ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Sardinia - Costa Smeralda

Va salut prieteni.

Doresc sa fac acest review deoarece inainte sa plec in Sardinia am incercat sa colectez anumite informatii de care aveam mare nevoie dar din pacate am gasit foarte putine asa ca sper din tot sufletul ca aceste informatii pe care o sa le scriu aici sa va ajute in caz ca vreti sa vizitati Sardinia.

Sa o luam cu inceputul asadar biletul de avion l-am rezervat la compania Wizzair cu aterizare directa la Alghero din Bucuresti. Am rezervat biletul cu vreo 7 luni inainte dar fiind un zbor direct va sfatuiesc sa nu va grabiti deoarece au fost perioade mai apropiate de data zborului in care biletele au fost mai ieftine decat am luat noi. Adica noi am luat la pretul de 1700 de ron pt 2 persoane dus-intors cu un singur bagaj de cala de 20 de kg dar au fost momente in care gaseai si cu 1400.

Trebuie sa va spun de la bun inceput ca trebuie musai sa inchiriezi o masina altfel te duci cam degeaba din punctul meu de vedere. Asadar fiind un client Booking si vazand ca in general cazarea e cam ok am decis sa colaborez cu Rentalcars care este tot Booking si imi par destul de seriosi.

Am rezervat masina tot cam cu 6 luni inainte ceea ce va sfatuiesc si pe voi sa faceti deoarece preturile cresc odata cu venirea sezonului. Am reusit dupa mai multe schimburi de mail-uri si discutii telefonice cu un roman reprezentant Rentalcars sa scot zic eu un pret destul de bun adica 1100 de ron pentru o saptamana (risc zero) plus 300 de euro garantie blocata pe card si va spun sincer ca am fost destul de norocos pt ca in aeroport erau romani cu 1000 de euro garantie, Din acest punct de vedere va spun ca italienii pun conditii in general dure pentru inchirierea unei masini.

Alt sfat este sa va prezentati la ghiseu cu un card de credit nu de debit deoarece nu sunt acceptate si riscati sa ramaneti fara masina,

In alta ordine de idei trebuie sa stiti ca italienii deschid ghiseul de inchirieri la ora 9 dimineata deci trebuie sa astepti pana vin la munca (lucru care nu prea le place). In momentul in care luati masina fiti precauti si faceti poze atat la preluare cat si la predare.

Ca tot am adus vorba de predare noi am predat masina la ora 6 dimineata cand nici un reprezentant al firmei nu era la munca asa ca am pus copia contractului cu cheile intr-o punga pe care am pus-o ulterior intr-o cutie destinata pt asa ceva. Mare grija masina sa fie in aceleasi conditii cand o predati altfel riscati sa fiti penalizati.

Asadar dupa ce am luat masina (Renault Twingo aproape noua 10.000 km) ne am indreptat spre cazare in Baja Sardinia pe Costa Smeralda la pensiunea Vallemare residence pensiune care de altfel nu o recomandam dar o sa fac un review separat pentru aceasta locatie.

Ma voi referi strict la zona de nord-est zona care am reusit in proportie de 60 la suta zic eu sa o vizitam, Sardinia este o insula foarte mare si iti trebuie cel putin o luna sa o vizitezi pe toata, Insula este superba si merita vizitata o data in viata.

Trebuie sa va spun ca in general preturile la mancare in restaurante sunt destul de ridicate si in general meniul are mai mereu in compozitie spaghete, pizza, bruschete, lasagna. Pizza se invarte in jurul pretului de 10 euro iar spaghetele cam 13 euro portia. Daca vrei sa mananci fructe de mare cu garnitura sa te astepti la cel putin 20 de euro pt o portie.

Ce trebuie mentionat insa este programul restaurantelor care cel putin in perioada in care am fost noi 10-17 iunie) era limitat adica 12-14.30 si dupa 19.00 asa ca daca vrei sa mananci intre aceste ore trebuie sa te axezi doar pe restaurantele din porturi sau cele din apropierea plajelor unde si preturile sunt mai ridicate.

In schimb au foarte multe supermarketuri unde preturile sunt cam ca la noi in orase mai mari exista Auchan, Lidl etc iar in oraselele mai mici gasesti supermarketuri locale (Detorrimarket spre ex) care sunt foarte bine alimentate si gasesti cam tot ce vrei inclusiv mancare calda la casolete la un pret foarte bun.

PLAJELE - Cele pe care noi le-am vizitat in aceasta zona si ne au palcut foarte mult sunt: Spiaggia di Capriccioli, Spiaggia del Principe, Cala Brandinchi cu mentiunea ca la fiecare plaja platesti parcarea care difera de la o plaja la cealalta cu preturi intre 1,5 euro pe ora si 3 euro. Spiaggia di Capriccioli este foarte la indemana practic din locul in care parchezi mai mergi cam 100 m pana la plaja, la Cala Brandinchi parchezi si mergi cam 250 m iar la Spiaggia del Principe unde parcarea e 18 euro pe zi sau 2.5 euro pe ora va sfatuiesc sa va luati adidasi in picioare deoarece trebuie coborat un mic munte si terenul este usor accidentat dar merita pentru ca plaja este foarte frumoasa.

Dintre aceste plaje doar Cala Brandinchi avea umbrele cu sezlonguri de inchiriat restul fiecare se descurca. In afara de aceste plaje am vizitat cele doua porturi renumite adica Porto Cervo si Porto Rotondo amandoua sunt superbe si nu trebuie ratate cu mentiunea ca in Porto Cervo daca te asezi la masa o cafea este cam 30 de euro :)) asa ca aviz amatorilor iar Porto Rotondo este mult mai mare si mai accesibil si mai frumos din punctul nostru de vedere iar daca te asezi la masa noi am platit de exemplu pentru doaua portii de calamar la gratar una cu cartofi iar cealalta cu orez si doua sucuri 80 de euro cu mentiunea ca mancarea a fost foarte buna, Nu ratati inghetata care este peste tot delicioasa cam 1,5 euro per cupa.

Bineinteles ca in afara de plaje si porturi nu trebuie sa ratati excursia in arhipelagul La Maddalena. Noi am fost in portul Palau unde sunt foarte multe oferte de mers in arhipelag. Noi am ales un vaporas putin mai mare se numea Petagus iar excursia a costat 35 de euro de persoana cu o masa inclusa care este de foa

rte proasta calitate adica spaghete cu fructe de mare care sunt facute cu sos de rosii si niste creveti foarte mici care sunt necuratati si nu are nici un gust asa ca nu va bazati pe masa oferita de ei. Ofertele sunt cam la fel peste tot doar daca vreti sa mergeti cu o barcuta mai mica (gen cea cu panze) nu stiu cum se numeste costa cam 85 de euro de persoana iar masa zic ei e mult mai buna.

Excursia contine doua opriri pt plaja si baie pe insula Spargi si Santa Maria, o oprire pt baie direct din vapor iar Spiaggia Rosa nu se viziteaza fiind ocrotita de lege, apoi o oprire in La Maddalena pt 50 de minute in port pt inghetata si mici cumparaturi (luati de aici magneti ca sunt cei mai ieftini aprox 2 euro). Sa nu uit sa va spun sa fiti pregatiti pentru o balanganeala pe cinste deoarece valurile pe mare au cam 1,5 m in general si curentii sunt puternici.

Pentru ultima seara am decis sa mergem mai aproape de aeroport pentru a nu parcurge o distanta de 150 km noaptea asa ca ne am cazat in Sassari la Villa Malvasio o locatie excelenta unde totul este nou iar preturile sunt bune. Cu aceasta ocazie am mers si la plaja La Pelosa care nu trebuie ratata apa are o culoare incredibila.

Ce trebuie mentionat este ca parcarea este 2 euro pe ora iar doua sezlonguri cu umbrela costa 25 de euro pe zi.

Ceea ce cred ca trebuia sa mai vizitam si nu am facut-o a fost excursia in golful Orosei la celebrele Cala Luna, Cala Mariolu si Cala Goloridze dar am decis sa renuntam din mai multe motive.

Una peste alta cred ca Sardinia este o insula extraordinara care merita vizitata (noi nu am mai merge inca o data) dar trebuie sa te informezi foarte bine inainte.

Sper ca aceste mici informatii sa va fie de folos si va doresc vacante frumoase.

Trimis de danmarian1977 in 18.06.18 20:38:43
    Validat / Publicat: 18.06.18 22:08:39
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 7895 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danmarian1977); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Porto Rotondo

[18.06.18 22:07:33]

Bune recomandările

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Sardinia, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

Ne-am bucura să putem citi și impresiile despre CAZARE scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[18.06.18 22:08:10]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 49&ridAnt=86516

[18.06.18 22:27:00]

Bineinteles ca de fiecare data cand scriu un review nu imi aduc aminte cam tot asa ca o sa mai completez:

- nu uitati sa aveti neaparat un card la voi cu bani pe el mai ales pentru automatele de parcare pentru ca exista posibilitatea ca aparatul sa nu primeasca monede si atunci fiind nevoiti sa parcati in locul respectiv folositi cardul care va scoate din incurcatura,

- benzinariile in general sunt fara angajati asa ca mai intai bagati banii in automatul de plata si apoi selectati pompa. Preturile la benzina sunt cam 1,60-1,70 euro per litru iar motorina cam 1,50. Mai sunt si benzinarii cu angajati dar daca vrei sa ti alimenteze cineva e cam 1,85 euro per litru.

[18.06.18 23:18:02]

Sant curios ce nu ti-a placut, ce ar fi de evitat.

Peste vreo 10 zile calatoresc si eu catre Sardinia.

Multumesc

[19.06.18 07:47:59]

@Bughy82: Nu ne a placut programul restaurantelor si faptul ca nu prea gasesti nici unul care sa aiba muzica live cum e pe la greci. In rest nu stiu ce sa ti spun sa eviti, citeste sfaturile si deduci singur cu ce sa te pregatesti. Acum depinde si zona in care vei merge ca poate sa difere.

[19.06.18 07:58:16]

@danmarian1977: De mers, mergem in San Teodoro si apoi in Palau, 15 zile in total si mergem si cu masina. Trecem cu ferry de la Livorno. Am ales sa mergem cu masina deoarece agentia ne cerea 1000 de euro ptr. 2 persoane doar avionul... exagerat. In schimb au avut o oferta buna ca pret la un hotel in Palau.

Pe booking era aproape dublu ca pret.

Vrem sa vizitam cam tot ce se poate in zona de est si nord.

Asta cu programul la restaurante e normal. Acuma 2 saptamani am fost la Lido di Jesolo langa Venetia si era la fel. Precum si in Germania de exemplu e la fel. Intre 2 si 5 cam toate restaurantele sant inchise. Asa e la ei... nu ai ce face.

Cum a fost apa, era prea rece sau era ok?

[19.06.18 08:03:40]

@Bughy82: Apa a fost calda peste tot. Sunt cam dificili italienii cu programul la restaurante. Noi am vrut sa vedem si cum e Sardinia dar tot fani Grecia vom ramane O sa fie cam obositor cu masina. Vacanta placuta sa aveti.

[19.06.18 09:43:35]

[19.06.18 09:50:48]

@danmarian1977: Si noua ne-a placut mult Grecia desi am vizitat doar Zakynthos si Corfu. La optiunea Sardinia am ajuns dupa ce am vazut cateva zeci de videouri pe youtube, apa aceea de un albastru superb si limpede ne-a atras, precum si optiunile de scuba diving snorkeling si excursii cu barca. Ma bucur ca zici ca e apa calda, aveam ceva reticente din ce vazusem pe net ca inca nu ajunsese apa la 23 de grade. Multam de raspunsuri si vacante placute in continuare

[20.06.18 12:25:09]

@danmarian1977: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Catalin Mate
    [29.06.18 17:03:20]

@danmarian1977: Un review foarte cuprinzator, plin de informatii utile. Sardinia este urmatoarea destinatie in care imi doresc sa ajung, dar desi pozele m-au motivat si mai tare (superba pare insula) preturile m-au speriat rau de tot. Nici in cele mai scumpe restaurante din Chania nu am vazut asa preturi la restaurante. Se pare ca e nevoie de o economie serioasa inainte...

[01.07.18 12:54:39]

@Catalin Mate: Salut. Intr-adevar preturile din Sardinia nu se compara cu cele din Chania (care de altfel a fost destinatia noastra in anul 2017). Noi am ales Costa Smeralda si stiam ca preturile la restaurante sunt piperate, probabil in alte parti ale insulei preturile nu sunt atat de mari dar sa mergi in Sardinia fara sa vezi Costa Smeralda nu prea are sens. In supermarketuri gasesti mancare buna gata preparata la preturi bune si cred ca in unele zile (nu toate) este o alternativa. Ramane la latitudinea fiecaruia cum vrea sa faca.

[01.07.18 13:19:23]

Eu sant in sardinia chiar acuma la San Teodoro si pot sa iti confirm ca preturile sant mari la restaurante. La primele 5 de pe tripadvisor din san teodoro nu prea scapi fara 70 de euro 2 persoane cina cu apa si vin. Asa la magazine preturile sant normale. Multe restaurante se bazeaza pe peste/fructe de mare sau carne de vita. Feribotul de la livorno la olbia 220 eur 2 pers si masina. Cauta ferry in timpul saptamanii. In weekend e de 2 ori mai scump. Barca de inchiriat la cala gonone vine 140 euro +20-25 combustibilul ptr o zi intreaga

Bughy82, Catalin Mate, danmarian1977
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Sardinia: