ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2018
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
MAY-2018

Pizza Roma

Cum după atâta plimbare, după cele povestite în articolul precedent, cel cu parcul Schaeffler, ți se face și foame, am tras la sorți unde anume să mâncăm... oricum, parcă vroiam amândoi pizza... iar la Street Food Festival, organizat pe aleile de sub Tâmpa, nu prea am văzut. Sigur că aromele de mâncare ne copleșeau, dar având și ceva de „shopingărit” pe strada Republicii, am decis să vedem acolo la fața locului.

Pe frumoasa stradă pietonală, terasele sunt una după alta, mesele care stau aliniate ordonat pe mijlocul străzii, erau aproape toate pline, așa că nu prea aveam mari speranțe... Mergem mai încolo, iar în Piața Sfatului, din multitudinea de alte terase, vedem ceva locuri la Pizza Roma. De ce nu? Nu mai fusesem cam de când s-au mutat ei acolo. De pe strada Republicii.

Adresa: Piața Sfatului, nr 6
tel 0268 512 660
0720078257

Pe site-ul lor, se laudă cu bucătari, specializați chiar în Italia, la Roma, patria acestui preparat-pizza. Rețetele lor sunt originale și spun că folosesc ingrediente de cea mai bună calitate, cele mai multe tot din Italia. Au ceva vechime în oraș, este una din cele mai vechi pizzerii, de aproximativ 20 de ani.

Noi mergem de mulți ani, acolo, sigur, în locația veche, dar mereu am fost mulțumiți de cele servite. Pe lângă pizza, pregătesc paste, spaghete, salate, dulciuri (Tiramisu este renumit) și bineînțeles, produsul de sezon, înghețata ori salată de fructe.

Colecția de vinuri este din țară dar și de import, preparându-se totodată și multe cocktail-uri.

Locația actuală este minunată, (deși îmi plăcea și cea veche) în fața Muzeului de istorie - Casa Sfatului , cu o vedere superbă către Biserica Neagră și desigur către muntele Tâmpa.

Capacitatea localului este de 60 locuri și încă 80 la terasă. Interiorul restaurantului este în tonuri calde, cu foarte multe tablouri pe pereți, reprezentând picturi și diferite locații frumoase din Roma, cum ar fi chiar Colosseum. Scaune tapițate, canapele asemenea, mese de lemn lăcuite, redau un decor romantic, ușor retro. Candelabre impresionante, întregesc imaginea unei locații medievale.

Sigur că fiind o vreme frumoasă, am ales să stăm la terasă, afară. O domnișoară drăguță, ne-a adus meniurile, iar noi ne-am orientat către o pizza Diavolo, amândoi, din multele soiuri prezentate, cca 20, cu carne, vegetariene sau exotice. Prețurile variază între 25-32 lei.

De băut, am cerut o cola, 7lei, la 330 ml, iar soțul, după dezbateri și enumerări de mărci de bere, s-a oprit la Azuga. Bere la sticlă, nepasteurizată, foarte bună, cam scumpă, 12 lei, dar merită. După ce am gustat-o, am cerut și eu!

Până ce ne-a venit comanda, cca 15 minute, am făcut poze prin împrejurimi, iar de la scaunul meu, printre mușcate roșii, printre două umbrele aparținând terasei vecine, am prins Tâmpa, în poze, bineînțeles. :)

Era pe înserat, soarele aducea ultimele raze binefăcătoare în Piața Sfatului, lăsând deja într-un con de umbră Biserica Neagră. Pentru sfârșit de mai, vremea era prielnică șederii la terasă, chiar până seara târziu.

Frunzărind meniul, am văzut și alte prețuri, fresh-urile de fructe, lămâi sau portocale, 11 lei- 300ml. Cele la doză de 330 ml erau în jur de 6-7 lei.

Berea era atât la sticlă, cât și draft, ex Ursus, 6 lei.

Înghețatele variază în funcție de compoziție, între 8-15 lei.

Au venit și pizzele noastre, alături de sosul iute comandat, care arătau bine și erau gustoase pe măsură.

Am intrat și în local, toaleta este în spatele barului, coborând niște trepte, două cabine pentru femei, două pentru bărbați. Curățenie, erau toate cele necesare.

Atunci am observat că lângă scări, acolo, în spate, mai este o sală mică, un pic mai sus pe trepte, intim și frumos, decorat în același stil ca și restul restaurantului.

Deasemenea, doi pași mai la stânga de intrarea în local, este intrarea la o pensiune, La Maisonette, iar cei care stau acolo, au o opțiune bună pentru masă, în vecinătate, nu?

Totalul a fost de 89 lei, posibil de plătit cash dar și cu cardul.

De vă este foame și sunteți prin zonă, deși poate părea nițel cam scump, recomand cu drag! Dar gândiți-vă că mâncați în buricul târgului! :)

Dacă mai e nevoie de un motiv pentru a veni la Brașov, vă ofer 2 minute: webmaster youtu.be/Po-y6ALuJQk

mulțumesc frumos!

Trimis de maryka in 06.06.18 21:35:35
Validat / Publicat: 06.06.18 22:51:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Acum mi-am luat și eu o bere!

[06.06.18 22:51:03]

[06.06.18 22:54:46]

@webmasterX:

Mersi frumos! ????

irinad
[07.06.18 01:16:18]

@maryka: Frumos şi apetisant! După aşa plimbare precum cea din articolul precedent, să vă fie de bine! Nu te speria că scriu la ora asta, am motiv serios!

doinafil
[07.06.18 09:46:16]

@maryka: Ce dor mi s-a făcut de o pizza! N-am mai mâncat de mult o felie. Cei de la „Pizza Roma” din Brașov nu se zgârcesc când e vorba de ingrediente! Arată foarte bine!

Noi când am fost la o pizzerie din Roma n-am primit nici un fel de sos la cerere, spunându-ni-se că o pizza adevărată se mănâncă fără sosuri. Băieții de la Brașov, despre care spui că (se zice) ar fi fost școliți în Italia, n-au avut de ales, s-au adaptat gusturilor noastre.

Prețul în „buricul târgului” brașovean este, ce-i drept, cam mărișor, dar, dacă nu prea des mergi acolo, merită un răsfăț!

Felicitări! Am votat cu drag!

[07.06.18 09:54:32]

@irinad:

Mulțumesc frumos!

Nu mă mai sperii de nimic, probabil că pregătești ceva!

Apetisant, da! Și foarte bun!

[07.06.18 09:58:30]

@doinafil:

Spun sincer că mergem aici, ocazional, de foarte mulți ani, dar niciodată nu am fost dezamăgiți! Am fost cu prieteni din Germania, din Italia, toți au spus că e mai bună ca la ei acasă! Ingrediente multe, dar bune! Pot spune că am mâncat și Calzone, aceea acoperită, din poza p24, cea exotică cu ananas și porumb, sau cu ton, am încercat multe soiuri în acest interval de timp, toate au fost delicioase. Mai scumpuț, dar măcar din când în când, merită!

Zoazore
[07.06.18 11:43:38]

@maryka: La ce spui tu aici, nu-i chiar scump! Localul asta are si putin "staif".

Sa va fie de bine!

[07.06.18 21:32:13]

@Zoazore:

Așa e! Locația cere! Nu e chiar tare scumpuț, dar mie îmi place! Și pe lângă toate astea, suntem mulțumiți de servire și preparate!

elviramvio
[07.06.18 23:11:12]

@irinad: ???????????? Nu ești obosită?!

elviramvio
[07.06.18 23:16:22]

@maryka:

Mi-ai trezit amintiri. La Maisonette am stat acum doi ani, cameră cu fața spre Piața Sfatului, excelent, am văzut din cameră și filmele gratis din piață. La Roma am mâncat, eu pizza cu pește, bună rău dar mare și mai rău, soțul a luat Diavolo. Noroc că eram lângă cazare și ce n-am terminat am dus în cameră. Of Marika, mi-ai amintit ce kurtoș bun se făceau în piață ????, mi-e o poftăăăăăă!

[07.06.18 23:34:31]

@elviramvio:

Foarte bună locația pentru cazare! De kürtös da, ce să zic, buni... I-am prins în poză, p13.

Acum mi-e poftă și mie!!! ????

Mă bucur că v-a plăcut la Roma. Pizza Roma.

Pizzele mari, da bune...

Dar așa mulți porumbei ca în Brașov? Piaţa e plină și nu se feresc de loc, s-au obișnuit cu oamenii!!! ????

O noapte liniștită! ????

doinafil, elviramvio, irinad, maryka, Zoazore