ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 22.11.17
OCT-2017

Ce am facut 3 zile in Singapore – ziua 3

In ultima noastra zi in Singapore am planificat o vizita in zona Sentosa – Mount Faber, un pic mai departe de centrul orasului. Si cum aveam autobuzul spre Kuala Lumpur tarziu in noapte, am avut la dispozitie aproape toata ziua. Asa ca ne-am facut check out-ul de dimineata, am lasat bagajele la receptia hotelului si am pornit intr-o noua zi de explorare.

Prima oprire a fost la Haw Par Villa, despre care am citit prima data aici pe AFA si mi-a atras atentia in mod deosebit. Desi se numeste Haw Par Villa, nu este o vila, ci un fel de parc tematic urias, in care sunt prezente peste 1000 de statui in scene reprezentative pentru folclorul si mitologia chineza.

Intrarea este gratuita, iar la parc se ajunge usor cu metroul (linia portocalie) la statia cu acelasi nume Haw Par Villa. Noi am ajuns undeva dupa ora 9, ora deschiderii si cred ca am fost primii vizitatori ai zilei, in parc fiind doar niste oameni ce maturau frunzele de pe alei.

Odata ce intrii in parc, patrunzi intr-o lume inedita. Te plimbi prin gradinile trigrului de pe Tiger Balm (unguentul acela specific Asiei), printr-o pestera a condamnatiilor, Il intalnesti pe Monkey King si alte personaje ale romanului chinezesc Journey to the West sau chiar pe Confucius. Trebuie sa recunosc ca n-am mai vazut asemenea parc tematic si mi s-a parut foarte interesant, desi unele reprezentarii au fost poate prea realiste… ce sa zic, o experienta chiar inedita!

Dupa aproape 2 ore petrecute la Haw Par Villa, am luat autobuzul cu directia The Southern Ridges, o alta atractie gratis in Singapore. Singapore este o tara dens populata, asa ca a facut eforturi pentru a conserva putinele zone verzi ramase. Rezultatul se vede cel mai bine in impresionatele Southern Ridges.

Southern Ridges este un traseu scenic de mers pe jos, ce trece peste parcuri, oferind privelisti spectaculoase atat ale vegetatiei si faunei cat si ale orasului cu ale sale cladiri inalte si ultra-moderne. Si am zis “trece peste” la propriu, deorece majoritatea traseului consista in pasarele si poduri suspendate.

Intregul traseu are 10km, insa portiunea cea mai pitoreasca este de la Hort Park pana la Muntele Faber, de unde se poate ajunge la Insula Sentosa. Acest traseu am decis sa-l facem si noi. Asa ca am pornit de unde ne-a lasat autobuzul, langa Hort Park si am inceput sa urcam pasarele suspendate, prin “jungla”. Jumatate din acest trseu, pana la Telok Blangah Hill Park se parcuge pe aceste pasarele suspendate metalice, prin ale caror perforatii poti sa vezi chiar si sub picioarele tale. Iar cand esti la 18m deasupra pamantului, si te plimbi practic la nivelul coranei copacilor, senzatia e chiar WOW!

De la Hill Park treseul continua “cu picioarele pe pamant”, pe poteci de parcurg dealul. Urci, cobori si mergi in zig-zag, urmarind placutele cu indicatii. Apoi urmeaza cireasa de pe tort: Henderson Waves. Henderson Waves este un pod pietonal de 36m ce uneste, Telok Blangah Hill Park cu muntele Faber Park. Vai, dar ce pod, de s-ar face si pe la noi asa ceva! Cu forme unduite, ca valurile marii, acesta structura din lemn si otel este o adevarata sculptura in mijlocul naturii, de unde poti sa vezi orasul pana la mare. Un nou WOW! Ne-am oprit aici pentru o pauza binemeritata in locurile special amenajate din forma podului. Am gasit aici si o pisica pretionasa, care dormea pe pod… oare ce cauta aici?! Ne-am mirat totusi ca nu e multa lume intr-un loc asa frumos. Fata de alte locuri din Singapore aici n-am intalnit nici o mana de oameni. Dar nici 10 minute nu au trecut bine, ca am gasit o explictaie: ploaia. A inceput o ploaie torentiala de vara de a trebuit sa fugim de pe podul ondulat. Ne-am oprit la marginea podului, sub protectia unui copac mare. La un moment dat ploua asa de tare ca am crezut ca nu mai tine faza cu copacul, incepeam sa ne udam binisor. Dar noroc ca ploaia n-a tinut mult, si cum s-a domolit un pic, am luat-o grabiti la pas in continuarea traseului, in speranta ca poate gasim un loc mai bun de adapost.

Am continuat apoi traseul urcand “muntele”, iar pana am ajuns sus ne-am si uscat. Aici este finalul traseului, capatul fiind funicularul de pe Mount Faber ce duce la Sentosa. De aici am tinut-o tot in jos, pana ce am iesit de tot din padure, la Harbour Front, in fata mall-ului Vivo City.

Am intrat in Vivo City ca sa mancam ceva si sa ne mai odihnim un pic. Apoi ne-am indreptat spre celebra insula artificiala Sentosa. Ca sa ajungi pe insula ai mai multe varinate: funicular ($29 dus-intors), tren Sentosa Express ($4 dus-intors) sau varianta mersului pe jos. Noi am ales varianta din urma mai ales ca e o pietonala frumoasa de parcurs si traversarea nu dureaza mai mult de 20 minute.

Odata ajunsi in Sentosa, optiunile sunt nelimiate, insula fiind una dintre cele mai mari atractii din Singapore. Noi nu aveam mult timp la dispozitie, asa ca am preferat o vizita relaxanta. Am luat un autobuz pana la plaja., iar de aici ne-am indreptat catre Palawan Beach sa vedem cel mai sudic punct al Asiei Continentale. Am facut poze, ne-am mai plimbat prin jur, am vazut Merlionul si Universal Studios si am admirat maiestria cu care Singapore stie sa atraga turistii. Eram oricum prea obositi ca sa stam la cozi la intrare sau sa ne inghesuim sa vedem diferitele atractii ale insulei.

Ne-am intros cu trenul inapoi in Vivo City, unde am mai mancat ceva si am facut niste cumparaturi. Cum era deja seara, am mai facut o ultima oprire cu metroul in China Town. Ce lume diferita e aici, nici nu zici ca esti in Singapore! Plin de tarabe cu suveniruri de tot felul (la preturi chiar bune pentru Singapore) si locuri de mancat. Mi-ar fi placut sa petrec mai mult timp aici, dar nu am apucat decat sa ne oprim la Sri Mariamman Temple, un templu hindus foarte frumos, pe care l-am vazut doar din exterior, fiindca la interior era ceva procesiune si nu am vrut sa deranjam (nici nu stiu daca aveam voie sa intram). Dupa ce cu greu ne-am hotarat pe ce sa ne stricam ultimii dolari singaporezi (chiar ai de unde alege) ne-am intors cu plasele pline spre hotel sa ne organizam bagajul. Apoi spre autobuz caci o noua destinatie ne asteapta: Kuala Lumpur.

La finalul zilei a treia, am plecat din Singapore cam obositi, dar fericiti si plini de admiratie pentru acest oras deosebit… deosebit de curat, deosebit de frumos, deosebit de modern, deosebit de spectaculos, deosebit de civilizat, deosebit de bogat si scump, deosebit de turistic, deosebit de orientat catre interesul locuitorilor sai. Nu degeaba este unul din orasele cu cel mai ridicat nivel de trai din lume.

Avem inca foarte multe de invatat de la acest oras-stat unic in lume.

BRAVO Singapore! Well Done!

Trimis de r-Uca in 06.06.18 15:29:09
Validat / Publicat: 06.06.18 16:33:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ASIA - ALTE LOCURI

VIZUALIZĂRI: 2499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Haw Par Villa - zodiacul chinezesc

mprofeanu [06.06.18 17:55:06] »

@r-Uca: Frumoasă această excursie și sigur de neuitat! Deosebite și pozele, unele cu aducere aminte și pentru mine!

r-Uca [07.06.18 09:58:39] »

@mprofeanu: Multumesc de ecou. Ma bucur ca povestioarele mele despre Singapore ti-au trezit amintiri placute

Tesaria [09.06.18 05:35:43] »

Super Sentosa! Ce suveniruri bune aveau în China Town?

r-Uca [09.06.18 11:56:05] »

@Tesaria: Aveau cam tot ce-ti puteai inchipui in materie de suveniruri.

Noi am luat niste cutii de cioco frumos ambalate cu merlionul pe ele, cu diferite arome, inclusiv durian .

Mi-am luat si un magnet pentru colectia mea de magnetii de frigider.

Mi-au mai placut mult si betisoarele chinezesti de orez cu diverse modele pictate pe ele, foarte frumoase.

Tesaria, ai fost prin Singapore? ... nu e chiar asa departe de Japonia

Tesaria [09.06.18 15:55:20] »

@r-Uca: nu, dar ma tenteaza pt la vara si sunt in cercetari

mprofeanu, r-Uca, Tesaria
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Singapore: