ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2018
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 11.05.15
MAY-2018
da ADULȚI

Aveti grija cand va hotarati

Iata dragi prieteni despre ce este vorba: strazi intregi, principale, si adiacente, sunt in reconstructie, ziua si noaptea. Normal, aerul nu este curat - plin de praf, iar zgomotul, in multe locuri este asurzitor, de santier. Gunoiul se ridica si la 2, 3 noaptea, lucrari de santier se executa si tarziu in noapte, asa ca daca nu alegeti camere izolate fonic, riscat sa nu puteti sa dormiti ore in sir.

Destul de des vezi cersetori, sau oameni nenorociti care dorm pe strazi, i-ti trece cheful sa cutreieri strazile, simtindu-te parca vinovat ca tu o duci mai bine.

Automatele care dau bilete sunt destul de incurcate, iar personalul pus sa te ajute, de multe ori nu stie decat limba materna, sau, mai rau, i-ti dau informatii eronate.

Feriti-va buzunarele, oameni aparent seriosi, bine imbracati, se folosesc de inghesuiala din metrou pt. sa te salte de ceva bani. Nimeni nu reactioneaza.

In Madrid a fost destul de frig in perioada in care am fost - sfarsit de mai, inceput de iunie, ploios...

Acum, nu v-am vorbit decat de lucrurile mai neplacute, pt. ca am vrut sa va informez de probleme, frumusetile Madridului le descoperiti, ca si mine, singuri.

Madridul este frumos, in rest vedeti daca nu am exagerat.

Vacanta Placuta, din partea unui excursionist Genius.

Trimis de elGRECO in 06.06.18 18:52:28
Validat / Publicat: 06.06.18 19:43:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Valencia, Calella, Benidorm, Benalmadena, Toremollinos, Barcelona...

VIZUALIZĂRI: 3405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elGRECO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.06.18 19:06:30]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Madridul şi împrejurimile, MADRID" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Madrid]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=86266

[06.06.18 20:23:38]

Cred ca traim in lumi paralele! Asa ai vazut tu Madridul? Personal cate nu te ajuta???

Pe noi cand ne-am dus ne-au ajutat chiar oamenii de pe strada! Cand am avut o incurcatura, pur si simplu au venit la noi vazandu-ne un pic dezorientati si ne-au intrebat ce am patit sau ce nu stim...

Gunoiul daca se ridica la 2-3 noaptea e un lucru foarte bun, nu incurca circulatia ca in Bucuresti la 7,8, 9 dimineata.

E parerea ta despre acest oras care mie si atator altii de pe acest sait ni s-a parut fermecator...

Chiar, niste poze?

cristina47*
[06.06.18 21:03:41]

@iulian68: personal, nu am vrut sa comentez articolulul.

Zice si: "Madridul este frumos, in rest vedeti daca nu am exagerat. ".

nicole33
[06.06.18 23:21:40]

Se pare ca lucrurile se mai schimba și nu neaparat in bine.

Am umblat hai hui prin Madrid in urma cu trei și cu patru ani, fără a fi vorba de vizite propriu-zise. Mie mi-a plăcut Madridul chiar așa puțin cât l-am văzut. Cel puțin la fel de mult ca Barcelona pentru care am avut timp de aprofundare . Oricum mai mulți hoți de buzunare ca in Barcelona nu am văzut nicăieri in Spania.

Am fost ajutați in Madrid cu informații utile de către romani care munceau acolo. Altfel, pe strada cu engleza mori si de foame și de sete, ca de altfel peste tot in Spania

elGRECOAUTOR REVIEW
[06.06.18 23:23:46]

@iulian68: lumi si vieti paralele, iar tonul dumitale este aproape dusmanos. Am dorit un singur lucru, sa arat experienta mea in Madrid, fiecare fiind absolut liber sa traga concluzii personale. De aceea exista aceasta rubrica, ca fiecare sa-si prezinte experienta, iar luarea „la misto" nu prea i-si are rostul.

[07.06.18 00:47:50]

Te rog sa ma scuzi, insa cred ca e o neintelegere: dysmanos nu pot fi sub nicio forma, am si specificat ca fiecare are oarerea sa, de "luat la mișto" u indraznesc pt ca nici macar nu ne cunostem... Indraznesc titusi sa te rog sa pui niste fotigrafii care sa intareasca spusele tale... Stii cum se spune, " o poza face cat 1000 de cuvinte". Inca o data, scuze, daca chiar crezi ca mi-an permis vreun "derapaj".

[07.06.18 00:50:59]

@cristina47: Am vazut Madridul, ultima oara in octombrie 2016. Nu cred in decaderea sa intr-un timp atat de scurt. Voi publica un set de fotigrafii de atunci daca colegul nostru nu o va face. Si crede-ma, fara o fotografie elocventa nu pot sa cred asemenea descrieri...

RoxanaGRS
[07.06.18 09:03:57]

Unde e mare șantier? Au demolat madrilenii Gran Via? Sau Paseo del Prado? Sau Cale Mayor? Sau Calle Bailen (cea din fata Palatului Regal). Parcă nu-mi vine a crede.

Și eu sunt mare fan Madrid. Aș merge oricând fie și doar ca să mă plimb aiurea pe străzi.

Despre cerșetori am scris și eu. Există într-adevăr, nu sunt agresivi, îi ignori și gata. Muult mai supărători mi se par colorații care încearcă să-ți vândă tot soiul de lucruri, și din ăștia n-am văzut în Madrid. Cât despre hoți..., sunt peste tot în Spania, dar vorba lui @Nicole33, în Barcelona mi s-au părut că sunt cei mai mulți. În sudul Spaniei au gratii la ferestre și la etaj. Cu toate astea, cu un pic de atenție, eu nu m-am simțit amenințată în Spania (excepție stația de metrou de la Piața Catalunia din Barcelona).

Cu engleza într-adevăr mori de foame. E posibil să fii norocos și să găsești și spanioli care știu engleză, dar e pur noroc. Am găsit niște tineri de nu mă puteam eu ține de ei, așa o engleză vorbeau, dar a fost excepția care confirmă regula.

cristina47*
[07.06.18 13:14:50]

@RoxanaGRS: Santiere mai sunt, pe ici pe colo... cand am fost in noiembrie, se renova prin Cibeles, chiar in zona de unde se lua autobuzul spre aeroport. Insa, cu siguranta, nu se lungesc ca la noi.

Cersetori si hoti sunt peste tot. Colegul nostru cred ca a stat intr-o zona, gen "Tirso de Molina".

Nu este absolut deloc greu sa folosesti automatele. De cand au introdus cardul reincarcabil, s-au complicat un pic lucrurile. Daca nu au dat explicatii suficiente, este fiindca nici ei nu stiu. Am postat un articol destul de util, zic eu, la intoarcerea mea din Madrid, in noiembrie, in care explic cum se foloseste noul card.

Madrilenii sunt foarte amabili, cam antitalent in ceea ce priveste limbile straine, dar asta nu inseamna ca sunt rauvoitori.

cristina47*, elGRECO, iulian68, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: