ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2018
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 01.11.17
MAY-2018

Viena - Praga - Karlovy Vary - Tirol

Buna ziua dragi prieteni de pe AFA.

Desi ma documentez de multa vreme de pe acest site in organizarea excursiilor mele, este prima data cand va impartasesc din experienta mea. Si m-am hotart sa va dau cateva detalii, care poate va vor ajuta in organizarea excursiilor voastre viitoare.

Nu voi scrie prea multe despre obiectivele turistice vizitate, pentru ca, sunt atat de multe postari despre acestea, incat nu stiu ce as putea sa mai spun si eu diferit.

Am gandit acesta excursie cu cca. o jumatate de an inainte, si am stabilit traseul astfel inact sa cuprinda ceea ce ne doream sa vedem cu prioritate, respectiv: VIENA-PRAGA-KARLOVY-VARY, restul fiind ales astfel incat km parcursi sa fie rezonabili si pt. soferi. Sa nu-i obosim, pt ca si ei sunt in concediu!

Traseul nostru a fost:

1. Piatra Neamt-Sovata-Ludus-Floresti (Cluj) -Oradea- Debrecen-Budapesta (cazare 1 noapte Budaors) - iesirea din Budapesta spre Viena. (cca. 800Km)

2. Budaors - Viena (cca. 270km) - cazare Viena 3 nopti

3. Viena-Praga (prin Brno pe autostrada) - cca. 350km - cazare Praga -2 nopti.

4. Praga-Karlovy-Vary (cca. 130km - cazare Karlovy-Vary - 1 noapte

5. Karlovy-Vary - Munchen- Sankt Ulrich Im Pillersee - TIROL (cca 450km) - cazare 2 nopti

6. Im Pillersee - Baia Mare (pe langa Salzburg, Viena, Budapesta, Satu Mare) - cca. 1000km (900 pe autostrada)

7. Baia Mare-Bistrita-Vatra Dornei- Tg. Neamt-Piatra Neamt (cca. 450km)

Am estimat ca vom face cca. 3500 km, si la final au iesit 3400 km.

Cazarile le-am rezervat pe booking, inca din ianuarie-februarie, noi fiind 4 adulti (doua familii), am preferat apartamente cu 2 dormitoare +living, centrale, astfel incat sa ne putem deplasa usor. Am prefrat apartamente cu anulare gratuita, pt. ca daca ar fi aparut ceva intre timp care sa ne impiedice sa plecam, sa nu ni se ia bani din cont. Ca o medie, pentru 10 nopti cazare, doua familii, in zone centrale, am platit cca 760 e (380e/familie).

Cazarea de langa Budapesta, am gandit-o sa fie deja aproape de autostrada care ne ducea catre Viena, dimineata cand plecam sa nu avem grija aglomeratiei de pe podurile ce traverseaza Dunarea din Budapesta.

Am plecat din Piatra Neamt si am facut prima oprire la Oradea, unde am alimentat, apoi din vama Bors am luat vignete pt. Ungaria de 9 zile (valabila 10 zile!!), Austria 10 zile, Cehia 10 zile, pe care am platit 175 RON (platit cu cardul), si asa nu am mai avut grija lor in fiecare tara in care intram. Am ajuns seara la cazare - super curat si spatios (pt. cine vrea pot sa va dau mai multe detalii despre cazarile noastre), si dupa un somn bun, dimineata am pleact spre Viena.

Am ajuns pe la ora 11, dupa o ploaie torentiala pe autostrada, care nu ne-a lasat pana la sosire. Ne-am lasat repede bagajele in apartamentul inchiriat situat in spatele Primariei, un apartament nu f. mare, nu f. cochet, dar bine utilat si pozitionat (la 2 min de mers pe jos de statia metrou RATHAUS), dupa care ne-am dus masina la o parcare tip PARK&RIDE (parcari la capetelor statiilor de metrou - in cazul nostru OTTAKRING P+R), la cca. 4 km de locul nostru de cazare, unde am lasat masina 3 zile, si am platit 3.4e/zi. Cu tot cu plata metroului odata intors, odata dus, ne-a costat parcarea/3zile =19.8 e (fata de 18e/zi cat ne-a spus proprietarul apartamentului ca ne-ar costa la o parcare in apropriere).

Pt cei ce vor sa viziteze Viena 2-3 sau mai multe zile, eu recomand achizitia cardului VIENAPASS, in cazul nostru pt. 2 zile, cu transport cca 102e/pers. De ce este bun acest card? Pt ca sunt multe obiective turistice (peste 60) cu acces gratuit, 6 tururi de oras si in afara orasului, cat si transport gratuit pe toate mijloacele de transport in comun. Pt cei ce ati mai folosit aceste tipuri de carduri, la Viena avem audio-guide in lb.romana la Schonbrune, Hoffburg si tururile de oras! Si ca sa va faceti o idee, daca am fi platit bilete de intarare la ceea ce am vizitat noi, si am intrat cu acest card, plateam 215 e/pers. Fiecare isi poate face programul dupa propriile placeri si dorinte, sunt suficiente obiective pt toate gusturile! Trebuie doar sa va faceti de acasa o simulare de program/ore/zile si functie de programul de vizitare.

La Praga am ajuns pe autostrada (pe langa BRNO), cu ceva intarziere deoarece in Cehia sunt lucrari pe autostrada, adica pe la ora 14. Dupa ce am ajuns la aprtament (superb, cu 3 dormitoare mari, living, doua bai), situat la 2 min de Podul Carol si 5 min Ceasul astronomic, am parcat masina intr-o parcare privata, chiar vizavi de cazarea noastra pe care am dat 50e/2 zile. De ce nu am dus masina in acelasi tip de parcari ca si la Viena? Pentru ca, erau f. departe (cca 10-15km fata de cazarea noastra) si pierdeam mult timp, cu dus-adus + metrou.

Cei ce vor sa mearga la Praga, trebuie sa stie ca Ceasul Astronomic este in REPARATIE!! Deci nu-l puteti vedea. Pt. noi nu a fost asa o pierdere pt ca il vazusem cu 2 ani in urma, dar prietenii nostri s-au cam necajit! . Trebuie sa mai vina odata!!

Atentie mare la casele de schimb valutar din zona centrala!! Percep comision si de pana la 25%!!! Asa ca grija!! Daca puteti, luati din tara ceva coroane (1e-25coroane), noi nu am luat, si am constatat, ca la multe terase, daca nu luai mancare, sau consumatia nu depasea 5-600 coroane, nu puteai plati cu cardul!

La Praga nu am luat card, am fost la Castel unde am luat circuitul B, cca 12e/pers, care ne-a permis accesul in Catedrala, palat, Bis. Sf. Ghe. si Ulita de Aur. Daca mergeti dimineata, e bine sa stiti ca la ora 12 are loc schibarea garzii cu fanfara, nu e ca la Buckingham, dar merita. Ca sa ajungem la Castel am luat tramvaiul 22 de la statia Narodni Trida, (biletele se iau de la subsol - intrarea la metrou), si tot acolo in statie este si un TESCO mare, de unde puteti sa va faceti ceva cumparaturi - la preturi rezonabile, pt. ca trebuie sa stiti ca Praga nu e ieftina! Si pt. ca sunt multi care merg in Praga pt. vestita lor bere!! , sa stiti ca pe sotii nostri nu i-a dat gata! E buna, dar... si a noastra e f. buna! Pe terase, berea la halba variaza intre 36-80 coroane/halba 500g - iar la Tesco, puteti cumpara - la cutie inte 14-25coroane.

Distanta de la Praga la Karlovy-Vary de cca. 130km, am parcurs-o in cca. 2 ore, cu o oprire la fabrica de bere Krusovice, de unde am mai cumparat ceva bere - suvenir pt cei de acasa.

Dupa ce ne-am cazat intr-un apartament din spatele colonadelor (mare, curat si bine utilat), am inceput plimbarea prin oras - minunat! Curatenie desavarsita si plini de rusi! Am ajuns si la renumitul Hotel Pupp, am intrat inauntru, am savurat luxul, dupa care am vrut sa urcam sus cu funicularul, dar din pacate si acesta era in revizie. Ne-am continuat plimbarea, pana in capatul opus si am ajuns la Muzeul Becher, iar de acolo am luat renumitul biter Bekerovska. Asa cum s-a mai spus orasul seamana cu al nostru Herculane, pe care l-am vizitat anul trecut si care dupa cum bine stiti este intr-o paragina totala, si desi cadrul natural de la noi este mult, mult mai frumos, Karlovy-Vary te intampina cu o caldura, frumusete si curatenie care iti fac sufletul fericit!

Si am plecat a doua zi spre Tirol, mai bine zis Sankt Ulrich Im Pillersee, cu o oprire in Munchen, unde am admirat inca odata Primaria Noua, pe cea veche, Catedrala, am vrut sa vedem vestita fantana din Karlspltz - dar si acolo era renovare, Bis. Sf. Petru, dupa care ne-am indreptat spre Beraria Hofbrauhause. In Munchen am parcat intr-o parcare vizavi de Isartore, 3e/ora. De la Munchen pana unde aveam noi facuta rezervarea, am facut cca. 2 ore, si am ajuns intr-un taram de vis. Pentru cei care nu ati ajuns in zona Tirolului, va sfatuiesc sa o faceti! Totul este un basm! Zona, case, curatenie, aer, munte, apa, viata! Mi-am zis, ca cei care traiesc acolo, sigur sunt binecuvantati!

Ca si sfat, cand faceti rezervarea, vedeti ca toate casele private (apartamente) percep taxa de curatenie! Adica in afara de costul rezervarii, fie ca stati o zi, doua sau 7, se percepe taxa de curatenie (unii iau si taxa de lenjerie, prosoape), care se adauga la pretul camerei. Noi am rezervat un apartament cu doua dormitoare si living, la care am platit suplimentar taxa de curatenie de 40e/sejur. Dar, la nici unul dintre noi nu i-a parut rau, pt ca dupa atatea zile de muzee, palate, catedrale, etc ne-am bucurat si de minunatiile facute de D-zeu. Printre altele, am luat din Waidring, telecabina care ne-a dus sus la cota 1600, iar de acolo am mers pe traseele amenajate spre o platforma care era deasupra unei prapastii, apoi spre cota 1860 m, de unde privelisatea ce ni s-a deschis ne-a lasat muti. Cred ca de aceea nu pot sa va spun prea multe, pentru ca efectiv acolo ne-am simtit intr-un vis. Toata acea zona este minunata, cu oraselul Kitzbuhel, St. Johann in Tirol si multe alte satuce, in care sa stiti ca miroase a balegar!! Dar, culmea nu te deranjeaza, din contra, iti da o senzatie de bine, de curatenie. Ne-a parut rau ca nu am facut rezervare pt. 3 nopti, ci doar de doua, din care efectiv o singura zi ne-am bucurat de acele locuri mirifice! Dar zilele de concediu se terminau, si trebuia sa ne intoarcem la servici, asa ca am plecat din Tirol, sambata dimineata la ora 8.45, si dupa o oprire de cca. 2.5 ore la Pandorff (unde daca nu te duci in perioda de reduceri - preturile sunt mari), si dupa aproape 1000 km parcursi, am ajuns la ora 10 seara aproape de Baia Mare unde am dormit.

Am ales varianta de a intra in tara pe la vama Petea, deoarece am constatat ca este mai liber drumul si se merge mai mult pe autostrada in Ungaria, de la iesirea de pe autostrada pana la Satu Mare fiind cca. 60km. Dupa o masa romaneasca si o palinca din partea casei, chiar daca erau doua nunti la acel hotel, am dormit ca pruncii!

Dimineata am plecat spre Piatra Neamt, pe la 10.30, si la ora 17 eram acasa.

De alimentat, am alimentat la Piatra Neamt, Oradea, undeva la iesirea din Austria spre Cehia, la iesirea din Tirol, si la Satu Mare. Per total am iesit la un pret de 1.23e/l motorina.

Am vrut sa fiu mai succinta, dar se pare ca n-am prea reusit! Imi cer scuze pt. aceasta postare lunga, dar sper sa nu va fi plictisit prea mult! Daca vreti sa faceti un asa traseu, cred ca puteti sa adaugati inca 3-4 zile, adica in total 14 zile, pt a va bucura mai mult de tot ceea ce vedeti. Pt cine interesaza mai multe date privind cazariile, pot sa va dau in privat relatii.

Va multumesc!

Trimis de CRIS62 in 13.06.18 12:40:15
Validat / Publicat: 13.06.18 19:00:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ. A mai fost în/la: VIENA

VIZUALIZĂRI: 3753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CRIS62); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [13.06.18 19:00:16] »

@CRIS62: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

În măsura timpului disponibil poate ne descrii și cazările.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu mașina prin Europa - circuite diverse, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Străbătând Austria]

elviramvio [13.06.18 20:28:55] »

@CRIS62:

Bun venit în rândurile celor ce-și scriu impresiile pe AFA! Sper să mai primim informații de la tine căci scrii bine. Informații clare și foarte bune pentru cei ce au în plan o excursie pe acolo.

O vară cu multe plimbări frumoase să ai!

iulian68 [13.06.18 20:44:07] »

Foarte util articolul, felicitari! As reitera rugamintea web sa descrii si cazarile, ar fi de real folos...

CRIS62 [13.06.18 21:18:22] »

Multumesc pt. încurajare!

RoxanaGRS [14.06.18 09:10:03] »

Frumos articol de debut, plin de informații utile!

Offf! Incă se întâmplă mizeria asta în Praga. Era exact la fel în 2011 când am fost noi. Se pare că în 7 ani, n-au reușit să rezolve nimic în direcția asta. E foarte bine că ai precizat asta. Comisionul ăla nici nu e afișat, sau e afișat undeva ascuns, nu știu. Se pot lua coroane din țară de la sucursalele centrale din fiecare oraș ale BRD sau Banca Transilvania. Sau scoateți din bancomat în Praga.

Legat de berea cehească, într-adevăr cea obișnuită seamănă destul de bine cu a noastră sau a nemților sau a austriecilor. Au însă berea artizanală, care e deosebită. Cea mai bună am găsit-o la Berăria Strahov, lângă celebra mănăstire Strahov (aici au și una dintre cele mai frumoase biblioteci din Europa). Are o culoare chihlimbarie (între berea blondă și cea brună), iar gustul e deosebit. Atenție că dacă mergeți după-amiaza musai trebuie rezervare.

Tot la Praga, atenție că la multe terase pun bacșișul pe bon. Apare ceva gen servizio cu o valoare în jur de 10% din valoarea bonului. Deci nu mai dați bacșiș suplimentar dacă vedeți așa ceva, decât dacă țineți morțiș.

mishu [17.06.18 19:41:26] »

@CRIS62: In primul rand, bun venit! si succes in continuare. Frumoasa calatorie si un prim articol bine scris.

Am zambit la aceasta afirmatie

Worgl este un orasel mai mare decat cele doua la un loc si tot miroase a balegar, asta deoarece exista grajduri pentru vaci la cativa metri de marile magazine din oras, dar ei sunt foarte mandri de faptul ca au animale. Eu stau de cateva luni in Kufstein (sigur ai trecut pe langa el, este orasul care are cetatea care se vede de la kilometri buni). Aici in oras nu miroase a balegar, dar la periferia lui oamenii au vaci. Au case superbe si masini decapotabile minunate, piscina curte si pian in casa dar si un camp pe care il cultiva si ceva animale in grajd. Dar totul este foarte curat si bine ingrijit.

Felicitari, votat cu mare drag si te mai asteptam.

CRIS62 [17.06.18 21:04:40] »

@mishu: Multumesc pentru urări. Da am trecut pe langa Kufstein, dar din pacate nu am intrat. Timpul nu ne-a permis. Mi-aș dori sa pot sta odată o saptamana in acea zona, deoarece pentru mine a fost un vis in paradis.

mishu [17.06.18 21:06:32] »

@CRIS62: Dacă mai ajungi prin zona și vrei informații ți le ofer cu mare drag, iar dacă ma mai găsesc pe aici poate ne și vedem, este într-adevăr o zona superba.

CRIS62 [17.06.18 21:10:31] »

Multumesc mult! Sa dea Bunul D-zeu!

CRIS62, elviramvio, iulian68, mishu, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina prin Europa - circuite diverse: