ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
MAY-2018

Câteva lucruri utile despre autobuzele Hop On Hop Off din Viena

În Viena, din câte am observat noi, sunt două firme de autobuze Hop On Hop Off. Cele de culoare roșie și cele galbene. La fel am observat și în Budapesta.

În prețul Vienna Pass am avut gratuitate timp de trei zile la transportul cu autobuzele Hop On Hop Off galbene.

Biletele pentru aceste autobuze sunt: 24 ore - 28 euro/adult și 19 euro/copil; 48 ore - 34 euro/adult și 22 euro/copil; 72 ore - 39 euro/adult și 27 euro/copil. Mai au și alte prețuri pentru combinația cu o croazieră cu vaporașul, o plimbare cu trăsura sau transportul la aeroport.

Autobuzele galbene circulă pe 5 rute:

1. Linia Roșie numită și Ring - pleacă de la Operă și face un tur pe Ringstrasse, adică înconjoară centrul Vienei. De-a lungul Ringstrasse veți găsi cele mai importante atracții ale Vienei și anume: Opera de Stat, Palatul Grand Hofburg, Muzeul de Istorie a Artei, Muzeul de Istorie Naturală, Parlamentul austriac, Primăria, Teatrul Național, Universitatea, plus multe alte locuri frumoase și interesante din Viena. În perioada 01.04 - 01.11 2018 primul autobuz pleacă la ora 09.30 de la Operă iar ultimul la ora 19.00, fac un tur al Ringului și revin peste o oră tot în stația de la Operă. Ruta are 17 stații cu tot cu cea finală care cum am spus este cea de plecare.

2. Linia Albastră numită Danube - pleacă de la Muzeul de Arte Aplicate unde este și stația 13 pentru linia roșie și aici se poate schimba de pe o linie pe alta. Traseul dunărean merge ușor în afara orașului spre Parcul Dunărean, unde puteți să coborâți pentru a merge la Turnul Dunării, după care tot cu acest traseu puteți ajunge în zona Prater, unde puteți să vă distrați în impresionantul parc de distracții, puteți să urcați în Roata Uriașă a Vienei, puteți vizita Muzeul figurilor de ceară Madame Tussauds sau Muzeul Ciocolatei aflate de asemenea în Parcul Prater. În perioada 01.04 - 01.11 2018 primul autobuz pleacă la ora 09.45 de la Muzeul de Arte Aplicate iar ultimul la ora 18.30 (în perioada iulie-august ultimul pleacă la 18.55) și revin acolo după o oră și 15 minute. Ruta are 11 stații.

3. Linia Verde numită Grinzing - pleacă de la Teatrul Național unde este stația a 5 pentru linia roșie. Linia verde merge în împrejurimile capitalei Austriei. Trece pe la podgoria Vienei din Grinzing și ajunge până la dealul Kahlenberg unde aveți o priveliște uimitoare asupra Vienei. Tot pe această line puteți ajunge la Biserica Votivă și la alte obiective din zonă. Linia are 12 stații. În perioada 01.04 - 01.11 2018 primul autobuz pleacă la ora 11.00 de la Teatrul Național iar ultimul la ora 18.00 și revin acolo peste o oră și 30 minute.

4. Linia Galbenă numită Schnbrunn - pleacă de la Operă, trece pe la piața de legume și fructe, pe la gara de vest a Vienei, pe la Palatul Schonbrunn, Palatul Belvedere și ajunge înapoi la Operă peste o oră și 30 minute. Linia are 11 stații. În perioada 01.04 - 01.11 2018 primul autobuz pleacă la ora 09.30 de la Operă iar ultimul la ora 17.45 (în perioada iulie-august ultimul pleacă la 18.30).

5. Linia Gri numită Marchfeld - pleacă de la Hotelul Hilton unde este stația 14 a liniei roșii și merge în afara orașului pentru a putea să vizitați Palatul Imperial Schloss Hof, cel mai mare complex de palat rural din Austria, amfiteatrul Bad Deutsch-Altenburg și Palatul Niederweiden și Parcul Arheologic Carnuntum. În perioada 01.04 - 01.11 2018 sunt doar trei curse pe zi, cu plecare la orele 10.00,12.20 și 15.30 și sosire în același loc peste două ore și 15 minute. Linia are 7 stații. Pe această linie este audio-ghid doar în engleză și germană.

Autobuzele sunt toate galbene indiferent de linia pe care circulă. Denumirea liniei este afișată electronic în fața și pe lateralul autobuzelor. Fiți atent la asta mai ales la Operă de unde pleacă linia roșie și cea galbenă din aceeași stație.

Autobuzele sunt cu platformă acoperită dar fără geamuri laterale. Urcarea în autobuz se face pe ușa din față iar coborârea pe cea din spate. La fel și la platformă. Urcarea se face pe scările din față iar coborârea pe cele din spate. După ce urcați găsiți pe partea stângă o lădiță de unde vă luați căști. După ce vă așezați o să vedeți pe spatele scaunului din fața voastră, sau în lateral la unele scaune de la parter, două mufe pentru căști. Introduceți căștile în oricare dintre cele două mufe și cu ajutorul tastelor selectați codul 10 pentru a asculta în limba română detaliile despre obiectivele turistice pe lângă care treceți. Căștile sunt de unică folosință. Puteți să le păstrați pentru alte călătorii sau pentru audio-ghidurile de la muzee. În autobuz aveți și WiFi gratuit. Parola acestuia o aveți afișată pe spătarul scaunului din fața voastră. Nu știu cum merge că nu l-am încercat.

Mai aveți inclus în preț și o plimbare pe jos prin centrul Vienei cu un ghid. Acesta pleacă de la Operă și face șase tururi pe zi la orele 10.30,12.30 și 15.30 cu cei care vor să audă explicațiile în limba germană și la orele 11.30,14.30 și 16.30 cu cei care vor să audă explicațiile în limba engleză.

Stațiile autobuzului au anumite nr. și nume iar liniile se intersectează pentru a putea merge de pe una pe alta astfel: linia roșie cu cea galbenă merg împreună stațiile 1 și 2, linia roșie cu verde la stațiile 5,6 și 7; linia roșie cu cea albastră la stația 13; linia roșie cu cea gri la stația 14.

Sper că informațiile vă vor fi de folos dacă alegeți vreodată această variantă de transport. E adevărat că este una dintre cele mai scumpe variante de transport dar dacă tot luați un Vienna Pass o aveți inclusă și este păcat să nu vă bucurați de ea. Noi am fost cu mașina în Viena, avut timp puțin la dispoziție și nu am reușit să ne plimbăm decât pe linia roșie și pe cea albastră. În una dintre ture ne-am așezat pe primele scaune de la platformă. Ce senzații ciudate ai când ia curbele strânse sau la trecerile de pietoni. de acolo faci și cele mai faine poze.Super experiența.

Călători frumoase să aveți!

Trimis de ungureanica in 09.06.18 20:56:40
Validat / Publicat: 10.06.18 07:41:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 6152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Poză din autobuzul Hop On Hop Off - linia albastră