ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2018
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
JUN-2018

De ziua copilului am scăpat de ei!

... și am fugit două zile la Mare.

Că tot n-am mai fost eu cam de mult timp pe litoralul autohton. Și unde aș putea să merg, dacât la un hotel mai de Doamne-ajută? Cu un dram de noroc, am ajuns la Ramada Constanța.

Bine, Constanța mai mult cu numele, că e chiar la intrarea în Mamaia, la coada Satului de Vacanță.

Accesul se face din Bd. Mamaia, fie prin parcul de distracții, fie pe următoarea străduță (pe acolo este și „reclama” care indică locul de acces spre hotel - deși prin parcul de distracții e mai aproape de stradă).

Parcarea nu e foarte încăpătoare, dar intră destule mașini în ea totuși, plus că mai e una și la subsolul hotelului (chiar de preferat vara, că stă mașina la umbră).

Plecând joi după serviciu, am ajuns acolo relativ târziu, noaptea. Cazarea s-a făcut foarte rapid și fără probleme, recepționera foarte amabilă și cu zâmbetul pe buze ne-a recomandat și un restaurant care ar mai fi trebuit să ne poată potoli foamea din apropiere (din păcate, deși deschis când am ajuns noi acolo, nu mai aveau bucătar!). Când a aflat că nu am mai putut lua masa acolo nu știa cum să-și ceară scuze că nu ne-a oferit o informație utilă...

În fine, să spun ceva despre cameră: enormă (spre 40 mp cred), dacă nu ar fi patul și fotoliile plus masa și biroul cu minibarul, s-ar putea face o miuță acolo fără probleme.

Ușa spre hol ar putea fi antifonată ceva mai bine (se aude cam tot ce mișcă pe hol, din fericire nu e hotel de familiști, că altfel...). Am apreciat și dulapul încastrat în perete cu uși enorme glisante, din oglindă. Inclusiv seiful din el.

Patul foarte mare și el (nu l-am măsurat, dar cred că era cam 2.20 x 2.20 m) cu saltea din aia cu memorie, cu butoane pentru lumini și în dreptul noptierelor, TV-ul LED de cca 1m diagonală, internetul wifi pot face omul să se relaxeze foarte eficient... sau nu. Depinde pe ce va pune accent...

Mocheta groasă era foarte bine aspirată și extrem de plăcută la tălpi.

În baie erau de toate (mai puțin săpun în dispenserul de la duș), inclusiv feon. Dușul nu are o cădiță, dar apa nu părăsește incinta acestuia; totuși ceva stropi sar și pe ușă, iar asta în timp ar putea afecta materialul...

Micul dejun - deosebit de variat, gustos, ce mai - chiar de 4 stele! Cafeaua și ceaiurile - Josef Meinl. Foarte bune după gustul meu. Un punct în plus pentru faptul că nu „trag obloanele” fix la ora 10 (când e ora oficială de terminare) și chiar și atunci mai sunt suficiente produse pe tăvile de servire.

Decazarea, la fel, a durat câteva clipe, ni s-a mulțumit pentru vizită și ne-au rugat să revenim. Și cred că o voi face, dacă mai prind vreo ofertă.

PS am preferat să nu dau note la „plajă și mare” pentru că nu e plaja lor și nici nu e vina hotelului că plaja din Mamaia e superjegoasă și plină de o faună... hmmm... cam pestriță.

Trimis de Dragoș_MD in 04.06.18 12:19:43
Validat / Publicat: 04.06.18 14:35:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1293 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Salutări de la malul Mării! :*

ungureanica [04.06.18 15:00:15] »

Superbe poze. Salutări!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [04.06.18 15:01:55] »

@ungureanica: Mersi! ei, nu-i chiar așa... le-am făcut cu telefonul și cu o „tabacheră”...

Dar vă puteți face o idee.

krisstinna [04.06.18 15:58:14] »

@Dragos: Fără balcon?

Nu pot să înțeleg acest minus, in special la mare. Poate să fie camera camerelor dacă-mi usuc chilotii de baie in lux și metri pătrați mulți și dorm cu umezeala in cameră, ăsta nu mai e confort, părerea mea.

Superbă poza 18

Pentru PS meriți un mare pupic

Pun și eu un PS: să vezi faună in sezon, fugi garantat. Dacă pun la socoteală și boxele imense de pe plajă, e zsuperb

Câini vagabonzi, cai care put, nisip ca betonul, Piți cu aere de moluște, e minunată Mamaia, e spectaculoasă la propriu cu șezlongurile lipite de-ți respiră alții in gură, te ating cu cotul

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [04.06.18 16:13:57] »

@krisstinna: au și camere cu balcon. Cum noi nu mai suntem vicioși... iar pentru uscat un chiloțel de baie e destul și suportul de prosoape de la duș, nu m-a deranjat prea tare acest „minus”.

În rest, ce să mai spun? ăștia-s oamenii, cu ei defilăm...

Mulțam de ecou.

Zoazore [05.06.18 14:39:30] »

@Dragos: Si eu zic la fel! SUPERBE! Cu sau fara tabachera!

Cum? v-ati de-viciat? Hai, mai... Sau

Frumos hotel. M-am uitat in caseta tehnica. N-ai zis cate parale. Dar chiar asa: fara balcon? Chicirezul la mare e sa-ti bei cafeaua in balcon, admirand ceva: marea, fauna, flora, lacuri, balti... ceva!

Si, DA! P18 e superba! Nici nu ma asteptam la altceva de la tine!

Merg sa citesc si Corsarul!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [05.06.18 14:44:32] »

@Zoazore:

Chicirezul la mare e sa-ti bei cafeaua in balcon

păi, cum ziceam - au ȘI camere cu balcon. Iar pentru ăștia așa mai amărășteni ca mine, se poate oricând savura o cafea excelentă pe terasa barului de la etajul 8. Mai panaramă ca acolo... nicio cameră nu are!

Și da, ne-am de-viciat de peste zece ani.

ungureanica, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂRamada Constanța Hotel: