ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2018
ÎNSCRIS: 23.06.18
JUN-2018
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Perla Albaniei, Sarande

Tocmai ce m-am intors dintr-o vacanta superba in Sarande, Albania. Situat la sud de Albania, foarte aproape de Grecia, mai specific, de insula Corfu, din acest motiv am putut utiliza reteaua de telefonie din Grecia (Cosmote), lucru foarte util.

Pot spune ca Sarande ne-a surprins mai mult decat placut. Prietenul meu a decis sa incercam o destinatie diferita, dupa cateva veri petrecute in Grecia. S-a dovedit a fi o idee minunata, Albania este la fel de frumoasa ca si Grecia insa mult mai ieftina, cu o apa superba.

Pe plaja nu veti gasi nisipurile fine cu care poate v-ati obisnuit insa datorita pietrisului, mai marunt sau mai mare, depinde de plaja, apa este cristalina, de un turquaz superb.

Am descoperit o plaja care noua ne-a placut cel mai mult si pe care am descoperit-o din greseala, situata intre Sarande si Ksamil, nu stiu care este numele ca nu era specificat nicaieri, insa o puteti localiza dupa numele restaurantului, Gjiri Hartes, unde mancarea este foarte buna si rezonabila ca si pret; ca sa va dau un exemplu, la fiecare masa comandam cate 4-5 feluri cu fructe de mare (un risotto sau paste cu fructe de mare (pret in jur de 7 euro), midii (4-5 euro portia), calamari (7 euro portia), peste (recomand Seabas, un peste de 300 g cam 7 euro), caracatita (e putin mai scumpa (adica 1100 leke = 8,8 euro) si la final plateam in jur de 25-30 euro, era sa uit, in pret intra o bere si o apa mica.

Cam aceleasi preturi erau peste tot, plus - minus 2-3 euro. Pot spune ca iubitori de fructe de mare o sa fie incantati.

Posibil sa existe si restaurante mai scumpe, de exemplu cel de la castel Lekures, asta stiu din ce am citit, nu l-am testat, dar in general se mananca ieftin si bine.

Din restaurantele pe care noi le-am testat si le recomand este cel de la hotelul nostru Portafortuna, foarte bune midiile, pastele, risotto, Taverna Berni Peskhatari, un restaurant frecventat mai mult de localnici, foarte simplist, insa mancarea foarte buna, recomand crevetii mici, portia de midii este mai mica dar si pretul este mai mic, calamari prajiti, cereti portia de calamari mici, acelasi gramaj, insa pret la jumatate. Pe noi ne-au pacalit putin ca ne-au adus calamari mici si ne-au taxat ptr cei mari.

Un alt restaurant bine cotat care pe noi nu ne-a impresionat este Mama’s kitchen, foarte buna a fost caserola de creveti cu crema, insa portia a fost extrem de mica.

In apropiere de Lori Beach, in Ksamil am descoperit un magazin/restaurant unde puteai sa cumperi fructele de mare sa le gatesti acasa sau ti le gateau ei, acolo am mancat un risotto exceptional, totul a fost foarte bun si tot asa pe vreo 4 feluri am platit in jur de 20-25 euro, din pacate nu stiu numele.

Pentru mic dejun am descoperit un hotel, Iliria, in Sarande, care servea bufet la 300 Leke de persoana (2,5 euro), copii gratuit, am ajuns sa mancam 3 persoane micul dejun cu 5 euro, in conditiile in care la noi la hotel era 4 euro/persoana micul dejun plus cafea, apa, aici totul era inclus.

De vizitat va recomand, castelul Lekures, care se afla pe cel mai inalt deal din zona, de unde aveti o panorama 360^ a imprejurimilor, Ochiul albastru (the Blue Eye), situat la 22km, de unde izvoraste un rau, ochiul are o adancime nedeterminata inca, s-au facut scufundari pana la 50m, Butrint, un oras grec vechi de 2500 de ani si mai tarziu un oras Roman, castelul Ali Pasha, la 50 km nord, in Portul Palermo, drumul pe coasta e plin de curbe, cam ametitor, puteti face un popas la Plaja Borsh. Pe drum gasiti ulei de masline.

Daca articolul meu v-a convins sa luati in considerare o vacanta in Albania, va recomand cazare in zona plajelor din Ksamil, ca sa nu trebuiasca sa folositi masina sa mergeti la plaja.

Plajele din oras nu sunt cele mai indicate, sunt foarte mici, apa se adanceste dupa vreo 2-3 metri, nu este indicat pentru copii.

Am uitat sa specific, in oras este o promenada, asemanatoare celei din Mamaia, unde puteti gasi seminte la pahar, asta daca va era dor ????.

Oamenii sunt foarte amabili, peste tot se vorbeste engleza, lucru care ne-a impresionat.

Vacanta placuta!

Trimis de Tundebili in 23.06.18 13:58:09
Validat / Publicat: 23.06.18 22:23:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBANIA. A mai fost în/la: durees

VIZUALIZĂRI: 5141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tundebili); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Ochiul albastru

[23.06.18 22:23:39]

@Tundebili: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[24.06.18 21:23:06]

@Tundebili:

de la hotelul nostru Portafortuna

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

cribu
[25.06.18 10:26:43]

@Tundebili:

Sa va fie de bine vacanta si foarte bun articolul!!

Noi am planificat la sfarsitul lunii iulie un circuit de 16 zile, Macedonia, Albania, Grecia. Avem putine emotii... pt Albania... deh... locuri total necunoscute... dar citind cele scrise de tine am mai capat curaj...

Albania e o destinatie pentru "cercetatori"... dupa parerea mea... abia asteptam vacanta...

Dorim sa stim cum ati procedat cu banii... se poate plati cu cardul, oricum schimbam in moneda local bani.

Multumim,

cu stima,

Cristina

TundebiliAUTOR REVIEW
[25.06.18 22:13:02]

Buna Cristina,

In general am platit cash, sunt multe case de schimb, noi am avut euro si schimbam cand aveam nevoie. In prima seara neavand bani schimbati am platit cu euro. Nu tin minte sa fi folosit cardul. Chiar si in supermarket ne mai avand cash si nu le mergea POS-ul au. acceptat euro.

Sunt convinsa ca o sa va surprinda placut si pe voi Albania.

Vacanta placuta!

cribu
[26.06.18 08:33:33]

@Tundebili: Multumesc ff mult. Numai bine.

rottweiler
[22.07.18 17:20:41]

@Tundebili: Frumos ce spui, dar eu nu m-as mai duce in Albania pentru nimic in lume. O tara murdara, cu multi tepari si servicii mizerabile. Hotul hotilor este patronul de la Barul-Restaurant PANORAMA, aproape de Porto Palermo Beach (la 40 de kilometri de Sarande). Ocoliti-l daca puteti. Pentru un peste si 4 portii de salate ne-a luat 150 de euro. A trebuit sa scot banii din buzunar pentru ca a inceput cu amenintari si bruscari. S-a facut ca nu intelege engleza si imaginar, a sunat la politie. Un circar, in fine. Preturile sunt mai ieftine dar si serviciile is de cacao. Am stat in Sarande. O ingramadeala de locuinte si de hoteluri care mai de care mai chicios. Gunoaiele nu se strangeau de pe strada cu saptamanile si faza cea mai tare e ca, dupa o furtuna, ni s-a luat curentul 3 zile. Nu tu aer conditionat, internet sau frigider. Foarte urata experienta am avut cu aceasta tara. Mai bine platesc doua-trei sute de euro in plus si aleg Grecia cu ochii inchisi.

TundebiliAUTOR REVIEW
[30.06.19 12:06:59]

Buna.

Chiar imi pare rau ca ai avut parte de o experienta nefericita. Noi am fost si anul acesta in Albania si am avut parte de inca o vacantza reusita.

O zi buna!

cribu, rottweiler, Tundebili