ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2018
ÎNSCRIS: 12.06.13
JUN-2018
26 AD. + 7 COPII -- v: 6-16

Experienta noua

De 1 iunie anul acesta am ales Bulgaria si am zis sa fie ceva aproape. Daca am gasit si hotel nou cu atat mai bine, iar asteptarile nu ne-au fost inselate! Iar faptul ca ne-am simtit foarte bine m-a facut sa scriu foarte repede de data aceasta si sa nu privez prietenii nostri interesati de acest hotel de informatii la cald, proaspete!

De ce am zis experienta noua: pentru ca, desi intotdeauna caut hoteluri noi, niciodata nu am avut onoarea sa fim primii clienti ai hotelului! Hotelul practic, nu este gata nici acum 100%, scarile exterioare, o parte din terasa, alte amenajari exterioare, parcarea precum si anexele din hotel nu sunt terminate! Acest lucru a facut ca gazdele hotelului sa depuna toate eforturile sa ne simtim excelent!

Am fost intampinati cu sampanie, la discretie, apoi am primit gustari si bineinteles barul din hol a fost deschis imediat! Cazarea a fost facuta imediat desi nu era ora 14! Astfel timpul pana la masa de seara a fost umplut repede mai ales ca vremea a fost cu noi, fiind splendida!

Prima masa, cea de seara a confirmat de la inceput, ca mancarea la acest hotel va depasi toate asteptarile! Ce pot sa spun este ca desi am mai fost la hoteluri bune de 5 stele ca si Riu Helios Paradise, Royal Marina Palace Duni, sau Riviera nicaieri nu am avut calitatea asta in Bulgaria! Costite de porc, apripioare de pui, somon la gratar, carne porc la cuptor, calamar, nimic lungit cu sosuri aiurea! Garnituri si salate pentru orice gust, aperitive de calitate, salamuri tip Sibiu, branzeturi fine, prosciutto etc... Asta la o singura masa cea de seara! La fiecare masa am avut gratar de mai multe feluri: pui, porc, carnaciori proaspeti, mititei, peste sau preparate la cuptor de miel, rata, porc (muschi). Ciorbele deosebit de gustoase, desi personal nu ma omor cu ele, am gustat si erau peste medie! Nici macar la pranz nu ne-au servit toacanitele acelea lungi cu carne reciclata de seara! Langa friptura puteai lua legume la gratar, cartofi gratinati sau prajiti, orez! Breakfastul a fost si el la inaltime! Omleta, oua fierte, ochiuri normale si in apa, salamuri bune, prosciutto, bacon, carnaciori afumati, subtiri si grosi, cremvursti, barnzeturi, capra, oaie, masline, clatite, pizza, legume, lapte, iaurt etc

La deserturi va spun decat ca este pentru prima data cand am luat din toate sa vad cum sunt si nu le-am mai lasat incepute in farfurie! Prajituri aproape ca si la mama acasa! Doar baclavaua a fost sub standarde si departe de cea din Turcia!

Poate v-am plictisit cu enumerarile mele dar am vrut sa argumentez cat de cat parerea mea ca a fost cea mai buna masa din Bulgaria! Sunt curios si eu sa vad cat se vor mentine la aceste standarde si bineinteles la preturi!

Bauturile alcoolice la nivelul stiut din Bulgaria spre ok! Bere ok! Sucurile de la dozator cum le stiti, cea mai buna este apa!

Pe plaja era curat, dar lucrandu-se in imprejurimi, la bar era praf si zgomot in primele 2 zile! Apa calda, s-a putut face baie fara probleme doar ca intri in apa de pe ponton!

Asupra zonei o sa revin cu un review despre Balcic - Kavarna, pentru ca in ciuda frumusetii zonei, nu prea iti vine sa mai treci pe aici!

Trimis de Dumitrescu Ion in 05.06.18 12:19:09
Validat / Publicat: 05.06.18 12:50:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dumitrescu Ion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 vedere de pe balcon

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 32
[05.06.18 12:44:02]

Mutat în rubrica "Royal Grand Hotel & Spa Kavarna, KAVARNA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=86221

[05.06.18 13:00:08]

[05.06.18 15:52:48]

@webmasterX: De data aceasta am mai multe fotografii facute recent si nu mai am cum sa uit de ele sau sa le ratacesc pentru ca le voi posta chiar in aceasta seara!

crismis
[05.06.18 16:05:51]

@Dumitrescu Ion: Poze?!!

[05.06.18 16:54:54]

Buna ziua! Noi avem rezervare din 30 iunie la acest hotel si am fi tentati sa schimbam locatia. Ce ne sfatuiti? Ce dezavantaje sunt? Aveti ceva poze? Multumesc!

[05.06.18 17:00:38]

@crismis: o sa incarc pozele in aceasta seara! Tot ce este postat a fost numai grafica!

[05.06.18 17:10:36]

@danany: Un dezavantaj acum ar fi ca nu sunt terminate lucrarile si se mai aduna ceva praf! Eu unul cred ca pana pe 30 iunie se vor termina! Barul de pe plaja, de langa piscina era gata deja! In rest numai de bine, aproape de plaja, mancare buna, sezlonguri, umbrele, parcare gratuite! Daca aveti copii mici ar fi o problema ca plaja cu nisip unde pot intra direct in apa e la vreo 200m cea de langa hotel cam sunt pietre! Daca mai aveti intrebari va raspund cu cea mai mare placere

[05.06.18 17:13:48]

@Dumitrescu Ion:Statiunea cum este? Activitati pentru copii? Asteptam pozele. Multumesc!

[05.06.18 20:29:18]

@danany: Statiunea nu prea e cine stie ce! Kavarna este un orasel cenusiu, micut! Daca stati mai mult, puteti merge la Balcic care este aproape! La hotel montasera o masa de biliard, o piscina mica pentru copii pe plaja! Cam atat, cel putin in primele zile!

[05.06.18 21:49:24]

@Dumitrescu Ion: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

crismis
[05.06.18 22:11:15]

@Dumitrescu Ion: Wow! Pozele tale arată chiar mai bine decât cele de pe booking! Mă bucur mult că au reușit să termine acest resort, când am fost noi, acum 3 ani, era doar o construcție începută (sau niște ruine, nici nu puteai bine să-ți dai seama). Mie locul mi-a plăcut foarte mult, e numai bun de încărcat bateriile! Noi am stat la Villa Alegra și chiar în fața ei, în dreapta golfului, era o plajă îngustă-îngustă, cu intrare lină în apă. Peste 1 an, când am mai trecut pe acolo, plaja dispăruse. Să înțeleg că au curățat algele și scoicile din fața Restaurantului Bulgarka?!

M-ai cam zgândărit cu hotelul ăsta, trebuie să-l țin minte! Poate prind ceva promoții, că deocamdată prețul de pe booking nu mă inspiră prea tare...

CUCULIN
[06.06.18 16:40:32]

@Dumitrescu Ion: multumesc pt impresii. avem rez din 29.07 si eram curios daca s a deschis la timp

[07.06.18 10:13:21]

si eu am rezervat un sejur in august si eram putin stresat ca nu vedeam review la acest hotel. multumesc pentru poze si comentarii/din pacate am ales camera cu vedere la parc poate va trimite cineva poze si cu spatele sau lateralul hotelului

[07.06.18 14:39:17]

@Dumitrescu Ion: Noi avem sejurul incepand cu 15.06.2018 si am cautat zilnic poze reale dar si review-uri. Ma bucur sa aflu aceste informatii!

Multumim frumos pentru poze si impresii!

[07.06.18 15:11:15]

@Laura0708: Ma bucur sa aud ca informatiile transmise de mine sunt de ajutor! Asta e si scopul fiecarui rewiew, sa fie de folos! Toti stim cat de bine e ca atunci cand alegi o destinatie sau chiar pleci sa ai referinte cat de cat, sa stii la ce sa te astepti! Chiar e ok hotelul si daca mai termina din lucrari probabil o sa fie si mai confortabil! Concediu placut !

[07.06.18 18:27:25]

@Dumitrescu Ion: se lucreaza sau erau gata picina interioare si jacuzzi? multumesc

[07.06.18 21:47:34]

@Scirocco: Piscina exterioara era gata, in interior se lucra la toate anexele! Bucataria, barul si receptia erau in functiune la parametri normali, un hol pe care era masa de biliard, canapelele si fotolii pe fiecare palier erau disponibile! Daca nu aveti vedere la mare, inseamna ca este camera asezata spre parcare, in fata intrarii principale a hotelului spre munte! Cat de cat era ok, pana ajungi, probabil se va rezolva tot!

[07.06.18 21:49:09]

@Dumitrescu Ion: multumesc mult de informatii!

[08.06.18 10:33:28]

@Dumitrescu Ion: Multumumim!

Diaadi
[10.06.18 23:07:22]

@Dumitrescu Ion Buna, am sejur din 21.06 si am tot cautat ceva poze si impresii. Multumesc mult pentru informatii!

didiana
[11.06.18 11:59:40]

@Dumitrescu Ion: Si noi avem sejur incepand cu 24.06. Si caut de ceva vreme poze reale pe net tinand cont ca se apropie plecarea. Imi era frica sa nu cumva sa nu fie gata pana atunci, insa feedback-ul tau m-a linistit. Lamureste-ma te rog daca se merge la plaja aflata la 200 m - acolo exista bar? Se poate utiliza de catre oaspectii de la Royal Grand? Ms

Multumim pt poze

[11.06.18 12:48:02]

@didiana: Buna ziua,

Da, exista un bar dragut, cu multe umbrele, foarte aproape de apa, chiar pe plaja, mai mult ca sigur contra cost! Se merge foarte bine pana acolo, in sensul ca nu mergi prin nisip, ci este amenajat un drum pe podea din lemn pana acolo! Noi ne-am plimbat seara pe faleza, cand acesta era inchis! Oricum preturile de la barurile lor nu sunt de speriat!

Aurici
[13.06.18 17:38:46]

@Dumitrescu Ion: Pe mine nu m-ai plictisit cu enumerările și oricum sper să-și țină obiceiurile până ajungem și noi. Avem rezervări încă de anul trecut când googlemaps ne arăta pe locul hotelului numai bălării și am avut mari emoții. Dar acuma ne-am liniștitit. Și până la sfârșitul lui august sperăm să fie gata cu tot ce le-a mai rămas de pus la punct.

Mulțumim pentru info și poze.

IPat
[24.06.18 14:50:54]

@Dumitrescu Ion: buna. ne dorim un concediu in Bulgaria anul acesta si as avea o intrebare referitor la plaja acestui hotel.

noi avem copii mici, si as dori sa stiu cat de adanca e apa la intrare? am vazut ca se intra in apa de pe ponton.

multumesc

[24.06.18 20:59:36]

@IPat: Buna seara

Ce sa va spun, de pe ponton cei care nu stiu sa inoate nu pot face altceva decat sa stea pe scari si sa se tina de balustrada! La Royal Grand Spa Kavarna insa exista in stanga hotelului o portiune de plaja cu nisip de unde se poate intra in apa fara probleme, sunt ceva pietre pe alocuri dar se poate face baie! Sejur placut va doresc!

vyo_vyo68
[26.06.18 12:10:00]

@Dumitrescu Ion: Buna ziua si va multumim pentru descrierea hotelului

Am rezervat si noi la acest hotel pentru august, sper sa termine lucrarile pentru ca vrem sa ne odihnim putin. Mancarea este buna

Am inteles ca nu se poate intra in apa decat dupa ponton (inseamna ca intri deja in apa mare) eu nefiind o innotatoare, in apropiere exista o plaja de unde se poate intra lin in apa?

multumesc si asteptam si alte impresii din calatoriile dumneavastra!

[26.06.18 14:12:37]

@vyo_vyo68: Buna ziua

Intr-adevar plaja amenajata a hotelului presupune intrarea direct de pe ponton si apa este mare pentru cine nu stie sa inoate! Exista insa in partea dreapta a hotelului o portiune unde se poate intra direct in apa de pe nisip insa sunt ceva pietre! Cat de incomode sunt ramane sa aprecieze fiecare! In partea stang ala 200-300 m insa se afla alta plaja care nu este a hotelului, amenajata cu tot ce trebuie si este mai mult decat ok! Asta inseamna sezlonguri, umbrele, bar nisip fin! Vacanta placuta! Daca mai aveti intrebari si va pot ajuta, cu multa placere!

[27.06.18 11:28:17]

@Dumitrescu Ion:

Buna ziua!

asa cum au mai spus si cei ce au mai fost acolo, hotelul nu era terminat, insa pana am plecat noi au mai terminat un etaj. Mai lucrau insa pe afara si de aceea uneori era galagie, praf. Insa pana pe 30 poate finalizeaza tot.

Mancarea mi-a placut foarte mult, este diversificata, totul proaspat. Am avut inclusiv: scoici si tot felul de preparate cu fructe de mare (de 2 ori pe perioada sejurului), cotlete de berbecut, pizza si multe alte specialitati. Bautura este cam slaba calitativ, insa pe mine nu ma deranjeaza acest aspect, caci nu beau decat cioco calda, apa si un suc (au avut un suc de ananas la dozator, f bun).

Conditiile de cazare f ok, prosoape schimbate zilnic, lenjeria o schimba la cerere (eu am cerut sa o schimbe de 2 ori).

Personalul foarte amabil, iar daca mergi la bucatari sa ceri un ingredient pe care nu il au afisat ti-l ofera. Intr-o dimineata, nu mai aveau bacon prajit si cred ca nu mai vroiau sa faca deorece era aproape de ora 10 insa m-am dus si am intrebat daca mai au si mi-au pus imediat la prajit.

per total am fost foarte multumita.

Piscina este cam mica. La inceputul sejurului era foarte curata insa in ultimele zile am observat pe peretii bazinului mizerie, insa apa parea curata. Un minus este faptul ca nu poti intra in apa chiar din fata hotelului caci sunt pietre foarte mari si apa cam adanca, in dreapta cam la 50m este o portiune unde se poate face baie si plaja, insa si acolo sunt cateva pietre in apa.

In partea stanga, la 200-300 m este o plaja amenajata, insa nu este a hotelului. Poti sta pe prosop/ cearsaf insa nisipul este plin de pietre.

[27.06.18 11:41:22]

@Laura0708: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[27.06.18 11:42:16]

@Laura0708: Buna! Partea de spa, piscina interioara, s-a deschis? Animatori, divertisment? Fructe, inghetata? Multumesc!

Aurici, crismis, CUCULIN, danany, Diaadi, didiana, Dumitrescu Ion, IPat, Laura0708, Scirocco, vyo_vyo68
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Grand Hotel & Spa Kavarna: