-mi dau cu parerea si nu cred ca in Bulgaria e ceva care sa te sperie mai mult decat la noi in tara. Stiu ca atunci cand ti-e frica de ceva, chiar ti se intampla. dar te sfatuiesc sa fii mai curajoasa si sa ai la tine cateva bancnote de 10-20 de euro ca masura de prevedere.

Cand am plecat de 1 mai un baietel zglobiu de CL cu un Logan rosu ma tot depasea cu mare viteza, il tot vedeam oprit si cotizand, a facut-o si pe centura la stopul nr 3 de care povesteam mai sus, nu stiu daca a ajuns mai repede ca mine dar mai sarac sigur!

sbacau [11.05.10 14:37:04] »

intr-adevar, cele doua opriri sunt cele preferate de turstii romani; in limbaj de turist se cheama "la steaguri" si "la bomboane"; la primul intrarea la wc se plateste 20-50 de eurocenti, se poate servi si masa; la al doilea e gratuit la wc,dar nu prea ai unde servi masa; eventual un sandwich se gaseste la alimentara de linga.

Valea Tempi e inchisa intr-adevar, se pare ca pina pe la 01.06 o sa-i dea drumul, pe acolo trece drumul din statiunile Pieriei catre Meteore si nu vor sa rateze anul; plus ca acolo se afla si izvorul Sf. Parascheva, ala de te face mai frumos/oasa daca te speli pe figura..la cum arat eu, tre' sa-mi iau un vagon.. :-))

utile informatiile, ca de obicei nic. Multumim!

georgiana [11.05.10 15:06:57] »

@sbacau,

Referitor la penultima fraza....m-ai facut sa zambesc !

Eu cred ca esti doar prea modest!

sbacau [11.05.10 15:14:31] »

georgiana...ma cunosti? atunci nu sunt modest :-)) glumeam, evident (...sper...) si daca numai te-am facut sa zambesti...mai am de munca pana razi in hohote, asa ca "lasati-ne sa ne pregatim de Liga Campionilor!!!" :-)) prietenii stiu de ce!

Camelia X [11.05.10 17:21:02] »

Multumesc din nou ionescunic, de data asta pentru completari.

Ma bucur ca pe acest forum oamenii sunt amabili si f pasnici, fata de altele unde se cearta la greu.

webmasterXY* [11.05.10 17:44:15] »

@Camelia x, acesta nu este un forum, este un site turistic unde se prezinta punctul de vedere al celor care au fost acolo vis a vis de conditiile unitatii turistice. Forumul il gasesti aici

andi13 [12.05.10 16:12:03] »

Ar trebui poate adaugat ceva, pentru cei care vor avea ghinionul sa fie opriti de politie in Bulgaria, si anume faptul ca nu trebuie sa va certati cu ei, cu "organele bulgaresti". Daca aveti copii in masina, spuneti ca s-au plictisit de drum sau ca au rau de masina etc si aveti sansa sa scapati chiar si fara amenda..oricum e bine sa aveti hartii de 10 si de 5 euro la indemana. (marea majoritate a lor nu prea cunosc engleza, asa ca e destul de greu sa va intelegeti prin multe cuvinte)

Cu politia rutiera din Grecia nu m-am confruntat inca, daca cineva stie cum trebuie sa procedezi cu ei, eu cel putin, i-as fi recunoscator

sbacau [12.05.10 17:04:59] »

diferenta dintre politia din Bulgaria si cea din Grecia este ca la prima merge numai cu shpaga, iar la greci daca incerci sa dai shpaga te-ai ars...bulgarii sunt mari fomisti din acest punct de vedere; la autocar iti scrie pe o hartie cat e amenda (ceva gen 130 euro) cu chitanta si cat e "amenda" fara (50 euroi). La greci e recomandabil sa incerci sa le vorbesti frumos, sa le explici, dar sa nu incerci sa dai ceva ca mai rau faci. Este o mare diferenta intre educatii si intre modul de a-si face meseria.

Silvana5 [14.05.10 14:02:56] »

Salutare tuturor!

Si noi plecam spre Corfu in 6 iulie, insa am ales sa mergem cu avionul pana in Salonic, dupa care rent-a-car si Doamne ajuta! Avem un baietel de 2 ani cu noi si ceva emotii... nu am mai fost "pe cont propriu total" niciodata!

Credeti ca vom gasi ceva ca lumea in Corfu in acea perioada?? Mai sunt familii care merg in acelasi loc?

Drumul Salonic Corfu l-am vazut doar pe harta, si inteleg ca autostrada Egnatia este gata! Avem nevoie musai de GPS sau harta ajunge??

Multumim.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [14.05.10 15:59:07] »

Nu aveti nevoie de GPS, o harta si ochii mari la indicatoare sunt de ajuns. Insa nu stiu cum veti avea, sau daca veti avea voie pe ferryboat cu masina inchiriata. S-ar putea sa va trebuiasca o hartie ceva de la firma de inchirieri cum ca aveti dreptul sa mergeti cu ferryboatul. Daca inchiriezi intr-o insula o masina nu prea ai voie sa iesi de pe insula cu masina, mai putin Lefkafa si Evia care sunt legate de uscat si prin poduri, si ma gandesc ca si invers o fi problema.

Personal cred ca v-ati legat exact unde nu va trebuia. Erau destule oferte cu avion cu tot direct in Corfu. Oricum aurostrada e noua si foarte buna, iar daca mergeti fara oprire nu puteti face mai mult de 4 ore de la Aeroport pana la Igoumenitsa si apoi inca 2 cu ferry si inca una pana la destinatie din insula care nu e mica deloc.

Silvana5 [17.05.10 14:38:12] »

Multumesc frumos de avertizare!

Sa stii ca nu ne-am legat degeaba, drumul ne costa extrem de putin, la 19,99 Euro zborul Bucuresti Salonic nu te mai gandesti mult, apuci oferta si zici oamne ajuta! Pentru Corfu nu erau zboruri cu aceasta companie aeriana.Iar la celelalte am fi platit o caruta de bani, mai ales noi, care suntem 5 persoane cu totii. De aceea, va rog frumos , pe toti cei care citesc aici, sa imi spuna daca stiu cumva daca este adevarat: cu o masina inchiriata in Salonic nu poti trece pe insule???

Nu pot crede ca nu a mai fost nimeni in aceasta situatie !! Adica, insulele Greciei eu le consider a fi o atractie mult mai mare ca si continentul, cel putin mie asa mi se pare!Ar fi stupid sa limitezi clientii rent-a car-urilor la plimbareala doar pe continent. Sper sa fie bine,oricum nu mai pot returna nimic si vom cere un document special pentru feribot, daca chiar este nevoie!

Multumesc oricum!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [17.05.10 15:18:40] »

Silvana5 ce pot sa-ti spun este ca din Naxos(Ciclade) nu puteai sa pleci cu o masina inchiriata fiindca nu erau asigurate la transportul pe ferry!

Silvana5 [17.05.10 20:47:31] »

Hello everybody!

M-am interesat si am rezolvat problema: se poate trece cu ferry si cu masina inchiriata. Am sunat in Grecia la doua rent-a car-uri: unul mi-a spus ca este nevoie de o suprataxa pt. asigurare suplimentara, celalalt ca nu se plateste in plus nimic, insa daca masina pateste ceva pe ferry, eu platesc. Deci, nici vorba sa nu se poata!

(Ma si vedeam cu copiii, bagaje, nervi si... celelalte pe autobuz Salonic-Kerkyra...) Bine ca nu este cazul!

Oricum, astept pareri... si idei de cazare acolo... ce am gasit pe net... inca nu m-a convins... Doar un hotel Mirabell din Roda mi-a deschis interesul, insa acolo numai TUI-ul te rezolva... si asta cu 2000 Euro aproape (toti 5). Nu merita!

Multumesc din nou si vacante minunate!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [17.05.10 20:57:29] »

Daca sunteti 5 cauta un apartament sau o maisonetta pentru toti, ori o vila in functie de cum stati cu banii. Roda e ceva mai retras si cam departe de alte atractii nu prea o recomand. Drumurile pe insula nu sunt asa de lungi dar se fac greu din cauza serpentinelor si a ingustimii soselelor.

Ex: am mers din Ag Gordios spre Lefkimi pe malul vestic si am facut 1 ora, iar pe malul estic am facut 30 min pt ca soseaua era mai lata si dreapta.

Copiii cum stau cu raul de masina? E o problema pt ca insula e foarte muntoasa mai ales nordul!

In iulie insula e plina de turisti insa acum cu criza cine stie, daca voi va doriti cazare la fata locului eu va doresc sa aveti succes, insa eu nu as merge in orb mai ales si cu copii mici.

danoradea [17.05.10 21:20:03] »

@Silvana5, eu zic sa nu iti faci prea mari probleme pentru masina, in privinta asta firmele grecesti au o mare toleranta, orice se poate rezolva cu bani (mie in Santorini mi-au oferit masina desi nu aveam permis atunci!), unele firme iti vor cere asa cum si tu ai aflat o asigurare in plus, altele nu. Cat despre trecerea cu ferry, se poate, din cate imi aduc eu aminte, incheia o asigurare suplimentara pentru masina, care sa acopere costurile in caz de probleme, desi nu va fi cazul. De la ultimul accident care a avut loc in Santorini, autoritatile sunt foarte exigente, avand in vedere ca au de pastrat o imagine.

In ceea ce priveste cazarea nu ar trebui sa fie probleme, mai ales in vile, eu am o cunostiinta care atunci cand merge in Grecia, merge doar pe insule si acolo isi cauta camera, nu apeleaza la agentii niciodata.

Nu cred ca va va fi greu sa gasiti camere in vile din Agios Gordis, Moraitika/Mesoggi, Gouvia sau Sidari, chiar daca e iulie.

Hotelurile in schimb vor avea preturi mai mari, dar si la ele vei gasi camere libere. Depinde de tine ce vrei. Recomandarea mea ar fi insa, sa ajungi pe insula pana la ora 12 - 13 cel tarziu, deoarece in Corfu nu prea vei gasi oameni cu tablite in mana sau care sa navaleasca peste tine pentru a-ti oferi cazare.

Camelia X [18.05.10 09:51:18] »

Draga ionescunic, ce parere ai despre ferry pe ruta Igoumenitza - Lefkimi? Am citit ca este mai ieftin, iar drumul este mai scurt cu 30 minute.

Ma intereseaza daca merita, din punct de vedere al drumului pe insula.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.05.10 10:12:24] »

Merita, avand in vedere ca faci si economie de timp, cu masina ajungi mai repede in capitala daca combini Ferry de lefkimi cu drumul cu masina. Problema e ca trebuie sa il astepti pe acela de Lefkimi, ele pleaca pe rand la 30 min diferenta, unul in Kerkyra si urmatorul in Lefkimi.

Mi se pare mai bun si pt faptul ca mergi mai putin pe apa, la ultimul drum am avut un pic de ameteala si cele 2 ore de la Kerkyra la Igoumenitsa nu se mai terminau!

Problema e daca va ganditi sa luati cazare in nordul insulei (Roda, Acharavi, Kasiopi, Sidari etc) nu prea merita, pentru ca drumul cu masina devine prea lung, dar eu il prefer totusi.

Camelia X [18.05.10 10:15:35] »

Multumesc pt promptitudine!

Asa ma gandeam si eu, dar am zis sa intreb un cunoscator.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.05.10 10:52:48] »

Am auzit recent din surse sigure ca Valea Tempi s-a redeschis circulatiei auto, deci drumul revine la normal, facandu-se 5h30 intre Salonic si Athena.

sbacau [18.05.10 10:58:16] »

nic, duminica cind am venit eu de acolo nu era deschisa... zic de duminica 16. 05; doar daca ieri sau azi au deschis.

andi13 [18.05.10 20:31:33] »

Mi-a spus cineva ca, pe la 6 dimineata, se schimba tura in vama la Bulgari! E adevarat? Si daca este, oare pe la 6,30 au terminat, sau dureaza mai mult? Am vazut ca @ionescunic a plecat pe la 6 si un sfert din Bucuresti si a ajuns la vama pe la 7,50...se mai lucreaza pe drumul de Giurgiu? Ultima oara cand am fost, exista o deviere care te cam intarzia...

mirelab [18.05.10 20:56:48] »

@andi13, schimbul de tura la vama Giugiu este la ora 7 (si respectiv 19) si dureaza cam 15-20 minute maxim.

Drumul Bucuresti-Giurgiu este ok, s-a terminat breteaua care ocoleste Adunatii Copaceni, aproximativ in 45 min ar tb sa fii la sensul giratoriu de la intrarea in Giurgiu.

Vacante frumoase!

andi13 [18.05.10 23:08:04] »

@mirelab - Multumesc mult pentru raspunsul prompt.

Vacante frumoase tuturor!

dianabzs [24.05.10 08:44:04] »

buna!

pentru ionescunic

as avea o intrebare care nu are legatura cu subiectul in cauza, dar are legatura cu grecia si este foarte important pentru mine. m-am gandit sa te intreb pe tine pentru ca ai cunostinte in grecia si poate cunosti destul de bine situatia de acolo. saptamana asta trebuie sa platesc restul banilor pentru corfu si am auzit tot felul de informatii contradictorii despre starea lucrurilor de la greci.

crezi ca am fi in siguranta in grecia (corfu), ar putea sa ne fie compromisa vacanta?

intrebarea este cu titlu informativ, iar daca si altcineva are informatii concrete astept un raspuns.

multumesc mult!

pt. webmaster

sper sa nu te superi pe mine ca am adresat aceasta intrebare aici, dar pe amfostacolo.ro/cafenea nu am reusit sa ma inreghistrez.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.05.10 09:01:28] »

Diana, poti foarte usor sa-mi adresezi mie intrebarea prin mesaj privat, insa pentru ca multi altii poate considera raspunsul meu util am decis sa iti raspund aici: in afara zilelor de greva nu ai de ce sa te temi absolut deloc(si atunci doar pt ca poate nu va merge ferry sau vamile sa fie inchise). Mama mea a fost in Corfu, iar acum e in Thasos, in afara faptului ca e foarte frig in Thasos si apa rece 18*, nu e nici cea mai mica problema, au ajuns la timp peste tot, ferryboatul a mers conform programului, la vama nu au fost probleme. Contrar a celor spuse de altii, in Corfu e ceva mai cald si acum si la inceputul lunii au fost la plaja si chiar in apa pana la brau, in timp ce in Thasos e cumplit de frig 16-19 grade cu ploaie si vant, poate azi sa-si revina vremea. Deci daca nu se anunta o greva generala nu ai nici cea mai mica problema. Totusi, ca masura de siguranta, va rog sa va cumparati harta Greciei de la o benzinarie. Este cel mai bun prieten la nevoie. Daca ai alte nelamuriri te rog trimite-mi un mesaj privat si se rezolva orice problema, sper.

webmasterXY* [24.05.10 09:05:11] »

@dianabzs practic ai trei modalitati de a pune aceasta intrebare:

1. In cadrul unui ecou, asa cum ai procedat si tu, dar mailul generat de intrebarea ta va ajunge doar la cei care au scris ecouri in cadrul reviewului si la autorul lui;

2. Scriind un mesaj privat celui care doresti sa-ti raspunda

3. Utilizand rubrica Intrebari si raspunsuri de aici accesand link-ul Scrie o intrebare, fapt care va face posibila expedierea intrebarii tale prin mail tuturor utilizatorilor.

Ai procedat corect, deci n-am de ce sa ma supar, am exemplificat celelalte cai de a obtine raspunsuri pentru ca foarte multi utilizatori nu sunt obisnuiti mai ales cu a 3-a varianta, care de fapt este cea mai rentabila.

dianabzs [24.05.10 18:58:31] »

pentru ionescunic

multumesc mult de tot, mai m-am linistit.

stiu ca a fost greva generala pe 20 mai, noi plecam pe 6 iunie, sper sa fie o. k.

pentru webmaster

multumesc frumos, nu stiam de rubrica intrebari si raspunsuri, am verificat-o si mi se pare cea mai utila varianta in acest sens.

numai bine!

doina22 [30.05.10 20:35:23] »

Buna ziua.

Stie cineva daca se poate circula pe autostrada care anul trecut era in lucru Sofia-Varna?Anul trecut iulie 2009 venind din Grecia am ratat la iesirea de pe autostrada E 79 ( A2) intrarea pe E 83 spre Pleven si am intrat pe o autostarda cu cate 2 benzi de circulatie pe sens care avea indicator Varna. Am mers pe ea o buna bucata de drum cu 120 km/ora si la un moment dat a aparut si indicator Ruse am facut stanga si am ajuns pe E 85 spre Bjala.

Pe harta cumparata anul trecut din Bulgaria apare acesta autostrada Sofia - Varna trasata cu doua linii rosii paralele fara indicativ iar in legenda scrie drum in lucru.

Mi-ar fi de mare folos sa stiu daca se poate circula pe aceasta sosea doarece in iulie plec in Grecia si mi-ar scurta mult din timp si kilometri.

Multumesc

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [05.06.10 17:49:24] »

Probabil ati mers spre Veliko Turnovo, nu e nici o scofala nu se economiseste nimic drumul e la fel, daca ar fi autostrada nu crezi ca ar merge toti pe acolo?

Cand vii dinspre Ruse ajungi la Bjala si mergi inainte si dupa cativa km e o intersectie unde tb sa faci dreapta spre Pleven-Sofia sau inainte spre Veliko Turnovo-Sofia, oamenii aia au scris acolo ca spre dreapta e SOFIA si eu ii cred, dar niste prieteni de-ai mei au luat-o si pe Veliko din greseala si nu a fost rau, iar viamichelin da timpi egali pentru ambele drumuri. Autostrazi ei nu au mai multe ca anul trecut si nici nu lucreaza nicaieri, nici ei si nici grecii, e criza si totul e asa cum am stabilit anul trecut, adica nimic nu se misca nicaieri pe nici un santier.

chelie_d [31.08.10 10:26:05] »

in P21 ai un top 10 Atena,imi poti spune de unde l-ai achizitionat(sau unde pot gasi de cumparat)si cat ai dat pe el ?

danoradea [31.08.10 12:27:31] »

Ghidul respectiv se gaseste si acum, fara probleme, atata tot ca este mai scump decat era cand fusese comercializat cu ziarul respectiv. El poate fi comandat si de pe internet, daca nu-l gasesti spune-mi si o sa-ti trimit informatiile necesare.

chelie_d [31.08.10 13:35:58] »

@danoradea, am gasit ceva asemanator pe internet, dar anul publicatiei ghidului este 2006 si ma gandesc ca de acum 4 ani s-au schimbat destul de multe totusi (ex: preturile la intrare in obiectivele turistice).

am citit undeva ca ar fi aparut unul nou, impreuna cu un ziar in iulie anul acesta.

o sa ma interesez pe la librarii sa vad poate il gasesc pe acesta. Oricum daca ai timp trimite-mi informatiile tale (poate nu coincid cu ce am gasit eu)

multumesc frumos.

danoradea [31.08.10 18:00:57] »

Din pacate ultimul ghid Eyewitness Travel Guides Atena a aparut in Anglia in 2008 si este versiunea revizuita a celui publicat in 2004 si revizuit in 2006. Acesta este disponibil pentru vanzare/comanda pe internet in limba engleza. Spun din pacate, deoarece editia revizuita in 2008 nu a fost tradusa in romana, la noi existand spre vanzare doar editia din 2004 cu revizuire in 2006.

Oricum, indiferent de modificari survenite sau nu, din cauza crizei sau din alte motive, important e continutul ghidului si nu preturile de aici, mai ales ca nu vei gasi sume exacte, ci doar aproximative, asa ca din acest punct de vedere nu e exact.

Eu zic ca merita banii un asemenea ghid daca mergi in Atena, te va ajuta sa descoperi o sumedenie de obiective turistice, facandu-ti mai usoara din acest punct de vedere vacanta.

chelie_d [31.08.10 19:42:55] »

atunci o sa-l cumpar pe cel reviziut in 2006,in limba romana,oricum nu mi se pare mult 22.50 lei

multumesc frumos pentru detalii

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [31.08.10 22:30:43] »

@chelie d , scuze sunt in concediu si abia acum am vazut , ghidul a fost luat ca supliment la un ziar si inca se mai gaseste la chioscuri de ziare sub aceasta forma , e un chiosc in statia de autobuz la fosta posta Titan spre Policlinica Titan , au acolo toate ghidurile aparute vreodata ca supliment de ziar si majoritatea cartilor , pe asta inca il mai au desi a aparut anul trecut si a fost parca ceva de genul 12 lei.

chelie_d [31.08.10 23:25:19] »

@ionescunic,multumesc mult pentru pont,cand o sa am timp o sa trec pe acolo(cred ca stiu unde este chioscul)

vacanta placuta...................esti in Corfu,nu-i asa ?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [01.09.10 06:51:28] »

Multunesc, mai am doar 3 zile de Corfu si inca n-am facut mai nimic dar recuperez tare pe final.

Chioscul de ziare de care vorbesc, e cel din urma, se afla pe marginea soselei chiar in statie si acolo vinde o tipa care vb la mobil non stop, eu am vazut ghidul 10 de Athena expus afara langa alte asemenea carticele.

Silvana5 [01.09.10 11:46:57] »

Buna tuturor!

Eu sunt Silvana, cea cu mersul pe cont propriu in Corfu, in iulie, cu masina inchiriata si dilema cu ferry... (am voie cu ea pe ferry, sau nu...)

In fine, totul a fost OK (nu ne-a intrebat nimeni unde mergem), am avut o vacanta superba, plina de peripetii, un pic cam obositoare, insa am ramas cu MUUUULTE impresii despre Corfu.

Una grozava (cea mai grozava) a fost plaja de la Chalikounas, unde am ajuns datorita lui Ionescunic. Cu aceasta ocazie ii multumesc, a fost ghidul nostru " nevazut"... si copiii intrebau... "ce zice nenea Nicu, pe unde o luam"... ??

Deci, Chalikounas beach este cea mai frumoasa plaja pe care am vazut-o vreodata (si am fost trei vacante in Grecia insulara... deci... am vazut ceva plaje la viata mea...). Nu merita sa plecati din Corfu fara sa o vedeti!!

Pe locul 2 este Mirthiotissa beach, ... pe coasta de vest, pe langa Glyfada beach... este extraordinara (intr-adevar, este de nudisti, insa noi nu i-am bagat in seama prea tare... peisajul era ametitor, si ei au fost cu mult bun simt, cand ne-au vazut cu 3 copii, s-au " retras" mai la umbra-intuneric...). Mai rar asa ceva, chiar nu m-am asteptat...)

O zona family friendly este (unde m-as duce sa stau daca as mai merge in Corfu) este Saint Georgios North-plaja super, nisip, liniste, curatenie, ... tot ce vrei!

In concluzie, am stat 14 zile in Grecia si 12 in Corfu... am vazut cam tot ce se putea! Este superba!

Dragoș_MD [01.09.10 12:01:01] »

Bravo! da' nu crezi că ar fi o 'datorie de onoare' să scrii separat impresiile tale?

Silvana5 [01.09.10 12:36:57] »

Ba da, asa ar trebui, scuzati ca m-am extins..de mult timp vreau sa scriu, insa..cu ocazia mesajului de atentionare de pe yahoo am lasat totul balta si m-am " exprimat"!!

Stau cam rau cu timpul, nu am gasit nici un moment liber sa descriu toate experientele pe care le-am trait acolo, dar promit sa revin!

Vacante minunate tuturor, eu deja visez la urmatoarea de vara viitoare!

chelie_d [01.09.10 16:04:49] »

am gasit ghidul la doar 10 lei,acum de-abia astept sa plec...

oanahandbal [23.02.11 06:10:15] »

wow nu credeam k am sa gasesc atatea detalii. multmim celor care au scris experientele lor cred k o sa le listez si le iau cu mine k sa fiu sigura

webmaster15 [23.02.11 07:28:15] »

@oanahandbal

Te rog sa renunti la a utiliza pe saitul nostru limbajul de tip mirc. Poti la fel de bine sa folosesti ca in loc de k. Pe mine ma deranjeaza si sunt convins ca nu sunt singurul.

Multumesc.

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
andi13, azalaiza, biancuta, Camelia X, chelie_d, danoradea, dianabzs, doina22, georgiana, ionescunic, oanaboteanu, oanahandbal, piti, prisad, sbacau, Silvana5, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina/avionul/trenul spre Atena: