ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2010
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    APR-2010
    team-building

Centru Muzeal Ecoturistic al Deltei Dunarii - mandria orasului

Daca tot am ajuns in acest colt de tara, am imbinat placutul cu utilul si a doua zi, inainte de plecarea spre casa, am vizitat orasul.

Cele mai vechi marturii arheologice dovedesc ca aici a fost o asezare inainte de era noastra, apoi in vremea lui Mircea cel Batran localitatea a avut o perioada de mare inflorire. A fost stapanita si apoi lasat in paragina de turci, dar si-a revenit la viata dupa ce pe Dunare a fost deschis canalul Sulina. Pozitionarea geografica aduce un mare avantaj orasului; are iesire la doua (din cele trei) brate in care se imparte Dunarea, cu care formeaza delta. , motiv pentru care dupa parerea mea ar putea sa fie mult mai mare si mai important din p. d. v. economic si comercial.

De la receptia hotelului Rex, am aflat unde este Centru Muzeal Ecoturistic al Deltei, care are cel mai mare si mai frumos acvariu de la noi din tara si din Sud-estul Europei si care desi este recent inaugurat (de un an) are toate sansele sa devina atractia principala a orasului. Mi-am spus in sinea mea ca trebuie neaparat sa il vad, chiar daca altceva nu mai am timp sa fac prin oras.

Este pe str. 14 Noiembrie la nr. 1. Biletul de intrare a costat 10 lei. Realizarea acestui centru a durat 13 ani si a costat 4. 5 mil. Euro. O usoara emotie m-a cuprins, cand am intrat si am vazut cat de frumos este. M-am bucurat ca intamplarea m-a adus in acest oras, si am ocazia sa il vizitez... Din pacate publicitatea pe toate canalele media = zero. Muncim, investim, constuim... si nu atragem turistii... pacat. O astfel de investitie, poate fi amortizata in 2-3 ani daca i se face reclama. Noi inca asteptam sa „ se zvoneasca”. A... si am mai aflat ceva; este singurul muzeu construit in Romania dupa 1990.

Cladirea este stucturata pe trei nivele. La parter este muzeul, unde sunt frumos prezentate flora si fauna deltei in diferite zone ale ei. Etajul este dedicat activitatilor culinare specifice zonei; cherhanalele, si gospodarii taranesti; acolo o doamna explica unor copii cum se prepara pestele, asa... traditional. Nu cred ca acei copilasi erau foarte interseati de retetele traditionale, iar doamna isi cam racea gura de pomana. Pentru cei ce vin cu copiii, acolo este o sala de joaca si o „ mini gradina botanica... ” asa cum o numesc ei, in realitate cu colt verde cu cateva plante. In planul caldirii apare si o cofetarie, dar care era pustie; nici macar in vitrina frigorifica nu era nimic expus. De-a lungul traseului strabatut, am intalnit cateva ecrane pe care se derulau filme cu viata animelelor din delta; pasari, animale, reptile si pesti.

Apoi am coborat la demisol, unde intr-adevar am vazut acvarii mari si frumoase. Nu sunt foarte multe, dar sunt frumoase si mari. Cel mai mare si mai intersant este acvariul central, ca un mare cilindru in jurul caruia m-am invartit cateva minute. Si nu doar m-am invartit, dar „ am intrat in el, in centrul lui, intr-un cilindru de sticla, astfel incat eram inconjurata de pesti... adica au trecut pe langa mine rechinii. Ce senzatie placuta am avut- cunoscand ferocitatea acestor pesti- eu stateam si zambeam la ei... si ei nu ma manancau. Eram atat de fascinata de rechini, incat aproape ca nu am dat atentie coralilor si celorlati pesti. Multe alte acvarii frumoase cu exemplare rare am vazut si am admirat. Unele sunt unicat in Romania; ma refer la cele cu pesti si nevertebrate din zonele tropicale si subtropicale.

Am vazut si bazinul cu sturionii, care sunt cei mai „batrani si primitivi” pesti, adevarate fosile vii. Sturionii sunt cei responsabili cu producerea caviarului, una din delicatesele unei mese speciale, de multe ori asociat luxului.

Am plecat de acolo, multumita ca exista macar un loc in care minunatiile deltei sunt frumos prezentate intr-un spatiu restrans (pe langa delta in sine, care este fascinanta).

Trimis de Diaura* in 06.05.10 22:30:46
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TULCEA.

VIZUALIZĂRI: 2566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Tulcea - Centru Muzeal Ecoturistic al Deltei Dunarii - acvariul cilindric

[06.05.10 22:39:19]

Avem si noi asa ceva???Adica sa intri intr-un cilindru de sticla?

Si rechinul ce zicea?

Sanziana
    [06.05.10 22:44:05]

bravo, Diaura,un vot de la mine

Diaura*AUTOR REVIEW
    [06.05.10 22:53:50]

@magdalena " era mut si se oftica ...ca nu ma putea manca" !

[06.05.10 22:59:31]

Stai tare cu nervii!! Asteptam poze!

pepsi70ro
    [07.05.10 07:04:01]

Publicitate a avut din plin la inaugurare iar acum este incadrat ca unul dintre obiectivele principale de vizitat in Tulcea. Si eu i-am facut publicitate aici pentru ca el merita.

Ma mir @magdalena ca n-ai auzit de el, inseamna ca nu m-ai citit cu atentie

In rest, ai povestit frumos despre muzeu, ai toata aprecierea mea.

[07.05.10 07:38:20]

Pepsi, cand votez pe cineva, il citesc cu atentie, crede-ma!

Pe de alta parte este foarte posibil ca atunci cand citesc o impresie sa fiu deranjata de fetita cea mica sau sa citesc cu ea in brate si sa imi scape anumite lucruri... , asta e situatia...

O sa citesc impresiile tale! Urmand link-ul observ ca nu l-am citit probabil, nu citesc chiar toate impresiile..., in general le citesc pe cele din locurile in care ma intereseaza, fie am fost si eu acolo, fie doresc sa merg.

Tot mi-am zis sa notez multe lucruri intr-o agenda, dar cel mai bine era ca sa existe posibilitatea de a pune anumite impresii intr-o lista de favourites (webm poate transmite acest ecou...).

alinutzza140*
    [07.05.10 10:17:37]

Foarte frumoasa descriere si pozele vorbesc de la sine.

Iti ofer votul meu cu cea mai mare placere.

georgiana
    [07.05.10 11:29:37]

Foarte interesant, Diaura!

Ma bucur ca si tu si Pepsi ne-ati atras atentia asupra acestui obectiv important, nu suficient de mediatizat! Multumim!

biancuta
    [07.05.10 15:32:59]

Un loc care merita cu siguranta vizitat. Un vot mare si de la mine.

haiduc
    [07.05.10 16:31:31]

Frumos descris, folositor si ai votul meu.

Si l-am recomandat la niste cunoscuti care vor fi in Delta in vacanta mare.

Pacat de vitrina frigidera goala, daca vor sa nu se murdareasca, cel putin sa puna poze explicative de prajituri. : -))

cosminp
    [07.05.10 20:41:09]

diaura, ma bucur ca ai vazut ce este frumos in tulcea si imi pare rau ca nu am ajuns inca pe acolo.

utile impresiile scrise de tine pentru care iti dau si eu un vot.

alinutzza140*, biancuta, cosminp, Diaura*, georgiana, haiduc, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂCentrul Muzeal Eco-Turistic Delta Dunării: