ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2018
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
JUN-2018

Valsând pe Dunărea Albastră sau spectatori la minunile naturii

După ce vineri seara, târziu, ne-am cazat la Laguna Albastră: vezi impresii, după ce-am luat timp de-o oră micul dejun, pe la 9 dimineață am pornit spre cele două bărci care ne așteptau să ne ducă pe lacuri și canale, ca să fim spectatori la Marele Spectacol al Naturii, cel mai bun regizor al tuturor timpurilor.

Noi am fost 8 în barcă și l-am avut ”căpitan” pe Bogdan, un tinerel de 26 de ani, tare destoinic și-n condus barca, și-n povestit.

Din păcate, eu am stat la pupa bărcii, lângă motor, și n-am auzit toate poveștile, dar am avut deschidere la Marea Scenă a mult iubitei mele Dunăre.

Bine, m-a ajutat și tehnica, aici punând la muncă aparatul foto câștigat la licitatia de la Alba Iulia.

Neauzind bine toate explicațiile, traseul detaliat l-am luat de pe net: info-delta.ro/calator-in- ... liapca-404.html

Detaliat traseul se prezinta astfel: Localitatea Murighiol – bratul Sfantu Gheorghe – sat Uzlina – canal Uzlina – lac Uzlina – lac Isac – lac Isacel – lac Durnoliapca. Din lacul Durnoliapca am revenit pe lacul Uzlina si ne-am intors la Murighiol.

Și-am plecat pe la 9:30. Primele minute în timp ce admiram Dunărea mea dragă, m-a învăluit melodia Corinei Chiriac, ”Valurile Dunăriii” pe muzica lui Iosif Ivanovici, pe care v-o dăruiesc și vouă!

Satul Uzlina, fost sat autentic, de pescari, acum este plin de case de vacanță și pensiuni, apoi, încet încet, ”civilizația” a dispărut, locul ei fiind luat de vegetație, de minuni de plante, copaci stuf, papură, pipirig…

”Se-arcuiau prin sălcii catedrale.
Luntrea noastră se pierdea agale
Catre-o țară de tăceri și stuh.
Gânduri, pescărușii din văzduh! ”
— ne spunea brăileanul meu Mihu Dragomir în poezia ”ADOLESCENȚĂ”, pusă pe note de Anda Călugăreanu:

muzicaveche.wordpress.com ... nisip-si-18-ani

Cam așa mă simțeam și eu: ca prin catedrale! Mi s-a părut măreață natura în Deltă!

Apoi, printre lanuri de stuf, lanuri de nuferi albi și galbeni, pe crengi, pe plauri, timid, au început s-apară și păsări, broscuțe, brotaci!

Egrete albe, elegante, stârci in frumoasele lor fracuri cenușii, cufundari, lișițe, berze și maiestoșii pelicani.

Fiecare își avea ritmul său, ”pașii de dans” caracteristici, dar fără să se calce pe picioare, formănd un spectacol măreț. Singura notă discordantă au făcut-o tăunii (strechile) care, pe noi cel puțin, ne-au însoțit până la Tulcea. Au călătorit clandestin!

Nu știam în ce parte să privesc mai întâi, ce să fotografiez mai repede!

Ne-am întâlnit cu alte bărci cu turiști, ne-am salutat, conform legilor nescrise ale navigației.

Aparatul câștigat la licitatia de la Alba și-a făcut pe deplin datoria, iar zoom-ul lui m-a ajutat enorm să prind scurte fâlfâiri de aripi la distanțe suficient de mari ca să le ratez! Mulțumesc, @Dragoș!

Mi-era sufletul plin de soare și de bucurie c-au apucat ochii mei să vadă așa frumuseți.

Soarele se juca printre crengi, făcând jocuri de umbre și lumini iar eu visam catedrale verzi.

Venise timpul să ne-ntoarcem, trecuseră patru ore și nici nu mi-am dat seama când.

Singurul mare neajuns a fost că n-am ascultat-o pe @ANILU și n-am avut apă la noi!

Pe la 13:00 ne-am întors la pensiune, cu sufletul plin de frumusețea spectacolului, cu ochii visâd încă la păsări si floră, într-un ținut magic, cu oameni aspri și duri, dar cu inima caldă și bună, care-au încercat să respecte natura, și, reciproc, natura a încercat să-i respecte pe ei!

Sper că v-a plăcut spectacolul! Dacă m-aș întoarce-n Delta Dunării? Oricând!

Mergeți și voi să simțiți măreția și splendoarea Dunării în Deltă!

Web, te invit la vals: youtube

Mulțumesc!

Trimis de Zoazore in 13.06.18 20:54:03
Validat / Publicat: 14.06.18 08:56:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 1749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Ne-am îmbarcat!

[14.06.18 08:55:34]

[14.06.18 09:35:22]

@webmasterX: Multumesc mult, WebX!

adrianbogdan
[14.06.18 10:14:34]

Zanica mea, vezi că aparatul foto l-ai cumpărat licitând la Alba astfel ai făcut o faptă bună banii mergând spre ajutorul unor copilași aflați în nevoie.

Faina și plimbarea voastră pe lacuri. Noi a doua zi adică duminică am fost până la plaja Perișor.

Pup zânele!

[14.06.18 10:21:21]

@adrianbogdan: Tot aia, Pitic! Soarta a vrut sa fie al meu! Nici nu conteaza cum, dar ai dreptate, licitatie a fost! Am corectat si-n text!

crismis
[14.06.18 10:21:46]

@adrianbogdan: E ca și cum l-ar fi câștigat! ❤

[14.06.18 10:27:47]

@crismis: Pai nu? L-am castigat in lupta dreapta!

Yolanda
[14.06.18 12:59:33]

@Zoazore: o plimbare printre minunile Deltei e oricând binevenita, te simti asa de bine ca vrei iar si iar sa te întorci. Prima data am fost in vara lui 2013 profitând de mini-întâlnirea AFA din delta cu Cornel. A fost de vis! sa te plimbi pe canale cu hotelul plutitor timp de 4 zile...

Votul meu a fost cu SB! cu noroc.

Calatorii frumoase în continuare, sa avem ce povesti.

[14.06.18 13:35:59]

@Yolanda: Multumesc pentru vizita, ecou si... SB!

Da, asa-i Delta da dependenta. Si nu e nici imorala, nici ilegala. Dar s-ar putea sa-ngrase!

Yolanda
[14.06.18 13:41:56]

@Zoazore: Fiecare calatorie din ultimii 3 ani s-a lasat la mine cu ceva în plus la cântar... m-am consolat cu asta, ca de calatorit nu ma las!

[14.06.18 14:06:17]

@Yolanda: Aaaa, si eu! Dar imi asum!

krisstinna
[14.06.18 19:37:15]

@Zoazore: Să va fie de bine, frumoasă plimbare, pozele sunt foarte frumoase

Mulțumesc, te pupam și noi!

[14.06.18 19:52:11]

@krisstinna: Vacanță frumoasă, să vă fie de bine Taverna Sârbului și să vă distrați mult!

Îl pup pe donmul C, dar și pe tine!

[14.06.18 19:53:01]

@Zoazore: Vai zânico cât de frumos a fost. Odată și odată tot reușesc și eu să ajung in Deltă. Am o întrebare: cum v-ați descurcat cu țânțarii??? Eu am o mare problemă cu ei. Dacă vrea cineva să scape de pișcăturile lor să mă invite și se rezolvă problema

Dacă am fi mers pe Gabi l-aș fi pierdut la pescuit

Într-adevăr superbă poza P24

Votat cu tot dragul

[14.06.18 20:12:56]

@diana2015: Am avut AUTAN. Nici nu m-așteptam să fie așa bun! Dar nu ne-au vizitat decât în amurg, pe la 20:30 până pe la 21,21:30.

La balcon am avut plasă. Dar nu țânțarii au fost marea problemă, cât tăunii (strechile). Alea-s rele tare și-s toată ziua!

Sigur c-ar fi avut și parteneri. Bazil Buzoianu, brăileanul meu, soțul Marianei 07, @iulian68 și @aurora56 au fost la pescuit!

[14.06.18 20:19:22]

@Zoazore: și cam ce au prins pescarii Să nu-mi spui că tot peștele mâncat acolo este cel prins de ei nu că n-ar fi fost posibil dar mă gândesc că poate l-au luat la pachet și asa stiu unde să merg să mănânc o saramură din peștele prins în Deltă nu ne aude nimeni asa ca poti să-mi spui

[14.06.18 20:27:22]

@diana2015: Păi caras, roșioară și, parcă, o știucă! Nu-s sigură!

Nuuu, peștele era în meniu la Laguna Albastră. În plus, @icata24 ne-a dus la Dunavățul de Jos, unde am mâncat cel mai bun borș de pește lipovenesc și cea mai bună plachie, ca să nu mai spun de plăcinta cu mere absolut delicioasă!

Probabil, ce-au pescuit au luat acasă!

Cel mai bine ar fi să ne spună @Mariana07.

Păcat că n-ați putut veni!

[14.06.18 20:30:59]

@Zoazore: offf. Nu mai băga și tu cuțitul în rană

Data viitoare nu mai ratăm. De curiozitate cu ce buget trebuie să ne înarmăm

[14.06.18 20:50:10]

@diana2015: Depinde unde vă cazați! Aici a negociat @clau70 la 140 lei / noapte. Unde-a fost @ANILU, parc-a fost mai ieftin! Parcă.

Deci 280 / 2 nopți+100/2 pers excursia+ ce mănânci, plătești=>ca la vreo 500-600 minimum.

Vezi ce-a spus și @ANILU

Dana2008
[14.06.18 22:14:27]

@Zoazore: Frumoasă plimbarea dar și povestea ei! FELICITĂRI!

A fost ca un vis frumos și pentru noi, prima dată când am fost în Deltă... vroiam să nu se mai termine plimbarea de trei ore pe canalele Deltei. E prea frumos acolo!

Vrem a doua oară să facem o plimbare mai lungă, de 5 ore măcar... cam așa ceva ne-a spus barcagiul că ar mai fi un traseu sălbatic prin canale înguste.

Cred ca abia aștepți să te întorci în Deltă.

Călătorii plăcute! ????????

ANILU
[15.06.18 07:54:30]

@Zoazore: Păi nu ti-am spus eu să iei apă cu tine!!!

Florin, căpitanul barcii noastre, fumator, ne oprea pe canale, sub tunelul salciilor să admirăm și să ascultăm cântecul păsărilor sau să admirăm o ratusca cu bobocii ei... eiii aici ne spunea că putem să luăm o pauză de țigară și apă...

Măreția Deltei este spectaculoasă!

Pe noi ne-a costat 150 lei/noapte cu MD.

Per total un buget cam de 1000 lei te duce un sejur în Deltă, cazare+mese+plimbări+drum, asta sa-i răspund Dianei.

M-aș întoarce oricând în Deltă, mai sunt multe de văzut.

Toate cele bune.

[15.06.18 08:55:04]

@ANILU: Tu, mititica, ai spus, dar... in vant! Abia cand am pornit am realizat ca n-am luat apa! O lasasem pe masa in camera! Intentie am avut... Deh! Data viitoare nu mai uit! Promit!

[15.06.18 08:58:48]

@Dana2008: Abia astept, dar, deocamdata, e doar un vis frumos! Trebuie sa vina MOMENTUL DELTEI, sa se-alinieze astrele, ca acum, ca sa pot reveni!

Sunt prea multe variabile care ma impiedica sa programez o alta excursie, desi mi-o doresc din tot sufletul!

[15.06.18 19:22:33]

@ANILU: Multumesc Anilu pentru informație, acum pentru o viitoare vacanță in Deltă pot să aleg

[15.06.18 20:00:41]

@diana2015: Ieee, ce frumos te-ai înverzit! Să-ți fie de bine!

adrianbogdan, ANILU, crismis, diana2015, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Deltă: