ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2010
    MAY-2008

Mănăstirea & defileul Dryanovo

Manastirea Dryanovo si Muzeul Etnografic Etara

Ilustrație video-muzicală

Am incadrat postul aici, fiindca ambele obiective sunt langa Gabrovo. Dar, eu cred ca in primul se adreseaza celor care se cazeaza/viziteaza Veliko Tarnovo, deoarece pana acolo sunt ~ 80 km (VT - Gabrovo), poate mai putin. (apropos, drumul este bun)

In timp ce vizitam manastirile de langa Arbanassi, ne-am intalnit cu un cuplu de bulgari, care faceau alpinism, si care ne-au recomandat sa vizitam Etara.

Am plecat spre muzeul etno de la Etara, care este imediat dupa Gabrovo. Dar, pe durm, am observat un indicator cu manastirea Dryanovo. Si am zis sa o vizitam. Este situata intr-un cadru natural foarte frumos, cu munte si rau langa. Totodata, langa manastire, au un restaurant, unde am servit masa. (ceva ca o tocanita cu de toate, intr-o strachina cu capac). Painea era facuta in casa, excelenta, ceva in genul lipiei libaneze, dar mai groasa.

Ca o paranteza, manastirile pe care le-am vizitat, mi se par mai putin impunatoare ca ale noastre (poate de unde bulgarii au fost pasalic atatia ani), dar asta nu inseamna ca nu sunt interesante. Tot acolo, parca era si o pestera care se putea vizita.

Acum, dupa ce am mancat, ne-am indreptat catre muzeul de la Etara. Este ceva in genul muzeul satului de la noi, dar un pic mai mic. Ce era foarte interesant aici in afara de arhitectura caselor, care, dupa parerea mea sunt total diferite ca cele ale noastre? Recreasera o "ulita" ca in sec XIX, inclusiv cu activitatile "live" asa cum erau ele. Adica: te uitai la potcovar cum facea diverse chestii, brutarul pregatea produsele de panificatie, cofetarul facea dulciurile. Evident ca puteai cumpara si produsele, care erau la un pret maricel, dar asa trebuie sa fie "manufactura". Puteai sa servesti o cafea cu dulceata de salcam in cafeneaua veche.

Foarte frumos si foarte interesant. Eu zic ca merita jumate de zi sa o alocati pana acolo, daca ajungeti la Veliko sau sunteti in tranzit la Gabrovo.

Mânăstirea Drianovo

Etara

Trimis de radu_sergiu* in 07.05.10 09:19:02

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu_sergiu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

biancuta [07.05.10 15:37:32] »

Interesant si bine de tinut minte pentru cand voi fi in zona. Ai un vot.

webmaster13 [10.05.10 00:43:09] »

am atasat aceasta melodie, sper sa placa!

Alb* [26.06.10 23:42:25] »

un vot si de la mine.frumos

Romania4EVER [18.09.11 11:45:53] »

bulgaria e urâtă în rest

webmasterX [20.05.19 13:16:53] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Mănăstirea & defileul Dryanovo» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Gabrovo și împrejurimile]

Alb*, biancuta