ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2018
MAY-2018
2 AD. + 1 COPII

Pensiunea Erdőszéli Szekely

Localitatea Ciumani, jud. Harghita

Pensiunea Szekely este situată în inima munților Gurghiului, la doar 9 km de centrul comunei Ciumani, jud. Harghita, din care 7 km de drum neasfaltat, într-un loc înconjurat de brazi, astfel încât din orice parte a pensiunii privești, muntele se află în fața ta, oferind astfel turiștilor sosiți din orasele aglomerate, o adevarată lume de vis, cu multă verdeață și aer curat. Aici susurul pârâului înseamnă “gălăgie”.

Menționez că există două pensiunii ale aceluiași proprietar: una chiar în centrul localității, unde există și un restaurant, și cea de-a doua chiar în pădure. O traducere de începător ar fi Pensiunea Săcui din pădure (neam de unguri care locuiesc în părțile răsăritene ale Ardealului pe lângă Trotoș, Siret și Prut. Regele Ladislau cel Sfânt îi așeză pe la 1080 ca grăniceri pentru paza Transilvaniei).

Rezervarea am facut-o sunând la telefonul pensiunii și cerând expres cazare în pensiunea de la pădure. Am revenit pentru confirmare cu o săptămână înainte. Toul era în regulă, doar că având un grup mare de turiști (era o aniversare) pentru a putea să ne odihnim o să ne dea o camera în vila alăturată. Am anunțat că o să ajungem târziu (aveam experiența altor zile libere la români și ieșirea din București dă bătai serioase de cap). Chiar mă gândeam că dacă avem Prima Casă, Prima Mașină, de ce să nu existe și Primul Elicopter…

În mod normal ar fi trebuit să mergem pe Valea Prahovei – Brașov – Sfântu Gheorghe – Băile Tușnad – Miercurea Ciuc – Ciumani, drum de 5 ore, dar am preferat să ieșim pe A1 spre Pitești – Câmpulung – Brașov si pentru asta am făcut 7.5 ore. Pentru a ajunge mai repede am setat pe GPS cel mai scurt drum și am intrat pe un drum neasfaltat la Suseni, ca apoi să intrăm în Ciumani și încă o data pe alt drum neasfaltat până în fața pensiunii. Ne-am întâlnit și cu o căprioară. Parcarea se face în fața pensiunii.

Administratorii pensiunii ne-au așteptat (cu toate că era o oră destul de înaintată) și ne-au servit cu o palincă. Chiar dacă piscina era închisă, s-au dus cu puștiul meu să îi arate locul unde urma să se bălăcească a doua zi. În acel moment nu eram decât noi și încă o familie în pensiune. Ne-a deschis mai multe camere, dar am ales-o pe prima. Camera 4 din cea de-a doua vilă la parter cu vedere spre pădure.

Pensiunea, construită integral din lemn, este dotată cu 14 camere spaţioase dispuse în două vile separate de piscina acoperită și saună. Toate camerele au grup sanitar propriu, TV prin cablu, internet wireless. Camera noastră a avut și un pat supraetajat pentru copil, un dulap încăpător în care am găsit 4 prosoape mari, o noptieră, o măsuță și un scaun. Și prize. La geam există plasă pentru tânțari pentru că seara apar. Patul a avut cea mai moale, mai confortabilă, mai relaxantă saltea. Apa de la robinet este potabilă. Este permis fumatul doar pe terasa pensiunii. Camerele sunt dotate cu radiatoare termostatice. Seara se face foc în centrală și fiecare își reglează robinetul radiatorului cum dorește. Pensiunea are autonomie energetică 100% prin panouri voltaice, de aceea este interzisă folosirea uscătoarelor, plăcilor de păr, ondulatoarelor.

Micul dejun, inclus în prețul cazării, se servește la parterul vilei, fie în interior, fie afară. Ouă fierte sau ochiuri, cașcaval, unt, brânză, brânză topită, șuncă, slăninuță, ghiuden, salam, zacuscă de fasole, dulceață făcută în casă, lapte cald și cereale, roșii, frigănele și un ceai atât de gustos din frunze de zmeur, afin culese din zonă. Și cafea. Tot aici poți servi prânzul sau cina, contra cost. Înghețată, bere, apă minerală, vin. Mâncarea este facută chiar în bucătăria pensiunii și la prepararea ei chiar participă proprietara pensiunii. De asemenea, poți cere pește chiar din cele 3 lacuri amenajate în jurul pensiunii. Păstăv, crap, biban. Există posibilitatea ca cei pasionați de pescuit să-și prepare peștele prins la grătarul acoperit din curte. Sau poți folosi acest grătar pentru ați prepara ce-ți dorești.

În jurul lacurilor se află bancuțe și leagăne. Chiar și un darts pentru pasionați.

Pentru iubitorii de înot aici se află o piscină acoperită de 15 m lungime, cu adâncime de 1,50 m, cu o temperatură a apei menținută constant la 28-30 grade, cu dușuri și toalete. Accesul se face în intervalul orar 10-22. Folosirea dușului este obligatorie înainte de intrarea în piscină/ciubăr.

Alături sauna. Sauna are un efect de călire a organismului contra răcelii sau de ameliorare a unor tulburări neurovegetative. Ridicarea temperaturii corporale până la 39°C are un efect asemănător cu cel al stărilor febrile, stare în care sunt omorâți agenții patogeni care nu pot suporta temperaturi peste 37°C. Ca o reactie la acest fenomen, organismul incepe sa dezvolte anticorpi. Transpirarea intensiva influenteaza in mod pozitiv balanta apei si a toxinelor din organism. Sauna are un efect pozitiv asupra sistemului cardiovascular si a tensiunii, antreneaza inima si intregul sistem circulator. Temperaturile din sauna sunt intre 60-100°C. Aerul din încapere este relativ uscat, iar pentru a creste umiditatea se toarna apa peste pietrele incinse. Aerul nu trebuie să fie niciodată complet uscat, pentru că poate dauna sistemului respirator.

Și acum să vă explic de ce am ales această pensiune: pentru ciubărul de lemn cu apă sărată , cunoscută încă din Evul Mediu pentru proprietățile benefice asupra organismului. Hidroterapia cu apă caldă a fost considerată a fi una dintre cele mai bune modalităţi de a găsi noi forţe revigorante pentru trup și suflet. Apa sărată este încălzită cu ajutorul unei sobe din tablă de inox care funcționează cu lemne. Intrarea în ciubăr se face pe niște trepte, iar în interior ai o bancuță pe care să te așezi comod.

Chiar dacă pare departe de civilizație să nu credeți că am rămas singuri în pensiune. Pe perioada cazării am văzut chiar și familii din Ungaria sau grupuri de copii cu profesorii lor. Se vorbește și româna, și maghiara, iar la plecare am primit factură atât pentru cazare, cât și pentru servicii de masă!!! Asta spune multe.

De văzut în zonă

La doar 2 km de pensiune este amenajată o pistă go kart și un parc de aventură- Natura Park cu trasee de căţărare în copaci de diferite grade de dificultate.

Sunt posibilități de practicare a sporturilor de iarnă în zonă: patinaj, snowmobile, sanie, schi. În comuna Ciumani sunt amenajate două pârtii de schi cu grad mediu și mare de dificultate.

Pe str. Principală din Ciumani găsim Biserica Catolică Sfântu Peter și Paul, sfinţită în anul 1878, construită în stil neoclasic. Odinioară ceasul de pe turn a fost foarte renumit deoarece a fost făcut de Borsos Tamás, un om local foarte îndemănatic, în aşa fel încât a arătat anul, luna şi ziua în acelaşi timp. Nu am reușit să intrăm deoarece atunci când am trecut prima oară avea loc un botez, iar a doua zi era închisă. Chiar vizavi de biserică se află Pensiunea Székely și Statuia lui Kossuth Lajos (copia exactă a statuii originale sculptate de Köllő Miklós, din Târgu-Mureș, care a fost distrusă în 1921).

Puteți admira casele și porțile secuiești.

Amplasată întru-un cadru natural privilegiat, Pensiunea Erdőszéli Székely vă poate primi în orice anotimp: fie primăvara când se deschid mugurii copacilor, vara puteţi petrece vacanţe cu familia făcând excursii la Cheile Bicazului şi în împrejurimi, toamna să admirați mantia arămie a pădurii sub un soare blând, sau iarna când vă puteţi bucura de o atmosfera de sărbători cu aroma vinului fiert și un peisaj de basm.

Proprietarii ne-au asigurat că se ajunge mai ușor iarna, zapada așternută este ca un covor peste drumul neasfaltat.

Am scris mai sus că se vorbește maghiara. Da. Dar asta nu înseamnă că având nevoie la un service (pentru a spăla mașina) – chiar în Ciumani – nu am fost servită. Chiar au vorbit cu noi în română, urându-ne dacă ne-a plăcut la ei să mai trecem. Deci, unde e problema …?

Trimis de fredutza in 05.06.18 17:36:58
Validat / Publicat: 05.06.18 21:24:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GHEORGHENI.

VIZUALIZĂRI: 4326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fredutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Unul din cele 3 lacuri

webmaster39 [05.06.18 21:22:35] »

Mutat în rubrica "Pensiunea Erdoszeli Szekely [Ciumani, HR], GHEORGHENI" (nou-creată pe sait)

=

webmaster [05.06.18 21:32:02] »

fredutza [06.06.18 09:01:22] »

@webmaster39: Buna dimineata.

Coordonatele care mi-au fost trimise de proprietar sunt:

46.64898 si 25.42618.

Dan&Ema [07.06.18 11:54:45] »

@fredutza:

Superbonus in limba romana! ????

Dan&Ema, fredutza