ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2018
ÎNSCRIS: 17.06.18
încărcat de pe telefon!

Am platit 7 zile, am fost furați 1 zi

In data de luni 4 iunie 2018 aveam bilete de avion către Bodrum (decolare la ora 9.30), și cazare la Marmaris, la Grand Pașa Hotel, cu intrare la ora 14. OK! Plătit!

Cu două zile înainte de plecare, agenția schimbă biletele de avion, cu plecare la ora 23.30, în loc de 9.30. Fără nici o scuză, fără rușine, țeapă.

Așa încât cei 200 turiști din avion, am pierdut o zi de cazare, fără nici o compensație din partea agenției.

La numeroasele noastre sesizări, ni s-a răspuns printr-un comunicat general, de către directoarea agenției, cât de eroi au fost ei, câte eforturi supraomenești au făcut, ca să găsească și acest zbor, din care noi pierdem o zi din sejur.

Am înțeles că AFA nu acceptă să numim explicit agenția. Este o agentie [***], tour operatoare, preluată din 2016 de agenția corespondenta din Turcia. Așa am fost țepuiți noi de o zi.

În plus, am ajuns la hotel, a doua zi, la ora 6 dimineața, după o noapte obositoare de transfer de la aeroport Bodrum, la Marmaris. De aceea vă scriu, să vă țineți departe de țeparii de la agenția [...].

Și nu numai noi am pățit-o. Și următoarele avioane, încărcate cu turiști, la câte o săptămână distanță, care pierdeau o zi de cazare, din cauza schimbării companiei aviatice. Au schimbat Laserjet, cu Tailwind, din Turcia ambele, pe cheltuiala turiștilor. Fără nici o scuză, fără bun simț, ca să nu iasă în pagubă.

Aviz amatorilor!

Trimis de arhimede1962 in 17.06.18 21:41:39
Validat / Publicat: 17.06.18 22:37:28

VIZUALIZĂRI: 745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[17.06.18 22:35:21]

@arhimede1962: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE - COMUNITATE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

cazare la Marmaris, la Grand Pașa Hotel

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nicole33
[17.06.18 23:10:09]

@arhimede1962:

Neplăcută situaţia, chiar dacă schimbările în orarul de zbor sau întârzierile nu sunt o noutate în cazul curselor charter.

Totuşi îmi este tare greu să înţeleg cum decolând din Bucureşti la ora 23.30 ai ajuns la hotelul din Marmaris abia la ora 06.00 dimineaţa. Transferul de la Milas la Marmaris nu are cum să dureze chiar atât de mult, mai ales noaptea când traficul este foarte lejer.

Camera bănuiesc că a fost primită chiar în momentul sosirii fără a fi considerat early check in care, mereu se plăteşte.

Dar în ziua plecării spre casă care a fost ora de decolare?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
michaela_1961
[18.06.18 09:42:36]

Neplacuta situatie! La zborurile charter se poate intampla o situatie de genul acesta, noi eram pregatiti intr-un fel. Zborul nostru a fost intarziiat la venire de furtuna cu 3 ore, ceea ce nu m-a deranjat pentru ca nu-mi plac turbulentele in avion.

Drept pentru care ma gandesc serios la anul la Turcia dar cu masina, ceea ce si faceam cu ani in urma si chiar ne e dor; articolele lui @nicole33 imi vor fi ghid.

Incercati sa depasiti situatia si sa ramaneti numai cu amintirea sejurului pentru ca faptul e consumat!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
arhimede1962AUTOR REVIEW
[18.06.18 19:18:50]

Aterizare, ora 01.15. Debarcare, bagaje, viza, ora 02.15. Împărțirea celor 200 pasageri în mai multe autocare, în funcție de destinatie, verificarea voucherelor, ora 3. Drum de noapte, 130 km, plus pauză pt. Șofer, ora5.15. Bâjbâit prin Marmaris pt. Plasat 5 turisti la 2 hoteluri mai mici, pe care ghidul nu le cunoștea locația, plus încă 10 turiști la alte 3 hoteluri. Iată ora 6 dimineața. Am fost cazați repede și am dormit până la ora 13. Iată ziua furată.

La plecare: ora 14, hotelul nostru era cap de secție. Strâns și ceilalți 11 turiști de la cele 4 hoteluri, ora 15.30. Sosit la Bodrum, inclusiv pauza de pe drum de alimentate cu benzina și odihnă șofer, ora 17. De la ora 17, până la ora 21, ora decolării, timp de așteptare și admirat aeroportul, care nu este mare. Din nou o minunată organizare a companiei [***].

Acum înțelegi cum se scurge timpul în favoarea patronilor de agenții și în defavoarea turistului? Dacă nu crezi, încearcă și o să crezi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
nicole33
[18.06.18 20:55:00]

@arhimede1962:

Da, acum am înţeles cum se poate pierde o zi ŞI printr-o organizare deplorabilă.

De încercat cu siguranţă nu o voi face, eu fiind adepta mersului cu maşina în Turcia, când programul mi-l fac eu şi este mult mai greu să mi-l dea alţii peste cap.

Traseul Bucureşti - Marmaris l-aş face în maxim 14 ore şi jumătate şi-mi calculez timpul în aşa fel încât să ajung la hotel în jurul orei 10 dimineaţa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
dan_gina2006
[01.11.18 18:46:47]

Din pacate ma numar si eu printre cei tepuiti de aceasta agentie. Am facut reclamatie la flight claim. Este cam complicata situatia care s-a creat din cauza ca Talwind a decolat la ora corect, dar problema este de fapt la Atlasjet. Oricum flight claim mi-a comunicat ca se vor ocupa si ca sunt multe reclamatii pe acest zbor. Va sfatuiesc sa faceti si dvs., ca sa-i traga la raspundere si pe viitor sa nu se mai intample asa ceva.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
arhimede1962AUTOR REVIEW
[01.11.18 23:02:31]

@dan_gina2006: Am renunțat la serviciile lor și am recomandat și altora același lucru. Am făcut astfel economie de stres, bani, timp. Cred că vor fi și ei "mulțumiți". Nu merită să pierzi timpul cu țeparii, de orice nație.

arhimede1962, dan_gina2006, michaela_1961
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: